Ηταν μαγκιά να έχεις κάτι τέτοιο!

Να έχεις ξανθά μαλλιά και γαλανά μάτια-ακριβώς αυτόν τον συνδυασμό.


Να έχεις υπερφυσική ευλυγισία.



Να έχεις την καλύτερη ομάδα Pokemon.



Να έχεις την καινούρια κασσέτα Pokemon.



Να μασάς τσίχλα.



Να είσαι ο καλύτερος σ' όλα τ' αθλήματα.



Να φοράς ποδοσφαιρικά παπούτσια με τάπες.



Να είσαι Ρώσος (σοβαρά).
 
Crimson Moonlight είπε:
Να έχεις ξανθά μαλλιά και γαλανά μάτια-ακριβώς αυτόν τον συνδυασμό.
Αυτό είναι τυπικό διαχρονικό στερεότυπο στη χώρα μας, ειδικά στις μικρότερες ηλικίες.





Να φοράς ποδοσφαιρικά παπούτσια με τάπες.
Ποια είναι αυτά;




Να είσαι Ρώσος (σοβαρά).
Μόνο Ρώσος; Λευκορώσος; Ουκρανός;

Πώς κι έτσι; Μου φαίνεται περίεργο.
 
Δεν ξερω αν αναφερθηκε αλλα ηταν μαγκια να εχεις στο μικρο δακτυλο μεγαλο νυχι κι ας μην επαιζες κιθαρα :p . Επισης το να καπνιζεις.

Καπου εδω να παραπονεθω για την ελλειψη ελληνικου αλφαβητου στο PS Vita κι ετσι γραφω απο το 3DS
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
QueenofHearts είπε:
Ποια είναι αυτά;


Μόνο Ρώσος; Λευκορώσος; Ουκρανός;

Πώς κι έτσι; Μου φαίνεται περίεργο.
Τα ποδοσφαιρικά παπούτσια με τάπες είναι σφηχτά αθλητικά που από κάτω έχουν λαστιχένια καρφάκια. Λένε ότι σε βοηθάν να τρέχεις πιό γρήγορα. Αλλά είναι γελοία ακριβά.

 


Όταν λέμε Ρώσος, κυρίως Ρωσοπόντιοι και Γεωργιανοί. Ήταν αριθμητικά η πλειοψηφεία, μιλούσαν μεταξύ τους ρώσικα και δεν τους καταλάβαινε κανείς, ενώ συχνά την έπεφταν στους άλλους μαθητές και όλοι τους φοβόταν-αλλά έκαναν και τ' αδύνατα δυνατά να μπουν στην κλίκα τους.
 
johnny19818 είπε:
Δεν ξερω αν αναφερθηκε αλλα ηταν μαγκια να εχεις στο μικρο δακτυλο μεγαλο νυχι κι ας μην επαιζες κιθαρα :p . Επισης το να καπνιζειςΞ
Καπου εδω να παραπονεθω για την ελλειψη ελληνικου αλφαβητου στο PS Vita κι ετσι γραφω απο το 3DS
Δηλαδή αν έχεις μεγάλο νύχι στο μικρό δάκτυλο, μπορείς να παίξεις κιθάρα; :p
 
telonio είπε:
Δηλαδή αν έχεις μεγάλο νύχι στο μικρό δάκτυλο, μπορείς να παίξεις κιθάρα; :p
Κι όμως, αυτή ήταν η απάντηση μερικών στην αντίστοιχη ερώτηση της ύπαρξης τεράστιας νυχάρας στο μικρό δάκτυλο :p .
 
"Μαγκια"

Η λεξη καθαυτη προσδιοριζει πραγματα ασχετα με σχεδον ολα οσα αναφερθηκαν στις 13 αυτες σελιδες .

Αφου ομως αναφερομαστε αποκλειστικα στα παιδικα/εφηβικα μας χρονια , παντα θαυμαζα οσους απο μικρη ηλικια καταλαβαιναν το που βρισκονται , και το τι θα μπορουσαν να κανουν για να γινει πιο ευχαριστη αυτη τους η παραμονη στον κοσμο που μεγαλωνουν.

Ετσι, προερχομενος απο φτωχη οικογενεια , διαπιστωσα πως μπορω να κανω πολλα πραγματα και ταυτοχρονως να πηγαινω σχολειο.

Ο αθλητισμος ηταν μεσα στις επιλογες μου.Ποδοσφαιρο, μπασκετ , λιγο γυμναστηριο με τον αδελφο και καποιους συμμαθητες , windsurf και freestyle canoe το καλοκαιρι ,κολυμβηση μεχρι και το τελος του φθινοπωρου, ηταν οσα προλαβαινα με ευχαριστηση.να κανω.

Η "μαγκια" ηταν οτι κατανοωντας πως ο πατερας δεν ειχε παραπανω οικονομικες δυνατοτητες προκειμενου να μας παρεχει τα καλης ποιοτητας

- ακριβα ρουχα-παπουτσια αλλα και ικανοποιητικο χαρτζηλικι - επελεξα απο τα 14.5 μου να εργαζομαι με στοχο την οικονομικη μου ανεξαρτησια.

Δεν με ενοχλησε ποτε οτι δεν ημουν παιδι πλουσιας βορειων προαστειων οικογενειας, αντιθετα αγαπουσα τη φτωχογειτονια , το σπιτι και τους γειτονες , και αδιαφορουσα πληρως για καθε ειδους "φλωρο" με ακριβα ρουχα που εκανε επιδειξη της ξανθης "φραντζας" του στις χαζογκομενες της γειτονιας που ειμασταν συμμαθητες και στο σχολειο.

Εκει βεβαια την πατησα με την πρωτη μου μεγαλη καψουρα την Κατερινα , αλλα και με τη δευτερη τη Ριτα , οι οποιες μαζι με αλλες περιπου 100 της `Β και `Γ γυμνασιου φαντασιωνονταν τις νυχτες 2-3 βλακοφλωρους της `Α και `Β λυκειου - κλασσικη επιλογη γυναικων - αλλα ουδεποτε κατορθωσε εστω μια απο εκεινες να πιασει γκομενιλικι μαζι τους.

Αυτο ηταν ακρως ικανοποιητικο για ολα τα υπολοιπα αγορια .

Επειδη ηθελα να κανω τα δικα μου αντιποινα στις ακαταδεκτες σνομπαριες παντα εκανα εμφανισεις σε παμπ , καφετεριες και ντισκοτεκ με πολυ σεξι γκομενες απο αλλες περιοχες, αγνωστες δλδ , και εκει γινοταν το ελα να δεις .

Σκαγανε απο τη ζηλεια τους συμμαθητριες και γειτονισσες .

Ε, απο εκει και μετα ειχα οποια ηθελα , οχι λογω της μοτοσυκλεττας , αλλα μπηκα στο τριπακι του πως σκεπτονται τα θηλυκα, και καταλαβα πολλα.Πολλα πραγματα εμαθα απο συζητησεις μεγαλυτερων γυναικων που ακουγα , αλλα και απο 1-2 μεγαλυτερες μου τοτε , καυτες υπαρξεις που με διδαξαν τι ειναι ερωτας.

Ετσι εμαθα να μπαινω και να κοντρολλαρω τον τροπο σκεψης των γυναικων.....και αυτο δεν ειναι τοσο ευκολο , αλλα ειναι "μαγκια" επισης !

Η μεγαλυτερη "μαγκια" για εμενα ηταν οτι απο το 1984 που ξεκινησα να εργαζομαι και να πηγαινω ταυτοχρονα σχολειο , απεκτησα μεγαλες κοινωνικες εμπειριες μα και υλικα πραγματα που οι περισσοτεροι νεοι της εποχης δεν ειχαν δει ουτε στον υπνο τους.

Στα 16 μου και αφου ειχε προηγηθει ενα μοτοποδηλατο και ενα 125 κυβικων μηχανακι , αγορασα με γραμματια μια HONDA XR 350 την οποια διαδεχθηκε μετα απο 9 μηνες μια Bol d`Or 750 , υστερα σε 900 κ.ε. κατοπιν πηγα σε Suzuki , Kawasaki και αφου δεν κατορθωσα το 1998 να φερω απο αμερικη μια Harley Indian - λογω του τετραπλασιασμου της αρχικης τιμης στο τελωνειο - ξεμεινα με το KLR 650 και το παπι για τις δουλειες.

Εργαστηκα αρκετα χρονια σε δυσκολες και ευκολες δουλειες , μα ποτε δεν εμεινα χωρις εργασια.Τα των τελευταιων 15 ετων κατσαπλιαδικα σε καθε οικονομικο τομεα καθεστωτα ειχαν ως αποτελεσμα να μην μπορω να συμπληρωσω ενσημα αλλα 10 ετη για να παρω καποια συνταξη.Ετσι αρχισα να "χωνευω" οτι δεν προκειται να παρω.

Επειδη εζησα και ζω μια αφοβη ζωη απενανι σε οτι και οποιονδηποτε , δεν μου καιγεται καρφι, παρω η δεν παρω τα ψιχουλα που ακομη δινουν.

Τελος, τα διδαγματα ζωης που αποκομισα εως σημερα καταληγουν στο εξης : Μαγκια δεν ειναι να το παιζεις καποιος, να αρεσεις στην παρεα, να πηγαινεις με το "ρευμα" , να λες "ναι".

Αληθινη ΜΑΓΚΙΑ ειναι να βαδιζεις κοντρα στον δυνατοτερο ανεμο, να εισαι υπομονετικος ετσι ωστε να κατορθωνεις καιρια χτυπηματα στον οποιο εχθρο , να μην γνωριζει ουδεις ποια θα ειναι η επομενη σου κινηση , να εχεις πιστη , αυτοσεβασμο και τιμιοτητα.Ανυπαρκτα δλδ πραγματα σημερα.

Σημαντικοτερη και σχεδον ανυπαρκτη στις μερες που ζουμε μαγκια, ειναι οχι να κανεις εισαγωγη/εξαγωγη κρεατος , αλλα να ξερεις να δινεις και ν`αγαπας.

Αυτα απο εμενα..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hardrockas είπε:
Μαγκια δεν ειναι να το παιζεις καποιος, να αρεσεις στην παρεα, να πηγαινεις με το "ρευμα", να λες "ναι".

Suede - Outsiders

By the roadside shrine there's a place

Selling bouquets of cellophane

That's where they meet in this desolate place

And the more they see, the more they say

Thrown like two winter roses into a broken vase

They're playing the hand they play

Caught in the game they made

She puts her faith in the moment

Outsiders

He puts his faith in the moment

Outsiders

And his clothes are covered in dew

As she writhes in twisted sheets

Feel the pulse and the power of you

And what you see, isn't what's underneath

They're playing the hand they play

Caught in the game they made

She puts her faith in the moment

Outsiders

He puts his faith in the moment

Outsiders

Έτσι, για να μη νιώθεις μόνος... Εσύ και όλοι όσοι έχουμε νιώσει έτσι...

Και επειδή σου αρέσει το ροκ...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hardrockas είπε:
Η λεξη καθαυτη προσδιοριζει πραγματα ασχετα με σχεδον ολα οσα αναφερθηκαν στις 13 αυτες σελιδες .
Ναι ήταν μαγκιά να φοράς Flight και Doc Martens και μπότες Βέρμαχτ. Κάποτε υπήρξα 15 χρονών και όλα μου φαίνονταν ένα τεράστιο ΠΡΕΠΕΙ επειδή το'χει και ο άλλος για να είμαι ΙΝ. Τώρα που είμαι αρκετά μεγάλος, αναγνωρίζω ότι τα περισσότερα απ'όσα θεωρούσα σημαντικά ή μαγκιά, απλά ήταν χαζά. Ομως ήμουν 15 χρονών τότε, όπως και όλοι μας. Αντε πες σ'ενα παιδί 15 χρονών ότι δεν έχει ουσία να καπνίζεις επειδή το κάνει ο φίλος σου.

Hardrockas είπε:
"Μαγκια"

Αφου ομως αναφερομαστε αποκλειστικα στα παιδικα/εφηβικα μας χρονια , παντα θαυμαζα οσους απο μικρη ηλικια καταλαβαιναν το που βρισκονται , και το τι θα μπορουσαν να κανουν για να γινει πιο ευχαριστη αυτη τους η παραμονη στον κοσμο που μεγαλωνουν.

Ετσι, προερχομενος απο φτωχη οικογενεια , διαπιστωσα πως μπορω να κανω πολλα πραγματα και ταυτοχρονως να πηγαινω σχολειο.

Ο αθλητισμος ηταν μεσα στις επιλογες μου.Ποδοσφαιρο, μπασκετ , λιγο γυμναστηριο με τον αδελφο και καποιους συμμαθητες , windsurf και freestyle canoe το καλοκαιρι ,κολυμβηση μεχρι και το τελος του φθινοπωρου, ηταν οσα προλαβαινα με ευχαριστηση.να κανω.

Η "μαγκια" ηταν οτι κατανοωντας πως ο πατερας δεν ειχε παραπανω οικονομικες δυνατοτητες προκειμενου να μας παρεχει τα καλης ποιοτητας

- ακριβα ρουχα-παπουτσια αλλα και ικανοποιητικο χαρτζηλικι - επελεξα απο τα 14.5 μου να εργαζομαι με στοχο την οικονομικη μου ανεξαρτησια.

Δεν με ενοχλησε ποτε οτι δεν ημουν παιδι πλουσιας βορειων προαστειων οικογενειας, αντιθετα αγαπουσα τη φτωχογειτονια , το σπιτι και τους γειτονες , και αδιαφορουσα πληρως για καθε ειδους "φλωρο" με ακριβα ρουχα που εκανε επιδειξη της ξανθης "φραντζας" του στις χαζογκομενες της γειτονιας που ειμασταν συμμαθητες και στο σχολειο.

Εκει βεβαια την πατησα με την πρωτη μου μεγαλη καψουρα την Κατερινα , αλλα και με τη δευτερη τη Ριτα , οι οποιες μαζι με αλλες περιπου 100 της `Β και `Γ γυμνασιου φαντασιωνονταν τις νυχτες 2-3 βλακοφλωρους της `Α και `Β λυκειου - κλασσικη επιλογη γυναικων - αλλα ουδεποτε κατορθωσε εστω μια απο εκεινες να πιασει γκομενιλικι μαζι τους.

Αυτο ηταν ακρως ικανοποιητικο για ολα τα υπολοιπα αγορια .

Επειδη ηθελα να κανω τα δικα μου αντιποινα στις ακαταδεκτες σνομπαριες παντα εκανα εμφανισεις σε παμπ , καφετεριες και ντισκοτεκ με πολυ σεξι γκομενες απο αλλες περιοχες, αγνωστες δλδ , και εκει γινοταν το ελα να δεις .

Σκαγανε απο τη ζηλεια τους συμμαθητριες και γειτονισσες .

Ε, απο εκει και μετα ειχα οποια ηθελα , οχι λογω της μοτοσυκλεττας , αλλα μπηκα στο τριπακι του πως σκεπτονται τα θηλυκα, και καταλαβα πολλα.Πολλα πραγματα εμαθα απο συζητησεις μεγαλυτερων γυναικων που ακουγα , αλλα και απο 1-2 μεγαλυτερες μου τοτε , καυτες υπαρξεις που με διδαξαν τι ειναι ερωτας.

Ετσι εμαθα να μπαινω και να κοντρολλαρω τον τροπο σκεψης των γυναικων.....και αυτο δεν ειναι τοσο ευκολο , αλλα ειναι "μαγκια" επισης !

Η μεγαλυτερη "μαγκια" για εμενα ηταν οτι απο το 1984 που ξεκινησα να εργαζομαι και να πηγαινω ταυτοχρονα σχολειο , απεκτησα μεγαλες κοινωνικες εμπειριες μα και υλικα πραγματα που οι περισσοτεροι νεοι της εποχης δεν ειχαν δει ουτε στον υπνο τους.

Στα 16 μου και αφου ειχε προηγηθει ενα μοτοποδηλατο και ενα 125 κυβικων μηχανακι , αγορασα με γραμματια μια HONDA XR 350 την οποια διαδεχθηκε μετα απο 9 μηνες μια Bol d`Or 750 , υστερα σε 900 κ.ε. κατοπιν πηγα σε Suzuki , Kawasaki και αφου δεν κατορθωσα το 1998 να φερω απο αμερικη μια Harley Indian - λογω του τετραπλασιασμου της αρχικης τιμης στο τελωνειο - ξεμεινα με το KLR 650 και το παπι για τις δουλειες.

Εργαστηκα αρκετα χρονια σε δυσκολες και ευκολες δουλειες , μα ποτε δεν εμεινα χωρις εργασια.Τα των τελευταιων 15 ετων κατσαπλιαδικα σε καθε οικονομικο τομεα καθεστωτα ειχαν ως αποτελεσμα να μην μπορω να συμπληρωσω ενσημα αλλα 10 ετη για να παρω καποια συνταξη.Ετσι αρχισα να "χωνευω" οτι δεν προκειται να παρω.

Επειδη εζησα και ζω μια αφοβη ζωη απενανι σε οτι και οποιονδηποτε , δεν μου καιγεται καρφι, παρω η δεν παρω τα ψιχουλα που ακομη δινουν.

Τελος, τα διδαγματα ζωης που αποκομισα εως σημερα καταληγουν στο εξης : Μαγκια δεν ειναι να το παιζεις καποιος, να αρεσεις στην παρεα, να πηγαινεις με το "ρευμα" , να λες "ναι".

Αληθινη ΜΑΓΚΙΑ ειναι να βαδιζεις κοντρα στον δυνατοτερο ανεμο, να εισαι υπομονετικος ετσι ωστε να κατορθωνεις καιρια χτυπηματα στον οποιο εχθρο , να μην γνωριζει ουδεις ποια θα ειναι η επομενη σου κινηση , να εχεις πιστη , αυτοσεβασμο και τιμιοτητα.Ανυπαρκτα δλδ πραγματα σημερα.

Σημαντικοτερη και σχεδον ανυπαρκτη στις μερες που ζουμε μαγκια, ειναι οχι να κανεις εισαγωγη/εξαγωγη κρεατος , αλλα να ξερεις να δινεις και ν`αγαπας.

Αυτα απο εμενα..
Δε θέλω να σε υποτιμήσω αλλά αυτά έπρεπε να τα γράψεις στο www.boro.gr. Για μαγκιά εφηβική μιλάει το θρεντ, όχι για τη μαγκιά-κλανιά του 30άρη. Εγώ μ'αυτό το σκεπτικό το ξεκίνησα! Ημαρτον δηλαδή!

Αλλωστε κι εσύ μαγκιά πουλάς τώρα με όλο αυτό το κατεβατό, αυτό δεν κάνεις; Μας λες "εκανα αυτό έκανα εκείνο αγόρασα 45 μηχανάκια" κλπ κλπ
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Hardrockas είπε:
"Μαγκια"
Η λεξη καθαυτη προσδιοριζει πραγματα ασχετα με σχεδον ολα οσα αναφερθηκαν στις 13 αυτες σελιδες .
Λάβε υπόψη σου τη λέξη αυτή ως ενας 15χρονος, όπως έκαναν και οι υπόλοιποι και μην τους υποτιμάς που απάντησαν, όπως κι εμένα που άνοιξα το θρεντ. Στο φόρουμ αυτό δε μιλάμε για το τί κάναμε στη ζωή μας μέχρι τώρα και πώς/τί καταφέραμε, αλλά το πώς ζούσαμε/νοιώθαμε εκείνη την εποχή που ήμασταν μικροί και αφελείς. Κι εγώ έχασα τον φιλόλογο πατέρα μου στα 16 μου την εποχή που διαβάζαμε για τις πανελλήνιες που θα έδινα 2 χρόνια αργότερα, όμως δε θα διαβάσεις πουθενά στο φόρουμ γι'αυτό το πράγμα. Το τί έκανες στη ζωή σου, ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ, πραγματικά όμως, το εννοώ. Ομως με το να τα αναφέρεις με το σκεπτικό ότι των υπολοίπων οι απαντήσεις δεν είναι πραγματικές ...μαγκιές, χάνεις τη μαγκιά εσύ και γίνεσαι "μικρός". Το ξέρω πώς η πραγματική μαγκιά είναι να μην έχεις αρχίσει το κάπνισμα, να σέβεσαι όλες σου τις σχέσεις και να πας στην επόμενη εχοντας τελειώσει την προηγούμενη, να να να να...1002 περιπτώσεις. Ομως όταν γράφουμε εδώ μεσα, γινόμαστε 15 χρονών. Μείνε σ'αυτό, και μην παίρνεις στα σοβαρά τα ποστς των υπολοίπων, αναμνήσεις είναι, όλοι ήμασταν χαζούληδες τότε. Μείνε σ'αυτό.

Ελπίζω να κατάλαβες πώς το εννοώ, έχω όλη την καλή διάθεση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καθένας μας βλέπει διαφορετικά τί είναι μαγκιά, με ή χωρίς εισαγωγικά. Εμείς οι ίδιοι, τώρα που έχουμε μεγαλώσει, μπορεί πια να βλέπουμε με άλλο μάτι πράγματα που, όταν ήμασταν παιδιά, νομίζαμε πως ήταν μαγκιά. Στα δεκατρία μου μπορεί να νόμιζα πως ήταν μαγκιά να βλέπω ταινίες τρόμου και να ακούω ροκ μουσική. Τώρα πια έχει αλλάξει η ζωή μου, έχω ζήσει διάφορες καταστάσεις, όχι πάντοτε ευχάριστες, και βλέπω κάποια πράγματα αλλιώς. Αν δεν μας αρέσουν σήμερα πράγματα που για μας τους ίδιους ήταν κάποτε σημαντικά, είναι λογικό να μη μας αρέσουν πράγματα που για τους άλλους είχαν ή εξακολουθούν να έχουν σημασία.

Δεν έχω προδώσει κομμάτια του τότε εαυτού μου που πιστεύω ότι είχαν αξία. Αγαπώ ακόμα τον κινηματογράφο και τη μουσική και στην πορεία η αγάπη αυτή επεκτάθηκε και σε άλλα είδη, αν και δεν ασχολούμαι πια όσο θα ήθελα. Μεγαλύτερη μαγκιά θεωρούσα και εξακολουθώ να θεωρώ πράγματα που δεν έχουν να κάνουν με υλικά αγαθά. Όπως, ότι μισούσα τους ψευτοτσαμπουκάδες και υπερασπιζόμουν τον αδύναμο. Ή ότι δεν βάφτιζα «γραφικό» και δεν πετροβολούσα τον μοναχικό ή τον διαφορετικό, αρκεί να μην ήθελε να μου τρίψει τη διαφορετικότητά του στη μούρη. Ή ότι δεν «ψάρωσα» στον πόλεμο νεύρων που προσπαθούσε να μου κάνει ένας ξεφτίλας καθηγητής και κάνα-δυο τσιράκια του στο σχολείο.

Μετά ήρθανε πιο σοβαρές καταστάσεις, αλλά αυτές ξεφεύγουν από το θέμα όπως το έχει θέσει ο φίλος Rygar.

Αυτά τα ολίγα, λοιπόν, και από μένα και ψυχραιμία... Όχι τσακωμούς για το τίποτα... ;)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Λάβε υπόψη σου τη λέξη αυτή ως ενας 15χρονος, όπως έκαναν και οι υπόλοιποι και μην τους υποτιμάς που απάντησαν, όπως κι εμένα που άνοιξα το θρεντ. Στο φόρουμ αυτό δε μιλάμε για το τί κάναμε στη ζωή μας μέχρι τώρα και πώς/τί καταφέραμε, αλλά το πώς ζούσαμε/νοιώθαμε εκείνη την εποχή που ήμασταν μικροί και αφελείς. Κι εγώ έχασα τον φιλόλογο πατέρα μου στα 16 μου την εποχή που διαβάζαμε για τις πανελλήνιες που θα έδινα 2 χρόνια αργότερα, όμως δε θα διαβάσεις πουθενά στο φόρουμ γι'αυτό το πράγμα. Το τί έκανες στη ζωή σου, ΜΑΓΚΙΑ ΣΟΥ, πραγματικά όμως, το εννοώ. Ομως με το να τα αναφέρεις με το σκεπτικό ότι των υπολοίπων οι απαντήσεις δεν είναι πραγματικές ...μαγκιές, χάνεις τη μαγκιά εσύ και γίνεσαι "μικρός". Το ξέρω πώς η πραγματική μαγκιά είναι να μην έχεις αρχίσει το κάπνισμα, να σέβεσαι όλες σου τις σχέσεις και να πας στην επόμενη εχοντας τελειώσει την προηγούμενη, να να να να...1002 περιπτώσεις. Ομως όταν γράφουμε εδώ μεσα, γινόμαστε 15 χρονών. Μείνε σ'αυτό, και μην παίρνεις στα σοβαρά τα ποστς των υπολοίπων, αναμνήσεις είναι, όλοι ήμασταν χαζούληδες τότε. Μείνε σ'αυτό.
Ελπίζω να κατάλαβες πώς το εννοώ, έχω όλη την καλή διάθεση.
Δεν εχω λογο να αμφισβητισω φιλε μου την καλη σου διαθεση , οπως και δεν εχω λογο να τα βαλω με κανεναν συγκεκριμενα.Το θεμα ειναι πως, ολοι εμεις ανηκουμε θελουμε η οχι σε ενα κοινωνικο συνολο που επηρεαζει και επηρεαζεται (αναλογα τη δυναμικη του καθε χαρακηρα) και αυτο εχει ως επακολουθα αποτελεσματα ασχημες καταστασεις. Δεν ημουν ποτε οπαδος του "δε βαριεσαι" και του " ωχ αδερφε".Γινομαι πιο συγκεκριμενος.

Δεν πιστευω οτι υπαρχει μαγκια, η καποιοι μαγκες πλεον.Η καθημερινοτητα και η μη οσφυικαμψια σε οτιδηποτε φανερωνει το ποιον του καθενος.

Απαντησα με βαση το πως σκεπτομουν εκεινη την εφηβικη μου εποχη, κι οχι βασει του πως σκεπτομαι σημερα,εκτος του τελικου συμπερασματος της αναρτησης μου που βγαζω ενα συντομο συμπερασμα χωρις να απευθυνομαι προσωπικα σε κανεναν , αφου δεν γνωριζω και κανεναν εδω.

Διαβαζοντας ομως σε πολλες κατηγοριες τα σχολια , μπορει οποιοσδηποτε να σχηματισει μια γνωμη για πολλα μελη, και ταυτοχρονα να καταλαβει τους λογους που εχει καταντησει για καψιμο ολος ο πλανητης.Και σκεφτειτε οτι εδω σε αυτο τον τοπο, εμεις ειμαστε πολυ πιο σκεπτομενοι και λεπτομερεις απο αλλους λαους.Ν απροσθεσω οτι σε αυτο το φορουμ υπαρχουν και πολλοι αξιολογωτατοι συναθρωποι μας.Ειμαστε μια μικρη απεικονιση της κοινωνιας που περιεχει μεν σε μεγαλο ποσοστο ηλιθιους παρτακηδες, μα και ανιδιοτελεις προσωπικοτητες - ακομα.

Η αναρτηση μου γενικοτερα δεν ειχε σκοπο να θιξει κανενα συγκεκριμενο ατομο αφου ακομη και οι βλακειες ειναι μεσα στο γενικοτερο πνευμα του πως σκεπτεται ενας ανθρωπος 15 η 60 ετων αλλα παρατηρω ενα πραγμα παντου, οπως και εδω στο φορουμ.

Ολοι ειναι δικαιοι, τιμιοι, ειδημονες, καλοπροαιρετοι, και πολλα καλα ακομη , με λιγα λογια τεινουν προς την τελειοτητα.

Η κοινωνια απο την αλλη, πηγαινει απο το κακο στο χειροτερο.Ουδεις - εκτος ελαχιστοτατων περιπτωσεων - δεν τηρει καποιο απο τα υψιστης ποιοτητος χαρισματα που τελικα υποκρινεται πως εχει , ετσι ωστε να ωφεληθει η κοινωνια μας. Αρα, ψευδομαστε ασυστολως περι του καλου-ψευτικου χαρακτηρα μας που δειχνουμε για να ειμαστε αρεστοι σε συγκεκριμενους κυκλους γνωριμιων μας ως μασκα αποκριατικη, αλλα πουθενα αλλου, μιας και ολοι οι υπολοιποι ως αγνωστοι προς εμας ειναι του "πεταματου".

Ειναι ολοφανερο οτι εδω μεσα, συνομιλουν οντοτητες εξωδιαστατικες, πιθανον απο αλλα πλανητικα συστηματα, και οχι πολιτες της Ελλαδας.

Ουδεις ευθυνεται για το χαλι που ζουμε σημερα, ουδεποτε εμεις, παντα φταινε μονο οι συγκυριες ,οι ξενες δυναμεις,οι κλεφτες πολιτικοι και προδοτες , το κεφαλαιο, οι μιζες ,και ενα σωρο ακομη ασχημα και ασχετα, αλλα ποτε ομως εμεις.

Ε, ολοι υπηρξαμε εφηβοι ξεκινωντας ετουτη τη ζωη, και αναλογα το πως ο καθενας φροντισε να ειναι η οποια εξελιξη του , σε αυτο μεταμορφωθηκε στη συνεχεια.Τα αποτελεσματα ειναι ορατα ακομη και σε τυφλο..

Μπορει καποιος να αμφισβητισει το γεγονος οτι : η ανθρωπινη ηλιθιοτητα σε συνδυασμο με ολα τα ασχημα που ολοι κατηγορουν τους γυρω τους αλλα ποτε τον εαυτο τους , η ηλιθιοτητα λοιπον εχει καταστρεψει κυριολεκτικα ολα οσα ομορφα ξεραμε οταν ειμαστε 15 ;

(μιλαω για τη γενια των σημερινων 45+)

Αυτο που γνωριζω καλα , ειναι πως η αληθεια πλεον ειναι κατακριτεο να λεγεται η να περιγραφεται , μη τυχον και θιχτουν οι - δυστυχως η ευτυχως - αχρηστοι κρικοι της αλυσιδας που συνδεει τις ζωες ολων μας. Αλυσιδα + κρικοι = ολοι εμεις, η κοινωνια δηλαδη.

Σε μια κοινωνια η αλογιστη δικη σου πραξη ερχεται η ωρα που χτυπαει κι εμενα που δεν φταιω σε τιποτε.Αυτο ομως αρεσκομαστε να το περναμε στα "ψιλα" ετσι ;Οπως και οι σκουριασμενοι κρικοι της αλυσιδας που ειναι υπαιτιοι των δεινων μας, αλλα αποφευγουμε να το λεμε.

Επαναλαμβανω οτι δεν εχω καμια προθεση για τσακωμους η λογομαχιες , αλλα ισως παραειμαι κυνικος και αυτο χαλαει πολλους αχρηστους "κρικους". Αυτους που αντιμετωπιζω οπως και πολλοι αλλοι καθημερινα, να αγονται και να φερονται σαν αυλικοι του βασιλεως .

Η πραγματικη αληθεια ειναι μονο μια , ειναι αυτη που περιεγραψα αντικειμενικα και οχι υποκειμενικα και δεν ειναι η δικη μου η αλλουνου.

Αλλα η αληθεια ποναει οταν την πετας στη μαζα κατακεφαλα και ετσι την κρυβουμε εντεχνα οπως πολλα..

Θεωρω πως εχω το αναφαιρετο δικαιωμα να επιχειρηματολογησω απεναντι σε οποιονδηποτε για το ο`τιδηποτε ελευθερα και με πληρη συνειδηση των λεγομενων μου , αλλα μονο οταν εχω γνωση του οποιου θεματος , διαφορετικα δεν δικαιουμαι να λεω ο`τι μου κατεβει .

Απ`την αλλη, οσοι με γνωριζουν καλα λενε πως δεν παταω στη γη , και ολο ονειρευομαι εναν κοσμο ομορφο...

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΟΥς ΣΑΣ ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕς, ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΟΜΟΝΟΙΑ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία τα όσα λες Hardrocka αλλά αναλύουμε και φιλοσοφούμε κάτι το οποίο δεν έχει καμία σχέση με το θέμα της μαγκιάς του 15χρονου που ήμασταν κάποτε. Φεύγουμε τελείως από το θέμα μας.
 
Εχεις δικιο , παλι σεντονι εγραψα..

Καλο βραδυ !
 
να έχει κανείς μηχανάκι, κυρίως παπί που ήταν και πιο προσιτό.

Ο πρωτος που ειχε φερει στο χωριο το νοικιαζε μετα στο γηπεδο 20 δραχμες η βολτα.

Τα αμερικανικα Levis (εκαναν τοτε 20+ χιλιαρικα ενω τα μουφα εκαναν 7+)

Levi's εαν ειχες ακρη απο το εργοστασιο στην Καλαματα φοραγες και απο τα τελη του '70 ακομη χωρις φυσικα τοσα λεφτα.

Να έχεις ξανθά μαλλιά και γαλανά μάτια-ακριβώς αυτόν τον συνδυασμό.

Ειχα σαν νεος, με ελεγαν ''ξανθομπαμπουρα" ή ''αγγλο".
 
Δεν με ενοχλησε ποτε οτι δεν ημουν παιδι πλουσιας βορειων προαστειων οικογενειας, αντιθετα αγαπουσα τη φτωχογειτονια , το σπιτι και τους γειτονες , και αδιαφορουσα πληρως για καθε ειδους "φλωρο" με ακριβα ρουχα που εκανε επιδειξη της ξανθης "φραντζας" του στις χαζογκομενες της γειτονιας που ειμασταν συμμαθητες και στο σχολειο.
Ετσι ετσι να του δειξουμε "πως το κανουμε εμεις στην Καισαριανη"
Εγω στα 16-17 με οικοδομη τα καλοκαιρια ( φερε λασπη ) αγορασα Ζακς 175 κρος
 
Πίσω
Μπλουζα