Η Έκτη Εντολή (1989 ΕΤ2)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=RZMXnpLdyFc]YouTube - Richard Gere No Mercy

στην εισαγωγή της 6ης ΕΝΤΟΛΗΣ χρησιμοποιήσαν το άνωθεν soundtrack της ταινίας NO MERCY 1986 του Alan Silvestri
 
Πρέπει να το είχε παίξει σε επανάληψη το 91-92 γιατί το θυμάμαι σαν τίτλο
 
Θυμάμαι αμυδρά τη Δίκη που έπαιζε ο Λειβαδίτης,και όταν τελείωσε η Δίκη έπαιζε 6η εντολή.3 Χρονών ήμουν τότε αλλά μου έχουν μείνει σαν μια μακρινή ανάμνηση αυτές οι σκηνές
 
Η Δίκη ξεκίνησε στις 7 Ιανουαρίου του 1991 και ολοκληρώθηκε σε 13 επεισόδια. Μετά μάλλον προβλήθηκε σε επανάληψη η 6η Εντολή (που δεν την θυμάμαι την επανάληψη αυτή)
 
1991,είχα κλείσει τα 3 τότε...γι'αυτό έχω αμυδρά τη σειρά...ο Λειβαδείτης λεγόταν κ.Δημητρίου και ένας άλλος Καραδήμας
 
Μερικές διευκρινίσεις γι' αυτή τη σειρά.

Ο Μανώλης Νικητάκης (Καληώρας) είναι αδερφός του Λευτέρη (Λειβαδίτη). Στην ιστορία μπλέκονται πολλοί διαφορετικοί κόσμοι, που μας παρουσιάζονται με τέτοιον τρόπο ώστε να θεωρούμε τον καθένα απ' αυτούς ύποπτο για τη δολοφονία της Μαρίνας Μαρόγλου (Λουκία Παπαδάκη), συζύγου του Μανώλη Νικητάκη.

Ύποπτοι είναι ο Άλκης (Σπ. Μαβίδης), πρώην φίλος της Μαρίνας που την είχε οδηγήσει στα ναρκωτικά στο παρελθόν, μια φιλενάδα της (Έλενα Στρατή) που έχει γυμναστήριο στο οποίο γίνονται παράνομες δοσοληψίες με ναρκωτικά, ενώ σε τακτά χρονικά διαστήματα κάνει την εμφάνισή του και ένας χρηματιστής (Δημήτρης Ζακυνθινός), ο οποίος δίνει την εντύπωση ότι έχει κάποια σχέση με την υπόθεση.

Υποψίες στρέφει πάνω του και ο πατριός της Παπαδάκη (Γ. Γραμματικός), ο οποίος της είχε ριχτεί κάποια στιγμή στο παρελθόν.

Η σειρά πρέπει να μπήκε επανάληψη και μέσα στο 98-99 νύχτα στην ΕΤ-1!

Στο σήριαλ ο Λειβαδίτης είναι επιχειρηματίας και έχει μαζί με τον αδερφό του, Καληώρα, ένα ξενοδοχείο.

Οι δύο κακοί είναι ο Δημήτρης Τζουμάκης και ο Θέμης Ψυχογιός, ο Τζουμάκης μάλιστα λέει και την ατάκα δείχνοντας το κεφάλι του: "Εδώ μέσα υπάρχει ένα αλάνθαστο εγκληματικό κομπιουτεράκι"...

Παρόλα αυτά οι κακοί στο τέλος συλλαμβάνονται και ο Μανώλης βγαίνει από τη φυλακή. Αν θέλετε, σας αποκαλύπτω και τον ένοχο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Την βλεπαμε οικογενειακως και φανατικα την σειρά.

Αυτό που δεν μου αρεσε, ηταν οτι ολους τους υποψιαζοσουν, για όλους εδειχνε στοιχεια οτι μπορεί να είχαν διαπράξει τον φονο, και στο τελευταιο επεισόδειο και.. στα τελευταια λεπτά αυτού, παρουσίασε με συνοπτικές διαδικασιές τον πλεόν άσχετο που ελαχιστα τον ειχα δει να παιζει σε ολη την σειρά. Και.. εμενες με την απορια : αυτός ήταν τελικά..!! 8)

Το ίδιο βιολί συνεχίστηκε και στις άλλες σειρές του Λειβαδιτη. Μονο που τότε πιο υποψιασμένη, κοιτούσα να βρω αυτούς που δεν "εδειχνε για ύποπτους η σειρά, αλλά... και πάλι την έπαθα! :p . Γενικά μου φαινεται πως τον ένοχο τον διάλεγαν λες και τον επαιζαν στο λοττο, δεν "δουλεψαν" καλά, κανενα τελος, και σε ξενερωνε τελικώς.

( την σειρά την θυμαμαι πολυ καλα και με λεπτομέρειες)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να έβαζε τέτοιες σειρές η Ραδιοτηλεόραση!Έχει βάλει καλές σειρές πάντως όπως Λωξάντρα,Μαντάμ Σουσού,και το Καραβάν Σαράι που ήταν 3 επεισόδια μόνο
 
Καταπληκτικό το soundtrack τησ σειράσ. Μου θύμισε πολλά απο την έκτη εντολή οταν την έβλεπα σε επανάληψη κάπου στα μέσα τησ δεκαετίασ του ΄90.
 
Λορένα είπε:
Την βλεπαμε οικογενειακως και φανατικα την σειρά.
Αυτό που δεν μου αρεσε, ηταν οτι ολους τους υποψιαζοσουν, για όλους εδειχνε στοιχεια οτι μπορεί να είχαν διαπράξει τον φονο, και στο τελευταιο επεισόδειο και.. στα τελευταια λεπτά αυτού, παρουσίασε με συνοπτικές διαδικασιές τον πλεόν άσχετο που ελαχιστα τον ειχα δει να παιζει σε ολη την σειρά. Και.. εμενες με την απορια : αυτός ήταν τελικά..!! 8)

( την σειρά την θυμαμαι πολυ καλα και με λεπτομέρειες)

Βλέποντας την σειρά αρκτές φορές κανείς διαπιστώνει ότι ο πραγματικός ένοχος δρούσε υπογείως και είχε καταστρώσει ένα πολύ καλό σχέδιο χρόνια πριν εκτελώντας τις δολοφονίες με την ησυχία του και χωρίς να κινήσει υποψίες.

Άλλωστε και τους Αξιόπιστους και στους Ιερόσυλους ο ένοχος αποκαλύφτηκε το τελευταίο επεισόδιο.

Για να πάμε επομένως 20 περίπου χρόνια πίσω και να θυμηθούμε λίγο την σειρά αυτή.

http://www.youtube.com/watch?v=KqnmyUUNrF8
 
Συλλεκτικότατο Video...δεν νομίζω να το βάλει η Ραδιοτηλεόραση!
 
Oι τίτλοι ξεκινούσανε με σκηνές από την σειρά (πρώτη πρώτη μετά το ολοκαίνουργιο φευγάτο σήμα - εκείνη την εποχή η ετ-2 το είχε αλλάξει - της ετ-2 μας δείχνει τον Καλιώρα με τις χειροπαίδες στα βαλτοτόπια να συλαμβάνεται από την Αστυνομία και να αντιστέκεται γιατί είναι αθώος με μοναδικό παραστάτη τον αδερφό του Λειβαδίτη, έπειτα δείχνει σκηνές από την Δίκη του με τον Λειβαδίτη να καπνίζει αρημανίος και προς το τέλος δείχνει ένα αμάξι να πέφτει φλεγόμενο στο γκρεμό - ανήκει στον ήρωα που υποδύεται ο Τάκης Βουλαλάς ή ο Μαβίδης και ο οποίος πεφτει θύμα των αδίστακτων δολοφόνων της σειράς)
Αν υπάρχει έστω ένα λεπτό με αυτήν τη σκηνή με το αυτοκίνητο σε βιντεάκι, θα ήταν μοναδικό ντοκουμέντο.
 
stakovios είπε:
Αν υπάρχει έστω ένα λεπτό με αυτήν τη σκηνή με το αυτοκίνητο σε βιντεάκι, θα ήταν μοναδικό ντοκουμέντο.
Το έπιασα το υπονοούμενο stakovie. Θέλω όμως λίγο χρόνο για να εντοπίσω την σκηνή με το αυτοκίνητο στο αρχείο μου.
 
stakovios είπε:
Αν υπάρχει έστω ένα λεπτό με αυτήν τη σκηνή με το αυτοκίνητο σε βιντεάκι, θα ήταν μοναδικό ντοκουμέντο.

tsalk είπε:
Το έπιασα το υπονοούμενο stakovie. Θέλω όμως λίγο χρόνο για να εντοπίσω την σκηνή με το αυτοκίνητο στο αρχείο μου.
Δεν άργησα πολύ ελπίζω. Δική σας η σκηνή με το αυτοκίνητο.

http://www.youtube.com/watch?v=g6UL5RSzj8w
 
Αρκετά καλή σκηνή, για τα τότε δεδομένα της ελληνικής τηλεόρασης...
 
Ευχαριστούμε, Τσαλκ για ένα ακόμα σπάνιο ντουκουμέντο.
 
το βίντεο με την έναρξη της ταινίας που περίεχει το τραγούδι των τίτλων θα το βρείτε εδώ:

 
dammm123 είπε:
το βίντεο με την έναρξη της ταινίας που περίεχει το τραγούδι των τίτλων θα το βρείτε εδώ:
To τραγούδι όμως αυτό είναι από τους τίτλους της 6ης εντολής και όχι των Ιερόσυλων
 
Πίσω
Μπλουζα