Η Αίθουσα του Θρόνου (MEGA)

Ειδα τη σειρα μετα απο πολλα χρονια γιατι οταν παιζοταν ελειπα στο εξωτερικο. Θα συμφωνησω με ολους, οτι ηταν εκπληκτικη, μαζι με τα Βαμμενα Κοκκινα Μαλλια κ το Τριτο Στεφανι ειναι απο τις κορυφαιες του ειδους.

Επιτρεψτε μου δυο μικρες προσθέσεις σε καποιες απο τις λεπτομερειες της σειρας γιατι την εχω πολυ προσφατη. Το πλοιο της γραμμης ειναι το Express Paros πρωην Express Kefalinia του Στριντζη που εκανε το δρομολογιο Πατρα - Πορος (Κεφαλονιας).

Η θαλαμηγος του Σουηδου ειναι η Χριστινα του Ωναση, στο τελευταιο επεισοδιο φαινονται τα 2 πρωτα γραμματα στην πρυμνη (δεν τα εχουν σβησει) οπως στην πλωρη.



Φιλικα
 
Μικρό απόσπασμα.

Η Γλαύκη πηγαίνει στο αρχοντικό των Δελόγγη και ζητά από τον Λουκά να της διηγηθεί ό,τι γνωρίζει σχετικά με τον πατέρα της, που σκοτώθηκε κατά τη διάρκεια της Κατοχής.

http://www.youtube.com/watch?v=zpm0_mxLNAU
 
Ένα μεγάλο ευχαριστώ sunset89 γιατί μας χάρισες μια σκηνή που έχω ήδη πει ότι τη θεωρώ από τις πιο συγκινητικές του έργου.

:thanx2:

Δεν βρίσκω πολλά λόγια να σχολιάσω κάτι που για μένα προσεγγίζει την τελειότητα.

Αααα! Βρήκα :)

Διαμαρτύρομαι για το μούσι του Λουκά :p . Εντελώς ψεύτικο. Πάλι καλά που το "ξουρίζει" στο επόμενο επεισόδιο :D
 
Πραγματικά υπέροχη σειρά με καταπληκτικούς ηθοποιούς και ακόμα καλυτερη ιστορία... το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει ακόμα αν και θα ήθελα.

Όταν το βλέπαμε με τη φίλη μου λέγαμε τον Δελόγγη χαιδευτικά delongi χιχι

Όσο για τα γυρίσματα... έχω μείνει. Θα ήθελα να επισκεφτώ το Πύργο Δουκίσσης Πλακεντίας αλλά μιας και δεν είμαι από Αθήνα δεν έχω ιδέα αν μπορεί κανείς να τον επισκεφτεί ή το οτιδήποτε...
 
mariadegrecia είπε:
Πραγματικά υπέροχη σειρά με καταπληκτικούς ηθοποιούς και ακόμα καλυτερη ιστορία... το βιβλίο δεν το έχω διαβάσει ακόμα αν και θα ήθελα.
Όταν το διαβάσεις όμως, σε προειδοποιώ, θα απογοητευτείς με το τέλος! Εγώ προσωπικά κρατάω το τέλος της σειράς... (και πολλές φίλες εδώ μέσα :) )

Όμως διάβασε το, αξίζει τον κόπο από πολλές απόψεις! :D
 
Το έχω βρει στη βιβλιοθήκη, θα το πάρω κάοοια στιγμή αν είναι! Θα είμαι προετοιμασμένη χιχι
 
Πρωσωπικά δεν αντέχω τον Τάσο Αθανασιάδη αν και έχω διαβάσει κάμποσα και ειδικώς θεωρὠ την Ἀιθουσα του χρόνου από τα λιγότερο καλά του. Ας μην μου θυμώσουν οι φαν τον θεωρώ συντηρητικό σε αφόρητα ενοχλητικό βαθμό και ενώ γενικά συμπαθώ τους ατους εστετ συγγραφεις (Θεοτοκά, Καραγάτση κτλ) ο Αθανασιάδης έχει κάτι που με τρομάζει κάπως, θες η κάπως ρετρό ξύλινη γλώσσα θες το γεγονός πως κάνει τις ερωτικές σκηνές να μοιάζουν τοσο ψυχρες σαν ασκήσεις γυμναστικής θες η άπειρη περιφρόνηση για τους άτυχους του κόσμου ουτε καν τους ηρωες του δεν συμπονά... Αξέχαστη μου έχει μεινει η περιγραφή για την Συρο από το εν λογω βιβλίο - ᾽᾽το μερος που φυτρώνει το ντοματάκι᾽᾽. Αυτό. Τέρμα. Το ντοματάκι που γινεται λιαστό. Οχι ας πουμε η Αρχοντισσα του Αιγαιου, το λικνο του πρωτου παγκοσμιου πολιτισμού, το νησί με την πρώτη εμπορική πολη στην Ελλάδα, το συνδυασμό μεσαιωνικής κυκλαδιτικης και αστικης νεοκλασσικής αρχιτεκτονικής και αλλα υπέροχα βαρύγδουπα με τα οποια μεγάλωσα! Λογω καταγωγής (ειμαι από Ερμούπολη και ζουσα εκει μεχρι τα 16) διάβασα το βιβλίο υποχρεωτικά μικρή (πακέτο με την ᾽Μεγάλη Χιμαιρα᾽ του Καραγάτση την οποια όμως λάτρεψα). Βέβαια δεν αντιπαθώ το εν λογω βιβλίο επειδή ο κυριος Αθανασιάδης προσέβαλε τις φαντασιώσεις για την πατρίδα μου απλά μου φαινεται κακογραμμένο και πρόχειρο και σκληρο ταυτοχρόνως.

Η σειρά τώρα μου άρεσε πολύ και κάποιες σκηνές γυριστηκαν κοντά στο σπιτι του θειου μου. Εκτιμησα και τις αλλαγες σε σχέση με το βιβλίο. Συγνώμη και πάλι από τους φαν.
 
Σεβαστή η άποψή σου για το βιβλίο, Domenica, μα θα διαφωνήσω κάθετα. Είναι ένα από τα καλύτερα που έχω διαβάσει ποτέ, το δεύτερο αγαπημένο ever μετά τη "Μεγάλη Χίμαιρα"... Τα νοήματα και τα ιδανικά διοχετεύονται μέσα από έναν γοητευτικότατο λόγο -κατά τη γνώμη μου πάντα- και μέσα από θαυμαστές αλληγορίες και τεχνάσματα. Οι ερωτικές σκηνές ή μάλλον ο ερωτισμός στην ατμόσφαιρα, δεν δίνεται άκρως περιγραφικά και κυνικά όπως σε έργα των "λιμπερτίνων", μα κρατά τον αναγνώστη γοητευμένο μέχρι τέλους. Εδώ βέβαια δεν μιλάμε για το βιβλίο, αλλά περί της σειράς.

Όσον αφορά αυτό που λες για τη Σύρο, δεν είναι ανάγκη όλοι οι συγγραφείς να μυθοποιούν τους τόπους στους οποίους διαδραματίζονται οι ιστορίες τους! Καταντούν και κλισέ εκφράσεις τύπου "Αρχόντισσα του Αιγαίου" κτλ. Άλλωστε ο καθένας το νησί του τον αντικρίζει διαφορετικά. Οι μη καταγόμενοι από τον εκάστοτε τόπο, πρέπει να τον δουν από διαφορετικές οπτικές γωνίες και δη στην λογοτεχνία! ;)

Και το κυριότερο: Ο Αθανασιάδης ΔΕΝ μιλάει για τη Σύρο, ΑΛΛΑ για ένα φανταστικό νησί των Κυκλαδων.

Παρεμπιμπτόντως το θέμα μιας και αφορά σειρά του 1998, δυστυχώς πρέπει να κλειδώσει! Όταν κάποια στιγμή αυξηθεί το χρονολογικό όριο του φόρουμ, θα είναι ξανά στη διάθεση όλων μας! :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αίθουσα του θρόνου

Καλησπέρα είμαι νέα σε αυτό το φόρουμ θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος ένα λίνκ στο οποίο θα μπορούσαμε διαδικτυακά να δούμε τα επεισόδια της σειράς μέχρι και το 26ο;;; Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων το ψάχνω παντού και δε μπορώ να το βρω!
 
Καλώς όρισες.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το θέμα "Αίθουσα του Θρόνου" και ίσως βρείς κάτι. Δες και στο yputube (αν δεν έχεις ήδη ψάξει)

Το θέμα όμως θα κλειδωθεί γιατί η σειρά είναι εκτός των χρονικών ορίων του φόρουμ :)
 
Η αίθουσα του θρόνου..για άλλη μια φορά.

Καλησπέρα σε όλους!!

Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, συγχαρητήρια πραγματικά για την πανέμορφη δουλειά...σπανίζει στις μέρες μας η νοσταλγία για άλλες εποχές που βασίλευαν άλλες αξίες..

Γίνομαι κουραστικός και το ξέρω, αλλά ρε παιδιά, επειδή ανήκω και γω στους οπαδούς της εν λόγω σειράς θα ήθελα να σας ρωτήσω και να σας παρακαλέσω χωρίς να θέλω να παραβώ κάποιον από τους κανόνες του φόρουμ..

Από πού μπορεί κάποιος να την αποκτήσει σε ψηφιακή μορφή??

Δέχομαι και να την πληρώσω ανεξαρτήτως τιμής αν διατίθεται στο εμπόριο, νόμιμα σε DVD.

Στο youtube την έχω βρει αλλά δεν είναι καλής ποιότητας δυστυχώς..Άλλωστε την έχω όλη σε βιντεοκασέτες οι οποίες με την πάροδο του χρόνου και τις συνεχόμενες επαναλήψεις είναι πάνω κάτω της ίδιας ποιότητας.

Μέχρι και στο Mega έστειλα μειλ αλλά απάντηση δεν πήρα..

Δεν είμαι της πειρατείας, αλλά ήμαρτον, για να απολαμβάνει κάποιος κάτι που του αρέσει εκεί πρέπει να καταφύγει??

Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου στείλει πμ..τον/την θερμοπαρακαλώ.

Ευχαριστώ πολύ, θα του χρωστώ αιώνια ευγνωμοσύνη!! ;)

ΥΓ:Το όνομα είναι Vassilis80 και όχι Vassolis80.Το έγραψα εκ παραδρομής στον ενθουσιασμό μου μήπως μπορέσω και βρω άκρη στο συγκεκριμένο θέμα που ψάχνω τόσο καιρό. Αν μπορεί κάποιος από τους moderators να βοηθήσει.. :)
 
Vassolis 80 είπε:
Καλησπέρα σε όλους!!Είμαι νέο μέλος στο φόρουμ, συγχαρητήρια πραγματικά για την πανέμορφη δουλειά...σπανίζει στις μέρες μας η νοσταλγία για άλλες εποχές που βασίλευαν άλλες αξίες..

Γίνομαι κουραστικός και το ξέρω, αλλά ρε παιδιά, επειδή ανήκω και γω στους οπαδούς της εν λόγω σειράς θα ήθελα να σας ρωτήσω και να σας παρακαλέσω χωρίς να θέλω να παραβώ κάποιον από τους κανόνες του φόρουμ..

Από πού μπορεί κάποιος να την αποκτήσει σε ψηφιακή μορφή??

Δέχομαι και να την πληρώσω ανεξαρτήτως τιμής αν διατίθεται στο εμπόριο, νόμιμα σε DVD.

Στο youtube την έχω βρει αλλά δεν είναι καλής ποιότητας δυστυχώς..Άλλωστε την έχω όλη σε βιντεοκασέτες οι οποίες με την πάροδο του χρόνου και τις συνεχόμενες επαναλήψεις είναι πάνω κάτω της ίδιας ποιότητας.

Μέχρι και στο Mega έστειλα μειλ αλλά απάντηση δεν πήρα..

Δεν είμαι της πειρατείας, αλλά ήμαρτον, για να απολαμβάνει κάποιος κάτι που του αρέσει εκεί πρέπει να καταφύγει??

Όποιος γνωρίζει κάτι ας μου στείλει πμ..τον/την θερμοπαρακαλώ.

Ευχαριστώ πολύ, θα του χρωστώ αιώνια ευγνωμοσύνη!! ;)

ΥΓ:Το όνομα είναι Vassilis80 και όχι Vassolis80.Το έγραψα εκ παραδρομής στον ενθουσιασμό μου μήπως μπορέσω και βρω άκρη στο συγκεκριμένο θέμα που ψάχνω τόσο καιρό. Αν μπορεί κάποιος από τους moderators να βοηθήσει.. :)
η σειρα που ψαχνεις αυτη τη στιγμη παιζεται στο mega cosmos αλλα πρεπει να μεταναστευσεις για να το δεις
 
Δηλαδη??? :) Σόρρυ, αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι το mega cosmos. Άλλωστε, εγώ τη θέλω για να τη βλέπω, και όχι για να την ξαναδώ..
 
Vassolis 80 είπε:
Δηλαδη??? :) Σόρρυ, αλλά δεν έχω ιδέα τι είναι το mega cosmos. Άλλωστε, εγώ τη θέλω για να τη βλέπω, και όχι για να την ξαναδώ..
τηλεοπτικο καναλι του mega που εκπεμπει μονο στην αμερικη, στον καναδα και στην αυστραλια.
 
Αααα, μάλιστα, τόσο καλά...Καμια ιδέα από κανέναν για να τη βρούμε ολόκληρη????????
 
Κατ' αρχήν καλώς όρισες.

Δεύτερον, παρακαλώ πριν ανοίξεις νέο θέμα, να ψάχνεις καλά στο φόρουμ μήπως υπάρχει ήδη ανοιχτό. Το παρόν μήνυμα θα ενσωματωθεί με το ήδη υπάρχον.

Έπειτα, η σειρά που κάνεις λόγο είναι εκτός της θεματολογίας του ρετρομάνιαξ, μιας και γυρίστηκε το 1998. Όριο το 1995.

Πέρνα μία βόλτα από τους κανονισμούς και καλή παραμονή στο site!! :)
 
Ρε σεις παιδιά , σταθείτε θα κάνω τον συνήγορο του διαβόλου λίγο απότομος και εγωιστης ο Λουκάς, πήγε στο Άγιο Όρος, πέντε χρόνια και είχε κοντά του σαν δάσκαλο ένα Φραγκισκανο καλόγερο για να καταλάβει ότι ο άνθρωπος έχει μέσα του το κακό και την αμαρτία, έλεος! Και μάλιστα ο Αθανασιάδης βάζει και την ρήση του Παύλου" πως δεν φταίω εγώ που αμαρτάνω αλλά μέσα μου μένει το κακο" για να δικαιολογήσει τις σκέψεις του Λουκά, έλεος ο Παύλος λέει πως μέσα μου ενοικεί το κακό χωρίς τον Χριστό και πω πρέπει να βάλω μια νέα καρδιά να ξεφύγω από την παλαιά μου φύση. Ο Ανδρουλης είναι πολύ πιο ανθρώπινος από τον Λουκά και ο άνθρωπος που τα χείλη βρει με τον εαυτό του για μενα και με τους άλλους. Δεν δει και επαρση κάτι που ο Λουκας έχει. Τον ρωτάει η Γλαύκη να της δώσει πληροφορίες για τον πατέρα της και αυτός της λέει γιατί διαλεξες εμένα τι απάντηση είναι αυτή στα όρια της αγένειας. Ο Ανδρουλης απάντησε σε ότι τον ρώτησε.
 
Αυτές τις μέρες βλέπω ξανά τα επεισόδια στο site του Μega.
Αναρωτιέμαι τελικά τι σόι γιατρός ήταν ο Μαρίνος Φλέρης, ώστε να μην μπορεί να διαγνώσει την πάθηση της κωφάλαλης. Μετά το βιασμό κι την αποβολή του εμβρύου της, η κωφάλαλη ήταν διαρκώς με πυρετό κι πονόκοιλο. Είχε πάθει μόλυνση (σηψαιμία) από την αποβολή, όπου κι πέθανε, κι ο γιατρός να αναρωτιέται "μα τι έχεις; να σε πάω σε γιατρό; αστείο δεν είναι; ξέρει το γιατρουδάκι που κάνει το αγροτικό του κι δεν ξέρω εγώ;".
Να τελικά που δεν ήξερε..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Επειδή μέρος των γυρισμάτων έγινε στη Σύρο, οι περισσότεροι τηλεθεατές είχαν την εντύπωση ότι η καθολική εκκλησία-ενορία του περ Γκρεγκουάρ (Σοφοκλή Πέππα) είναι ο καθολικός ναός του st.George στην Άνω Σύρο.

Όμως ο ναός του st.George της Σύρου χρησιμοποιήθηκε μόνο για τα εξωτερικά γυρίσματα.
4.jpg

2.jpg

1.jpg

3.jpg

Για τα εσωτερικά γυρίσματα, χρησιμοποιήθηκε ο καθολικός ναός του st.Loucas στο Ηράκλειο Αττικής.
2255.jpg
(Ο ναός του st.Loucas σε σκηνή της σειράς
)

2332.jpg
(Ο ναός όπως είναι σήμερα)
 
Πίσω
Μπλουζα