Η Αλίκη δικτάτωρ (1972)

ARETARA

RetroNuts!
Joined
1 Σεπ 2010
Μηνύματα
2.136
Αντιδράσεις
2.285
Η Αλίκη δικτάτωρ (1972)


RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%91%CE%BB%CE%AF%CE%BA%CE%B7_%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CF%84%CE%AC%CF%84%CF%89%CF%81

Πριν λίγες μέρες ανέβηκε και μια ταινία που έψαχνα και δεν έβρισκα με τίποτα (ολοκληρωμενη). Η ταινία εισέπραξε μάλλον αρνητικές κριτικές, ωστόσο μερικά σημεία της είναι αξιόλογα. Παραθέτω την αρχή της καθώς και ορισμένα χαρακτηριστκά στιγμιότυπα.

[edit]"i aliki dik..." This video is no longer available due to a copyright claim by EPOE.

 


Sorry about that.[/edit]


 


[edit]"Η ΣΚΗΝΗ ΣΤΟ ΚΑΦΕΝΕΙΟ ΣΤΟ ΝΕ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.


 


Sorry about that.[/edit]


 


[edit]"Η ΑΛΙΚΗ ΣΤΟ ΛΗΞΙΑΡΧΕ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.


 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δε νομίζω ότι πήρε κακές κριτικές...ίσα-ίσα...Στο box office δεν τα πηγε παρα πολυ καλα (Νο11 της χρονιάς)
 
Το σχόλιο μου βασίστηκε στην χαμηλή βαθμολογία που εχει στο imdb http://www.imdb.com/title/tt0181281/ και σε καποια σχολια που διαβασα στο 90lepta http://90lepta.com/m279.html, χωρις φυσικα να υιοθετω κατ' αναγκη τα παραπανω. Προσωπικα την θεωρω μια χιουμοριστικη ταινια με αρκετη δοση κοινωνικης σατιρας (σε δυσκολους οσο και "υποπτους" καιρους) που βλεπω ευχαριστα. Νομιζω δε οτι ειναι πολυ καλυτερη απο αλλες ταινιες της που πηγαν πολυ καλυτερα σε θεαματικοτητα.
 
Μου φαινοταν ατελειιιιιιιιιιωτη αυτη η ταινια. Ποτε δεν ειδα το τελος (αληθεια πως τελειωνει?), ειχε τοσα πολλα να δεις. Μου φαινοταν απιστευτο πως υπηρχε τετοιος χαρακτηρας ανθρωπου (τοσο αφελης και αθωος δηλ) σαν την Αλικη, και.. καπου εκει κοντα σιμα στον θανατο του σκυλου σταματουσα να το βλεπω
 
Aυτο το σημειο της ταινιας ειναι το πιο ομορφο για μενα. Το πιο αισθαντικο!

Ενω ακουγεται το υπεροχο τραγουδι Ποσο Σ' Αγαπω, βλεπουμε την Αλικη να τρεχει και να χαιρεται την ομορφια της φυσης, την ομορφια της ζωης.

Ο πιστος κι αγαπημενος σκυλος της χαιρεται κι αυτος μαζι της για τελευταια φορα - τι ειρωνια! - αφου την αλλη μερα χανει τη ζωη του μεσα στο δρομο.

Ο αλλος φιλος της, ο τυφλος, δειχνει να νιωθει κι αυτος την ιδια χαρα παρ' ολο που δε βλεπει τιποτε απο ολα αυτα, αλλα μπορει να νιωθει, να ακουει, να ανασαινει τη μυρωδια του αερα και των αγριων λουλουδιων.

Η Αλικη ντυμενη στα κατακοκκινα, σαν μια παπαρουνα κι αυτη μεσα στις τοσες που υπαρχουν γυρω της, κανει την πιο ζωηρη και εντονη αντιθεση μεσα στο πρασινο ανοιξιατικο τοπιο.

Μια απο τις πιο ποιητικες σκηνες που ειδα ποτε!

[edit]"ΑΛΙΚΗ ΒΟΥΓΙΟΥΚΛΑΚΗ - ΠΟΣΟ Σ..." The YouTube account associated with this video has been terminated due to multiple third-party notifications of copyright infringement.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οταν πατησε αυτοκινητο το σκυλακι του γαλανου η αλικη του ειπε οτι αυτη θα τον οδηγει.καπως ετσι τελειωνει.μια φορα την ειχα δει μικρος.παντως λογω της τηλεορασης οι ταινιες αρχων του 1970 εως 74 ειχαν μια καλυτερη αισθητικη απο τις παλαιοτερες.ασχετα αν δεν εκαναν εισητηρια.
 
Χμμμ..κανείς ακόμη δεν έχει αναφρεθεί στα απροκάλυπτα αντιδικτατορικά μηνύματα της ταινίας: Η σκηνή όπου η Αλίκη πάει στην κλειστή τότε βουλή, η συνάντηση με τον Δ. Παπαμιχαήλ (σε cameo εμφάνιση), όπου λέει "Θέλεις να με δέσουν, έχω γυναίκα και παιδιά', η σουρεάλ εμφάνιση του....Βενιζέλου (Μάνος Κατράκης) "Πότε θα κάνει ξαστεριά, πότε θα φλεβαρήσει", ο πρώην βουλευτής στο πεζούλι, η σκηνή με το τσολιά και το χωροφύλακα: "που είναι ο βασιλιάς; στη Ρώμη" και βεβαιώς ο σαλεμένος - νόνος βουλευτής που μιλάει στο τηλέφωνο με το κομμένο καλώδιο. Ξέρει κανείς κάτι για το πως πέρασε από την λογοκρισία της δικτατορίας αυτή η ταινία, αν κόπηκαν σκηνές κλπ;
 
evarlam είπε:
Χμμμ..κανείς ακόμη δεν έχει αναφρεθεί στα απροκάλυπτα αντιδικτατορικά μηνύματα της ταινίας: Η σκηνή όπου η Αλίκη πάει στην κλειστή τότε βουλή, η συνάντηση με τον Δ. Παπαμιχαήλ (σε cameo εμφάνιση), όπου λέει "Θέλεις να με δέσουν, έχω γυναίκα και παιδιά', η σουρεάλ εμφάνιση του....Βενιζέλου (Μάνος Κατράκης) "Πότε θα κάνει ξαστεριά, πότε θα φλεβαρήσει", ο πρώην βουλευτής στο πεζούλι, η σκηνή με το τσολιά και το χωροφύλακα: "που είναι ο βασιλιάς; στη Ρώμη" και βεβαιώς ο σαλεμένος - νόνος βουλευτής που μιλάει στο τηλέφωνο με το κομμένο καλώδιο. Ξέρει κανείς κάτι για το πως πέρασε από την λογοκρισία της δικτατορίας αυτή η ταινία, αν κόπηκαν σκηνές κλπ;
Α μπράβο! Κι εγώ την έχω αυτή την απορία: Τα αντι-δικτατορικά μηνύματα που περνάει η ταινία είναι όντως άμεσα!! Πώς και δεν λογοκρίθηκαν αυτές οι σκηνές;

Και μπράβο στην Αλίκη για την τόλμη της (νομίζω ότι συμμετείχε στη συγγραφή του σεναρίου αυτής της ταινίας ή ότι το σενάριο βασίστηκε σε δική της ιδέα, έτσι δεν είναι; )

Πάντως, ακόμα και ο τίτλος της ταινίας "Η Αλίκη δικτάτωρ" ήταν "προκλητικός" για το καθεστώς...

Θα είχε πολύ ενδιαφέρον αν θα μπορούσαμε να μάθουμε κάποιες πληροφορίες σχετικά με την λογοκρισία της ταινίας αυτής...

ΥΓ Καλώς Ήρθες στο forum μας everlam και ελπίζουμε να περάσεις όμορφα μαζί μας εδώ!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλώς σας βρήκα!!! Το φόρουμ αυτό ήταν αποκάλυψη για μένα, μια χρονοκάψουλα που με πάει τόσα χρόνια πίσω... Σχετικά με το "Αλίκη Δικτάτωρ": Σε άλλο νήμα του φόρουμ γίνεται αναφορά στην καταδίκη της Αλίκης σε 5 μήνες με αναστολή επειδή, δήθεν λέω εγώ, έσβησε τσιγάρο στο πρόσωπο τεχνικού. Όλοι ξέρουμε ότι η Αλίκη, σαν όλες τις σταρ, είχε τις ιδιοτροπίες και τις παραξενιές της, αλλά προσωπικά δεν πιστεύω ότι θα έφτανε σε μια τέτοια πράξη. Δεν έχω καμμία πληροφόρηση για το θέμα, αλλά εικάζω μήπως ο Φίνος παζάρεψε το θέμα με το καθεστώς. Η χούντα (ή έστω κάποιοι παράγοντές της) ήθελαν την τιμωρία της και έχω την υποψία ότι η ιστορία με το τσιγάρο ήταν...ελαφρώς κατασκευασμένη για να μην εκτεθεί πολιτικά η αγαπημένη του σταρ.
 
Συμφωνα με οσα γνωριζω, η ταινια περασε χωρις προβληματα τοτε, χαριν της Αλικης.

Η Αλικη τηλεφωνησε σε εναν υψηλα ισταμενο του τοτε καθεστωτος, ο οποιος ηταν πολυ γνωστος της, και του διηγηθηκε το σεναριο της ταινιας. Τον παρακαλεσε να μη φερει αντιρρηση και να μη δημιουργησει προβληματα στα γυρισματα. Σε αντιθετη περπτωση, τον απειλησε οτι θα αυτοκτονουσε (!!!!!!!!!!)

Δεν ξερω αν το υψηλα ισταμενο προσωπο φοβηθηκε μηπως η Αλικη πραγματοποιουσε την απειλη της. Αν πιστεψε κατι τετοιο, θα πρεπει να ειχε σοβαρο προβλημα ψυχιατρικης φυσεως. Το πιθανοτερο ειναι οτι πειστηκε απο την εφηβη κορη του η οποια ηταν φανατικοτατη θαυμαστρια της εθνικης σταρ.
 
Α ναι η αλίκη...

απίστευτο το γεγονός πως ένα [προσβλητικοι χαρακτηρισμοι - welcome back Dominion :) ] κατάφερε να φτάσει τόοοσο "ψηλά" (δουλεύοντας κόσμο με τις "χαριτωμενίες της").

Είχε επιτεθεί μέχρι και σε τεχνικό εκείνη την εποχή επειδή της έφερε αντίρρηση σε κάτι, υπάρχει κάπου σχετικό άρθρο.

Ερμηνείες κάτω του μηδενός.
 
bambinella 100 είπε:
Συμφωνα με οσα γνωριζω, η ταινια περασε χωρις προβληματα τοτε, χαριν της Αλικης.Η Αλικη τηλεφωνησε σε εναν υψηλα ισταμενο του τοτε καθεστωτος, ο οποιος ηταν πολυ γνωστος της, και του διηγηθηκε το σεναριο της ταινιας. Τον παρακαλεσε να μη φερει αντιρρηση και να μη δημιουργησει προβληματα στα γυρισματα. Σε αντιθετη περπτωση, τον απειλησε οτι θα αυτοκτονουσε (!!!!!!!!!!)
Πολύ ενδιαφέρον αυτό - σε ευχαριστούμε πολύ bambinella 100 για την πληροφορία.

bambinella 100 είπε:
Δεν ξερω αν το υψηλα ισταμενο προσωπο φοβηθηκε μηπως η Αλικη πραγματοποιουσε την απειλη της. Αν πιστεψε κατι τετοιο, θα πρεπει να ειχε σοβαρο προβλημα ψυχιατρικης φυσεως. Το πιθανοτερο ειναι οτι πειστηκε απο την εφηβη κορη του η οποια ηταν φανατικοτατη θαυμαστρια της εθνικης σταρ.
:D
 
Καλή ταινία, κατά την προσωπική μου εκτίμηση. Μ'αρέσουν πολύ οι σκηνές όπου η Αλίκη παριστάνει τον Σαρλό. Όπως και να'χει ξεφεύγει κάπως από τη τετριμμένη εικόνα της. Πολύ συγκινητική και η σκηνή με το θάνατο του σκυλιού.

Το '72 πάντως η δικτατορία είχε αρχίσει να τρίζει, ενώ, τα αντιδικτατορικά μηνύματα είναι όντως άμεσα. [Ένα παιδί που ρωτάει την μάνα του τι σημαίνει δικτάτορας και εκείνη απαντά ''Βούλω'στο και μη μιλάς! κ.λ.π''

Συμφωνώ με τη Bambinella απολύτως αν και δεν ήξερα όλο το παρασκήνιο της ιστορίας. Και εγώ πιστεύω ότι χάρη στη Βουγιουκλάκη η ταινία πέρασε από τη λογοκρισία και...δεν ακούμπησε καν.
 
καλη ταινια ,εχω γελασει πολυ στην σκηνη που την συλλαμβανει ο αστυνομος και την οδηγει ντυμενη σαρλο στο τμημα
 
η ταινία που παρουσιάζεται παραπάνω είναι ολόκληρη...Ωραία ταινία, με εμφανή μηνύματα κατά την περίοδο της δικτατορίας.Μου άρεσε στο σημείο όπου η Αλίκη γνωρίζει την Αμαλία και τον Πανάγο (στο τμήμα, ντυμένη Σαρλό). Από το σημείο με το ατύχημα του τετράποδου φίλου της καθώς και η σκηνή στο καφενείο με τα μαυροφορεμένα πρόσωπα που φώναζαν δεν μου άρεσε...
 
Συνέντευξη της Αλίκης για το έργο

Μία συνέντευξη της Αλίκης σχετικά με την ταινία και μάλιστα κατά την διάρκεια των γυρισμάτων. Σε αυτήν αναφέρει μεταξύ άλλων ότι η ιδέα για την ταινία ήταν "κατά κάποιο τρόπο" δικιά της και ότι στα γυρίσματα συμμετείχε και ο γιος της σε κάποιες στιγμές.

[edit]This video is unavailable.

 


Sorry about that.[/edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να προτείνω μια κωμωδιάρα της Αλίκης το "Η Αλίκη στο Πεζικό" (έτσι πρέπει να 'γραφε η κλακέτα) αλλά οι μπαγάσηδες το βγάλανε στους σινεμάδες με τον "προχώ" τίτλο Υπολοχαγός Νατάσα. Σάρωσε και τα ταμεία αυτή στα 700σα 50ήντα σιτήρια κατά τον Φώσκολα. Φάγανε και πολύ πασατέμπο για να αντισταθούν στο καθεστώς τότες. Ταινιάρα. Η Αλίκη βέβαια μεγάλη θεατρίνα, αφού στη συνέντευξη με την αθώωση της μοιάζει λες και παίζει στο Βροντάκηδες και Μπαρμπουνάκηδες.
 
Στο δεύτερο μέρος του αποσπάσματος (από το 2:30 περίπου και μετά) η Αλίκη ως Σαρλώ ανακαλύπτεται στα γυρίσματα της ταινίας κάπου στο Νέο Φάληρο. Αναφέρεται ότι συμμετείχε σε κάποια γυρίσματα και ο γιος της Γιάννης, ενώ εμφανίζεται και ο σκύλος της ταινίας, ο Αράπης.

https://www.youtube.com/watch?v=ebIC_eyvr7o
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aπό τις καλύτερες και πιο παραγνωρισμένες ερμηνείες-ταινίες της...Ο λόγος που πέρασε άθικτη από την λογοκρισία είναι ότι την προβολή της απαίτησε η κόρη του Γεώργιου Παπαδόπουλου, φανατική οπαδός και συλλέκτης της Αλίκης...
 
Πίσω
Μπλουζα