Η ΑλφαΒήτα του ελληνικού κινηματογράφου

Αν αυτοκτονουσε η Ζωιτσα, θα το ελεγα.

Για την ωρα, βολεψου με το "Ενα νερο κυρα Βαγγελιω". :D
 
στο τελος της ταινιας οι μπατσοι πουλανε την ηρωινη ο κωστας καραγιωργης πυροδοτει τον εκρηκτικο μηχανισμο και αυτοκτονει σκοτωνοντας και τους εμπορους ναρκωτικων [video=youtube;zZ6mm1iJ-tU]

 
Στην ταινία "το οργανάκι του Αττικ" η Σμαρούλα Γιούλη κρεμίεται στο σπίτι της.
 
Στην ταινία "Μην είδατε τον Παναή" ο Μπάρκουλης κάνει ψεύτικη αυτοκτονία με κινίνα και πανικοβάλλει προς στιγμήν το Βέγγο.
 
Περίφημη ατάκα, στη συγκεκριμένη σκηνή, αυτή του Βέγγου, όταν προσπαθεί να "ισιώσει" το Μπάρκουλη, και κατεβάζοντάς του το σώμα, αυτός σηκώνει τα πόδια.

"Έλα ρε Φάνη...." λέει με έναν καταπληκτικό τόνο απελπισίας !
 
Η επόμενή μας λέξη είναι

 


Απαγωγή

 


Σε ποιες λοιπόν ταινίες βλέπουμε απαγωγές;


 
Ας ξεκινησουμε με την ομωνυμη ταινια....

Απαγωγη

Πανικος

Ο τρομοκρατης

Αστραπογιαννος

Της κακομοιρας

Επαναστατης ποπολαρος

Οι δυο τελευταιες ειναι ερωτικου περιεχομενου. :)
 
Mια με τον Πάντζα που απαγάγουν στο τέλος την Κοντού; αλλά δεν θυμάμαι τίτλο...
 
οι εκβιασται,απαγωγη της Αννας Βαγενα

το αφεντικο μου ηταν κορόιδο,επιθυμητη απαγωγη της Ριας Δελουτση
 
Έχω και γω κάποιες λίγες στο μυαλό μου αλλά περιμένω πρώτα από σας... :)
 
Παιδιά, εμένα μου ήρθε μια ταινία με Καζάκο (έγχρωμη) που του έχουν απαγάγει τη γυναίκα, και κυνηγιόνται με τον απαγωγέα με τα κότερα ! Παίρνοντας την ντουντούκα του φωνάζει :

"Σιαφέτααααα....θα σε συντρίψω....θα πέσω επάνω σου...φέρε μου τη γυναίκα μουουουουου..."

Είναι το "Ζήτημα ζωής και θανάτου", και πέτρα του σκανδάλου για ακόμα μια φορά η πανέμορφη Έλενα...

Το σενάριο είναι βασισμένο σε μυθιστόρημα του Γιάννη Μαρή.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
''Το παίζω και πολύ άντρας'': ο Σωτήρης Μουστάκας, κατηγορούμενος για ληστεία μετά φόνου, πέφτει θύμα απαγωγής από φίλους του γιου του.

''Ο Κώτσος και οι εξωγήινοι'': ο Κώστας Βουτσάς θύμα απαγωγής από εξωγήινους.

''O μαχητής'': οι μαθητές, η συνοδός και ο οδηγός ενος σχολικού λεωφορείου πέφτουν θύματα απαγωγής από κακούς. Παίζει και ο Κρις Σφέτας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Δεν ξερω αν μπορει να θεωρηθει απαγωγη : στην ταινια "η νεράιδα και το παλικαρι" ο Μανουσος ετοιμαζεται να κλεψει το Κατερινιω αλλά γινεται ενα μπερδεμα και βαζει στο τσουβαλι τη Τζολυ Γαρμπη,ευτυχως καταλαβε εγκαιρως το λαθος..
 
Ναι είχα σκοπό να το πω και γω Κατερίνα για τη "Νεράιδα και το παλικάρι".


Απαγωγές έχουμε επίσης στην ταινία "Χαρούμενοι αλήτες" , στο "Σωφεράκι" όπου ο Μίμης Φωτόπουλος κλέβει τη Σμαρούλα Γιούλη και στην ταινία "Τρία παιδιά Βολιώτικα" από όπου και το γνωστό δημοτικό τραγούδι...



 
στην ταινια "οι απανθρωποι" απαγαγουν το γιο του Λακη Κομνηνου
 
Η επόμενή μας λέξη νομίζω έχει πολύ..."ζουμί". Είναι η λέξη

 


Βιασμός


 


Σε ποιες ταινίες έχουμε βιασμό ή έστω απόπειρα βιασμού; Επίσης σε ποιες ταινίες στον τίτλο τους περιέχεται η συγκεκριμένη λέξη;


 
Ο Σπύρος Καλογήρου βιάζει την Αλίκη Βουγιοκλάκη στην "Μαρία της Σιωπής"

Ο Ανέστης Βλάχος βιάζει την Έλλη Φωτίου στην ταινία "ο φόβος"

Ο Νίκος Παπαδόπουλος είναι βιαστής και δολοφόνος στην ταινία "ισόβια" όπως και ο Βλάσης Μπονάτσος στην ταινία "καταζητήται το πρόσωπο της ημέρας"

Απόπειρα βιασμού της καίτης φίνου στην ταινία "οι επικύνδυνοι μια διαμαρτυρία"

Απόπειρα βιασμού και φόνος της βανέσας τζελβέ (νομίζω) από τους Θέμη Μάνεση, Νικήτα Αατρινάκη και Σπύρο Ιωάννου στην ταινία "φυλακές ανηλίκων 2 : εκδίκηση στην βια"
 
tzias57 είπε:
Ο Σπύρος Καλογήρου βιάζει την Αλίκη Βουγιοκλάκη στην "Μαρία της Σιωπής"Ο Ανέστης Βλάχος βιάζει την Έλλη Φωτίου στην ταινία "ο φόβος"

Ο Νίκος Παπαδόπουλος είναι βιαστής και δολοφόνος στην ταινία "ισόβια" όπως και ο Βλάσης Μπονάτσος στην ταινία "καταζητήται το πρόσωπο της ημέρας"

Απόπειρα βιασμού της καίτης φίνου στην ταινία "οι επικύνδυνοι μια διαμαρτυρία"

Απόπειρα βιασμού και φόνος της βανέσας τζελβέ (νομίζω) από τους Θέμη Μάνεση, Νικήτα Αατρινάκη και Σπύρο Ιωάννου στην ταινία "φυλακές ανηλίκων 2 : εκδίκηση στην βια"
Νομίζω στους "Επικίνδυνους" ο Πάνος Μιχαλόπουλος βιάζει κανονικά την Καίτη Φίνου και δε μένει απλά στην απόπειρα , αν θυμάμαι καλά... :)
 
Μπορεί να ισχύει αυτό που λες στους επικίνδυνους. Δεν θυμάμαι καλά

Επίσης υπάρχει απόπειρα βιασμού της ζωής λάσκαρη από τον αλέκο αλεξανδράκη στην ταινία "Ίλιγγος"
 
Από τίτλους, πολλά υποσχόμενη είναι η ταινία "Ο βιασμός μιας μοναχής", την οποία όμως δεν έχω δει.

Από σκηνές βιασμού, ειδικά στον παλιό κινηματογράφο, ξεχωριστή είναι η σκηνή Καλογήρου-Αλίκης. Εγώ όμως κάτι σαν να θυμάμαι και από τον "Νόμο 4000", ή κάνω λάθος;
 
Πίσω
Μπλουζα