Η ΑλφαΒήτα του ελληνικού κινηματογράφου

Στο " Η κατάρα της μάνας " (1961), δείχνει τον βιασμό της αδελφής του Φούντα...
 
Βιασμούς έχουμε επίσης στην ταινία "Άγρια πάθη" , ο Ανέστης Βλάχος βιάζει την Άννα Ιασωνίδου , στην ταινία "Πόθοι στον καταραμένο βάλτο" και στην ταινία "Τα δίχτυα της ντροπής" όπου κάποιος βιάζει την Άννα Φόνσου , δε θυμάμαι ποιος... :xm:

Επίσης οι ταινίες "Χόμπυ μου ο βιασμός" (1986) , "Ο βιασμός μιας παρθένας" (1966) , "Ο βιασμός της Αφροδίτης" (1985) και "Βιασμός μετά φόνου" (1971).
 
tonytony είπε:
Επίσης οι ταινίες "Χόμπυ μου ο βιασμός"
Σιγουρα ο πρωταγωνιστης ηξερε να περναει εποικοδομητικα τον ελευθερο χρονο του! :)
 
Στα Τσακάλια ( 1981) επίσης, μια παρέα βιάζει την Αλιμπέρτη σε ένα δασάκι. Την άλλη μέρα είναι μια χαρά και δεν τρέχει τίποτα...
 
Στην ταινία "Οι γενναίοι του Βορρά" η Α. Υψηλάντη πέφτει θύμα βιασμού. Στην ίδια ταινία ο Κομνηνός νομίζω ότι βιάζει τη γυναίκα του Γιαννακά και αποπειράται να βιάσει και τον Καλογεροπούλου.

Στο "Χώμα βάφτηκε κόκκινο" ο Βόγλης αποπειράται να βιάσει τη Χρονοπούλου.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η σημερινή μας λέξη είναι

 


Βασανιστήρια

 


Σε ποιες ταινίες βλέπουμε βασανιστήρια;


 
Eπειδή πολλοί θα θυμηθούν τις ταινίες της Κατοχής, για να ξεφύγω θυμάμαι μια ταινία (Α/Μ) που ο Παπαγιαννόπουλος ως αρχηγός συμμορίας, σφίγγει με ένα σκοινί το κεφάλι του Ντίνου Ηλιόπουλου, εν είδει ανάκρισης. Πρέπει να είναι ο "Τζο ο τρομερός", του 1955.
 
Ας πω εγώ τις κατοχικές αυτές που θυμάμαι.


"Αυτοί που μίλησαν με τον θάνατο" βασανίζουν τη Ζωή Λάσκαρη και τον Χρόνη Εξαρχάκο



"Οι γενναίοι πεθαίνουν δυο φορές" βασανίζουν κομπάρσους



"Υπολοχαγός Νατάσσα" βασανίζουν την Αλίκη Βουγιουκλάκη (άσχετα αν είναι κομμένη η μισή σκηνή...)



"Αντάρτες των πόλεων" βασανίζουν τον Γιάννη Φέρτη



"Μια γυναίκα στην αντίσταση" βασανίζουν αλλά δε θυμάμαι ποιον...



"Παπαφλέσσας"



"Η κόρη του ήλιου" βασανίζουν την Αλίκη Βουγιουκλάκη.


 


Είναι κι άλλες;;;



 
Να αναφέρω κάτι που θυμήθηκα χαζεύοντας εδώ.

Απαγωγή υπάρχει και στην ταινία "Αρπαγή της Περσεφόνης", παλιό έργο, κάπου στα μέσα του '50.

Πρωταγωνιστούσε ο Κ. Καζάκος, πολύ νέος, στον ρόλο του γεωπόνου ενός χωριού

που απαγάγει μια κοπέλα από γειτονικό χωρίο με το οποίο υπάρχει βεντέτα.

Έχει να παιχτεί πολλά χρόνια, τουλάχιστον 20 νομίζω...

-
 
Τι έκανες στον πόλεμο θανάση βασανίζουν τον θανάση Βέγγο και τον Αντώνη Παπαδόπουλο
 
Στην ταινία "Αγάπησα μια πολυθρόνα" ένας κουνιστός κομπάρσος βασανίζει τον Κώστα Βουτσά. Αντώνιε, αυτό προσμετράται; :p
 
στην ταινια "η λιτανεια των ηρωων" βασανιζουν τον Αθηνοδωρο Προυσαλη
 
Στο "κλεφτρόνι και τζέντλεμαν" βασανίζουν για τις ανάγκες γυρίσματος μιας ταινίας, τον Στάθη Ψάλτη
 
Στο "κατάχρηση εξουσίας", ο καλογήρου κακομεταχειρίζεται και χτυπάει τον Κούρκουλο (έβγαλε τα σπασμένα τόσων ταινιών ο άνθρωπος), κατά την διάρκεια της ανάκρισης...
 
miki-mik7 είπε:
Στην ταινία "Αγάπησα μια πολυθρόνα" ένας κουνιστός κομπάρσος βασανίζει τον Κώστα Βουτσά. Αντώνιε, αυτό προσμετράται; :p
Φυσικά! :)
 
Στην ταινία "Ο Θανάσης, η Ιουλιέτα και τα λουκάνικα" ο καλός μας άνθρωπος βασανίζεται από τα αδέρφια της αγαπημένης τους, που κατάγονται από Μάνη και Κρήτη. Τον δένουν τα πόδια και το στόμα και τον κρεμούν από ένα δέντρο.Αργότερα, οι ίδιοι τον βασανίζουν ξανά, κρεμώντας τον και κόβοντάς του με τον μπαλτά τη γενειάδα του, καθώς είχε ντυθεί Αϊ-Βασίλης.
 
Η σημερινή λέξη έχει και αυτή νομίζω αρκετό "ζουμί"...Ας θυμηθούμε σε ποιες ταινίες βλέπουμε...

 


Βροχή


 
H μία και μοναδική απίστευτη σκηνή με το Θανάση Βέγγο (δε θυμάμαι ταινία) : Μένει σ' ένα υπόγειο. Κοιμάται στο κρεβάτι του την ώρα που έχει ξεσπάσει καταιγίδα. Το υπόγειο πλημμυρίζει και τα νερά σιγά-σιγά φτάνουν λίγω κάτω από τη στάθμη του κρεβατιού. Ο Βέγγος, κοιμώμενος, απλώνει το χέρι μακριά από το κρεβάτι και αυτό βουτάει στα νερά. Τότε αναφωνεί :

"Βρε τι βλέπει ο άνθρωπος στον ύπνο του..."
 
Να πω και γω κάποιες που θυμάμαι αν και πρέπει να είναι πάρα πολλές οι ταινίες.


"Η κόρη του ήλιου" τη στιγμή που περνάνε η Αλίκη και ο Καρράς από το Τούρκικο.



"Αχ αυτή η γυναίκα μου" η περιβόητη σκηνή με τον λαγό στιφάδο και τον καυγά της Αλίκης με τον Μιχαλόπουλο.



"Το ταξίδι" που τρέχουν στη βροχή η Αλίκη και ο Κούρκουλος.



"Εγωισμός" που παραμονεύει μέσα στη βροχή η Ρουσσέα τη Λάσκαρη και τελικά μπαίνει στο σπίτι.


 


 
Πίσω
Μπλουζα