Η ΑλφαΒήτα του ελληνικού κινηματογράφου

Η Ταινία με τον Βέγγο έχει τίτλο "Θανάση σφίξε κι άλλο το ζωνάρι"

Επίσης στην ταινία "η ζούγκλα των πόλεων" ο Πρέκας στέκεται στην βροχή

Στην ταινία "τα χρονία της οργης" ο Κώστας Καραγιώργης θεραπεύεται από την αμνησία του μετά από μια καταιγίδα.
 
Εγωισμος (και στο πρωτο πλανο της ταινιας, εκτος απο τη σκηνη που ανεφερε ο tonytony)

Χαμενα ονειρα

Εσχατη προδοσια

Ο μεθυστακας

Ενας μεγαλος ερωτας

Οταν η πολις πεθαινει

5000 ψεματα

Ενα αστειο κοριτσι

Σ' αγαπω

Ραντεβου με μια αγνωστη
 
Στο "Ραντεβού με μιαν άγνωστη" είναι που ο Βόγλης είναι πιανίστας, και παίζει με τις αστραπές απ' έξω από τα τζάμια;

(ευχαριστώ και τον Tzia για την ταινία του Θ.Β.)
 
Στο Ραντεβου με μια αγνωστη, η Ναθαναηλ βρισκει καταφυγιο στο σπιτι του πιανιστα Βογλη, λογω της βροχης.
 
Απαγωγη : "Το μεγαλο Ρουθουνι"


Το θυμα ειναι ο αδερφος του Ιδιωτικου Ντετεκτιβ (Σωτηρης Μουστακας)...

Βασανιστηρια : "Το παιζω και πολυ Αντρας"


Ο Σωτηρης Μουστακας φανταζεται οτι βασανιζει την Κατερινα Γιουλακη...

Βιασμος : "Ο Σεξοκυνηγος"

Η Μαγδα Τσαγγανη "εκμεταλλευεται" τον Φαιδωνα Γεωργιτση,στο Ιατρειο της.

(οπως και ολες οι γυναικες του χωριου :D )...

Βροχη : "Θου-Βου, Επιχειρηση Γης Μαδιαμ"


Στο ονειρο του Θαναση Βεγγου ,στην Θεσσαλονικη, με το γραμμοφωνο...
 
Νομίζω στο χωρίς μάρτυρες (1983), με τον Πέτρο Φυσσούν, η αρχική σκηνή είχε να κάνει με καταιγίδα...
 
RIO είπε:
Νομίζω στο χωρίς μάρτυρες (1983), με τον Πέτρο Φυσσούν, η αρχική σκηνή είχε να κάνει με καταιγίδα...
Ναι σωστά και εκεί. Όπως επίσης μου ήρθε και το "Σαπίλα και αριστοκρατία" μια σκηνή με τη Μαριάννα Κουράκου έχει και εκεί βροχή. Όπως και στο "Κορίτσι με τα παραμύθια" με την Αλίκη.
 
στα "κοκκινα φαναρια" στη σκηνη που η Τζενη Καρεζη τραγουδαει νομιζω ενα ρωσικο τραγουδι στον Παπαμιχαηλ
 
Σε μια ταινία με τους Δ. Παπαμιχαήλ, Τ. Ρουσέα, Ξ. Καλογεροπούλου και Σ. Ξενίδη,

είχε μια σκηνή όπου η Καλογεροπούλου έτρεχε μες τη βροχή.

Κάτι με γυναίκες ήταν ο τίτλος, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Επίσης, στα δράματα "Αφήστε με να ζήσω" (Μ. Κουράκου) και "Φτωχόπαιδο" (Μ. Σταθοπούλου)

είχε από μια σκηνή με βροχή.

Τέλος, θυμάμαι μια ταινία με τον Γ. Φέρτη και - με επιφύλαξη - την Κ. Παπανίκα όπου περπατούν ενώ βρέχει.

Νομίζω έπαιζε και ο Ο. Μακρής.

Κατά το σενάριο, η Κ. Παπανίκα είναι κόρη του Μακρή και έχει μια αδελφή η οποία την ζηλεύει · όταν

αρχίζει ο Φέρτης ενδιαφέρεται γι αυτήν (την Παπανίκα), σκοπίμως η αδερφή της της προσάπτει ενοχές

και προσπαθεί να την εξωθήσει στην τρέλα. Τελικά αποκαλύπτεται τι έγινε και η αδελφή της ετοιμάζεται

να φύγει από το σπίτι αλλά την τελευταία στιγμή λαμβάνει συγχώρεση.

Στην επίμαχη σκηνή, ο Φέρτης βρίσκει την Παπανίκα και της προτείνει να περπατήσουν στη βροχή.

Πολύ ρομαντικό, κάποτε το έκανα κι εγώ συχνά (κι ακόμα)...

Μάλλον είναι σπάνιο έργο. Όποιος γνωρίζει τον τίτλο ας μας πει...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Σε μια ταινία με τους Δ. Παπαμιχαήλ, Τ. Ρουσέα, Ξ. Καλογεροπούλου και Σ. Ξενίδη, είχε μια σκηνή όπου η Καλογεροπούλου έτρεχε μες τη βροχή.

Κάτι με γυναίκες ήταν ο τίτλος, δεν θυμάμαι ακριβώς.

Επίσης, στα δράματα "Αφήστε με να ζήσω" (Μ. Κουράκου) και "Φτωχόπαιδο" (Μ. Σταθοπούλου)

είχε από μια σκηνή με βροχή.

Τέλος, θυμάμαι μια ταινία με τον Γ. Φέρτη και - με επιφύλαξη - την Κ. Παπανίκα όπου περπατούν ενώ βρέχει.

Νομίζω έπαιζε και ο Ο. Μακρής.

Κατά το σενάριο, η Κ. Παπανίκα είναι κόρη του Μακρή και έχει μια αδελφή η οποία την ζηλεύει · όταν

αρχίζει ο Φέρτης ενδιαφέρεται γι αυτήν (την Παπανίκα), σκοπίμως η αδερφή της της προσάπτει ενοχές

και προσπαθεί να την εξωθήσει στην τρέλα. Τελικά αποκαλύπτεται τι έγινε και η αδελφή της ετοιμάζεται

να φύγει από το σπίτι αλλά την τελευταία στιγμή λαμβάνει συγχώρεση.

Στην επίμαχη σκηνή, ο Φέρτης βρίσκει την Παπανίκα και της προτείνει να περπατήσουν στη βροχή.

Πολύ ρομαντικό, κάποτε το έκανα κι εγώ συχνά (κι ακόμα)...

Μάλλον είναι σπάνιο έργο. Όποιος γνωρίζει τον τίτλο ας μας πει...

-
Η ταινία με Παπαμιχαήλ , Καλογεροπούλου και Ρουσσέα που αναφέρεσαι είναι το "Ανάμεσα σε δυο γυναίκες" και ναι έχει και κει βροχή. Η άλλη με Παπανίκα και Φέρτη δε μου ρχεται...
 
Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος ότι επρόκειτο για την Παπανίκα.

Αλλά είμαι σίγουρος για τον Γ. Φέρτη και, τώρα που συλλογίζομαι, και για τον Ο. Μακρή.

Το έργο το έχω δει πριν πολλά χρόνια, μικρός.

Ήδη από τότε μου άρεσε να περπατώ στη βροχή, γι' αυτό θυμάμαι τον σχετικό διάλογο...

-
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
V.I.Smirnov είπε:
Δεν είμαι απόλυτα βέβαιος ότι επρόκειτο για την Παπανίκα. Αλλά είμαι σίγουρος για τον Γ. Φέρτη και, τώρα που συλλογίζομαι, και για τον Ο. Μακρή.

Το έργο το έχω δει πριν πολλά χρόνια, μικρός.

Ήδη από τότε μου άρεσε να περπατώ στη βροχή, γι' αυτό θυμάμαι την συγκεκριμένη σκηνή...

-
Έκανα μια μικρή έρευνα για την ταινία που λες και μάλλον πρέπει να αναφέρεσαι στην ταινία "Ένα κορίτσι αλλιώτικο από τ' άλλα" του 1968. Μάλιστα είναι η τελευταία ταινία που έπαιξε ο Ορέστης Μακρής. Και πρωταγωνίστρια είναι η Νίκη Τριανταφυλλίδη και όχι η Καίτη Παπανίκα. Μάλλον σε αυτή αναφέρεσαι...
 
Πιθανότα αυτή είναι.

Διάβολε, αυτές τις δυο (Παπανίκα vs Τριανταφυλλίδη) πάντα τις μπερδεύω.

Καλά θυμόμουν - ότι θυμόμουν τέλος πάντων...

-
 
"Μια γυναίκα στην αντίσταση": η Καρέζη παθαίνει μια κρίση κατά τη διάρκεια ενός βομβαρδισμού και βγαίνει από το σπίτι τη νύχτα. Την άλλη μέρα τη βρίσκουν αναίσθητη στο δρόμο μέσα στη βροχή.
 
Βροχή (με αστραπόβροντα) έχουμε στον δαλιανιδικό "Νόμο 4000" λίγο πριν πλαγιάσουν Λάσκαρη και Βουλγαρίδης, όπως και στο θρίλερ "Εφιάλτης", λίγο πριν τη δολοφονία του Αλέξανδρου.
 
Η επόμενή μας λέξη είναι

 


Βάρκα


 


Σε ποιες ταινίες βλέπουμε να χρησιμοποιούνται βάρκες με οποιοδήποτε τρόπο; Εκτός από τη "Μανταλένα"... :p


 
η λιμνη των ποθων

η λιμνη των στεναγμων

Μπουμπουλινα

η νεράιδα και το παλικαρι

η καταρα της μανας

(δε μου ερχονται αλλες προς το παρον)
 
Τα διχτυα της ντροπης

Τζενη - Τζενη

Αμοκ

Ο Ψαρογιαννος

Η νεραϊδα και το παλικαρι

Διχασμος

Ταξιδι

Ραντεβου με μια αγνωστη

Ο Αλη πασας και η κυρα Φροσυνη
 
Να πω και γω κάποιες που μου' ρχονται

 


"Η αρχόντισσα και ο αλήτης" όπου κρύβεται εκεί η Αλίκη



"Η Αλίκη στο ναυτικό" το ίδιο



"Η Μαρία της σιωπής" στην αρχή όπου η Αλίκη είναι σε βάρκα



"Ψωμί για έναν δραπέτη" βλέπουμε τη Μαίρη Χρονοπούλου σε βάρκα.



"Ο ψεύτης" όπου ο Βουτσάς κρύβεται μέσα σε βάρκα.


 


Αυτές κι από μένα προς το παρών...



 
Πίσω
Μπλουζα