Η Απειλή - The Thing (1982)

RIO είπε:
Τι ταινιάρα ...ειδικά η σκηνή όπου ο τζένιγκς έχει κυριευτεί από την οντότητα και βγάζει εκείνη την ανατριχιαστική κραυγή, είναι από τις πιο τρομακτικές που έχω δει ....
Συμφωνώ, ήταν από τις σκηνές που μου έμεινε περισσότερο, άκρως ανατριχιαστική και στοιχειωτική...
 
Ομολογω οτι η παρουσιαση της perlas εδω,μου κινησε την περιεργεια να ψαξω και να δω την ταινια. :)

Αποτελεσμα,οπως ακριβως εχει ειπωθει και στα παραπανω posts......Διαμαντακι!!!! :headbangdude:

Τα τερατακια της ταινιας ειναι αρκετα πετυχημενα και τρομακτικα. :cool:

Αρκουντως ικανοποιητικες επισης και οι σκηνες που σε ξαφνιαζουν...

Αμα ειχε και λιγο αιματακι παραπανω....θα ηταν Σουπερ!!! :D

Οσοι δεν την εχετε δει...σπευσατε... :)

Οσοι παλι την εχετε δει...ξαναδειτε την!!!! ;)
 
the thing fx 2.jpg

Ο δημιουργός των 'special fx" , Rob Bottin. Κατά την διάρκεια της παραγωγής δούλευε καθηνερινά για 18 μήνες...
Είχε εργαστεί και στο "The Fog",αλλά και αργότερα σε πολλές γνωστές ταινίες όπως το "Legend" και "Se7en".
 
Το ξαναείδα κι εγώ αυτές τις μέρες. φοβερή ταινία...

μακάρι να έβγαινε κάποια συνέχεια αλλά προσεγμένη... ζητάω πολλά μάλλον ε?
 
η ταινία αυτη
περασε στην ιστορία:)
μια ατάκα answer : how did this. . mother ....... waked up after thousands years in the ice ? - question : because it's different from us .Its from outer space - what do u want from me ask him. and he looked----> bler ( ο οποιος βρήκε τι ειναι ακρίβώς) what do we have here is an organism that immitates other life forms and immitates them perfectly - this for instance is not dog is an immitation.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Απο οτι βλεπω εχουν αναπτυχθει πολλες θεωριες γυρω απο την ταινια και το τελος.
Η δικια μου εκδοχη μετά που είδα το σχετικό βίντεο, ειναι πως δεν υπαρχει μια αλλά πολλές υπάρξεις που η καθε μια μολύνει και το δικό της κομιστή και υπαρχει ανταγωνισμος μεταξυ τους μιας και δεν ειναι δυνατον να αφομοιωθεί ένα ήδη μολυσμένο άτομο. Για αυτό βλέπουμε μόνο μια παρουσίαση της κάθε φορά και ποτέ ταυτόχρονα, ούτε και υπάρχει επικοινωνία μεταξύ τους. Η υπαρξη οταν απειλείται δεν διστάζει να αποκόψει μέρος της όπως έκανε στον γεωλόγο. Βλέπει και τους κομιστές με τον ίδιο τρόπο. Το κόλπο με το αίμα μπορεί να πέτυχε προσωρινά αλλά βλέποντας το πείραμα η ύπαρξη αφομοίωσε και το αίμα να είναι ανθεκτικό και στη φωτιά. Στο βιβλίο η ύπαρξη έχει επιπλέον και τηλεπαθητικές ικανότητες και μπορεί να διαβάσει και τις σκέψεις των ανθρώπων.
Το τέλος το ερμηνεύω με το αποτέλεσμα να είναι προκαθορισμένο. Οπως και να έχει θα βρεθούν τα νεκρά τους σώματα ή των υπολοίπων μιας και δεν μπόρεσαν να τα ξεφορτωθούν (σκόπιμα ή ενστικτωδώς λόγω της μόλυνσης;) και θα μολυνθεί η ομάδα διάσωσης κουβαλώντας το στον έξω κόσμο.

Βλέποντας πάντως τις κομμένες σκηνές, θυμάμαι όντως πως όταν την είχα πρωτοδει δεκαετία 80, ο πρωταγωνιστης είχε και πλαστική κούκλα που αφαιρέθηκε αργότερα!
 
Προβολή συνημμένου 218224

Ο δημιουργός των 'special fx" , Rob Bottin. Κατά την διάρκεια της παραγωγής δούλευε καθηνερινά για 18 μήνες...
Είχε εργαστεί και στο "The Fog",αλλά και αργότερα σε πολλές γνωστές ταινίες όπως το "Legend" και "Se7en".
Νομίζω και στο "Mimic"
 
Πίσω
Μπλουζα