Η Λάμψη (1991 ANT1)

ISOBITHS

RetroN00b
Joined
13 Ιαν 2007
Μηνύματα
8
Αντιδράσεις
5
Η Λάμψη (1991-05), ΑΝΤ1


Πρεμιέρα: Σάββατο 14/9/1991



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%BB%CE%AC%CE%BC%CF%88%CE%B7

Το μόνο που'χε ενδιαφέρον ως παρακολούθηση ήταν οι υπηρέτριες αυτής της πολυ-πολυχρονης σειράς του ΑΝΤ1 αν και για να είμαστε ειλικρινείς έχουν παίξει μερικοί από τους κλύτερους Έλληνες ηθοποιούς. Τι θυμάστε για τις υπηρέτριες? Θυμάμαι στην αρχή μια πολύ καλή ηθοποιό που υποδυόταν μια υπηρέτρια που είχε ερωτευτεί τον άντρα της κόρης του Δράκου και μια σκηνή με ένα ποτήρι να το σπάει στα χέρια της. Άννα ήταν η υπηρέτρια. Ποια ηθοποιός ήταν? Όπως και μια Κατερίνα που ήταν Η κουτσομπόλα αλλά και ο σοβαρότερος λόγος για να δεις τη σειρά, πολύ καλή ηθοποιός η κοπέλα, τη θυμάστε?

Τελικά στην αρχή είχαν το κατιτίς τους οι σαπουνόπερες του Φώσκολου, ύστερα έγιναν όπως έγιναν. Τα πρώτα χρόνια ήταν ενδιαφέρουσες σειρές που έφεραν κάτι φρέσκο στην Ελλάδα. Δεν πρέπει απλά να τις κατηγορούμε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η μία υπηρέτρια για κάμποσα φεγγάρια ήταν η Έφη Πίκουλα.
 
Οι πρώτες ήταν η Κατερίνα Βακαλοπούλου (η Κατερίνα) και η Μαρία Γιαννοπούλου (στην πραγματικότητα σύζυγος του Γιώργου Πετρόχειλου, που τότε έκανε τον κηπουρό στο σίριαλ νομίζω).
 
Γνωρίζει κανείς την ηθοποιό Αγγελική Δημητρακοπούλου;
717.jpg


Επαιζε στα τελ.χρονια της Λαμψης την ταξιαρχο Μαρθα...
 
anna_ είπε:
Γνωρίζει κανείς την ηθοποιό Αγγελική Δημητρακοπούλου;
717.jpg

Επαιζε στα τελ.χρονια της Λαμψης την ταξιαρχο Μαρθα...
Ναι μια μελαχρινή που έπαιζε και στις Μικρές Αμαρτίες του Star που υποδυόταν την ερωμένη.
 
Αμέ! Έπαιζε την Αθηνά στο Λόγω Τιμής! Δεν ήξερα ότι είχε παίξει σε σίριαλ του Φώσκωλου!!! Βασικά είναι η μόνη από τους πρωταγωνιστές του Λόγω τιμής που έχει εξαφανιστεί... Όλοι οι υπόλοιποι έκαναν καριέρα...
 
@serano κι εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά πρόκειται για συνωνυμία! :)
 
sunset89 είπε:
@serano κι εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά πρόκειται για συνωνυμία! :)
Άλλη είναι η Αγγελική της Λάμψης μελαχρινή με μακριά μαλλιά

κι άλλη η Αγγελική του ΛΟΓΩ ΤΙΜΗΣ με ξανθά κοντά μαλλιά.
 
Η Άννα,μια υπηρέτρια είχε ερωτευτεί το Ρένο (ανηψιό του Δράκου,αν θυμάμαι καλά)!Είχαν αποκτήσει και ένα γιο (χωρίς γάμο)!Στα πρώτα χρόνια υπηρέτριες ήταν η Άννα και η Κατερίνα,μετά η Έφη (Έφη Πίκουλα) και η Πέρσα (νομίζω Πετούση την έλεγαν στο επώνυμο αυτή και πρέπει να δάνειζε τη φωνή της σε μεταγλωτισμένα)

Τα έβλεπα,αναγκαστικά και τα έπαιζα στα playmobil μου,το νεοκλασικό σπίτι ήταν ότι πρέπει για να παίξει κανείς τη Λάμψη!

Θυμάμαι και τον πύργο της Giant που στεγάζονταν οι επιχειρήσεις των Δράκων!Και τον αδερφό του Γιάγκου τον υποδυόταν άλλος ηθοποιός στην αρχή και μετά μπήκε ο Νίκος Απέργης!Όπως και ο Τίμος άλλαξε τρεις φορές νομίζω (ο πρώτος έπαιξε και στις Τρεις Χάριτες,στα 2 επεισόδια "Οργισμένα Νιάτα")

Η Δανδουλάκη σε μερικά επεισόδια υποδύθηκε διπλό ρόλο,έπαιζε ότι την απήγαγαν και ότι πήρε τη θέση της μια δημοσιογράφος που το κανονικό της όνομα ήταν Αμαλία!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
sunset89 είπε:
@serano κι εγώ έτσι νόμιζα στην αρχή αλλά πρόκειται για συνωνυμία! :)

Αααα, κοπελιά δεν ξέρω... εγώ ότι βλέπω λέω... :p

http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%91%CE%B3%CE%B3%CE%B5%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%94%CE%B7%CE%BC%CE%B7%CF%84%CF%81%CE%B1%CE%BA%CE%BF%CF%80%CE%BF%CF%8D%CE%BB%CE%BF%CF%85

thebest20 είπε:
Θυμάμαι και τον πύργο της Giant που στεγάζονταν οι επιχειρήσεις των Δράκων!
Τη Giant "έπαιζε" ο γνωστός Πύργος των Αθηνών...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
thebest20 είπε:
Η Άννα,μια υπηρέτρια είχε ερωτευτεί το Ρένο (ανηψιό του Δράκου,αν θυμάμαι καλά)!Είχαν αποκτήσει και ένα γιο (χωρίς γάμο)!Στα πρώτα χρόνια υπηρέτριες ήταν η Άννα και η Κατερίνα,μετά η Έφη (Έφη Πίκουλα) και η Πέρσα (νομίζω Πετούση την έλεγαν στο επώνυμο αυτή και πρέπει να δάνειζε τη φωνή της σε μεταγλωτισμένα)
Τα έβλεπα,αναγκαστικά και τα έπαιζα στα playmobil μου,το νεοκλασικό σπίτι ήταν ότι πρέπει για να παίξει κανείς τη Λάμψη!

Θυμάμαι και τον πύργο της Giant που στεγάζονταν οι επιχειρήσεις των Δράκων!Και τον αδερφό του Γιάγκου τον υποδυόταν άλλος ηθοποιός στην αρχή και μετά μπήκε ο Νίκος Απέργης!Όπως και ο Τίμος άλλαξε τρεις φορές νομίζω (ο πρώτος έπαιξε και στις Τρεις Χάριτες,στα 2 επεισόδια "Οργισμένα Νιάτα")

Η Δανδουλάκη σε μερικά επεισόδια υποδύθηκε διπλό ρόλο,έπαιζε ότι την απήγαγαν και ότι πήρε τη θέση της μια δημοσιογράφος που το κανονικό της όνομα ήταν Αμαλία!
Η Πέρσα Κατερίνα Πετούση λεγόταν.

Καλά και εγώ με τα Playmobil 8 ετών έπαιζα την Λάμψη με το νεοκλασσικό σπίτι και στα 10 με το microsoft chat (εφαρμογή προ msn με comics αντί web cam) και έκανα την Λάμψη με τον σκύλο Hugh με τις πυτζάμες τις ακριβές και την Rebbeca με το sexy φόρεμα.

ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΑΤΑΚΑ

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΓΙΑΓΚΟ ΔΡΑΚΟ, ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΕΙΣΑΙ;

ΚΑΛΑΑΑΑΑ

ΙΩΝΑΣ: ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΑΓΑΠΗ ΜΟΥ

ΤΑΤΙΑΝΑ ΑΛΑ ΚΑΤΙΑ: ΑΙ ΣΙΧΤΙΡ!!
 
DianaTheSuperstar91 είπε:
Ναι μια μελαχρινή που έπαιζε και στις Μικρές Αμαρτίες του Star που υποδυόταν την ερωμένη.

λογω συνονημιας,το Μικρες Αμαρτιες ισχυει σιγουρα;

Eυχαριστω ολους! :)
 
Την Τάνια Καψάλη την είχε σε συνέντευξη πρόσφατα!Και αυτή δεν έμεινε πολύ στη Λάμψη,την αντικατέστησε η Καλλιόπη Ευαγγελίδου!Από το 97-98 όλα τα παιδιά του Δράκου είχαν αντικατασταθεί!Άσχετο,θυμάστε κάτι άσχετες ιστορίες με τον Ευλογητό και με μία Λεϊλά?
 
Σχετικά με την Αγγελική Δημητρακοπούλου ισχύει αυτό με την συνωνυμία. Επίσης στην Λάμψη πρωτοεμφανίστηκε ο Αλέξανδρος Σταύρου (ο Στράτος της Βέρας στο Δεξί που παίζει τώρα στα Μυστικά της Εδέμ). Είχε αντικαταστήσει τον Κώστα Σπυρόπουλο στον ρόλο του Αλέξη Δράκου.

Επίσης έπαιζε στην αρχή και ο Διονύσης Ξάνθος. Υποδύοταν έναν αξιωματικό του λιμενικού.

Στην αρχή της σειράς κείμενα έγραφε μαζί με τον Νίκο Φώσκολο η Άννα Ανδριαννού.

Την Λεϊλά υποδύοταν η Θεοδώρα Σιάρκου (Η διευθύντρια του εκδοτικού οίκου στο πιο γλυκό μου ψέμα)

Πάντως ο ηθοποιός που έχει παίξει τους περισσότερους ρόλους στην σειρά ήταν κατά την γνώμη μου ο Ζαχαρίας Ρόχας.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η ο Κώστας Τσάκωνας; Αυτος εκανε καθε ειδους κακο :)
 
Εννοείς τον κωνστντίνο Τσάκωνα (ο καθηγητής στο Άγριες πλάκες στα θρανεία νο 2, ο βοηθός του Τσάκωνα στην ταινία ο ψευδομάρτυς).

Αλήθεια θυμάται κανείς το τέλος της Λάμψης ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα