Η Λάμψη (1991 ANT1)

Καταπληκτικό Ford 231. Θα χαρώ πολύ να δώ και άλλα αποσπάσματα.
 
Καλησπερα παιδια,κοιταξτε τι βρηκα στο youtube.Δεν μπορω να πιστεψω οτι υπαρχουν αποσπασματα απο την ελληνοτουρκικη ιστορια.Μπειτε και δειτε τα http://www.youtube.com/user/trifyllaras83
 
ερώτηση στο παρακάτω βίντεο τον στάμο υποδύεται ο Γιάννης Κατράνης;

[edit] To video εχει αφαιρεθεί από το χρήστη [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να ρωτήσω,γνωρίζετε την υπόθεση με αυτό τον δήθεν ανάπηρο,τι ειχε παίξει με αυτόν?Ήταν βασικό μέρος της ιστορίας?Και ποιος ηθοποιός είναι?
 
Ήμουν μικρό παιδί όταν βγήκε αυτή η σειρά. Θυμάμαι ρώταγα συνέχεια την μητέρα μου ποιό θα είναι το τέλος της σειράς (τι θα γίνει στο τέλος) και πότε επιτέλους θα τελειώσει.

Η μητέρα μου μου έλεγε οτι οι σαπουνόπερες δεν έχουν τέλος και μου προξενούσε μεγάλη έκπληξη.

Θυμάμαι αμυδρά τον αντ1 να διαφημίζει την σειρά πριν αρχίσει και θυμάμαι ίσως και το πρώτο επεισόδιο που είχε παίξει σαββατοκύριακο (με επιφύλαξη - δεν είμαι καθόλου σίγουρος). Στην αρχή δεν την παρακολουθούσα, την βαριόμουν, αλλά μετά την έβλεπα περιστασιακά και ειδικά μου άρεσαν οι σκηνές στο αστυνομικό τμήμα.

Θυμάμαι τον πρώτο κακό, ποτέ δεν συγκράτησα το όνομά του, που στο τέλος αποδείχθηκε οτι ήταν μυστικός αστυνομικός ή κάτι τέτοιο. Ήταν ο Χρήστος Μάντακας και θυμάμαι μια χαρακτηριστική σκηνή (την θυμάται κάποιος άλλος; ) όπου φοράει χειροπέδες και πιάνει την Βίρνα Δράκου απ'τον λαιμό χρησιμοποιώντας την ως ασπίδα και εν συνεχεία το σκάει πηδώντας απ'το παράθυρο. Θυμάμαι κάτι αναφορές για παράνομη διακίνηση πλουτωνίου ή κάτι παρεμφερές (μπορεί να λέω και ανοησίες τώρα) που με εντυπωσίαζαν πολύ ως παιδί.

Μερικά χρόνια αργότερα ήρθε και η ιστορία με τον ευλογητό (ή μήπως ήταν στο καλημέρα ζωή) όπου όμως ήμουν αρκετά μεγαλύτερος σε ηλικία και ήμουν ψιλιασμένος με τα 'κόλπα' του Φώσκολου. Από την αρχή είχα καταλάβει οτι ο λιγότερο ύποπτος ήταν ο κακός της υποθέσεως.
 
Ένα απόσπασμα απο τα πρώτα χρόνια της Λάμψης με τον Χρήστο Πολίτη (Γιάγκο Δράκο) και τον Χρήστο Κωνσταντόπουλο (Σέβο Δράκο):

[video=youtube_share;-kdUzYZNv-Y]

 
Gifra είπε:
Ήμουν μικρό παιδί όταν βγήκε αυτή η σειρά. Θυμάμαι ρώταγα συνέχεια την μητέρα μου ποιό θα είναι το τέλος της σειράς (τι θα γίνει στο τέλος) και πότε επιτέλους θα τελειώσει.Η μητέρα μου μου έλεγε οτι οι σαπουνόπερες δεν έχουν τέλος και μου προξενούσε μεγάλη έκπληξη.

Θυμάμαι αμυδρά τον αντ1 να διαφημίζει την σειρά πριν αρχίσει και θυμάμαι ίσως και το πρώτο επεισόδιο που είχε παίξει σαββατοκύριακο (με επιφύλαξη - δεν είμαι καθόλου σίγουρος). Στην αρχή δεν την παρακολουθούσα, την βαριόμουν, αλλά μετά την έβλεπα περιστασιακά και ειδικά μου άρεσαν οι σκηνές στο αστυνομικό τμήμα.

Για να

Θυμάμαι τον πρώτο κακό, ποτέ δεν συγκράτησα το όνομά του, που στο τέλος αποδείχθηκε οτι ήταν μυστικός αστυνομικός ή κάτι τέτοιο. Ήταν ο Χρήστος Μάντακας και θυμάμαι μια χαρακτηριστική σκηνή (την θυμάται κάποιος άλλος; ) όπου φοράει χειροπέδες και πιάνει την Βίρνα Δράκου απ'τον λαιμό χρησιμοποιώντας την ως ασπίδα και εν συνεχεία το σκάει πηδώντας απ'το παράθυρο. Θυμάμαι κάτι αναφορές για παράνομη διακίνηση πλουτωνίου ή κάτι παρεμφερές (μπορεί να λέω και ανοησίες τώρα) που με εντυπωσίαζαν πολύ ως παιδί.

Μερικά χρόνια αργότερα ήρθε και η ιστορία με τον ευλογητό (ή μήπως ήταν στο καλημέρα ζωή) όπου όμως ήμουν αρκετά μεγαλύτερος σε ηλικία και ήμουν ψιλιασμένος με τα 'κόλπα' του Φώσκολου. Από την αρχή είχα καταλάβει οτι ο λιγότερο ύποπτος ήταν ο κακός της υποθέσεως.
οι αναμνήσεις σου σε βιντεο. Η απόδραση του κακοποιού Φάνη Βαρβέρη από το γραφείο της Βίρνας

 
Διονύσης Ξάνθος - Αλεξάνδρα Παλαιολόγου:

[video=youtube_share;DJIqcU3EwtA]

 
Ο Τζώνυ Θεοδωρίδης (Στράτος) και η Μαρίνα Ψάλτη (Ελβίρα):

[video=youtube_share;SBihAL8h3fI]

Και ένα απόσπασμα με την αγαπημένη μας Κάτια Δανδουλάκη:

[edit] Αρκετά μεγάλο απόσπασμα από το επεισόδιο. Δυστυχώς λόγω πνευματικών δικαιωμάτων το link αφαιρείται [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
:thanx2: :thanx2:για τα αποσπασματα Νικο!! στο τελευταιο βιντεο η κοπελα υποτιθεται οτι ειναι κορη της Βιρνας;καποιος πρεπει να την ξεγελασε ομως αλλά δε θυμαμαι για ποιο λογο,ισως για χρηματα; η "πραγματικη" κορη της ηταν αλλη ,η Τζενη Ιωακειμιδου
 
Υποτίθεται οτι είναι κόρη της Βίρνας... Απο κει και κάτω όμως δεν θυμάμαι τι έγινε...
 
katerinak είπε:
:thanx2: :thanx2:για τα αποσπασματα Νικο!! στο τελευταιο βιντεο η κοπελα υποτιθεται οτι ειναι κορη της Βιρνας;καποιος πρεπει να την ξεγελασε ομως αλλά δε θυμαμαι για ποιο λογο,ισως για χρηματα; η "πραγματικη" κορη της ηταν αλλη ,η Τζενη Ιωακειμιδου
Οντως... αυτος που την ξεγελασε ειναι ο ντεντεκτιβ που δειχνει την ωρα που αγκαλιαζονται με την δηθεν κορη της ονοματι Κουλαξης,η Βιρνα τον πληρωσε για να βρει την χαμενη της κορη και την πασαρε ως αληθινη για να της φανε λεφτα στο τελος αποκαλυφθηκε η απατη και ο Κουλαξης κατεληξε στη φυλακη αλλα μετα απο καποια επεισοδεια απεδρασε.
 
christos1977gr μη συνεχίζεις να διαφημίζεις σελίδες του facebook σε παρακαλώ! Και μη γράφεις με κεφαλαία. Strike two.....
 
[edit] Greeklsih. Διάβασε τους κανονισμούς του φόρουμ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
anna_ είπε:
Γνωρίζει κανείς την ηθοποιό Αγγελική Δημητρακοπούλου;
717.jpg

Επαιζε στα τελ.χρονια της Λαμψης την ταξιαρχο Μαρθα...
Eπαιζε επισης κ' στις 'Μικρες Αμαρτιες' του Δαλιανιδη καποτε στο star ...

Λορένα είπε:
Μεγαλο κεφαλαιο ηταν και η εμφανιση της πρωτης κυριας Δρακου (και μητερας των νομιμων παιδιων του).
Πριν απο αυτο.. εμφανιζοταν σαν φαντασμα (και νεοτατη) στην Βιρνα και της εδινε συμβουλες.

(νομιζω στα σκαλια, ηταν το σημειο που της αρεσε να εμφανιζεται)

Σαν Φαντασμα.. την υποδυοταν μια πρωην Σταρ Ελλας
Η πρωτη νομιμη συζυγος του Γιαγκου Δρακου ηταν η Ελενα Δρακου που την υποδηθηκε η Μανια Τεχριτζογλου ,που γυρισε πισω μετα απο χρονια στο αναπηρικο καροτσακι .... που εγινε κ η πολυκροτη δικη ....κ μαθευτηκε πλεον σε ολους οτι ζει στο δικαστηριο απο την Βιρνα....τρομερο επεισοδιο... οσο για το οραμα της Βιρνας ,ηταν η Τζενη Μπαλατσινου κοριτσακι τοτε ακομα.........οντως απο τα καλλιστεια.....

PDVD_019 - Copy.jpgΑρχικοι τιτλοι της Λαμψης
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ευλογητός και ξερό ψωμί.
 
Πίσω
Μπλουζα