Η Παγκόσμια Κυβέρνηση (το απόλυτο cult/trash)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.041
Η «Παγκόσμια Κυβέρνηση» είναι μια ξεχωριστή παρουσία, στο σπάνιο υπό-είδος των «θρησκευτικών-βιντεοταινιών». Γυρίστηκε κατόπιν πρωτοβουλίας της εφημερίδας «Ορθόδοξος Τύπος» και αποτελεί μια «δραματοποιημένη κατήχηση» (ο όρος, δικός μου) κατά της δράσης των Ιεχωβάδων. Το 95% των ηθοποιών είναι ερασιτέχνες (μάλλον φίλοι, συντελεστές ή αναγνώστες της εφημερίδας).

Η παραγωγή, είναι στα αναμενόμενα επίπεδα:

• Το μικρόφωνο είναι διακριτό πάνω από τους ηθοποιούς, κατά το μεγαλύτερο μέρος της ταινίας.

• Οι ερμηνείες υπολείπονται ακόμα και αυτών μιας παιδικής σχολικής εορτής.

• Το δε μοντάζ, είναι τόσο άθλιο, που δε μπορώ να σκεφτώ ότι έγινε επίτηδες, έστω και από ερασιτέχνες. Μάλλον, Ιεχωβάδες αποπειράθηκαν να καταστρέψουν το αρνητικό και εμείς βλέπουμε ότι απέμεινε.

Εν ολίγοις, η ταινία έχει όλα αυτά τα συστατικά που θα σας κάνει να τη λατρέψετε !

Θα αρέσει ιδιαίτερα σε άτομα που ανήκουν σε μία-ή-περισσότερες από τις παρακάτω κατηγορίες :

• Φανατικοί χριστιανοί,

• λάτρεις των τρας/καλτ ταινιών,

• οπαδούς του «μη-πολιτικά-ορθού» πνεύματος των 80ʼs.

Η ιστορία περιστρέφεται γύρω από μια τυπική 80ʼs οικογένεια, που διάγει βίον λιτόν, πάντα με το τρίπτυχο «Πατρίς-Θρησκεία-Οικογένεια». Η οικογένεια έχει δύο γιούς. Ο ένας ζει σύμφωνα με τα πρότυπα της οικογένειας και εργάζεται τίμια, ιδρώνοντας στο τοπικό συνεργείο αυτοκινήτων. Ο άλλος, βρίθει ελλατωμάτων: Είναι τεμπέλης, φιλοχρήματος, καφενόβιος, ψευτοφιλόσοφος, αφελής και φοράει μια φρικτή περούκα. Όλα αυτά τα χαρακτηριστικά, τον κάνουν υποψήφιο θύμα/μέλος της αίρεσης των Ιεχωβάδων. Οι οποίοι τον προσεγγίζουν, του κάνουν «πλύση-εγκεφάλου» και έναντι «μηνιαίας αμοιβής» τον βάζουν να «κατηχεί» κόσμο πουλώντας τα γνωστά έντυπα «Σκοπιά» και «Ξύπνα». Ακολουθούν σπαρταριστές σκηνές, με νοικοκυρές να τον «κράζουν» και να τον πετάνε ημι-βιαίως έξω από τα σπίτια τους.

Όταν μαθαίνουν στην ελληνορθόδοξη οικογένειά του, ότι έγινε Ιεχωβάς, επέρχονται λιποθυμικά επεισόδια και τάσεις εμφράγματος. Μάταια ο καλός αδελφός προσπαθεί να τον συνετίσει. Ιδιαίτερα απολαυστικές σκηνές (με πομπώδη αφήγηση) δείχνουν τον καλό αδελφό να «ταπώνει» τους Ιεχωβάδες, μέσα από τα ίδια τους τα γραπτά. Οι δε ατάκες το πατέρα («πρόδωσες Το Χριστό και την Πατρίδα») είναι όλα τα λεφτά.

Σύντομα, έρχεται η ώρα για τα αδέλφια να υπηρετήσουν τη θητεία τους. Ο καλός αδελφός με πολύ χαρά, γίνεται λοκατζής. Ο Ιεχωβάς αρνείται να πάρει όπλο. Σα να μην έφτανα όλα αυτά, ξεσπάει και πόλεμος με (ακατανόμαστο) «γειτονικό κράτος». Ο καλός αδελφός, αναλαμβάνει ολομόναχος μια ριψοκίνδυνη αποστολή, να ανατινάξει μια γέφυρα κομβικής-σημασίας, πίσω από τις γραμμές του εχθρού. Αυτό θα ήταν καλό στόρυ για παραγωγή Hollywood, αλλά όταν πας να το γυρίσεις με budget «τοπικής θρησκευτικής εφημερίδας» κάπου η κατάσταση χωλαίνει :

• Οι «επιθέσεις» και οι εκρήξεις είναι πλάνα-αρχείου από το «Με αρετή και τόλμη».

• Οι (προφανώς Τούρκοι) στρατιώτες, φοράνε στολή Γερμανών του Βʼ ΠΠ !

• Οι μισοί στρατιώτες κρατάνε υπερσύγχρονα MP5 και οι άλλοι πανάρχαια Lee-Enfield.

Εν τέλει, η επιχείρηση πετυχαίνει και ο καλός αδελφός γίνεται ήρωας-πολέμου (παρά τον σοβαρό τραυματισμό του).

Ο δε «άσωτος υιός» περνά πλέον στρατοδικείο για εσχάτη προδοσία, καθώς αρνήθηκε να πολεμήσει για τη σωτηρία της χώρας.

Το «στρατοδικείο» είναι το κάτι άλλο:

• Πίσω από τους στρατοδίκες υπάρχει ένας τεράστιος μαυροπίνακας (προφανώς η σκηνή γυρίστηκε σε σχολική τάξη),

• στους τοίχους υπάρχουν παρατημένα όπλα (μάλλον για να τα αρπάξουν οι κατηγορούμενοι),

• πάνω στα ράφια των γραφείων υπάρχουν … σεμεδάκια.

Η δίκη το άσωτου αδελφού ξεκινάει και σύντομα μετατρέπεται σε λάβρο κήρυγμα κατά των Ιεχωβάδων, από τον (αχτένιστο) στρατοδίκη. Τελικώς καταδικάζεται σε θάνατο, αλλά σώζεται έπειτα από προσωπική παρέμβαση και επίκληση-χάριτος, του ήρωα-αδελφού του (που καταφτάνει στο στρατοδικείο με πατερίτσες, αιμοραγών και ημι-θανής).

Ο άσωτος υιός γλυτώνει το θάνατο, αλλά τώρα κινδυνεύει να πεθάνει ο ήρωας-αδελφός (από αιμοραγία των τραυμάτων του, που άνοιξαν). Μοναδική σωτηρία του, η μετάγγιση αίματος. Μόνος συμβατός δότης, είναι ο (αμετανόητος) αδελφός του. Έλα όμως που στους Ιεχωβάδες απαγορεύεται να δίνουν αίμα ! Και έτσι προκύπτει το μέγα δίλλημα για τον επίδοξο Ιεχωβά : Να υποστηρίξει το δόγμα του (και τον παχυλό μισθό του) ή να σώσει τον αδελφό του ;

Δε θα σας πω το τέλος (λες και δεν το μαντεύετε) για να σας κρατήσω σε «αγωνία».

Αντί επιλόγου, επιτρέψτε μου ένα σχόλιο: Όσοι με ξέρουν (προσωπικά η «ηλεκτρονικά») ξέρουν ότι έχω δει ένα κάρο «τρασιές» και «καλτιές». Πιστέψτε με φίλοι μου, τίποτα από όσα έχω δει στη ζωή μου, δεν πλησιάζει καν την «Παγκόσμια Κυβέρνηση». Για μένα, το καλτ/τρας έκλεισε με αυτή την ταινία. Όσοι ψάχνετε να «καείτε» άσχημα, απλώς δείτε την. Τίποτα άλλο.

Υ.Γ. Την ταινία μπορείτε να την αγοράσετε ΑΥΘΕΝΤΙΚΗ σε DVD, μόνο με 5 ευρώ (κοψοχρονιά), από «θρησκευτικό βιβλιοπωλείο» που έχω υποδείξει σε άλλο θρεντ.

Προβολή συνημμένου 49340
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Respect ρε φιλε δεν εχω κατι αλλο να πω απλα respect.Κριμα μονο που εδω που ειμαι δεν μπορω να βρω σε DVD αυτο το διαμαντι.Εκτος και αν εχουν κανενα παραρτημα κατα δω :D
 
Επικα χιουμοριστικη περιγραφη. Ψαχνω τα συκωτια μου!

Και για να εχει την εγκριση του Exetlaios παει να πει οτι αξιζει ενα petition για BlueRay κυκλοφορια του
 
Έχουν βγει και άλλα 2 sequel ή κάνω λάθος; Είδα ότι υπάρχει Νο 3...
 
ARETARA είπε:
Έχουν βγει και άλλα 2 sequel ή κάνω λάθος; Είδα ότι υπάρχει Νο 3...
Μήπως τα μπερδεύεις με κανένα ομότιτλο "ντοκυμαντέρ" ;

Θεωρώ αδύνατο να βγήκαν ακόμα δύο sequel.

Εξάλλου δε θα είχαν και νόημα. Αφού τους "ξεσκεπάσανε" τους Ιεχωβάδες, από την πρώτη ταινία ! :)

Wally είπε:
... αξιζει ενα petition για BlueRay κυκλοφορια του :)
Στους πρώτους 100 που το αγοράζουν, δώρο ετήσια συνδρομή στον ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΤΥΠΟ.

Επίσης, να κυκλοφορήσει σε special-edition με δώρο την περούκα του Ιεχωβά-αδελφού !
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
exetlaios είπε:
Μήπως τα μπερδεύεις με κανένα ομότιτλο "ντοκυμαντέρ" ;
Θεωρώ αδύνατο να βγήκαν ακόμα δύο sequel.

Εξάλλου δε θα είχαν και νόημα. Αφού τους "ξεσκεπάσανε" τους Ιεχωβάδες, από την πρώτη ταινία ! :)
Το πιθανότερο να είναι όπως το λες. Στην σελίδα που το βρήκα παρουσιάζεται ως "Παλαιά ταινία – ντοκιμαντέρ" παραγωγή της εφημερίδας "Ορθόδοξος Τύπος".
 
Επική περιγραφή! Ποια χρονιά γυρίστηκε η ταινία;
 
Δεν θα σχολιασω την ταινια... :cool:

Θα πω μονο αυτο: Το 'ποστ' αναρτηθηκε στις 8:37 !!! το πρωι.

Ο Exetlaios, ειναι "Εργατης" του Cult...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάλι σκέφτομαι το πως θα μπορούσε να είναι το νούμερο 2, μάλιστα με τη χρήση και 3d τεχνολογίας και την επίκληση deus ex machina. Τον τίτλο παγκόσμια κυβέρνηση δεν τον έπιασα και που ταιριάζει στην ταινία αλλά δεν πειράζει είναι πολύ καλή πάσα για το 2.
 
ChrisTOS είπε:
Τον τίτλο παγκόσμια κυβέρνηση δεν τον έπιασα και που ταιριάζει στην ταινία
Σύμφωνα με την ταινία, οι Ιεχωβάδες ελέγχονται από "ξένα και σκοτεινά κέντρα,

που θέλουν να διαλύσουν τα κράτη και να κυριεύσουν τον κόσμο".
 
Όταν διάβασα ότι ξέσπασε και πόλεμος, έλιωσα στα γέλια :p

ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΗ ΔΩ!!!
 
Απ τις περιγραφές πρέπει να είναι ότι πιο καλτ έχει βγει στο ελληνικό επίσης το απόσπασμα που παραθέτω είναι απ'την ταινία που λες ή καμία σχέση;
 
Τελευταία επεξεργασία:
Και μολις την είδα την ταινία...όντως πολύ κάψιμο ...ένα είδος μόνη της αυτή η ταινία... μάλιστα πρωταγωνιστεί ένας τύπος (αυτός με την φρικτή περούκα που λέτε) που έπαιζε στον Ακάλυπτο,που έκανε τον θαμώνα στο καφέ που σύχναζε ο Καφετζόπουλος αν θυμάστε.... και όντως το απόσπασμα που παρέθεσα είναι απ' αυτή την ταινία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πριν κανα δυο μέρες την είδα. Έπαιζαν και άλλες γνωστές φάτσες. Πχ ο αρχηγός των ιεχωβάδων ήταν εκείνος ο ηθοποιός με μούσι τύπου " Λένιν " που εμφανίστηκε σε αρκετές 80ς ταινίες.
 
Πριν κανα δυο μέρες την είδα. Έπαιζαν και άλλες γνωστές φάτσες. Πχ ο αρχηγός των ιεχωβάδων ήταν εκείνος ο ηθοποιός με μούσι τύπου " Λένιν " που εμφανίστηκε σε αρκετές 80ς ταινίες.
Α ναι ο Τρικαμήνας θα λές
 
Και μολις την είδα την ταινία...όντως πολύ κάψιμο ...ένα είδος μόνη της αυτή η ταινία... μάλιστα πρωταγωνιστεί ένας τύπος (αυτός με την φρικτή περούκα που λέτε) που έπαιζε στον Ακάλυπτο,που έκανε τον θαμώνα στο καφέ που σύχναζε ο Καφετζόπουλος αν θυμάστε.... και όντως το απόσπασμα που παρέθεσα είναι απ' αυτή την ταινία.
Τον ηθοποιο αυτον δεν τον ξερω, αλλα με αυτη σου την περιγραφη αμεσως καταλαβα ποιον λες (απο τον Ακαλυπτο).

Και οντως, οταν παρακολουθουσα τον Ακαλυπτο, οταν εμφανιζοταν ο τυπος ελεγα απο μεσα μου "Μα τι 80φατσα αυτος, λες και ξεπηδησε απο βιντεοταινια"

:D
 
Τον ηθοποιο αυτον δεν τον ξερω, αλλα με αυτη σου την περιγραφη αμεσως καταλαβα ποιον λες (απο τον Ακαλυπτο).

Και οντως, οταν παρακολουθουσα τον Ακαλυπτο, οταν εμφανιζοταν ο τυπος ελεγα απο μεσα μου "Μα τι 80φατσα αυτος, λες και ξεπηδησε απο βιντεοταινια"

:D
και γω αυτό έλεγα όταν τον έβλεπα τον συγκεκριμένο,φάτσα 80ς απ' τις λίγες και χαρακτηριστικά αναρωτιόμουν "αυτόν τον ξεχάσαν τα 80ς από τα γυρίσματα καμιάς βιντεοκασέτας ;"
 
Χαχα απιστευτο. Παντως κι αλλες φορες εχω διαβασει γραπτα σου που ειναι σαν να ηθελα να τα πω εγω ;)
 
Πίσω
Μπλουζα