Η Παλιά Αθήνα

Εμένα με μπέρδεψε η φωτογραφία διότι βλέπω ένα καμπαναριό δίπλα στο τζαμί του Τζισταράκη και σκέφτηκα, τι γυρεύει εκεί? Αλλά είναι απλώς θέμα προοπτικής (και ίσως τηλεφακού) διότι το καμπαναριό ανήκει στην Παντάνασσα στην άλλη άκρη της πλατείας. Πόσες φορές έχω βρεθεί εκεί? Δεν το είχα προσέξει ποτέ. Η μόνη μου δικαιολογία είναι ότι πάντα περνάω από εκεί πηγαίνοντας κάπου και στην Αθήνα περπατάω κοιτώντας κάτω για να βλέπω πού και τι πατάω. Κάποτε πρέπει να γίνω τουρίστας και να κοιτάω και γύρω μου.
 
Rue de Patissia λέει η χειρόγραφη επεξήγηση στο κάτω μέρος της φωτογραφίας στο ποστ 2.082. Που να βρίσκεται άραγε; Μου μοιάζει με το σημείο της Πατησίων στην Ομόνοια που βρίσκεται γωνία με την Γλαδστωνος. (Άκου Γλάδστωνας ο Γκλάντστοουν).
Διακρίνω και μια ταμπέλα που γράφει ξενοδοχείο η Πατρίς.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Α τα θυμάμαι τα διπλά λεωφορεία Leyland, πρωτοπορία εκείνη την εποχή. Η αφετηρία Αθήνα Πειραιάς στην οδό Αθηνάς με ψιλοσυγκίνησε.
Τα χασανιωτικα λεωφορεία τι είναι; Λεωφορεία που πάνε στο Χασάνι δηλαδή το σημερινό Ελληνικό;
 
Α τα θυμάμαι τα διπλά λεωφορεία Leyland, πρωτοπορία εκείνη την εποχή. Η αφετηρία Αθήνα Πειραιάς στην οδό Αθηνάς με ψιλοσυγκίνησε.
Τα χασανιωτικα λεωφορεία τι είναι; Λεωφορεία που πάνε στο Χασάνι δηλαδή το σημερινό Ελληνικό;
Ναί έχουν σχέση με την περιοχή Χασάνι ....αλλά όχι με δρομολόγια.
Δες εδώ
 
Τελευταία επεξεργασία:
@g1973tony Νομίζω ότι στα τελευταία ποστ κάπου ξεφεύγει το πράμα με τα λεωφορεία και τις δημόσιες συγκοινωνίες. Υπάρχει το ανάλογο θέμα εδώ:

Λεωφορεία από 80s!!!!​

 
@g1973tony Νομίζω ότι στα τελευταία ποστ κάπου ξεφεύγει το πράμα με τα λεωφορεία και τις δημόσιες συγκοινωνίες. Υπάρχει το ανάλογο θέμα εδώ:

Λεωφορεία από 80s!!!!​

Ευχαριστώ τα μεταφέρω εκεί...
 
Ευχαριστώ τα μεταφέρω εκεί...
Αλίμονο. Τα ποστ που ανεβάζεις είναι εξαιρετικά ενδιαφέροντα, απλά είναι άλλης θεματολογίας. Νομίζω οτι πλέον θα βλέπουμε και αυτό το θέμα ενεργό καθημερινά…χεχεχε. Προσωπικά, περιμένω τα ποστ σου για τα magirus
 
Μου μοιάζει με το σημείο της Πατησίων στην Ομόνοια που βρίσκεται γωνία με την Γλαδστωνος. (Άκου Γλάδστωνας ο Γκλάντστοουν).
Διακρίνω και μια ταμπέλα που γράφει ξενοδοχείο η Πατρίς.
Το ξενοδοχείο "Πατρις" ήταν στα Χαυτεία, Πατησίων 4, άρα σωστά μάντεψες. Η φωτό πρέπει να είναι πριν το 1939, διότι το Αλάσκα δεν υπάρχει ακόμη.

Μόνο ο Γλάδστων? Τι να πουν ο George Canning, o Frank Abney Hastings, ή ο Edward Codrington? Και καλά αυτών το όνομα απλώς εξελληνίστηκε. Αλλά ο δύστυχος ο Richard Church εκγεωργίστηκε, αφού ο δρόμος του λέγεται οδός Τζωρτζ!! Ένα όνομα κράτησαν εγγλέζικο οι ονοματοφόνοι των οδών, κι αυτό λάθος.
 
Σπίτσλες! Δηλαδή η Αστιγγος στο Μοναστηράκι είναι αφιερωμένη στον Hastings του πλοίου Καρτερία;
Δεν πήγαινε το μυαλό μου με τίποτα!
 
Ναι, έγινε από Hastings Άστιγξ. Ηχητικά κάπως εξηγείται εκείνο το ξ. Αλλά ο άλλος δεν ήταν Cannings για να δικαιολογείται η γενική Κάνιγγος.
 
Το ξενοδοχείο "Πατρις" ήταν στα Χαυτεία, Πατησίων 4, άρα σωστά μάντεψες. Η φωτό πρέπει να είναι πριν το 1939, διότι το Αλάσκα δεν υπάρχει
Βρήκα και άλλη φωτογραφία του σημείου όπου φαίνεται καθαρά το ξενοδοχείο "Η Πατρίς". Άραγε πόσα δωμάτια να διέθετε; Μου φαίνεται πολύ μικρό. Βλέπω ότι υπάρχει και το Αλάσκα πάνω από το οποίο, από ότι διαβάζω, υπήρχε άλλο ξενοδοχείο με το όνομα "Λευκάς" με παράπλευρη πόρτα. Πολλά μικρά ξενοδοχεία στην Αθήνα με ονόματα επαρχιακών πόλεων που προφανώς εξυπηρετούσαν επισκέπτες από τα ομώνυμα μέρη.

Η φωτογραφία που παραθέτω είναι αμέσως μετά το σαμποτάζ της ΕΣΠΟ της φιλοναζιστικής οργάνωσης που έστελνε Έλληνες στα εργοστάσια της Γερμανίας. Το σαμποτάζ πραγματοποιήθηκε 2π Σεπτεμβρίου του 1942. Υπάρχει και σχετική αναμνηστική πινακίδα.
20160721_115120-copy3.jpgEspo_gladstonos.jpg
 
kan.png

Η Πλατεία Κάνιγγος τη δεκαετία του 1910, επιστολικό δελτάριο (Συλλογή Χαρίλαου Πατέρα).

3-2.png

Τα αποκαλυπτήρια του ανδριάντα του George Canning, 6 Απριλίου 1931 (Αρχείο Περάκη).

4-2.jpg

Η Πλατεία Κάνιγγος το 1954 (Αρχείο Μεγαλοκονόμου).

Πηγή
 
Πίσω
Μπλουζα