Η Παλιά Αθήνα

Καλημέρα.
Από την σχετικά περιορισμένη κίνηση τροχοφόρων και ιδίως λεωφορείων, αλλά και την παρουσία της στρατιωτικής μπάντας, των αγημάτων που ακολουθούν και του κόσμου στο μνημείο Άγνωστου Στρατιώτη, πιθανότατα η λήψη έγινε ημέρα Κυριακή κατά τις 11 το πρωι κατά την καθιερωμένη αλλαγή φρουράς.
 
Καλημέρα.
Από την σχετικά περιορισμένη κίνηση τροχοφόρων και ιδίως λεωφορείων, αλλά και την παρουσία της στρατιωτικής μπάντας, των αγημάτων που ακολουθούν και του κόσμου στο μνημείο Άγνωστου Στρατιώτη, πιθανότατα η λήψη έγινε ημέρα Κυριακή κατά τις 11 το πρωι κατά την καθιερωμένη αλλαγή φρουράς.
Και αν δεν κάνω λάθος είναι η Μπάντα του Πολεμικού Ναυτικού, κρίνοντας απ' τις λευκές κάσκες και τη στολή του Ραβδούχου στην κεφαλή της παράταξης.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πω πω χρειάζομαι μεταμόσχευση ματιών ή έστω γυαλιών. Πως τα διακρίνετε αυτά ρε παιδιά? Για κοιτάξτε μήπως κάποιος στην θαλασσομπάντα έχει παρτιτούρες να μου πείτε αν έπαιζαν το "Τράβα μπρος" όπως την ημέρα που υπερήφανα παρήλασα μπροστά στον υπουργό Άμυνας φρεσκοορκισμένος ναυτιώτης. Φυσικά περιμένω επίσης να μάθω τις μάρκες και των 4 λεωφορείων (που βλέπω εγώ, εσείς ποιος ξέρει πόσα ακόμη διακρίνετε) και τα δρομολόγιά τους.
 
Πω πω χρειάζομαι μεταμόσχευση ματιών ή έστω γυαλιών. Πως τα διακρίνετε αυτά ρε παιδιά? Για κοιτάξτε μήπως κάποιος στην θαλασσομπάντα έχει παρτιτούρες να μου πείτε αν έπαιζαν το "Τράβα μπρος" όπως την ημέρα που υπερήφανα παρήλασα μπροστά στον υπουργό Άμυνας φρεσκοορκισμένος ναυτιώτης. Φυσικά περιμένω επίσης να μάθω τις μάρκες και των 4 λεωφορείων (που βλέπω εγώ, εσείς ποιος ξέρει πόσα ακόμη διακρίνετε) και τα δρομολόγιά τους.
Λογικά τα λεωφορεία είναι Volvo και Scania-Vabis (κυριαρχούσαν τότε στον στόλο- συνολικά στη φωτό διακρίνονται 6) ενώ στο βάθος στη στροφή της Πανεπιστημίου διακρίνεται αν δεν κάνω λάθος διαξονικό τρόλεϋ ALFA ROMEO όπως και στη γωνία Αμαλίας και Βασ. Σοφίας (δεν διακρίνεται αν είναι διαξονικό ή τριαξονικό)...
Για τα υπόλοιπα δεν είναι δυνατό να φανούν οι λεπτομέρειες...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πω πω χρειάζομαι μεταμόσχευση ματιών ή έστω γυαλιών. Πως τα διακρίνετε αυτά ρε παιδιά? Για κοιτάξτε μήπως κάποιος στην θαλασσομπάντα έχει παρτιτούρες να μου πείτε αν έπαιζαν το "Τράβα μπρος" όπως την ημέρα που υπερήφανα παρήλασα μπροστά στον υπουργό Άμυνας φρεσκοορκισμένος ναυτιώτης. Φυσικά περιμένω επίσης να μάθω τις μάρκες και των 4 λεωφορείων (που βλέπω εγώ, εσείς ποιος ξέρει πόσα ακόμη διακρίνετε) και τα δρομολόγιά τους.
Αν γνωρίζαμε τη χρονολογία της φωτογραφίας θα μπορούσα να βρω το όνομα του Αρχιμουσικού της Μπάντας από το σωματότυπό του :p Έτσι τσουπωτός που είναι, άνετα βρίσκεται το όνομά του.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πω πω σας φοβήθηκε το μάτι μου! Καλά έλεγε η γιαγιά μου αυτά τα ρενέτια και τα τσατς ρου είναι του σατανά. (Ίντερνετ και τσατ ρουμ).
 
1959

Προβολή συνημμένου 234097

πηγή : FB- Η Αθήνα του 19ου και 20ου αιώνα
Λεωφ. Βασιλίσσης Σοφίας στο ύψος της Βουλής. Διακρίνονται λεωφορεία Volvo, Scania-Vabis και χασανιώτικα και τρόλεϋ Alfa Romeo.
Το λεωφορείο που περιμένει στο φανάρι, αν διακρίνω καλά, εκτελεί το δορμολόγιο της γραμμής 112 Ακαδημία-Άγιος Γεώργιος (Δουργούτι) με την παλαιά αρίθμηση (με τη νέα 048 ΑΘΗΝΑ-ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ)
πηγή https://retromaniax.gr/threads/Ρετρ...ορειακών-γραμμών-της-Αθήνας.18399/post-457848
 
Τώρα είναι αποσκελετωμένες?

Πάντως ο ασεβής παλαιοπώλης έβαλε την εικόνα έτσι που το πρώτο πράγμα που βλέπει ο δυστυχής άγιος είναι οι κουκλισιες γάμπες. Μη εισενέγκης αυτόν εις πειρασμόν...
 
Τώρα είναι αποσκελετωμένες?

Πάντως ο ασεβής παλαιοπώλης έβαλε την εικόνα έτσι που το πρώτο πράγμα που βλέπει ο δυστυχής άγιος είναι οι κουκλισιες γάμπες. Μη εισενέγκης αυτόν εις πειρασμόν...
Τι να πούμε και για το καντήλι που κρατάει η μία κούκλα....
Επίσης διακρίνεται αναποδογυρισμένο χαρτόκουτο συσκευασίας απορρυπαντικού Rol που αναγράφει "ρούχα χιονάτα".
 
Τι να πούμε και για το καντήλι που κρατάει η μία κούκλα....
Επίσης διακρίνεται αναποδογυρισμένο χαρτόκουτο συσκευασίας απορρυπαντικού Rol που αναγράφει "ρούχα χιονάτα".
Το καντήλι ούτε που το πρόσεξα και όταν το είδα με έπιασαν τα γέλια για το σουρεάλ του πράγματος.
Όσο για το OL από ROL νόμισα ήταν 10. Ό,τι να'ναι...
 
Στη φωτό με τους τύπους με τα ημίψηλα και τους μεγαλογαλονάδες με το άγριο ύφος, αφού είναι του 1935, θα υποθέσω ότι στο κέντρο μπροστά βλέπουμε τον Γεώργιο Κονδύλη, αρχηγό του κινήματος του 1935 που ανέτρεψε την κυβέρνηση Τσαλδάρη, και μετά πρωθυπουργό και αντιβασιλέα ως την επιστροφή του Γεωργίου του Β. Το λίγο που βλέπω τη φάτσα του του μοιάζει (σύγκριση με δεξιά φωτό)
1638970804765.png1638972961492.png1638973082795.png
Με μπερδεύει όμως το ότι φοράει στρατιωτικά ενώ είχε αποστρατευτεί από το 1923 και το 1935 ήταν βουλευτής και μέλος της κυβέρνησης. Αλλά ίσως να ξαναφόρεσε στρατιωτικά μετά το κίνημα? Σίγουρα αυτό το άτομο, Κονδύλης ή όχι, είναι το σπουδαιότερο πρόσωπο στην κουστωδία των μεγαλόσχημων, παρά το ότι οι δύο άκρη δεξιά περπατάνε πιο μπροστά από αυτόν. Και οι στρατιωτικοί παίζουν τον σπουδαιότερο ρόλο και λόγω μεγαλύτερου αριθμού και λόγω θέσης των πολιτικών, από τους οποίους ακόμη και οι σπουδαιότεροι είναι λίγο πιο πίσω από αυτόν και στην άκρη. Άρα δεν μπορώ να φανταστώ μια τέτοια εκδήλωση να γινόταν επί Τσαλδάρη. Από την άλλη μεριά, δεν βλέπω κανέναν στη φωτό που να μπορεί να ταυτιστεί με τον (υποστράτηγο τότε) Παπάγο, ο οποίος λογικά δεν θα έλειπε από μια τέτοια μάζωξη αφού ήταν από τους αρχικινηματίες και ήταν αρχηγός του στρατού.
Αν έχω δίκιο, αυτός 1638971001552.png ίσως να είναι ο αντιπρόεδρος της κυβέρνησης Τζον Θεοτόκης. Άλλους δεν μπορώ καν να αρχίσω να προσπαθώ να ταυτίσω, αν και αυτός 1638972255685.png έχει πολύ γνωστή φυσιογνωμία.


Αν έχω άδικο, δεν μπορώ να φανταστώ άλλη περίπτωση που να δικαιολογεί τέτοια παράτα και στην οποία οι ένστολοι στρατιωτικοί σαφώς να έπαιζαν σημαντικότερο ρόλο από πολιτικούς. Τι λέτε εσείς?
 
Πίσω
Μπλουζα