Η Παλιά Αθήνα

80s ;


Προβολή συνημμένου 234339




πηγή : σελίδα στο FB - Hellenic Motor History
Σίγουρα από τα τέλη των 70s και μετά. Αυτές οι πολυκατοικίες με τα τζάμια ανάμεσα στα κάγκελα άρχισαν να φτιάχνονται κατά κανόνα από το 1975 και ύστερα. Επίσης η BMW στα αριστερά μοιάζει να είναι 535i οπότε το πιο πιθανό είναι να μιλάμε για 80s.
 
Κι αυτές οι πολυκατοικίες είναι πανέμορφες. Έχουν μια γραμμικότητα, ένα κάτι που οι αμέσως παλαιότερες δεν είχαν.
 
" 19/02/1929 , χιονισμένη η οδός Αχαρνών της Αθήνας ..."


Προβολή συνημμένου 234270


πηγή : FB- Η Αθήνα του 19ου και 20ου αιώνα
Η λήψη έχει γίνει βλέποντας προς το Νότο δηλ προς το κέντρο βλ. λήψη street view (Ιούλ-2019):
 
80s ;


Προβολή συνημμένου 234339




πηγή : σελίδα στο FB - Hellenic Motor History
Σίγουρα από τα τέλη των 70s και μετά. Αυτές οι πολυκατοικίες με τα τζάμια ανάμεσα στα κάγκελα άρχισαν να φτιάχνονται κατά κανόνα από το 1975 και ύστερα. Επίσης η BMW στα αριστερά μοιάζει να είναι 535i οπότε το πιο πιθανό είναι να μιλάμε για 80s.
Θα συμφωνήσω με την @Bajar . Η BMW στα αριστερά της φωτογραφίας πιθανότατα είναι σειρά 5 και μάλιστα από τις πολυτελείς εκδόσεις λόγω των φιμέ τζαμιών, των ζαντών και του σήματος στην πίσω κολώνα πάνω από τίς γρίλλιες εξαερισμού.
Μήπως γνωρίζετε τον δρόμο ή την περιοχή ;
Πάντως στο βάθος της οδού διακρίνεται κάποιο φυσικό εμπόδιο (τοιχείο/λόφος) ενώ από το ύψος των κτιρίων δεν πρέπει να είμαστε στο κέντρο της Αθήνας.
 
Διακρίνεται τρολλεϋ Ziu που εκτελεί δρομολόγιο της γραμμής 10 : Αθήνα-Νέα Σμύρνη-Παλαιό Φάληρο.
Πίσω ακολουθεί (μόλις που διακρίνεται) λεωφορείο Magirus Deutz M230E120.
Στα αριστερά διακρίνεται πούλμαν Magirus Deutz πιθανότατα M2000
 
Διακρίνεται τρολλεϋ Ziu που εκτελεί δρομολόγιο της γραμμής 10 : Αθήνα-Νέα Σμύρνη-Παλαιό Φάληρο.
Πίσω ακολουθεί (μόλις που διακρίνεται) λεωφορείο Magirus Deutz M230E120.
Στα αριστερά διακρίνεται πούλμαν Magirus Deutz πιθανότατα M2000
Και πίσω αριστερά διακρίνεται ένα παλιό τρόλεϊ…καμία πληροφορία γι αυτό;
 
Και πίσω αριστερά διακρίνεται ένα παλιό τρόλεϊ…καμία πληροφορία γι αυτό;
Προφανώς πρόκειται για ALFA ROMEO CGE CASARO.
Εν τω μεταξύ το πούλμαν που διακρίνεται στο βάθος στο κέντρο της φωτογραφίας μάλλον είναι Mercedes Benz O303.
Επίσης διακρίνονται ταξί Volkswagen Jetta, Opel, Peugeot και αριστερά μπροστά από το πούλμαν ΕΙΧ
Nissan Sunny μάλλον από αυτά που κατασκευάζονταν εκείνη την εποχή από τον Θεοχαράκη (ΤΕΟΚΑΡ) στον Βόλο.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γιατί έχει δύο γραμμές τρόλλεϋ? Προσπαθώ να θυμηθώ αν πήγαινε τρόλλεϋ στο Κουκάκι. Για Καλλιθέα ήταν νωρίς να χωρίσουν.
 
Ίσως για το 11, μέσω Παγκρατίου για Ν.Ελβετία..?
 
80s ;


Προβολή συνημμένου 234339




πηγή : σελίδα στο FB - Hellenic Motor History

Και γω αναρωτήθηκα που μπορεί να είναι. Έχω έντονη την αίσθηση ότι τον έχω περπατήσει τον δρόμο. Ο κάδος για τα σκουπιδακια είναι πλαστικός πορτοκαλί, ο αντίστοιχος στον Δήμο Αθηναίων ήταν πράσινος σιδερένιος διάτρητος. Μήπως είναι στο Νέο Ψυχικό;
 
Γιατί έχει δύο γραμμές τρόλλεϋ? Προσπαθώ να θυμηθώ αν πήγαινε τρόλλεϋ στο Κουκάκι. Για Καλλιθέα ήταν νωρίς να χωρίσουν.
Ίσως για το 11, μέσω Παγκρατίου για Ν.Ελβετία..?
Σωστά και τα δύο. Το 5 πήγαινε Κουκάκι -Καλλιθέα (τώρα πια καταλήγει στο Μοσχάτο όπως και το 1 που επίσης περνά από Κουκάκι) και το 11 Νέο Παγκράτι - Νέα Ελβετία και περνούσε από Μετς -Στάδιο.
 
Και γω αναρωτήθηκα που μπορεί να είναι. Έχω έντονη την αίσθηση ότι τον έχω περπατήσει τον δρόμο. Ο κάδος για τα σκουπιδακια είναι πλαστικός πορτοκαλί, ο αντίστοιχος στον Δήμο Αθηναίων ήταν πράσινος σιδερένιος διάτρητος. Μήπως είναι στο Νέο Ψυχικό;
Βασικά το στοιχείο εντοπισμού είναι το χαρακτηριστικό κτίριο στο βάθος όπου μετά υπάρχει κάποιο τοιχείο/λόφος με πράσινο.
Επιπλέον δεν υπάρχει ανηρτημένος κρεμαστός φωτισμός και διακρίνονται οι δυο κολώνες με τα φαναράκια σε μία από τις οποίες
υπάρχει ο πορτοκαλί κάδος που ανέφερες (ίσως δίπλα υπάρχει κάποια πλατεία-παρκάκι.).
Επίσης χαρακτηριστικά είναι τα μεγάλα πεζοδρόμια και η ευρύτητα του δρόμου που επιτρέπει τη διέλευση μεγάλου οχήματος παρά ,
τα σταθμευμένα εκατέρωθεν αυτοκίνητα.
 
Η φωτογραφία είναι σίγουρα από Αθήνα ; γιατί σε διαφορετική περίπτωση τα πράγματα δυσκολεύουν
Tελικά σύμφωνα με την ομάδα είναι από Ρόδο, g1973tony. Οπότε μάλλον έπρεπε να πάει στις εικόνες της Ελλάδας..
 
Tελικά σύμφωνα με την ομάδα είναι από Ρόδο, g1973tony. Οπότε μάλλον έπρεπε να πάει στις εικόνες της Ελλάδας..
Να μας έλεγαν και πού είναι για να μην βγάζω τα μάτια μου στο street view (δεν έχω πάει Ρόδο ποτέ οπότε είναι λίγο δύσκολο).
 
Πίσω
Μπλουζα