Η Παλιά Αθήνα

Δημοτικό θέατρο της Αθήνας (Πλατεία Κοτζιά)
1643834080347.png

Μέγαρο Νεγρεπόντη (Λεωφόρος Αμαλίας 2-4 & Όθωνος)
1643834116065.png

Βίλα Μαργαρίτα (Βασιλίσσης Σοφίας & λεωφόρος Μεσογείων)
1643834144300.png

Ξενοδοχείο Ακταίον (Εθνάρχου Μακαρίου 9, Νέο Φάληρο)
1643834174169.png

Μέγαρο Παπούδωφ (Βασιλίσσης Σοφίας 1 & Πανεπιστημίου)
1643834214613.png

Μέγαρο Πεσματζόγλου (Βασιλίσσης Σοφίας 4, Αθήνα)
1643834240419.png

Μέγαρο κοντέσας Τζένης Θεοτόκη (Σωκράτους 67, Αθήνα)
1643834264587.png

Μέγαρο Παύλου Καλλιγά (Καραγιώργη Σερβίας 4, Αθήνα)
1643834316927.png

Μέγαρο οδού Φιλελλήνων (Φιλελλήνων 25 & Σιμωνίδου)
1643834342939.png

πηγή
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πολύ με μπερδεύει η φωτογραφία της Ακρόπολης στην προηγούμενη σελίδα. Ο δρόμος μοιάζει να περνάει κολλητά από το βράχο, με λίγα δεντράκια να τους χωρίζουν αλλά δεν υπάρχει κολλητός φαρδύς δρόμος από την πλευρά που τον βλέπουμε. Ο ισχυρός τηλεφακός φέρνει τα πράματα πιο κοντά αλλά δεν εξαφανίζει τα ενδιάμεσα κτήρια, και μεταξύ Βασ. Αμαλίας/Όλγας και Ακρόπολης μεσολαβεί κοτζάμου Πλάκα. Τι της κάνανε και δεν φαίνεται? (Από τη θέση της Θαλού η φωτό μου μοιάζει να είναι από Αμαλίας περίπου μπροστά από την Πύλη του Αδριανού με την Όλγας πίσω δεξιά από το φωτογράφο, δεν μπορώ να βρω σημείο της Β. Όλγας που να δίνει τέτοια προοπτική, αλλά πάλι με μπερδεύει η έλλειψη κτηρίων. )
1643841359109.png
 
Πολύ με μπερδεύει η φωτογραφία της Ακρόπολης στην προηγούμενη σελίδα. Ο δρόμος μοιάζει να περνάει κολλητά από το βράχο, με λίγα δεντράκια να τους χωρίζουν αλλά δεν υπάρχει κολλητός φαρδύς δρόμος από την πλευρά που τον βλέπουμε. Ο ισχυρός τηλεφακός φέρνει τα πράματα πιο κοντά αλλά δεν εξαφανίζει τα ενδιάμεσα κτήρια, και μεταξύ Βασ. Αμαλίας/Όλγας και Ακρόπολης μεσολαβεί κοτζάμου Πλάκα. Τι της κάνανε και δεν φαίνεται? (Από τη θέση της Θαλού η φωτό μου μοιάζει να είναι από Αμαλίας περίπου μπροστά από την Πύλη του Αδριανού με την Όλγας πίσω δεξιά από το φωτογράφο, δεν μπορώ να βρω σημείο της Β. Όλγας που να δίνει τέτοια προοπτική, αλλά πάλι με μπερδεύει η έλλειψη κτηρίων. )
Προβολή συνημμένου 236237
Κι εγώ στην αρχή προβληματίστηκα αλλά, βλέποντας τον Βράχο της Ακροπόλεως, δεν υπάρχει άλλο σημείο λήψεως της φωτογραφίας πλην της Λεωφ. Βασ. Όλγας.
Η λήψη είναι τέτοια ώστε τα δέντρα αποκρύπτουν αρκετά πράγματα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Νομίζω ότι είναι πολύ πρώιμα 70ς όχι μόνο γιατί το λεωφορείο είναι παμπάλαιο αλλά γιατί έχει διπλή αρίθμηση, που αν δεν με γελάν τα πρεσβυωπικά μου ματάκια είναι 51/41 και 41 ήταν το λεωφορείο των ηρωικών Κουπονίων στην εποχή μου άρα πρόκειται για τη διπλή γραμμή Γκύζη - Άνω Ιλίσια στην οποία έχω συχνά αναφερθεί και για την οποία διαβάζω στο


.................................

Χε χε στο ίδιο φόρουμ βρήκα να διεκτραγωδούν τη φρικτή κατάσταση της γραμμής με τα ελάχιστα λεωφορεία. Άρα δεν είμαι μόνο εγώ που έφαγα τα νιάτα μου περιμένοντας στην αφετηρία των Άνω Ιλισίων.
Δυστυχώς, αν και η διαδρομή της γραμμής 41 και μετέπειτα 220/221 είναι από τις μικρότερες, ανέκαθεν υπήρχε πρόβλημα και συχνότητας αλλά και συγχρονισμού δρομολογίων.
Είναι χαρακτηριστικό το φαινόμενο να περιμένει κάποιος ακόμη και μισή ώρα στην στάση (και στις καλές εποχές κατά τα μέσα/τέλη της δεκαετίας του '90 όπου υπήρχε πληθώρα καινούριων λεωφορείων και οδηγών) και ξαφνικά μέσα σε ένα 5-λεπτο έρχονταν μαζεμένα 5-6 λεωφορεία...(η συχνότητα αν δεν κάνω λάθος ήταν 2 λεωφ. 220 και 1 λεωφ. 221). Θυμάμαι ότι στο τέρμα (τότε δεν ήταν κοινό με το 235) πολλές φορές δεν χωρούσαν . Προφανώς και μπορούσε να γίνει αυτό γιατί πού να σταθμεύσουν τόσα λεωφορεία στις αφετηρίες της οδού Ακαδημίας. Θυμάμαι ότι σε ώρες αιχμής και χωρις ιδιαίτερη κίνηση τα λεωφορεία όλων των γραμμών στις αφετηρίες της οδού Ακαδημίας, δημιουγούσαν από μόνα τους συμφόρηση. Αυτό ήταν και ένα επιχείρημα για την (εσφαλμένη κατά πολλούς) κατάργησή τους πολλά χρόνια αργότερα.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντως πολύ όμορφη φωτογραφία. Γίνεται διάλογος μεταξύ του δισκοβολίας και του Σταδίου.
Ειδικά με τα καπάκια των φωτιστικών ένθεν και ένθεν, λες και τα έβαλε σημάδι και τους έκατσε το δίσκο στην κορφή :)
 
Πλατεία Ομονοίας - Συμβολή των οδών Αγίου Κωνσταντίνου και Μαρίκας Κοτοπούλη.
Διακρίνεται το "Φαρμακείον Π.Μπακάκου" και το υπό ανέγερσιν κτίριο στη γωνία Αγίου Κωνσταντίνου και Μαρίκας Κοτοπούλη.
Η διαφήμιση "Τοποθετήσατε τα χρήματά σας στη ΓΗ..." προάγγελος της καταστροφικής αντιπαροχής, της άναρχης δόμησης και όχι μόνο...
 
" Αθήνα, 1906, επίσημη υποδοχή του Βασιλιά Εδουάρδου Ζ΄ της Μεγάλης Βρετανίας, η πομπή στην Πλατεία Ομονοίας. "

273309836_5494563030560977_1029665998044774217_n.jpg
πηγή : Facebook
 
Ε ρε σκούπισμα που θα έπεσε μετά από τόσα άλογα! Εδώ ένα παρήλασε μπροστά στην κα. Πρόεδρο τον Μάρτη και είχαμε ατύχημα :)
 
Ποιος να ήταν Ο Αποστόλης; Ήταν όπως λέμε η κυρία Κατερίνα;
 
Πίσω
Μπλουζα