Η Παλιά Αθήνα

  • Έναρξη μίζας Έναρξη μίζας audiodee
  • Ημερομηνία έναρξης Ημερομηνία έναρξης
Με μπερδεύουν πολύ οι σιδηροδρομικές γραμμές που σταματάνε, δεν συνεχίζουν υπόγεια. Αλλιώς θα υπέθετα κάπου κατά μήκος της Κωνσταντινουπόλεως.
 
Με μπερδεύουν πολύ οι σιδηροδρομικές γραμμές που σταματάνε, δεν συνεχίζουν υπόγεια. Αλλιώς θα υπέθετα κάπου κατά μήκος της Κωνσταντινουπόλεως.
Είναι πιθανό να είναι η διασταύρωση Κωνσταντινουπόλεως και Ιεράς Οδού.
 
Α, αυτή είναι η είσοδος της Μεγάλης Βρετάνιας με τις δύο σειρές από αψίδες, τώρα υπάρχει μόνο μία, που συζητάγαμε πριν κάνα μήνα.
Στο ποστ 2.703 ποιός δρόμος να είναι; Έχω την εντύπωση πως μπορεί και να είναι η Αγίας Παρασκευής στο Χαλάνδρι-Αγία Παρασκευή. Πλατεία όμως δε θυμάμαι να υπάρχει εκεί.
 
Α, αυτή είναι η είσοδος της Μεγάλης Βρετάνιας με τις δύο σειρές από αψίδες, τώρα υπάρχει μόνο μία, που συζητάγαμε πριν κάνα μήνα.
Στο ποστ 2.703 ποιός δρόμος να είναι; Έχω την εντύπωση πως μπορεί και να είναι η Αγίας Παρασκευής στο Χαλάνδρι-Αγία Παρασκευή. Πλατεία όμως δε θυμάμαι να υπάρχει εκεί.
Λεωφόρος Μαραθώνος Κεντρική Πλατεία Νέας Μάκρης
 
Σχετικά βλ. #2.643 , #2.645 και #2.647
 
Λεωφόρος Αλεξάνδρας.
Τα δύο αστικά λεωφορεία μάλλον Chavdar B13-20 (ATLAS BALKANCAR) και όχι Ikarus 260 αφού φαίνεται αμυδρά στο πίσω μέρος του ενός ότι η πινακίδα με τον αριθμό γραμμής δεν είναι στο κέντρο όπως στα Ikarus, βρίσκονται στην στάση "Ιπποκράτους". Κάτω δεξιά διακρίνεται το τέλος της οδού Ιπποκράτους

1648971246386.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Λεωφόρος Μεσογείων (χρονικά περίπου 1981-1982) στο ύψος του αριθμού 15 όπου τότε στεγαζόταν η Πρεσβεία της Αυστραλίας.
Τότε ο δρόμος ήταν διπλής κατευθύνσεως.
Στην φωτογραφία διακρίνεται αρθρωτό λεωφορείο Saracakis Volvo B10M "Δεινόσαυρος" με ΑΚ ΥΝ-6918 και κωδικό αμαξοστασίου 18 σε δρομολόγιο της γραμμής ΑΘ-ΛΟΥΤΣΑ 305 προφανώς μόλις μετά την παράδοσή του αφού δεν υπάρχει το αυτοκόλλητο με τον αριθμό 18 στον ανεμοθώρακα ούτε έχουν φτιαχτεί τα καρούλια των αριθμών και ονομασιών γραμμής αλλά υπάρχει το χαρακτηριστικό χαρτόνι.
(έχει γίνει αντίστοιχη ανάρτηση και στο θέμα "Λεωφορεία από 80s!!!!")

πηγή
1648990800334.png

Κι εδώ λήψη από το street view (Ιούλ-2019)
1648990825049.png

 
Τελευταία επεξεργασία:
Λεωφόρος Αλεξάνδρας.
Τα δύο αστικά λεωφορεία μάλλον Chavdar B13-20 (ATLAS BALKANCAR) και όχι Ikarus 260 αφού φαίνεται αμυδρά στο πίσω μέρος του ενός ότι η πινακίδα με τον αριθμό γραμμής δεν είναι στο κέντρο όπως στα Ikarus, βρίσκονται στην στάση "Ιπποκράτους". Κάτω δεξιά διακρίνεται το τέλος της οδού Ιπποκράτους

Προβολή συνημμένου 239919
Η φωτό πρέπει να είναι στο ύψος του θεάτρου Λαμπέτη έτσι δεν είναι;
 
Η φωτό πρέπει να είναι στο ύψος του θεάτρου Λαμπέτη έτσι δεν είναι;
Το θέατρο Λαμπέτη είναι πιο κάτω στο ρεύμα ανόδου της Λεωφόρου Αλεξάνδρας μεταξύ των οδών Ιπποκράτους και Μαυρομιχάλη.
 
Αλήθεια, γιατί στα Ελληνικά έχουμε γενική κτητική αλλά στα ξένα όχι? Δεν λέει "Hotel de la Grande Bretagne" (δεν είμαι σίγουρος για εκείνο το "la" μετά το de. Τα Γαλλικά μου είναι τόσο αξιοθρήνητα που έχω ξεχάσει περισσότερα κι από όσα είχα μάθει ποτέ.)
 
Πλατεία Μοναστηρακίου
Για τον εντοπισμό βοήθησε το υποκατάστημα της Τράπεζας Αττικής και οι πινακίδες του εργοστασίου δερματίνων ειδών αλλά και της βιοτεχνίας εσωρούχων όπου αναγράφεται η διεύθυνση Ηφαίστου 2. Το περίπτερο υπάρχει και σήμερα, ωστόσο έχει μετατοπιστεί αριστερότερα προς την οδό Ηφαίστου.

κι εδώ όπως φαίνεται στο street view (Ιουλ-2014)
1649007114578.png

 
Αλήθεια, γιατί στα Ελληνικά έχουμε γενική κτητική αλλά στα ξένα όχι? Δεν λέει "Hotel de la Grande Bretagne" (δεν είμαι σίγουρος για εκείνο το "la" μετά το de. Τα Γαλλικά μου είναι τόσο αξιοθρήνητα που έχω ξεχάσει περισσότερα κι από όσα είχα μάθει ποτέ.)
γιατί στα γαλλικά θα σήμαινε ότι το ξενοδοχείο ανήκει κυριολεκτικά στη Μεγάλη Βρετανία. Πχ. les edutiants de monsieur Elephadas.
 
Πίσω
Μπλουζα