Η Παλιά Αθήνα

Υπάρχει το σοβαρό ενδεχόμενο οι αεροσυνοδοί να μην είναι της Ολυμπιακής Αεροπορίας αλλά άλλης εταιρείας.
Μπορεί αλλά το σχόλιό μου κυρίως στόχευε στην χρονολογία της φωτογραφίας. Εφόσον λοιπόν η μόδα στα ρούχα και τα παπούτσια ήταν συγκεκριμένη ακόμη κι όταν επρόκειτο για στολές αεροσυνοδών, είναι σχετικά εύκολο να υπολογίσουμε και τη χρονική περίοδο που έγινε η λήψη.
 
Προσπαθώ να καταλάβω από τις στολές των αεροσυνοδών ποια χρονική περίοδο έχει τραβηχτεί η φωτογραφία. Λογικά είναι οι στολές που σχεδίαζε ο Jean Desses για την Ολυμπιακή και αν κρίνω και από τα παπούτσια και το μήκος της φούστας μάλλον είναι μεταξύ 1964-1966. Bambi τι λες;
αρχείο λήψης.jpeg.jpg
Μοιάζει αρκετά η στολή που σχεδίασε ο Ντεσέν, απλά δε βλέπω το λευκό φουλάρι.
 
Προσπαθώ να καταλάβω από τις στολές των αεροσυνοδών ποια χρονική περίοδο έχει τραβηχτεί η φωτογραφία. Λογικά είναι οι στολές που σχεδίαζε ο Jean Desses για την Ολυμπιακή και αν κρίνω και από τα παπούτσια και το μήκος της φούστας μάλλον είναι μεταξύ 1964-1966. Bambi τι λες;
Θα ελεγα λιγο προγενεστερα. Πιθανον 1961 - '62. Παντως ειναι του Ντεσε οι στολες γιατι της Σανελ ηταν πιο κοντες στη φουστα.
Και ασυζητητι δεν ειναι ουτε του Πιερ Καρντεν, ουτε του Γιαννη Τσεκλενη.
 
Σχετικά με τις αεροσυνοδούς, ποιον αεροσταθμό βλέπουμε? Της Ολυμπιακής ή των ξένων εταιρειών? Μου μοιάζει για των ξένων ("Ανατολικό" αεροδρόμιο) οπότε είναι πολύ πιθανό να ισχύει αυτό που πρότεινε ο g1973tony
 
Και δεν αποκλειεται να ειναι ετσι, Ελεφαντα, αφου αλλωστε δε τις καλοβλεπουμε τις στολες με ολες τους τις λεπτομερειες.
Αλλα, οπως λεει και η @Bajar, καλυτερα να εστιασουμε στη χρονολογια που τραβηχτηκε η φωτογραφια. Και για εκεινη και για μενα αυτο εχει εδω το μεγαλυτερο ενδιαφερον.
 
Σχετικά με τις αεροσυνοδούς, ποιον αεροσταθμό βλέπουμε? Της Ολυμπιακής ή των ξένων εταιρειών? Μου μοιάζει για των ξένων ("Ανατολικό" αεροδρόμιο) οπότε είναι πολύ πιθανό να ισχύει αυτό που πρότεινε ο g1973tony
Και δεν αποκλειεται να ειναι ετσι, Ελεφαντα, αφου αλλωστε δε τις καλοβλεπουμε τις στολες με ολες τους τις λεπτομερειες.
Αλλα, οπως λεει και η @Bajar, καλυτερα να εστιασουμε στη χρονολογια που τραβηχτηκε η φωτογραφια. Και για εκεινη και για μενα αυτο εχει εδω το μεγαλυτερο ενδιαφερον.
Τότε δεν υπήρχε ο ανατολικός αεροσταθμός. Όλες οι εταιρείες ήταν στον μετέπειτα λεγόμενο δυτικό αεροσταθμό. Στην αρχική φωτογραφία επισημαίνεται με κόκκινο κύκλο το λογότυπο της αεροπορικής εταιρείας SAS (Scandinavian Airlines System ή νομικά Scandinavian Airlines System Denmark-Norway-Sweden).
.1652876509190.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Τότε δεν υπήρχε ο ανατολικός αεροσταθμός. Όλες οι εταιρείες ήταν στον μετέπειτα λεγόμενο δυτικό αεροσταθμό.
Και ο ανατολικος αεροσταθμος ποτε πανω - κατω εσκασε μυτη;
 
Και ο ανατολικος αεροσταθμος ποτε πανω - κατω εσκασε μυτη;
Το 1969 έγιναν τα εγκαίνια του (Ανατολικού) Αεροσταθμού με σχέδια του Φινλανδοαμερικανού αρχιτέκτονα E. Saarinen.
πηγή
 
Γκρρρρ... θέλω να πάρω το αυτοκίνητο που είναι παρκαρισμένο στο πεζοδρόμιο και να το ρίξω στον κάδο των απορριμμάτων. Η φωτό είναι από την εποχή που αυτή τη διαδρομή την έκανα συχνά με τα πόδια, κατεβαίνοντας Χίλτον ή Ευαγγελισμό και πηγαίνοντας παράλληλα με το λεωφορείο αλλά πιο γρήγορα από αυτό λόγω μποτιλιαρίσματος. Αλλά τότε δεν μου έκανε εντύπωση που έβλεπα αυτοκίνητα στο πεζοδρόμιο, είχα πάθει μιθριδατισμό.
 
Η λήψη έχει γίνει λίγο πριν την γωνία της Βασιλίσσης Σοφίας με την Ηροδότου
Φαρμακερή διασταύρωση / διαδρομή στη Μονόπολυ. Αν πέσεις διαδοχικά και είναι έστω και λίγο χτισμένες έχεις σχεδόν σίγουρη τη χρεωκοπία.
 
Διασταύρωση οδών Αιόλου και Σταδίου. Στο βάθος αριστερά διακρίνεται η πλατεία Ομονοίας.
 
Πίσω
Μπλουζα