Η Παλιά Αθήνα

Πόσο με συγκίνησες με αυτή την ανάρτηση RIO!Φαίνεται το λεωφορείο της γραμμής 9/65 Άνω Πετράλωνα-Περιστέρι, που έπαιρνα από την αφετηρία του Περιστερίου και κατέβαινα στο τέρμα των Άνω Πετραλώνων, επί εννέα συναπτά έτη από το 1979 έως το 1988, για να πηγαίνω στη δουλειά μου στην Καλλιθέα. Ξεκίναγα στις 5.30 π.μ, και επέστρεφα στις 3.00.μ.μ.Το τι κουδούνισμα έτρωγα σε όλη την διαδρομή, δεν περιγράφεται. Ευτυχώς επειδή το έπαιρνα από τις αφετηρίες εύρισκα πάντα θέση και συνήθως ψιλογλάρωνα. Όταν δε περνάγαμε από την κεντρική αγορά, από το συνονθύλευμα των οσμών, δεν μπορούσα να ανασάνω. Τώρα στα εξήντα πέντε μου και έχοντας συνταξιοδοτηθεί, όλα αυτά τα σκέπτομαι με τρυφερότητα, αγάπη και νοσταλγία. Για αυτό σε ευχαριστώ και σου είμαι ευγνώμων, για αυτή σου την ανάρτηση.
Η γραμμή 9/65 με την επαναρίθμηση του 1981 έγινε 731 η οποιία διατηρήθηκε έως το 1995 και τη δημιουργία τουσυστήματος των κορμών.
 
Η γραμμή 9/65 με την επαναρίθμηση του 1981 έγινε 731 η οποιία διατηρήθηκε έως το 1995 και τη δημιουργία τουσυστήματος των κορμών.
Ναι,g1973tony,θυμάμαι την αλλαγή σε 731,αλλα δεν μπορούσα να προσδιορίσω πότε έγινε. Επίσης δεν θυμόμουν μέχρι πότε διατηρήθηκε. Σε ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση. Έχω αρχίσει να συνηθίζω και να αγαπάω την παρεούλα μας, γιατί όλα μέλη της είναι ευγενικά και καλοπροαίρετα.
 
Το ξενοδοχείο Χίλτον με σκαλωσιές το 1960
1653342401615.png

Στην παραπάνω φωτογραφία διακρίνεται η οδός Μιχαλακοπούλου και στο πάνω μέρος από το κέντρο προς τα δεξιά ο Ιερός Ναός Αγίου Χαραλάμπους Ιλισίων.
 
Οι ξηροί καρποί στην υπαίθρια βιτρινούλα, που κρατούσε χλιαρούς τους ξηρούς καρπούς, και που ο μικροπωλητής τους έβαζε στο σακουλάκι , με την μικρή σέσουλα. Θυμάμαι με τι αδημονία περίμενα να πάρω το σακουλάκι στα χέρια μου, για να αρχίσω να τρώω. Δεν ξέρω αν θυμάμαι καλά, αλλά νομίζω ότι στα σακουλάκια επάνω είχαν σταμπαρισμένη και την τιμή. Συνήθως ήταν 1ΔΡΧ.
 
Η φωτογραφία είναι εμφανισμένη κανονικά απλά τα γράμματα που αναγράφουν Οδός Πατησίων είναι ανάποδα (γιατί μάλλον αναγράφηκαν κανονικά στο αρνητικό).
Διακρίνεται η πολυκατοικία Παπαλεονάρδου, στη συμβολή των οδών Πατησίων 61 και Σκαραμαγκά.
Η πολυκατοικία Παπαλεονάρδου δεν είναι ένα τυχαίο οικοδόμημα. Από το 1937 έως το 1945 αποτελούσε το σπίτι που έζησε η Μαρία Κάλλας όσο η βάση της ήταν η Αθήνα.

1653389909236.png
 
Πανεπιστημίου και Πατησίων.
Διακρίνονται μεταξύ άλλων το ξενοδοχείο Εξέλσιορ, στο ισόγειο του κτηρίου κατάστημα γνωστής εταιρείας καφέ και τρόλεϊ Alfa Romeo CGE Cassaro της γραμμής 7 Πανεπιστημίου-Λ. Αλεξάνδρας
 
Μια και καλοκαίριασε
Πλαζ Βούλας την δεκαετία του 60.
Προβολή συνημμένου 242809
Και στο βάθος τα κτήρια του ΠΙΚΠΑ Βούλας
Σημείωση: Π.Ι.Κ.Π.Α = Πατριωτικό Ίδρυμα Κοινωνικής Πρόνοιας και Αντίληψης
 
Πολύ όμορφη φωτογραφία η παραπάνω Rio αλλά δεν είναι ρετρό! Κάτω δεξιά στην γωνία βλέπουμε το σήμα του σταθμού του μετρό στο Μοναστηράκι. Τρανό παράδειγμα ότι η συντήρηση παλιών κτηρίων σημαίνει διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς ενός τόπου και το σύνολο δε φαίνεται γερασμένο αλλά φρέσκο και πανέμορφο όπως ήταν 100 χρόνια και βάλε.
Πραγματικά ξεγελιέσαι με την ασπρόμαυρη φωτογραφία.
 
Πολύ όμορφη φωτογραφία η παραπάνω Rio αλλά δεν είναι ρετρό! Κάτω δεξιά στην γωνία βλέπουμε το σήμα του σταθμού του μετρό στο Μοναστηράκι. Τρανό παράδειγμα ότι η συντήρηση παλιών κτηρίων σημαίνει διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς ενός τόπου και το σύνολο δε φαίνεται γερασμένο αλλά φρέσκο και πανέμορφο όπως ήταν 100 χρόνια και βάλε.
Πραγματικά ξεγελιέσαι με την ασπρόμαυρη φωτογραφία.

Έχεις δίκιο!!

Επίσης με ζουμαρισμα λίγο παραπάνω φαίνεται ότι και τα αυτοκίνητα είναι της εποχής μας!
 
Πολύ όμορφη φωτογραφία η παραπάνω Rio αλλά δεν είναι ρετρό! Κάτω δεξιά στην γωνία βλέπουμε το σήμα του σταθμού του μετρό στο Μοναστηράκι. Τρανό παράδειγμα ότι η συντήρηση παλιών κτηρίων σημαίνει διατήρηση της πολιτιστικής κληρονομιάς ενός τόπου και το σύνολο δε φαίνεται γερασμένο αλλά φρέσκο και πανέμορφο όπως ήταν 100 χρόνια και βάλε.
Πραγματικά ξεγελιέσαι με την ασπρόμαυρη φωτογραφία.
Mπράβο για την παρατηρητικότητα Laura. πραγματικά ξεγελάει η εικόνα...


1965

282128153_10220838716297285_8304116492889475252_n.jpg
 
Λεωφόρος Ελευθερίου Βενιζέλου και Χαροκόπου, Καλλιθέα.
Διακρίνεται τρόλεϊ Alfa Romeo CGE Casaro με ΑΚ 1043 σε δρομολόγιο της γραμμής 1 Πλατεία Αττικής-Καλλιθέα.
Το γωνιακό κτήριο όπως και αυτό που διακρίνεται στα αριστερά διασώζονται τουλάχιστον έως τον Μάρτιο του 2019 (ημ/νία λήψης street view). Η στάση "Χαροκόπου" έχει μεταφερθεί λίγα μέτρα πιο κάτω.
1653557951227.png

 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα