Η Παλιά Αθήνα

Τέτοιες διπλές είσοδοι μυρίζουν Ηλεκτρικό αλλά δεν μου φαίνεται να βλέπω σκαλιά που να οδηγούν σε υπόγειο. Πού να είναι αυτή η φωτό και είσοδοι σε τι είναι αυτές?
 
Τέτοιες διπλές είσοδοι μυρίζουν Ηλεκτρικό αλλά δεν μου φαίνεται να βλέπω σκαλιά που να οδηγούν σε υπόγειο. Πού να είναι αυτή η φωτό και είσοδοι σε τι είναι αυτές?
Το ίδιο σκεφτόμουν κι εγώ. Ενδεχομένως να υπάρχουν τα σκαλιά αλλά δεν φαίνονται καθαρά στη φωτογραφία. Πάντως στην αριστερή πλευρά κάποιο κενό υπάρχει κάτω από την ταμπέλα. Έψαξα λίγο στους χάρτες google να δω αν στη Χέυδεν που υπάρχουν εκατέρωθεν τα σκαλιά εισόδου -εξόδου της Βικτώριας υπάρχει κάποιο από τα κτήρια της φωτογραφίας. Μου φαίνεται ότι το αριστερό είναι παρόμοιο με αυτό που βλέπουμε πιο πάνω. Όσο για την πλατεία, μάλλον τότε ήταν η περίοδος που, όπως και σε άλλες πλατείες της Αθήνας, οι φοίνικες είχαν την τιμητική τους.

βικτωρια χευδεν.png
 
Χμμμ... πρέπει ο κος Χέυδεν να ψήλωσε έκτοτε. Δεν χωράνε όλες οι πολυκατοικίες μέχρι την πλατεία στο χώρο που έπιανε το γωνιακό κτήριο δεξιά στην παλιά φωτό, αλλά το αριστερό κτήριο με τα χαρακτηριστικά μπαλκόνια υπάρχει και στις δύο.

Δεν έχω χρησιμιποιήσει ποτέ αυτόν τον σταθμό.
 
Κάποτε (πριν τον Πύργο των Αθηνών) το κτήριο του ΟΤΕ στην Πατησίων ήταν το ψηλότερο της Αθήνας.
 
Πίσω
Μπλουζα