Η Παλιά Αθήνα

Απίστευτη η σημερινή της κατάντια,ειδικά όταν βλέπεις πόσο όμορφη ήταν παλιά...
 
Για δες ρε παιδί μου ! Συντριβάνι, πράσινο, περίτεχνα γεωμετρικά σχέδια.

Και τώρα την "ανακαινίσανε" και την κάνανε σκέτο έκτρωμα ! Σημεία των καιρών ...
 
Διάβαζα σε μία εφημερίδα το γιατί είναι τέτοιο χάλι τώρα. Φαίνεται ότι ούτε τα υπόγεια πάρκινγκ είναι λύση για την Αθήνα (σε αυτό αναφερόταν το άρθρο κι έφερνε για παράδειγμα την Ομόνοια με το σταθμό από κάτω) γιατί δεν μπορείς από πάνω να φυτέψεις σχεδόν τίποτα.

Βέβαια, ο σταθμός υπάρχει δεκαετίες. Τόσο χάλι όσο τώρα, πρώτη φορά... Εύγετε κυβερνώντες...
 
...Και τώρα νομίζω πως μπορούμε να κλάψουμε όλοι μαζί...περασμένα μεγαλεία...Καμιά φορά αναρωτιέμαι αν πραγματικά είμαστε άτυχοι ή τυχεροί που ζήσαμε σαν παιδιά στην δεκαετία του 80...Σε αλάνες,μονοκατοικίες με αυλές και μια σχετική απλότητά...Τυχεροί ίσως επειδή χαρήκαμε τέτοιες εικόνες...άτυχοι που τα θυμόμαστε και τα συγκρίνουμε με την τωρινή κατάσταση...Βέβαια τι να πουν και οι πιο παλιές γενιές...Μάλλον τα έχουν "δει" όλα!...
 
misspepper77 είπε:
...Και τώρα νομίζω πως μπορούμε να κλάψουμε όλοι μαζί...περασμένα μεγαλεία...Καμιά φορά αναρωτιέμαι αν πραγματικά είμαστε άτυχοι ή τυχεροί που ζήσαμε σαν παιδιά στην δεκαετία του 80...Σε αλάνες,μονοκατοικίες με αυλές και μια σχετική απλότητά...Τυχεροί ίσως επειδή χαρήκαμε τέτοιες εικόνες...άτυχοι που τα θυμόμαστε και τα συγκρίνουμε με την τωρινή κατάσταση...Βέβαια τι να πουν και οι πιο παλιές γενιές...Μάλλον τα έχουν "δει" όλα!...
Τί να πω που βλέπω να ξεφυτρώνουν αυτοί οι οικτροί 'παιδότοποι' σε ορόφους πολυκατοικιών με παιχνίδια και μπαλάκια μέσα... Είναι δυνατόν; Σε τέτοια θα πηγαίνω το παιδί μου;

Εγώ γύρναγα από το σχολείο, έτρωγα και βουρ στη γειτονιά μέχρι το βράδυ... Διάολε :(
 
Φωτογραφίες από την Αθήνα του χτές (όλων των περιόδων).

Για αρχή : Αθήνα δεκαετίας του '50.

Προβολή συνημμένου 51312

Πύλη Αδριανού. Χαρακτηριστική φιγούρα το τραμ.

Προβολή συνημμένου 51313

Ακαδημίας & Κανάρη.

Προβολή συνημμένου 51314

Η Καλλιρόης με τον Ιλισσό. Τέλη δεκαετίας '50. Ο Ιλισσός είχε αρχίσει να μπαζώνεται σταδιακά ήδη πρίν τον πόλεμο. Καλύφθηκε πλήρως ως τις αρχές της δεκ. του '60. Στο βάθος διακρίνεται το εργοστάσιο του ΦΙΞ.

Προβολή συνημμένου 51315

Ομόνοια 1957. Ξενοδοχείο ("Στέμμα") υπό κατεδάφιση.

Προβολή συνημμένου 51316

Πανεπιστημίου & Ομήρου, αρχές δεκ. '50.

Προβολή συνημμένου 51317

Σταδίου. Αρστερά πιάτσα ταξι (τέλη 50s ή αρχές 60s).
 
prisma είπε:
Φωτογραφίες από την Αθήνα του χτές (όλων των περιόδων).Για αρχή : Αθήνα δεκαετίας του '50.

Προβολή συνημμένου 51312

Πύλη Αδριανού. Χαρακτηριστική φιγούρα το τραμ.

Προβολή συνημμένου 51313

Ακαδημίας & Κανάρη.

Προβολή συνημμένου 51314

Η Καλλιρόης με τον Ιλισσό. Τέλη δεκαετίας '50. Ο Ιλισσός είχε αρχίσει να μπαζώνεται σταδιακά ήδη πρίν τον πόλεμο. Καλύφθηκε πλήρως ως τις αρχές της δεκ. του '60. Στο βάθος διακρίνεται το εργοστάσιο του ΦΙΞ.

Προβολή συνημμένου 51315

Ομόνοια 1957. Ξενοδοχείο ("Στέμμα") υπό κατεδάφιση.

Προβολή συνημμένου 51316

Πανεπιστημίου & Ομήρου, αρχές δεκ. '50.

Προβολή συνημμένου 51317

Σταδίου. Αρστερά πιάτσα ταξι (τέλη 50s ή αρχές 60s).
Εξαιρετικο! Σε ευχαριστουμε.

Ολοι γνωριζουν εδω ποσο αγαπω τη δεκαετια του '50 και οταν εκεινη η εποχη συνδυαζεται με την πολη οπου γεννηθηκα, μεγαλωσα και συνεχιζω να ζω, τοτε το αποτελεσμα μονο ονειρεμενο μπορω να το χαρακτηρισω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αγαπητή bambinella η δεκαετία του 50 έχει μια ιδιαίτερη γοητεία. Ειδικά όσον αφορά την Αθήνα (στην οποία και εγώ έχω γεννηθεί και μεγαλώσει) είναι η τελευταία δεκαετία που ακόμα κρατάει το "άρωμα" της παλιάς Αθήνας, πριν σκάσει η τρέλλα της αντιπαροχής. Βέβαια η αντιπαροχή ήταν ένα αναγκαίο εργαλείο, ασχέτως τα λάθη που γίνανε.

Θα υπάρξουν και άλλες φωτογραφίες από διάφορες περιόδους (από το αρχείο μου). :)
 
Εγιναν πολλα λαθη οσον αφορα την αντιπαροχη και η γνωμη μου ειναι οτι τα περισσοτερα απο αυτα εγιναν εσκεμμενα προς χαριν του κερδους.

Ομως οταν βλεπω τη σημερινη Αθηνα και τη συγκρινω με την Αθηνα του '50, ακομα κι εκεινα τα λαθη τα αγαπω.
 
Hilton_1963_Old.jpg

Το Hilton Αθηνών νεόδμητο (1963).

Πρότυπο τουριστικής επένδυσης στη μεταπολεμική Ελλάδα. Η περιοχή γύρω από το πολυτελές ξενοδοχείο, είναι αδιαμόρφωτη. Δεν υπάρχουν καν δρόμοι! Η Μιχαλακοπούλου απλά ανύπαρκτη! Είναι η εποχή που η Αθήνα κοιτάει προς το μέλλον, αλλά το παρελθόν είναι ακόμα έντονο. Η Αθήνα εκσυγχρονίζεται αλλά παράλληλα μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του '50 - αρχές '60 υπάρχουν προσφυγικά παραπήγματα, ελλειπείς υποδομές, χωματόδρομοι που με τη πρώτη βροχή μετατρέπονται σε λασπότοπους κλπ.

Όμως ενώ το παρελθόν δεν είναι απαραίτητο κακό, οτιδήποτε παλιό γκρεμίζεται για να έρθει το νέο. Το όραμα για το "νέο" είναι σωστό, αλλά υλοποιείται με λάθος τρόπο. Εκατοντάδες αξιόλογα κτίσματα του παρελθόντος, νεοκλασικά κλπ εξαφανίζονται. Τη θέση τους παίρνουν οι "εργολαβικές" πολυκατοικίες. Οι ανάγκες για στέγαση αυξάνονται μετά τον πόλεμο και οι πολυκατοικίες έρχονται να καλύψουν υπαρκτές ανάγκες. Το 1950 ελάχιστες πολυκατοικίες κτίστικαν με σύνολο 1442 διαμερισμάτων. Το 1960 ο αριθμός των διαμερισμάτων που κτίζονται αυξάνονται σε 12.800! Το 1961 το 41% των κτισμάτων ήταν πάντως μονοκατοικίες.

Προσωπικά πιστεύω ότι η δεκαετία του '60 ήταν ακριβώς το σημείο που υπήρχε ακόμα η ευκαιρία να κάνουμε τα πράγματα αλλιώς και να αποφευχθούν κάποια λάθη. Μετά τη δεκαετία του ΄60 πλέον το παιχνίδι είχε χαθεί.....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πάντως η τελευταία φωτογραφία (στο αρχικό γκρουπ, της Σταδίου) δείχνει κάτι που κατά κάποιο τρόπο βελτιώθηκε από τότε. Στην αρχή νόμιζα ότι η πιάτσα ήταν απλώς στην οδό Κολοκοτρώνη και μάλιστα απόρησα που έμοιαζε τόσο πλατιά, αλλά η Κολοκοτρώνη συναντά τη Σταδίου κάθετα και όχι με τέτοια γωνία, άρα εκεί που ήταν άσφαλτος (με ταξί) το 1950 έχει τώρα πράσινο ενώ συνήθως γίνεται το ανάποδο - το πράσινο γίνεται άσφαλτος χωρίς ταξι :) . Τρόπος του λέγειν πράσινο, δηλαδή, διότι απ' ό,τι θυμάμαι είναι ένα μάλλον ψωραλέο τριγωνικό παρτέρι, αλλά το βλέπω μόνο καλοκαίρι, ελπίζω την άνοιξη να είναι κάπως πιο ζωντανό.
 
Ωραίο βιντεάκι φίλε κριέ. :)

Amerikis Sqr_1949.2.jpg

Πλατεία Αμερικής 1949.

Kifissia_Hotel Apergis_1925.2.jpg

Ξενοδοχείο Απέργη, Κηφισιά (Κεφαλάρι) 1925.

Marousi Train Station_1958.2.jpg

Σταθμός τραίνου Αμαρουσίου το 1958. Εγκαινιάστηκε το Σεπτέμβριο του 1957.

Syntagma_50s.2.jpg

Σύνταγμα δεκαετία του '50.
 
Tαξίδι στο χρόνο, συνέχεια...

Acropol Hotel_Patision_50s.jpg

Πατησίων, δεκαετία '50. Διακρίνεται το ξενοδοχείο Ακροπόλ (αριστερά).

Pireus Roloi 1962.jpg

Πειραιάς 1962. Το Ρολόϊ (παλιό δημαρχείο). Σήμερα κατεδαφισμένο.

Panepistimiou_1957.jpg

Λεωφορείο στη Πανεπιστημίου το 1957.

Syggrou Ave_Acropolis+Lecabettus_Old.jpg

Λεωφ. Συγγρού, δεκαετία '50. Στο βάθος η Ακρόπολη και ο Λυκαβηττός.

Αno Patisia_Station_1956.jpg

Σταθμός τραίνου "Άνω Πατήσια" την εποχή που ξεκίνησε η λειτουργία του, το 1956.

Εγκαινιάτηκε 12/2/56 μαζί με τους σταθμούς "Κάτω Πατήσια" & "Αγ. Νικόλαος". Από πίσω η περιοχή όπωε ήταν τότε (εκεί βρίσκεται σήμερα και η οδός Ανθέων με τα πολλά ανθοπωλεία, προς Προμπονά).
 
Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιοι από σας έχουν συγγενείς που έζησαν στην Αθήνα τη δεκαετία του ΄50 να μας πουν τις εντυπώσεις τους, γιατί οι γονείς μου που πέρασαν αρκετά χρόνια τότε στην πρωτεύουσα μου έχουν μεταφέρει μια εξαιρετικά θλιβερή εικόνα μιας πόλης με άθλια σπίτια και μαυρισμένους τοίχους, γεμάτη ναι από μονοκατοικίες (στου Ζωγράφου πχ όλα σπίτια το πολύ διώροφα με κήπο) αλλά και με πολλά δωμάτια (που φιλοξενούσαν οικογένειες) με κοινά μπάνια σε αυλή και χωρίς τρεχούμενο νερό. Από τα όσα μου λένε, υπήρξε τεράστια διαφορά στην καθημερινότητα της πόλης απ΄τα ΄50ς στα '60΄ς και οι πολυκατοικίες ήταν μια ομορφιά μπροστά στα προηγούμενα άθλια σπίτια που γκρεμίζονταν.
 
Aπό τα λίγα που έχω ακούσει, σίγουρα η ζωή δεν ήταν εύκολη τότε. Όσο και αν τη βλέπουμε μέσα από ένα ρομαντικό πρίσμα, εκείνη η εποχή είχε δυσκολίες. Βέβαια υπήρχαν μονοκατοικίες αξιόλογες και μονοκατοικίες τύπου "αυθαίρετο προσφυγικό" με κακές συνθήκες διαβίωσης.

Προβολή συνημμένου 51371

Δείτε αυτά τα σπιτάκια στη Πανόρμου του '50 ας πούμε. Προσφυγικά κακής ποιότητος, τα οποία υπήρχαν σε πολλά σημεία της Αθήνας. Αυτά σιγά σιγά φύγανε. Οι πολυκατοικίες δεν αντικαθιστούσαν πάντα αξιόλογα κτίρια του παρελθόντος αλλά και άθλιες συνοικίες με παραπήγματα. Οι πολυκατοικίες σίγουρα βελτίωσαν τη ζωή πολλών.

Άλλωστε τότε η απόκτηση διαμερίσματος σε πολυκατοικία ήταν must! Πάντως για τη γειτονιά μου εκείνης της εποχής μπορώ να πω τα εξής (έχω και φωτογραφίες)....δρόμοι μηδέν, φωτισμός μηδέν, τίγκα στην αλάνα (βασικά οικόπεδα άκτιστα ακόμα) αλλά πιστεύω πως θα ήταν λίγο "άγρια" να κυκλοφορείς νύχτα μέσα στο σκοτάδι μέσα στους χωματόδρομους.

AmpelokipoiPanormou.jpg
 
Athens Theision old.jpg

To Θησείο κάποτε (άγνωστη χρονολογία).

Syntagma_M. Bretania_ca. 1900.jpg

Το Σύνταγμα περίπου στα 1900.

Syntagma_1966.jpg

Το Σύνταγμα το 1966.

Υπ Δημ Ταξης_Construction.2.jpg

Το υπουργείο Δημοσίας Τάξης λίγο πριν την αποπεράτωσή του, τέλη δεκ. '70.
 
Πίσω
Μπλουζα