Η Παλιά Αθήνα

597.jpg Σύνταγμα δεκαετία '60

athens061.jpg Σύνταγμα δεκαετία '60

athens038.jpg

athens039b.jpg

PYRGOS TWN ATHINWN -1971.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
1904kokinthoy.jpg Κηφισός 1904!!!!!

1924kaisariani.jpgΚαισαριανή 1924

32418189814c9a2ecaa1b.jpgΓκάζι (ΜΕΤΑΠΟΛΕΜΙΚΑ)

1950s-monastiraki.jpgΜοναστηράκι δεκαετία '50

cf80ceb1cebdceb5cf80ceb9cf83cf84ceb7cebcceb9cebfcf85cf80ceb1cebbceb9ceb1.jpgΠανεπιστημίου δεκαετία '50

Προβολή συνημμένου 51522Ομόνοια 1950

HSAP_AnoPatisia_1956.jpg Άνω Πατήσια 1956

PATHSIWN 1957.jpg Πατησίων 1957

300.jpg Πατησίων δεκαετία '60

333.jpg Σύνταγμα δεκαετία '60

427.jpg Σύνταγμα δεκαετία '60

Προβολή συνημμένου 51535Προβολή συνημμένου 51536Προβολή συνημμένου 51537Προβολή συνημμένου 51538 Σύνταγμα δεκαετία '60

1950.omonoia.jpg

597.jpg

597.jpg

athens038.jpg

athens039b.jpg

athens061.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο το αφιέρωμα και οι φωτογραφίες.

Μόνο θα ήθελα να σας παρακαλέσω να βάζετε πηγή προέλευση των φωτογραφιών σε περίπτωση που κάποιες από αυτές δεν ανήκουν στο προσωπικό σας αρχείο.
 
Πολύ ωραία τα εξώφυλλα από το περιοδικό ΕΙΚΟΝΕΣ, ΚΟRΙΝΕ.

:D

Alexandras_Aigyptou Sqr._Old...jpg

Πλατεία Αιγύπτου (αρχή Λ. Αλεξάνδρας & Πατησίων), δεκ. '50.

Exarxeia_1965.jpg

Εξάρχεια 1965. Η πλατεία Εξαρχείων, πριν τη διαμόρωσή της.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Kambia δυστηχως αυτό δεν είναι εφικτό, είχα μπει σε πολλά site και απλά αποθήκευα φωτογραφίες . Αν πρέπει να σβηστούν δεν υπάρχει πρόβλημα κατανοητό.

prisma σε ευχαριστώ!!! :thanx2: και εσυ έχεις πλούσιο υλιικό!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Villa Thon-1937..jpg

Έπαυλις Θων (Κηφισίας & Αλεξάνδρας) στο μεσοπόλεμο. Κατεδαφίστηκε μετά από ανατίναξη στα Δεκεμβριανά του '44.

Ermpu Str_1884..jpg

Η οδός Ερμού σε φωτό του 1884!!

Agnostos Stratiotis_Construction_1929.jpg

Εργασίες για τη κατασκευή του Άγνωστου Στρατιώτη, στα ανάκτορα (σημερινή βουλή) το 1929.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Anaktora_1868..jpg

Τα ανάκτορα (σημερινή βουλή) το 1868. Πιο πίσω ο Λυκαβυττός.

Stadiou_Old Parliament_50s..jpg

Σταδίου & η παλιά βουλή τη δεκαετία του '50.

Δημοτικό Θέατρο Α&#95.jpg

Το Δημοτικό Θέατρο Αθηνών. Αποπερατώθηκε το 1888 σε σχέδια του Ερνέστου Τσίλλερ. Μετά τη Μικρασιατική καταστροφή του '22, φιλοξένησε πρόσφυγες.

Αυτό είχε συνέπειες εφόσον υπέστη πολλές ζημιές στο εσωτερικό του. Αργότερα, έγιναν προσπάθειες για την επαναλειτουργία του ως θέατρο. Οι εργασίες ανακαίνισης, όμως, συνάντησαν οικονομικές δυσκολίες. Έτσι το 1939, επί δημαρχίας Κοτζιά, το δημοτικό συμβούλιο αποφασίζει την κατεδάφισή του. Το σημείο όπου βρισκόταν το Δημοτικό Θέατρο, αποτελεί τη σημερινή πλατεία Κοτζιά.
 
Καταπληκτικές φωτογραφίες! Από την δεκαετία του 50 δεν θυμάμαι να μου λέγαν κάτι συγκεκριμένο αλλά στη δεκαετία του 30 που ήταν ο παππούς μου εκεί του πρότειναν να πάει χωράφι στην Κυψέλη και δεν το ήθελε με τίποτα γιατί ήταν απλά ένα "παλιόρεμα".
 
Μπα, εκεί ήταν ο Κολοκοτρώνης τότε? Πότε τον πήγαν από την άλλη μεριά της Παλιάς Βουλής?
 
elephadas είπε:
Μπα, εκεί ήταν ο Κολοκοτρώνης τότε? Πότε τον πήγαν από την άλλη μεριά της Παλιάς Βουλής?
Το άγαλμα πήγε στη σημερινή του θέση μετά τις εργασίες αποκατάστασης στο περίβολο της παλιάς βουλής, αν δε κάνω λάθος γύρω στο 1954.

Δηλαδή η φωτογραφία είναι πριν τα μέσα της δεκαετίας του '50.
 
Plateia Ag. Paraskevis_1961.jpg

H πλατεία Αγίας Παρασκευής το 1961.

Old Parliament_50s_2.jpg

Σταδίου στο ύψος της παλιάς βουλής, δεκ. '50.
 
https://www.facebook.com/pages/%CE%97-%CE%91%CE%98%CE%97%CE%9D%CE%91-%CE%9C%CE%95%CE%A3%CE%91-%CE%A3%CE%A4%CE%9F-%CE%A7%CE%A1%CE%9F%CE%9D%CE%9F/149801415032228

αυτη ειναι μια ομαδα που εχει παααρααα πολλες φωτογραφιες απο την παλια Αθηνα!Εγω προσωπικα τη λατρευω και την κοιταω σχεδον καθημερινα!

Νομιζω μπορουν να την δουν ολοι ασχετως αν εχουν account στο Facebook

Επισης στη φωτογραφια που ειναι η Καλλιροης,παροτι μενω εδω,τρομαξα να την αναγνωρισω!Πως ηταν ετσι? :eek: o_Oo_O
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έκανα κλικ στη φωτογραφία με την Πλατεία Συντάγματος ..... δεν έπρεπε τελικά :( .

Τώρα θα μου πεις εδώ έχουν κατεδαφιστεί αρχιτεκτονικά κοσμήματα και έχουν γίνει εγκλήματα επί εγκλημάτων, στο Σύνταγμα κόλλησα εγώ;
 
caprice είπε:
Έκανα κλικ στη φωτογραφία με την Πλατεία Συντάγματος ..... δεν έπρεπε τελικά :( .
Τώρα θα μου πεις εδώ έχουν κατεδαφιστεί αρχιτεκτονικά κοσμήματα και έχουν γίνει εγκλήματα επί εγκλημάτων, στο Σύνταγμα κόλλησα εγώ;
Ίσα ίσα. Το Σύνταγμα για μένα είναι ακριβώς χαρακτηριστικό παράδειγμα του τι ΔΕΝ έπρεπε να κάνουμε! Ας μην αρχίσω να λέω γιατί θα μας πάρει η ώρα....

Όχι, δεν είμαι εναντίον του εκσυγχρονισμού που έπρεπε να ακολουθήσει η Αθήνα μεταπολεμικά. Απλά και αυτόν το εκσυγχρονισμό, τον κάναμε εν πολλοίς, με λάθος τρόπο.
 
Τι έχει μείνει από το Σύνταγμα; Το κτήριο του Μετοχικού Ταμείου Στρατού (αν δεν κάνω λάθος, νυν Attica) και το Public που δεν θυμάμαι ποιό κτήριο ήταν αλλά θυμάμαι ότι έγραφαν οι εφημερίδες πώς ήταν τόσοι πολλοί οι κληρονόμοι που έγινε τιτάνιος αγώνας με το αζημίωτο βέβαια για να πουληθεί.

Αυτή ήταν και η απορία μου για πολλά "διατηρητέα" που έχουν αφεθεί στη μοίρα τους. Αν όντως ερίζουν τόσοι κληρονόμοι οι οποίοι προτιμούν να βλέπουν να ρημάζεται το χ ή ψ κτήριο από το να βρουν μία άκρη ... τι να πω και εδώ; Επίσης παίζει και το επιχείρημα ότι είναι ασύμφορη οικονομικά η όποια πιθανότητα αναπαλαίωσης / συντήρησης.

Διόρθωσέ με αν κάνω κάπου λάθος μια που το κατέχεις το θέμα ;)
 
caprice είπε:
Τι έχει μείνει από το Σύνταγμα; Το κτήριο του Μετοχικού Ταμείου Στρατού (αν δεν κάνω λάθος, νυν Attica) και το Public που δεν θυμάμαι ποιό κτήριο ήταν αλλά θυμάμαι ότι έγραφαν οι εφημερίδες πώς ήταν τόσοι πολλοί οι κληρονόμοι που έγινε τιτάνιος αγώνας με το αζημίωτο βέβαια για να πουληθεί.
Αυτή ήταν και η απορία μου για πολλά "διατηρητέα" που έχουν αφεθεί στη μοίρα τους. Αν όντως ερίζουν τόσοι κληρονόμοι οι οποίοι προτιμούν να βλέπουν να ρημάζεται το χ ή ψ κτήριο από το να βρουν μία άκρη ... τι να πω και εδώ; Επίσης παίζει και το επιχείρημα ότι είναι ασύμφορη οικονομικά η όποια πιθανότητα αναπαλαίωσης / συντήρησης.

Διόρθωσέ με αν κάνω κάπου λάθος μια που το κατέχεις το θέμα ;)
H αναπαλαίωση ενός κτιρίου μπορεί να είναι όντως ασύμφορη οικονομικά. Γι'αυτό το θέμα είναι να δίνονται κίνητρα σε ιδιώτες, από το κράτος, για τέτοιες ενέργειες. Βέβαια εξαρτάται και από τη κατάσταση που βρίσκεται ένα κτίριο. Από την άλλη έχουν γίνει τέτοιες ενέργειες, από διάφορες επιχειρήσεις, ακόμα και τράπεζες που λειτουργούν΄υποκαταστήματά τους σε τέτοια κτίρια.

Και για να μη ξεφεύγουμε πολύ από το θέμα....

Κομψές κυρίες στη Πανεπιστημίου, περίπου στα 1900!

Panepistimiou ca_ 19OO.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια διόρθωση, αν επιτρέπετε : ο όρος "αναπαλαίωση" είναι αδόκιμος, δεν χρησιμοποιοείται ούτε από τους ίδιους τους αρχιτέκτονες.

Και αυτό γιατί "παλαιώνω" σημαίνει αφήνω κάτι να παλιώσει, άρα "αναπαλαιώνω" αφήνω κάτι να παλιώσει ξανά (???).

Το ρήμα προέκυψε μάλλον ως ελλινηκούρα, σαν αντίθετο του "ανακαινίζω" που σημαίνει κάνω κάτι καινούργιο ξανά.

Ο σωστός όρος για τα κτήρια και για οτιδήποτε άλλο, είναι "αποκαθιστώ", "αποκατάσταση", δηλαδή επαναφορά στην αρχική μορφή.
 
Πίσω
Μπλουζα