Η Παλιά Αθήνα

ΦΖΠ1 είπε:
Υπήρχαν εκείνες οι περίφημες ζωγραφιστές επιγραφές σε παλιά πέτρινα σπίτια (μόνο με γράμματα, π.χ. "Ελαστικά CONTINENTAL", κατάλοιπά τους υπάρχουν και σήμερα σε αγροτόσπιτα της επαρχίας,κυρίως), και αργότερα, οι διαφημίσεις στους πλαϊνούς τοίχους των πολυκατοικιών.
σωστο, αλλα ηταν όμως και διαφημιση, το γκραφιτι δεν περιεχει κατι τετοιο

Βεβαίως...



Αθήνα 1942



τι αυτό ηταν γκραφιτι; :eek:
 
αριαδνη είπε:
σωστο, αλλα ηταν όμως και διαφημιση, το γκραφιτι δεν περιεχει κατι τετοιο


Βεβαίως...



Αθήνα 1942



τι αυτό ηταν γκραφιτι; :eek:
Γκράφιτι όπως το ξέρουμε, φυσικά δε θα βρούμε...Πολλά πράγματα που καταστρέφαν την αισθητική, όπως ας πούμε η αφισοκόλληση, παλιότερα απαγορεύονταν. Θα θυμάστε σε πολλούς τοίχους την επιγραφή "Απαγορεύεται η τοιχοκόλληση, Νόμος 2147".

Μετά, το ξεχειλώσαμε, με τα γνωστά αποτελέσματα...Κάθε μπετό και γκράφιτι, κάθε Καφάο και αφίσα, κάθε σήμα και αυτοκόλλητο, κάθε στύλος και κλειδαράς...Ευτυχώς, τα τελευταία χρόνια,έχω παρατηρήσει ότι σε μέρη που υπάρχουν ακόμα ξύλινοι τηλεφωνικοί στύλοι, ο ΟΤΕ περνάει και ξηλώνει αυτοσχέδιες επιγραφές διαφόρων, που τις καρφώνουν επάνω. Μια αντίστοιχη κίνηση,εθελοντική όμως, είχε γίνει και για τις λαμαρινοπινακίδες, που "πιάνονταν" σε συρματοπλέγματα.
 
αριαδνη είπε:
σωστο, αλλα ηταν όμως και διαφημιση, το γκραφιτι δεν περιεχει κατι τετοιο


Βεβαίως...



Αθήνα 1942



τι αυτό ηταν γκραφιτι; :eek:
Nαι, κοινωνικοπολιτικού περιεχομένου... χαχαχα. Αν εννοείς "καλλιτεχνικό" τύπου Νέας Υόρκης κλπ, όχι δε νομίζω ότι υπήρχε τέτοιο πράγμα παλιά στην Αθήνα. Και σήμερα ακόμα αποτελεί την εξαίρεση, με κανόνα κάτι σαν τα παραπάνω... tags κλπ
 
Ε, καλο θα ηταν αν καποιος είναι γνωστης, να δουμε καποια στιγμη αν στις δεκαετιες 80' με 90' υπήρχε γκραφιτι στην ελλαδα, φυσικα όχι με την μορφή που το ξέρουμε σήμερα :)
 
Το 90 σίγουρα. Θυμάμαι το 1995 που ήμουν παρών σε μια κατασκευή στον Λυκαβηττό.
 
Δεν ξερω αν το εχουμε ξαναδει... #) Super 8mm - Βούλα 1974, λεωφόρος Αλκυονίδων

index=3
 
Φοβερό βίντεο pardalotzatziki. Παρατηρούσα τα αυτοκίνητα. Το πιο καλό ήταν ο Σκαραβαίος :)
 
johnny19818 είπε:
Φοβερό βίντεο pardalotzatziki. Παρατηρούσα τα αυτοκίνητα. Το πιο καλό ήταν ο Σκαραβαίος :)
Και το περιπτερο ειχε ενδιαφερων, που εχει κατι παιχνιδια. Eπισης στο βενζιναδικο εχει ενα παιδικο σωσιβιο ψαρακι που το θυμαμαι στις παραλιες και το '80 αν δεν κανω λαθος.

ΨΑΡΑΚΙ.jpg
 
Σαραβαλακια, Εβγα με το παλιο logo, o Κουταλας, Κορασιδης διαφημιση με μπογια στους στυλους, Ambre Solaire...

Πολυ ωραιο video
 
Απο το facebook group "ΚΑΘΕ ΣΑΒΒΑΤΟ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ".

Αθήνα, πλατεία Ομονοίας, 1953, φωτογράφος Clarence Morang

attachment.php
 
Για τη Bambinella που της αρέσει η δεκαετία του '50

Athens Syntagma Sqr 1951-54 by Avery Clark.jpg

Athens Market c.1953 by Avery Clark.jpg

Αθήνα γύρω στο 1953-54 (photos by Avery Clark)
 
Σε ευχαριστω πολυ για την αφιερωση, prisma!

Eξαισιες φωτογραφιες και εγχρωμες! Βλεπεις, τη δεκαετια αυτη που τοσο την αγαπω τη βλεπω σχεδον παντα ασπρομαυρη. Το να εχω την ευκαιρια να τη δω και καποιες ελαχιστες φορες με χρωμα ειναι κατι που μου δινει μεγαλη χαρα. Και υπαρχει τοση ζωντανια, που μου ερχεται να....μπω μεσα στη φωτογραφια. :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@stayros Αν και έχω κάποια χρόνια να περάσω από κει δεν βλέπω και τεράστιες αλλαγές μέσα σε αυτά τα 95 χρόνια.
 
Προχτες επεσα τυχαια πανω στο καναλι Ε. Κολλησα διοτι ειχε μια παμπαλαια ταινια (το εκρινα βλεποντας τη Βλαχοπουλου και τον Ριζο παιδαρελια) που ηταν εγχρωμη!

Λεγοταν Πρωτευουσιανικες Περιπετειες

Στην Βικιπιδεια την εμφανιζει σαν την πρωτη Ελληνικη εγχρωμη ταινια ομως η RetroDB μας την εμφανιζει ως δευτερη. Παντα εμπιστευομαι τον Νασο και τη παρεα του φυσικα!

Σαν ταινια ηταν ψιλοχαλια αλλα ειχε σκηνες στο κεντρο της πολης. Και επειδη σπανια υπαρχει εγχρωμο εγχωριο υλικο για την εποχη, προλαβα και εγραψα κανα 2 λεπτα απο πλανα υπο το τραγουδι της Βλαχοπουλου.

Επειδη η τηλεοραση μου γραφει σε Linux και δεν διαβαζεται απο Windows ο δισκος, μολις βρω Linux PC θα το ανεβασω
 
Πανο, εδω εισαι.... ;)

[h=1]Παλιά Αθήνα 1956 - Old Athens - Πρωτευουσιάνικες περιπέτειες




[/h]
 
stayros είπε:
Πανο, εδω εισαι.... ;)
Παλιά Αθήνα 1956 - Old Athens - Πρωτευουσιάνικες περιπέτειες





Mηπως να βρισκαμε σε καθε πλανο ποιο σημειο της Αθηνας εμφανιζεται στο παραπανω αποσπασμα?

Νομιζω ειναι διασκεδαστικη ως ασκηση
 
Πίσω
Μπλουζα