Η Παλιά Αθήνα

Να ρωτήσω αν κάποιος από σας είχε ξανακούσει ποτέ για επίσκεψη του Χίτλερ στην Αθήνα; Γιατί προσωπικά πρώτη φορά το ακούω!
 
Clemence είπε:
Να ρωτήσω αν κάποιος από σας είχε ξανακούσει ποτέ για επίσκεψη του Χίτλερ στην Αθήνα; Γιατί προσωπικά πρώτη φορά το ακούω!
Για τον Μουσολίνι ξέρω. Για τον Χίτλερ και εγώ πρώτη φορά το ακούω...
 
Μια αρκετά σημαντική εικόνα της Αθήνας των early '70s , έστω και υπό τη μορφή της τουριστικής μπροσούρας μας δίνει ένα ταξιδιωτικό film της αεροπορικής εταιρείας TWA με λήψεις από την Ακρόπολη, το Μοναστηράκι, το Ελληνικό, αλλά και μέσα από τον Ηλεκτρικό, τον Κεραμεικό, τον Λυκαβηττό, στο εσωτερικό του Hilton, στην πλαζ της Βουλιαγμένης, ακόμη και στην Αίγινα. Αξίζει να το παρακολουθήσετε.

 
Δε νομίζω ότι ο Χίτλερ είχε επισκεφθεί την Αθήνα. Ούτε ξέρω ότι έμενε στη Μ. Βρετανία ενόψει της επίθεσης στη Ρωσία.
 
ARETARA είπε:
Μια αρκετά σημαντική εικόνα της Αθήνας των early '70s , έστω και υπό τη μορφή της τουριστικής μπροσούρας μας δίνει ένα ταξιδιωτικό film της αεροπορικής εταιρείας TWA με λήψεις από την Ακρόπολη, το Μοναστηράκι, το Ελληνικό, αλλά και μέσα από τον Ηλεκτρικό, τον Κεραμεικό, τον Λυκαβηττό, στο εσωτερικό του Hilton, στην πλαζ της Βουλιαγμένης, ακόμη και στην Αίγινα. Αξίζει να το παρακολουθήσετε.

Ωραίο το φιλμάκι. Μου άρεσε που είδα ξανά τα ξύλινα βαγόνια του ηλεκτρικού, τα παλιά λεωφορεία με τη θέση του εισπράκτορα, και τους Αθηναίους να τρώνε σουβλάκι στο χέρι μέσα στα σοκάκια του Μοναστηρακίου!
 
Ειναι παντα ωραιο να γυρναμε πισω στο χρονο και να βλεπουμε την Αθηνα οπως ηταν καποτε.

Τη δεκαετια του '70, στο πρωτο της ημισυ ιδιως, δεν τη συμπαθω καθολου λογω της κακογουστιας που επικρατουσε σε παγκοσμιο επιπεδο και λογω του γεγονοτος οτι ειχαν αρχισει να ισοπεδωνονται οι ρολοι αντρα - γυναικας. Σε σχεση ομως με αυτα που ζουμε σημερα, τοτε ηταν παραδεισος.

Συγκινητικο το βιντεο και αν ηταν γυρισμενο καμια δεκαρια χρονια νωριτερα, δηλαδη 1959 - 1960, θα ημουν ξετρελαμενη.
 
prisma είπε:
Δε νομίζω ότι ο Χίτλερ είχε επισκεφθεί την Αθήνα. Ούτε ξέρω ότι έμενε στη Μ. Βρετανία ενόψει της επίθεσης στη Ρωσία.
Ναι, παράξενο που αναφέρουν κάτι τέτοιο.
 
δεν είχε ποτέ επισκεφτεί την Ελλάδα...για την ακρίβεια τα χρόνια του πολέμου εκτός Γερμανίας μόνο στη σύμμαχο Ιταλία και κατεχόμενη Γαλλία (Παρίσι) είχε πάει!
 
Στην Αθήνα όμως σίγουρα είχε έρθει ο Χίμλερ (μάλλον κατά τη διάρκεια της Κατοχής). Υπάρχει φωτογραφία του από επίσκεψη στην Ακρόπολη. Ε, ένα λάθος από Χίμλερ σε Χίτλερ (είτε από απροσεξία είτε από ασχετοσύνη) είναι εύκολο.
 
O Xίτλερ πήγε και στη Φινλανδία και ίσως και άλλου αλλά τώρα δεν θυμάμαι. Όχι μόνο Ιταλία-Γαλλία.

Εάν αυτό που γράφει στη σελίδα του ελληνικού ξενοδοχείου είναι λάθος, το θεωρώ "τραγικό" για ένα τέτοιο ξενοδοχείο. Τι πάει να πει Χίμλερ ή Χίτλερ (τι Λωζάνη τι Κοζάνη που λέμε?) ή να το άφησαν επίτηδες για την εντύπωση?

Όπως και να έχει είναι απαράδεκτοι αν δεν συνέβει το...συμβάν :)
 
Δεν θα είχαν και λόγο να το κάνουν για εντυπωσιασμό, θα ήταν αρκετή η αληθινή ιστορία του σχεδίου ανατίναξης του ξενοδοχείου τις μέρες που φιλοξενούσε τον Σερ Γουίνστον στα Δεκεμβριανά ...
 
Επίσης ο Γκαίμπελς είχε επισκεφτεί επισήμως την Αθήνα, πριν από τον πόλεμο. O Χίτλερ λίγες χώρες είχε επισκεφτεί και σίγουρα όχι η Ελλάδα. Μεγάλο ατόπημα η αναφορά σε κάτι τέτοιο από ένα ιστορικό ξενοδοχείο όπως αυτό.
 
Τους έστειλα email για το θέμα. Για να δούμε τι θα μου απαντήσουν...


Εξάλλου και μια απλή σκέψη αρκεί: Ε
άν ο Χίτλερ είχε έρθει στην Ελλάδα σίγουρα δεν θα υπήρχε έστω και μια φωτογραφία του να ποζάρει ως κατακτητής με φόντο τον Παρθενώνα; Θα έχανε τέτοια ευκαιρία ο Αδόλφος;
 
Σώτος Σώτος είπε:
Τους έστειλα email για το θέμα. Για να δούμε τι θα μου απαντήσουν...
Εξάλλου και μια απλή σκέψη αρκεί: Ε
άν ο Χίτλερ είχε έρθει στην Ελλάδα σίγουρα δεν θα υπήρχε έστω και μια φωτογραφία του να ποζάρει ως κατακτητής με φόντο τον Παρθενώνα; Θα έχανε τέτοια ευκαιρία ο Αδόλφος;
Πολύ σωστή σκέψη. Άλλωστε ο ίδιος θαύμαζε πολύ τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό. Θα έχει, πάντως, ενδιαφέρον να δούμε ποια θα είναι η απάντηση από τη πλευρά του ξενοδοχείου.
 
prisma είπε:
Πολύ σωστή σκέψη. Άλλωστε ο ίδιος θαύμαζε πολύ τον αρχαίο Ελληνικό πολιτισμό. Θα έχει, πάντως, ενδιαφέρον να δούμε ποια θα είναι η απάντηση από τη πλευρά του ξενοδοχείου.
Αν θα απαντήσουν...
 
(στερεο)...Καπνικαρέα 1932

$_57.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδια ρετρο γκραφιτι στην παλια αθηνα υπήρχε;
 
αριαδνη είπε:
Παιδια ρετρο γκραφιτι στην παλια αθηνα υπήρχε;
Υπήρχαν εκείνες οι περίφημες ζωγραφιστές επιγραφές σε παλιά πέτρινα σπίτια (μόνο με γράμματα, π.χ. "Ελαστικά CONTINENTAL", κατάλοιπά τους υπάρχουν και σήμερα σε αγροτόσπιτα της επαρχίας,κυρίως), και αργότερα, οι διαφημίσεις στους πλαϊνούς τοίχους των πολυκατοικιών.
 
Πίσω
Μπλουζα