Η Παλιά Αθήνα

Καλησπέρα σε όλους σας....βλέποντας παλαιές ταινίες στάθηκα στα αδέρφια ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ. Εχει κανένας φωτο όλων των αδελφων ΣΤΡΑΤΗΓΟΥ και συγκεκριμένα Στέφανου , Στέλα , Αλέκα και Ρένα......
 
Η οδος Ευαγγελιστριας το 1905.
Χε χε τα πρόβατα κατεβήκανε στα χειμαδιά από τα ορεινά του Κολωνακίου όπου τα είχαμε ξανασυναντήσει.

Επιχρωματισμένη είναι η καρτ ποσταλ του Εθνικού Κήπου? Πρέπει να είναι μεταξύ 1913 και 22, και μου φαίνονται πολύ ζωντανά τα χρώματα για την εποχή. Από την άλλη έχει πολλά μικροσκοπικά λουλούδια που δείχνουν έγχρωμη φωτό, όχι τέως ασπρόμαυρη.
 
Χε χε τα πρόβατα κατεβήκανε στα χειμαδιά από τα ορεινά του Κολωνακίου όπου τα είχαμε ξανασυναντήσει.

Επιχρωματισμένη είναι η καρτ ποσταλ του Εθνικού Κήπου? Πρέπει να είναι μεταξύ 1913 και 22, και μου φαίνονται πολύ ζωντανά τα χρώματα για την εποχή. Από την άλλη έχει πολλά μικροσκοπικά λουλούδια που δείχνουν έγχρωμη φωτό, όχι τέως ασπρόμαυρη.
Εγώ δεν καταλαβαίνω τη λεζάντα. Τι εννοεί όταν λέει κήπος του Βασιλέως Κωνσταντίνου ΙΒ; Είχαμε 12 Κωνσταντίνους; Δύο δεν ήταν όλοι κι όλοι; Και όλος ο νυν Εθνικός Κήπος τέως Βασιλικός ανήκε στην βασιλική οικογένεια; κάπιο τμήμα του δεν ήταν ανοικτό στο κοινό;
 
Εγώ δεν καταλαβαίνω τη λεζάντα. Τι εννοεί όταν λέει κήπος του Βασιλέως Κωνσταντίνου ΙΒ; Είχαμε 12 Κωνσταντίνους; Δύο δεν ήταν όλοι κι όλοι; Και όλος ο νυν Εθνικός Κήπος τέως Βασιλικός ανήκε στην βασιλική οικογένεια; κάπιο τμήμα του δεν ήταν ανοικτό στο κοινό;

Μετράγανε και τους 11 Κωνσταντίνους της Ρωμαϊκής αυτοκρατορίας (ο Νο. 11 ήταν ο Παλαιολόγος). Οπότε ο Κων/νος ο Α ήταν ο δωδέκατος και ο Κων/νος ο τελευταίος ήταν το Νο 13 που του έφερε γρουσουζιά. Στους Βαλκανικούς Πολέμους ο διάδοχος Κων/νος ήταν αρχιστράτηγος και ενσάρκωνε τη Μεγάλη Ιδέα οπότε όταν έγινε βασιλιάς άρχισαν να τον λένε ΙΒ αν και επίσημα φυσικά ήταν Α (δηλαδή μέχρι το 1964 ήταν σκέτος Κων/νος, όπως τον γράφει και ο έφιππος ανδριάντας στο πεδίο του Άρεως. Πρώτος έγινε όταν υπήρξε δεύτερος).

Ο Βασιλικός κήπος έγινε με ενέργειες της Αμαλίας και ήταν μεν κήπος των ανακτόρων αλλά ήταν γενικά ανοιχτός στο κοινό (υποθέτω ορισμένες ώρες, για να μπορεί τις υπόλοιπες να τον χαίρεται η Μεγαλειοτάτη χωρίς να συγχρωτίζεται με την πλέμπα). Δεν ξέρω πότε μετωνομάστηκε σε Εθνικό, αν ήταν μετά το 1973 ή νωρίτερα, αλλα εγώ Βασιλικό τον είχα μάθει, που δεν σημαίνει και πολλά διότι τα ονόματα κτηρίων και τοποθεσιών έχουν την τάση να παραμένουν. Την Βουλή την είχα μάθει "Παλιά Ανάκτορα" και το Εθνολογικό μουσείο "Παλιά Βουλή". (Μεταγενέστερο: Τώρα πρόσεξα δυο φωτό πιο πάνω, δεκαετία του 60, και η Βουλή αναφέρεται ως "Παλαιά Ανάκτορα" που δείχνει πόσο επίμονες είναι οι ονομασίες.)

Αλλά μου έκανε εντύπωση που ελληνικά τον απέδιδαν στον συγκεκριμένο βασιλιά ενώ γαλλικά απλώς "βασιλικός". Αυτό πρέπει να ήταν μάλλον για αυλοκολακευτικό γλείψιμο, διότι πάντα σκέτα "Βασιλικό" τον έβλεπα σε παλιά κείμενα, όχι με το όνομα του εκάστοτε άνακτος.
 
Ενίσταμαι! Η φωτογραφία δεν ανήκει στην ενότητα: "Η παλιά Αθήνα", αλλά στην: "Παλιές φωτογραφίες της Ελλάδος".
Τι σχέση έχουμε εμείς με τους Γκάγκαρους; :p

Δηλαδή, δεν είναι από Αθήνα η φωτογραφία; :)
 
Τι σχέση έχουμε εμείς με τους Γκάγκαρους; :p
Γιατί, έχουν σχέση οι κάτοικοι της Αθήνας? Το 99.9% των κατοίκων της είναι εξωτερικοί ή εσωτερικοί μετανάστες ή απόγονοί τους λίγων γενεών. Πόσοι Μπενιζέλοι π.χ. ή Καλλιφρονάδες ή Ιατρίδηδες (της σωστής οικογένειας) υπάρχουν στην Αθήνα?
 
Αν εξαιρέσουμε το κουφάρι του "Αττικόν" η Σταδίου μοιάζει καλύτερη τώρα, διότι έχει κάποια δεντράκια. Αλλά το "Αττικόν" ήταν ο ωραιότερος κινηματογράφος στον οποίο είχα πάει, απέπνεε παλιά αρχοντιά (και λίγο αίσθημα ναφθαλίνης, σαν μια περασμένης ηλικίας κυρία του καλού κόσμου). Είχε ανακαινιστεί πριν το κάψουνε ή είχε παραμείνει έτσι? Το "Απόλλων" ήταν αδιάφορο, ένα σινεμά συνηθισμένο.
 
Λέτε ποτέ ν' αρχίσουμε να αποκαλούμε σωστά το αρχαίο ντουβάρι της περιοχής "Ηφαίστειο"? (αυτό συνεχίζει το σχόλιο που έγραψα πιο πάνω σχετικά με το πόσο ανθεκτικές είναι οι εσφαλμένες ή παρωχημένες ονομασίες κτηρίων και δρόμων).
 
Πίσω
Μπλουζα