Η Παλιά Αθήνα

Πού είναι αυτό το καταπληκτικό βουλεβάρτο που γίνεται δρομάκι? Υποθέτω είναι εσωτερικό σε περιφραγμένο χώρο, αλλά πού και ποια είναι τα κτήρια που έβλεπαν σ' αυτό?
 
Πού είναι αυτό το καταπληκτικό βουλεβάρτο που γίνεται δρομάκι? Υποθέτω είναι εσωτερικό σε περιφραγμένο χώρο, αλλά πού και ποια είναι τα κτήρια που έβλεπαν σ' αυτό?
Πράγματι πολύ όμορφο βουλεβάρτο, ευρωπαϊκό! Βρίσκεται ανάμεσα στο Αρχαιολογικό Μουσείο και στο Πολυτεχνείο. Το έβλεπα από ψηλά πριν τριαντα κάτι χρόνια όταν ως μαθήτρια έκανα στο απέναντι νεοκλασικό (επί της Πατησίων) μαθήματα σχεδίου. Εχει το όνομα του Τοσίτσα.
Πίσω, στο βάθος διακρίνεται και ο λόφος του Στρέφη.
 
Λόγω του θανάτου του ηθοποιού Jean-Paul Belmondo βρήκα την ταινία Le casse που έχει γυριστεί στην Αθήνα και τον Πειραιά το 1971 και θα παραθέσω στιγμιότυπα οθόνης σε αρκετές αναρτήσεις που θα ακολουθήσουν...
Τα στιγμιότυπα είναι από εδώ

1630943578072.png
Παλαιά παραλιακή
Το κτίριο που διακρίνεται δεξιά στο πλάνο υπάρχει ακόμη επί των οδών Εθνάρχου Μακαρίου και Δημ. Φαληρέως δίπλα από το κτίριο γνωστού ραδιοτηλεοπτικού σταθμού όπως φαίνεται στο street view (λήψη Απριλίου 2019)

Σε άλλο πλάνο το διακρίνουμε αριστερά και δίπλα του το κτίριο που προϋπήρχε του σημερινού κτιρίου όπου στεγάζεται ο εν λόγω ραδιοτηλεοπτικός σταθμός
1630944557858.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πράγματι πολύ όμορφο βουλεβάρτο, ευρωπαϊκό! Βρίσκεται ανάμεσα στο Αρχαιολογικό Μουσείο και στο Πολυτεχνείο. [snip]
Πίσω, στο βάθος διακρίνεται και ο λόφος του Στρέφη.
Ε, θα τρελλαθώ Μου φάνηκε γνωστός ο λόφος (δεν τον αναγνώρισα όμως) κι αυτό με μπέρδεψε, αλλά ποτέ δεν είχα κοιτάξει ιδιαίτερα την Τοσίτσα κι ας είχα περάσει άπειρες φορές από τη διασταύρωση με την Πατησίων. Στο Πολυτεχνείο έμπαινα από Στουρνάρη. Τελικα οι δρόμοι ιδωμένοι από ψηλά είναι τελείως διαφορετικοί από το πώς μοιάζουν από κάτω.

Η μόνη μου δικαιολογία είναι ότι το κτήριο των Χημικών Μηχανικών στο οποίο πέρασα πέντε χρόνια από τη ζωή μου δεν υπήρχε ακόμη, ούτε το κτήριο των Μηχανολόγων, και η Σχολή Καλών Τεχνών κι η Αρχιτεκτονική στη φωτό είναι τελείως διαφορετικές από την εποχή μου (χρησιμοποιώ τα ονόματα με τα οποία τα ξέραμε τότε). Και το "βουλεβάρτο" είχε τα χάλια του (τώρα είναι το ΕΜΠ που έχει τα χάλια του, πήγα εκεί το 2019 και μάτωσε η καρδιά μου, αλλά δεν ξέρω αν έχει αναμορφωθεί προς το καλύτερο η Τοσίτσα). Αλλά και πάλι...
 
Παλαιά παραλιακή : Στιγμιότυπο από την ταινία Le casse που έχει γυριστεί στην Αθήνα και τον Πειραιά το 1971

1630946385951.png

Στη θέση του κτιρίου που διακρίνεται δεξιά στο πλάνο με την χαρακτηριστική περίφραξη υπάρχει γνωστό ωδείο όπως φαίνεται στο street view (λήψη Απριλίου 2019) https://goo.gl/maps/UBkD13qpqJZNnDvQ7
 
Στιγμιότυπο από την ταινία Le casse που έχει γυριστεί στην Αθήνα και τον Πειραιά το 1971
Το μέγαρο ΝΑΤ και ο Μητροπολιτικός Ναός Αγίας Τριάδος Πειραιά

1630946547477.png

 
Ε, θα τρελλαθώ Μου φάνηκε γνωστός ο λόφος (δεν τον αναγνώρισα όμως) κι αυτό με μπέρδεψε, αλλά ποτέ δεν είχα κοιτάξει ιδιαίτερα την Τοσίτσα κι ας είχα περάσει άπειρες φορές από τη διασταύρωση με την Πατησίων. Στο Πολυτεχνείο έμπαινα από Στουρνάρη. Τελικα οι δρόμοι ιδωμένοι από ψηλά είναι τελείως διαφορετικοί από το πώς μοιάζουν από κάτω.

Η μόνη μου δικαιολογία είναι ότι το κτήριο των Χημικών Μηχανικών στο οποίο πέρασα πέντε χρόνια από τη ζωή μου δεν υπήρχε ακόμη, ούτε το κτήριο των Μηχανολόγων, και η Σχολή Καλών Τεχνών κι η Αρχιτεκτονική στη φωτό είναι τελείως διαφορετικές από την εποχή μου (χρησιμοποιώ τα ονόματα με τα οποία τα ξέραμε τότε). Και το "βουλεβάρτο" είχε τα χάλια του (τώρα είναι το ΕΜΠ που έχει τα χάλια του, πήγα εκεί το 2019 και μάτωσε η καρδιά μου, αλλά δεν ξέρω αν έχει αναμορφωθεί προς το καλύτερο η Τοσίτσα). Αλλά και πάλι...
Χάλια μαύρα είναι ιδίως από τότε που το κάψανε. Κανονικά θα έπρεπε να είχαν μεταφερθεί από την δεκαετία του '80 όλα τα τμήματα στην Πολυτεχνειούπολη Ζωγράφου και τα κτίρια να είχαν δοθεί στο Εθνικό Αρχαιολογικό Μουσείο για να στεγαστεί μέρος των αρχαίων που βρίσκονται στις αποθήκες. Εννοείται θα έμενε το μνημείο μπροστά αλλά τίποτε άλλο, ούτε άσυλα, ούτε να μην πώ...:mad: Α και η πρεσβεία των ΗΠΑ έπρεπε να πήγαινε στο Σούνιο να δούμε αν θα κάνανε πορείες 70 χιλιομέτρων γιατί παράγινε το πράγμα : μόνο επεισόδια και δυσφήμιση της μνήμης των θυμάτων και των πραγματικών αγωνιστών του Πολυτεχνείου.
 
Στιγμιότυπο από την ταινία Le casse που έχει γυριστεί στην Αθήνα και τον Πειραιά το 1971
Το συντριβάνι της πλατείας Ομονοίας....
1630948062936.png
 
Παλαιό Φάληρο-Φλοίσβος Στιγμιότυπο από την ταινία Le casse που έχει γυριστεί στην Αθήνα και τον Πειραιά το 1971

1630948368427.png
 
Στιγμιότυπο από την ταινία Le casse που έχει γυριστεί στην Αθήνα και τον Πειραιά το 1971
Ι.Ν. Αγίου Νικολάου Πειραιώς απέναντι από τις εγκαταστάσεις του ΟΛΠ
1630949546462.png
Στη θέση του επίγειου χώρου στάθμευσης η Πλατεία Μελίνας Μερκούρη
 
Στιγμιότυπο από την ταινία Le casse που έχει γυριστεί στην Αθήνα και τον Πειραιά το 1971
Ομηρίδου Σκυλίτση και Αλιπέδου . Στο κέντρο του πλάνου δεσπόζει το κτίριο του Κεράνη

1630950066463.png
 
Παλιά παραλιακή στο ύψος του σταθμού ΗΣΑΠ Νέου Φαλήρου.
Διακρίνονται αστικά λεωφορεία της εποχής: στο ρεύμα καθόδου ένα πράσινο (ΗΣΑΠ) Mercedes Biamax F580
Επίσης διακρίνεται βυτιοφόρο μάρκας Fiat
1630952474575.png

Άλλο πλάνο της Παλιάς Παραλιακής στο ύψος του σταθμού ΗΣΑΠ Νέου Φαλήρου.
Στο βάθος η Καστέλλα και ο Ι.Ν. Παναγίας Μυρτιδιώτισσας. Το Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας δεν υπήρχε ούτε βέβαια και οι επιχωματώσεις πάνω στις οποίες θεμελιώθηκε...
1630952611875.png
 
Ο κυκλικός κόμβος στο Παλαιό Δέλτα Φαλήρου όπου συναντιόταν η Λεωφόρος Συγγρού με την Παραλιακή.

1630953019739.png
 
Αν δεν έχει αλλάξει η θέση του μετασχηματιστή (και μάλλον έτσι είναι) πρόκειται για την γωνία Διαδόχου Παύλου και Ιατρού Λιούγκα στο ύψος της 3ης Μαρίνας Γλυφάδας.
1630954698958.png

 
Πίσω
Μπλουζα