Η Παλιά Αθήνα

Η αρχαία φωτογραφία της Αθήνας πρέπει να είναι από τον Αρδηττό, αν κρίνω από τη σχετική θέση του Ολυμπιείου και της Ακρόπολης. Βλέπουμε και το κτήριο Βάιλερ, που τότε πρέπει να ήταν ακόμη στρατιωτικό νοσοκομείο (Τώρα στεγάζει το Κέντρο Μελετών Ακροπόλεως και άλλες τέτοιες υπηρεσίες). Πω πω, τώρα το Μουσείο δίπλα του το κάνει να μοιάζει νάνος, αλλά τότε πρέπει να ήταν απο τα μεγαλύτερα κτήρια της Αθήνας. Τα Ανάκτορα ήταν βέβαια μεγαλύτερα, η Βουλή, ίσως η Μητρόπολη και το Πανεπιστήμιο που ήταν ήδη χτισμένα και συγκρίσιμα σε μέγεθος (κρίνοντας από τις κατόψεις στο Γκουγκλ).
 
Η δική μου εκτίμηση (λες και ενδιαφέρεται κανένας :) ) είναι ότι η φώτο ελήφθη κάπου μεταξύ της σημερινής οδού Αρδηττού και της σημερινής Μ.Μουσούρου. Το κεραμοσκεπές κοντά στην βάση των στήλων του Ο.Δ είναι η Αγία Φωτεινή? Μάλλον..
Εκείνο που επιβεβαιώνεται είναι ότι η Δ.Αεροπαγίτου είχε άλλη αρχική χάραξη που έφτανε έως το Ηρώδειο.
 
η φώτο ελήφθη κάπου μεταξύ της σημερινής οδού Αρδηττού και της σημερινής Μ.Μουσούρου. Το κεραμοσκεπές κοντά στην βάση των στήλων του Ο.Δ είναι η Αγία Φωτεινή? Μάλλον..
Εκείνο που επιβεβαιώνεται είναι ότι η Δ.Αεροπαγίτου είχε άλλη αρχική χάραξη που έφτανε έως το Ηρώδειο.

Σίγουρα εννοείς Μάρκου Μουσούρου? Διότι πέρα από το ότι αυτή τέμνεται με την Αρδηττού, είναι πολύ δεξιά από το σημείο που πάρθηκε η φωτό αν το κεραμοσκεπές είναι η Αγία Φωτεινή (πράγμα που μου μοιάζει λογικό). Η φωτογραφία έχει παρθεί πολύ πιο αριστερά, πλησιέστερα στην άλλη άκρη της Αρδηττού αλλά κάμποσα τετράγωνα μακρυά της λόγω της απόστασης από την Αγία Φωτεινή Κάπου μεταξύ Αναπαύσεως (που κοιτάει δεξιά από Αγία Φωτεινή) και Βουλιαγμένης (που κοιτάει κάθετα προς τον άξονα του Ολυμπιείου), αλλά αυτή είναι μεγάλη περιοχή.

Κοιτώντας στο λήμμα "Μετς" της Βικιπαιδείας διάβασα αυτό το ενδιαφέρον που μπορεί να τοποθετεί τη φωτό (αλλά σε ποιο σημείο του Αρδηττού ήταν οι μύλοι?)

"Πρόκειται για την περιοχή που ορίζεται από το λόφο του Αρδηττού και το κομμάτι της κοίτης του Ιλισσού που έχει διασωθεί μέχρι σήμερα - εκεί όπου βρίσκεται η εκκλησία της Αγίας Φωτεινής. Τον καιρό της Τουρκοκρατίας στα ψηλά σημεία της στον Αρδηττό επάνω, υπήρχαν οι ανεμόμυλοι του Γεωργάκη, που τροφοδοτούσαν με αλεύρι την περιοχή της Αθήνας. Στη διάρκεια της Επανάστασης και της πολιορκίας της Ακρόπολης οι Τούρκοι αξιοποίησαν τους μύλους αυτούς - αναγκασμένοι όμως να τους φρουρούν με 80 έως 100 στρατιώτες τον καθένα. Ο τελευταίος από τους μύλους, που είχε σωθεί σε αρκετά καλή κατάσταση μέχρι τις μέρες μας, κατεδαφίστηκε το 1986 από τον ιδιοκτήτη του."

(1986?! Πώς και δεν ήταν διάσημος στον καιρό μου? Και πώς και δεν τον κήρυξαν διατηρητέο? Εδώ άλλα κι άλλα έχουν κηρύξει).
 
Για φωτίστε οι παλαιότεροι, το με την τελευταία φωτογραφία του RΙΟ sto 1903, το κατάστημα του BRAVO ήταν αντικρυστά από τον Λουμίδη. Θυμάστε μέχρι πότε;
 
Για φωτίστε οι παλαιότεροι, το με την τελευταία φωτογραφία του RΙΟ sto 1903, το κατάστημα του BRAVO ήταν αντικρυστά από τον Λουμίδη. Θυμάστε μέχρι πότε;

Έχω την εντύπωση ότι γύρω στο 1993 το κατάστημα της Bravo το έβλεπα όταν περνούσα από την Πανεπιστημίου . Αυτό όμως που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι η Bravo πουλήθηκε σε ξένη εταιρεία γύρω στα μέσα εκείνης της δεκαετίας και ο ιδιοκτήτης της προσπάθησε να κρατήσει οπωσδήποτε το κατάστημα της οδού Αθηνάς (το οποίο και πέτυχε). Ίσως λοιπόν μέχρι τότε να παρέμεινε και το Bravo της Ομόνοιας.
 
Έχω την εντύπωση ότι γύρω στο 1993 το κατάστημα της Bravo το έβλεπα όταν περνούσα από την Πανεπιστημίου . Αυτό όμως που μπορώ να πω με σιγουριά είναι ότι η Bravo πουλήθηκε σε ξένη εταιρεία γύρω στα μέσα εκείνης της δεκαετίας και ο ιδιοκτήτης της προσπάθησε να κρατήσει οπωσδήποτε το κατάστημα της οδού Αθηνάς (το οποίο και πέτυχε). Ίσως λοιπόν μέχρι τότε να παρέμεινε και το Bravo της Ομόνοιας.
Και εγώ κάτι θυμόμουν μέχρι αρχές του 90, αλλά δεν ήμουν σίγουρος...για εκείνο της Αθηνάς δε γνώριζα λεπτομέρειες.
 
Το κτήριο στο βάθος της φωτό με το παντοπωλείο "Η καλή Γνώμη" είναι χαρακτηριστικό και το έχω προσέξει (όχι απλώς δει) δεκάδες φορές. Είναι στη γωνία Κυρρήστου και Μάρκου Αυρηλίου, απέναντι από τους Αέρηδες (αυτό που λέει "Medea..."). Εδώ το βλέπουμε από την Κυρρήστου, γιατί το "δρομάκι" με τα σκαλιά δεν υπάρχει πια για να το δούμε από εκεί που πάρθηκε η φωτό του 1913, κάπου κοντά στη Διογένους όπως συμπεραίνω από τον χάρτη.
1632936078993.png

1632936502730.png
 
Μμμ βλέπουμε την καταραμένη γωνία. Η λήψη πρέπει να έγινε από κάποιον όροφο από το ψηλό κτίριο που στεγάζει στο ισόγειο την Εθνική Τράπεζα υποκατάστημα Συντάγματος και βρίσκεται στη γωνία Καραγεώργη Σερβίας και Σταδίου. Η γωνία που βλέπουμε είναι αυτή της Καραγεώργη Σερβίας και Βουλής, όπου έξω από το κατάστημα Παλέτα με τους πίνακες έχασε την ζωή του ο Θάνος Αξαρλιάν αδίκως. Στον όροφο από πάνω ήταν το κολεξιόν ρουμ του καταστήματος Σιστοβάρης που πουλούσε γούνες, και το ισόγειο κατάστημα βρισκόταν δίπλα ακριβώς από το Παλέτα επί της Βουλής. Δυστυχώς εκείνη την εποχή ήταν στο απόγειό τους, το απαιτούσε η μόδα.
 
Πω πω χάλια που είχαν τα Προπύλαια του Σταδίου λιγότερο από 50 χρόνια μετά που τα έχτισαν! Δεν είχα δει φωτογραφίες τους από κοντά. Καλά που τα κατεδάφισαν λίγα χρόνια μετά.
 
Αφετηρίες οδού Ακαδημίας 1983
Λεωφορείο γραμμής 221 για ΑΝΩ ΙΛΙΣΙΑ ΜΕΣΩ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟΥΠΟΛΕΩΣ και πίσω του 416 ΑΘΗΝΑ ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Στο βάθος διακρίνεται το κτίριο της Πανεπιστημιακής Λέσχης.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα