Η Παλιά Αθήνα

Υποθέτω ότι είναι η Πατησίων τη δεκαετία του 60.
 
Είχαν μπλε ταξί τότε? Ή κουβαλήθηκε από τη Θεσ/νίκη το ταξί? (Θυμάμαι τι εντύπωση μου είχε κάνει όταν πήγα εκεί τέλη των 60. Ως τότε νόμιζα ότι όλα τα ταξί και τα αγοραία απανταχού της Ελλάδος ήταν γκρίζα).

Η προηγούμενη εικόνα είναι Πατησίων (έχει τρόλλεϋ) και υποψιάζομαι από την άκρη της πλατείας Αμερικής (Οδό Μηθύμνης) διότι 3 δρόμους μετά φαρδαίνει αφού συναντήσει έναν σπουδαίο δρόμο (έχει τροχονόμο) και αυτό τώρα συμβαίνει μετά την Αγίου Μελετίου, τρεις δρόμους μετά τη Μηθύμνης. Αν έχω δίκιο, η 6-όροφη γωνιακή πολυκατοικία με τα μπαλκόνια δεξιά είναι αυτή - δείτε και την οριζόντια ζώνη κάτω από το παράθυρο του πρώτου ορόφου καθώς και το ελαφρό ανάγλυφο στη ζώνη των παραθύρων. Τότε ήταν λίγο καθαρότερη :)
1614984214423.png

Προσπάθησα να αναγνωρίσω άλλα κτήρια αλλά ή έχουν αντικατασταθεί από νεότερα ή δεν διακρίνονται καλά στην παλιά φωτό. Από την άλλη, έχω πρόβλημα με τη Φωκίωνος Νέγρη, διότι ίσως θα έπρεπε να φαίνεται η αρχή της στην παλιά φωτογραφία.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Elephadas οχι η αρχή της Φωκίωνος δεν φαίνεται, αλλά θα έπρεπε να φαινόταν κανονικά το σπίτι του Μεταξά γωνία Πατησίων και Αγ. Μελετίου καθώς και η νεοκλασική μονοκατοικία του τμήματος γλυπτικής της ΑΣΚΤ που τώρα πια το έχει πάρει το Μαρκς εντ Σπένσερ και το έχει μετατρέψει σε κατάστημα ρούχων. Αυτό το κτήριο δεν το βλέπω πουθενά στην φωτό που θα έπρεπε να υπάρχει. Εκτός και αν είναι σε άλλο σημείο της Πατησίων (και μένα ο αέρας Πατησίων μου βγαλε) αλλά που; Πλατεία Κολιάτσου ίσως;
 
Elephadas οχι η αρχή της Φωκίωνος δεν φαίνεται, αλλά θα έπρεπε να φαινόταν κανονικά το σπίτι του Μεταξά γωνία Πατησίων και Αγ. Μελετίου καθώς και η νεοκλασική μονοκατοικία του τμήματος γλυπτικής της ΑΣΚΤ που τώρα πια το έχει πάρει το Μαρκς εντ Σπένσερ και το έχει μετατρέψει σε κατάστημα ρούχων. Αυτό το κτήριο δεν το βλέπω πουθενά στην φωτό που θα έπρεπε να υπάρχει. Εκτός και αν είναι σε άλλο σημείο της Πατησίων (και μένα ο αέρας Πατησίων μου βγαλε) αλλά που; Πλατεία Κολιάτσου ίσως;
Είναι όντως στην πλατεία Αμερικής, όπως λέει ο elephadas, στη γωνία Μηθύμνης και Πατησίων. Λίγο πιο κάτω και προς αριστερά στη φωτό διακρίνεται η υπέροχη μεσοπολεμική πολυκατοικία της γωνίας Θήρας και Πατησίων.

Πατησίων & Θήρας.png
 
Μμμ σωστά τα λέτε. Έτσι όπως το είδα τώρα στο google δεν είναι δυνατό να δούμε αυτό το κτήριο που έλεγα. Αλλά και ο τροχονόμος δεν στεκεται στην διασταύρωση Αγ. Μελετίου και Πατησίων μάλλον. Μου μοιάζει να είναι στην διασταύρωση με Αγαθουπόλεως.
 
Μα η Πατησίων φαρδαίνει μετά την Αγίου Μελετίου (από εκεί ξεκίνησα την ταυτοποίηση) και άλλωστε δεν βγαίνουν αλλιώς οι δρόμοι. Η Μηθύμνης δεν φαίνεται αφου το κάτω μέρος της φωτογραφίας σταματάει στην οροφή του ισογείου της γωνιακής πολυκατοικίας. Η Θήρας είναι αμέσως μετά το τρόλλεϋ, η Αγαθουπόλεως αμέσως μετά το λεωφορείο, εκεί που είναι το πολύ ηλιόλουστο τριγωνάκι, και η επόμενη με τον τροχονόμο η Αγ. Μελ.

Στη Μηθύμνης έμενε μια θεία μου, δεν θυμάμαι αν ήταν πριν τη Δροσοπούλου ή μετά. Σε ψηλό όροφο μιας παλιάς πολυκατοικίας χωρίς ασανσέρ, οπότε η θεία έπαιρνε τηλέφωνο τους μαγαζάτορες της γειτονιάς, έδινε παραγγελία, και μετά κατέβαζε καλάθι με μακρύτατο σκοινί, της έβαζαν εκεί τα ψώνια, το τράβαγε πάνω και το ξανακατέβαζε με τα λεφτά. Τι Amazon και click away και ντελίβερυ, η θεία η Πόπη τα είχε αυτά από τη δεκαετία του 60. :worship:
 
ΠΑΝΑΘΛΙΟ το παντελόνι του ταξιτζή!. Δηλαδή ο Χριστός και η Παναγία και όλοι οι Άγιοι Πάντες! Δεν έχω ξαναματαδεί πιο χειροτερότερο ρούχο σε όλη την παγκόσμια οικουμένη! Ντρέπομαι και μόνο που βλέπω αυτήν την σιχαμερή αηδία για παντελόνι. Αφήνω το ορφανό τιραντάκι...
 
Μπα? Κάναν πιάτσα άμαξες στην Ομόνοια τω καιρώ εκείνω? Στον καιρό μου μόνο κοντά στο Ζάππειο / Εθνικό Κήπο αχνοθυμάμαι
 
Παρατηρώ ότι τα λεωφορεία το είχαν σε κακό να ακολουθούν τις λωρίδες κυκλοφορίας. Αν και το βασικό φταίξιμο ήταν αυτού
1615239844769.png
που βαρέθηκε να πάει στο πεζοδρόμιο να παραλάβει επιβάτες κι έκατσε στη μέση του δρόμου οπότε κάποια επόμενα λεωφορεία αναγκάστηκαν να κάνουν μανούβρα. Αυτή τη συνήθεια την είχαν και στον καιρό μου, και το 1965 δεν πείραζε πολύ γιατί οι δρόμοι έπηζαν από σπάνια μέχρι ποτέ, αλλά το 1975 που τα μποτιλιαρίσματα ήταν συνηθισμένο φαινόμενο δημιουργούσαν πολύ πρόβλημα. Άσε που όταν έβρεχε τα αυλάκια στην άκρη του δρόμου ήταν συχνά γεμάτα νερό και αν το λεωφορείο είχε σταματήσει εκεί που έπρεπε θα μπορούσε κανείς να ανέβει από το πεζοδρόμιο στο πρώτο σκαλί χωρίς να τσαλαβουτήσει.
 
Από ποίο συγκεκριμένο μέρος της Αθήνας είναι RIO? Μήπως γνωρίζεις;
 
Πίσω
Μπλουζα