Η Παλιά Αθήνα

Το Μουσείο Μπενάκη στην Αθήνα (Βασ. Σοφίας) το οποίο ήταν μάλιστα ολόφρεσκο αφού η δωρεά έγινε το 1931.
 
Προφανώς κάποια πλευρά της Πλάκας αν λάβουμε υπόψη και την κατωφέρεια των δρομων.
 
Που να ναι άραγε αυτό; Μου κάνει για Σύνταγμα, σαν να έγινε η λήψη από το ρουφ γκάρντεν του Grande Bretagne.
Μπράβο μάτι Λώρα! Δεν ξέρω από ποιου κτηρίου την ταράτσα έγινε η λήψη, λες και είναι πολλά, αλλά σίγουρα από αυτόν τον δρόμο (που ακόμη δεν είμαι σίγουρη πώς λέγεται, Βασ. Γεωργίου Α' νομίζω). Κάτω αριστερά είναι η γωνία της πλατείας Συντάγματος με την οδό Μητροπόλεως και κάπου στη μέση της φωτό φαίνεται ο μικρός τρούλος του μεγάρου Μηταράκη που βρίσκεται στη γωνία Μητροπόλεως και Νίκης.
 
Κυκλοφορούσαν και γαϊδουράκια στην περιοχή. Δεν τα βλέπουμε αλλά έχουν αφήσει το επισκεπτήριό τους (ΤΜ θείος του Τρελλαντώνη), και δεν υπήρχαν επίσημοι στην περιοχή να σπεύσουν εργάτες να τα μαζέψουν όπως έγινε φέτος στην παρέλαση.
 
Στο Μοναστηράκι βλέπουμε και λεωφορείο της γραμμής 10 που πάντοτε με προβλημάτιζε διότι δεν είχα ιδέα που πήγαινε. Τελικά έμαθα που είναι το Κυνοσάργους (*) αλλά ο Προφήτης Δανιήλ παραμένει μυστήριο. Είναι η πρώτη φορά που τον σκέφτηκα εδώ και δεκαετίες. Για να γκουγκλίσω.

Έλα Χριστέ και Παναγιά. Καλέ έχω περάσει από τη συνοικία εκατομμύρια φορές, αφού ο κύριος τρόπος να βγεις από Αθήνα προς Πελοπόννησο και παλιά Εθνική Αθηνών-Θηβών τότε ήταν η λεωφόρος Αθηνών, που θα πει ότι Προφήτης Δανιήλ ήταν αυτή η εκκλησία έξω από την οποία είχα μποτιλιαριστεί τόσες φορές και την θυμάμαι όπως θυμάμαι το τεράστιο "Αλάτι Κάλας". Ποτέ δεν είχα αναρωτηθεί σε ποιον ανήκε (κακώς, διότι αν του αφιέρωνα καμιά λαμπάδα ίσως δεν μποτιλιαριζόμουνα τόσο). Δεν ήξερα ότι ήταν τόσο δημοφιλής ώστε να έχει εκκλησίες αξιοπρεπούς μεγέθους.

Η βεσπασιανή στο Μοναστηράκι υπάρχει ακόμη ή οι περαστικοί δεν έχουν πού να κάνουν την ανάγκη τους?

(*) Αλλά η απορία μου αντικαταστάθηκε από την ερώτηση γιατί το Δουργούτι βαφτίστηκε "Κυνοσάργους" κι όχι "Κυνόσαργες" που ήταν το όνομα του αρχαίου Γυμναστηρίου. Επίσης γιατί θεώρησαν καλύτερο να βαφτίσουν την περιοχή "Άσπρος Σκύλος". Κι εγώ θα άλλαζα το όνομά μου αν με λέγανε Elephada Δουργούτη, αλλά θα διάλεγα κάτι κομψότερο, π.χ. Τερψιθέα (αφού το "Καλλιθέα" ήταν ήδη πιασμένο).
 
Προφανώς κάποια πλευρά της Πλάκας αν λάβουμε υπόψη και την κατωφέρεια των δρομων.
Μήπως εμπορικό τρίγωνο ίσως? Κολοκοτρώνη & Πραξιτέλους..?
Αυτή η κατωφέρεια, ο λοξός προς τα δεξιά (Πραξιτέλους?)και ο μάλλον αντίστοιχα λοξός που έρχεται από αριστερά..? (Λέκκα?)
Σαν να είναι ο φωτογράφος στη μέση του δρόμου και να έχει και πίσω αριστερά (Λέκκα) αλλά και πίσω δεξιά δρόμο (Κολοκοτρώνη προς παλιά βουλή?) που είναι και ανήφορος..

Βγάζει νόημα? Το σημείο φυσικά τώρα έχει μεταγενέστερα κτίρια..
 
(*) Αλλά η απορία μου αντικαταστάθηκε από την ερώτηση γιατί το Δουργούτι βαφτίστηκε "Κυνοσάργους" κι όχι "Κυνόσαργες" που ήταν το όνομα του αρχαίου Γυμναστηρίου. Επίσης γιατί θεώρησαν καλύτερο να βαφτίσουν την περιοχή "Άσπρος Σκύλος". Κι εγώ θα άλλαζα το όνομά μου αν με λέγανε Elephada Δουργούτη, αλλά θα διάλεγα κάτι κομψότερο, π.χ. Τερψιθέα (αφού το "Καλλιθέα" ήταν ήδη πιασμένο).
Εύλογη απορία όμως υπάρχουν κι άλλες περιοχές της Αθήνας που το όνομά τους είναι στη γενική. Και δεν εννοώ μόνο αυτές που ανήκαν σε κάποιους επώνυμους, πχ. Γκύζη, Γουδή, Παπάγου, Ζωγράφου αλλά και αυτές που γενικώς ανήκαν κάπου ή προϋπήρχε κάτι πχ. Ακτημόνων (Γαλάτσι), Ανθέων (Μπραχάμι), Λοιμωδών (Αιγάλεω, αν και σε αυτή την περίπτωση δεν τους έπαιρνε να δώσουν το όνομα στην ονομαστική γιατί τότε δεν θα πάταγε ψυχή εκεί και μόνο από την τρομάρα!).
Υποθέτω ότι κάποτε η ολόκληρη ονομασία κανονικά θα ήταν "στην περιοχή του Κυνοσάργους" κι επειδή κανείς δεν θα έμπαινε στη διαδικασία κάθε φορά να λέει ολόκληρη την πρόταση, για συντομία επικράτησε η σκέτη γενική του ονόματος.
Δεν ξέρω αν στέκει το όλο σκεπτικό μου αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ και κάτι πιο λογικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Μήπως εμπορικό τρίγωνο ίσως? Κολοκοτρώνη & Πραξιτέλους..?
Αυτή η κατωφέρεια, ο λοξός προς τα δεξιά (Πραξιτέλους?)και ο μάλλον αντίστοιχα λοξός που έρχεται από αριστερά..? (Λέκκα?)
Σαν να είναι ο φωτογράφος στη μέση του δρόμου και να έχει και πίσω αριστερά (Λέκκα) αλλά και πίσω δεξιά δρόμο (Κολοκοτρώνη προς παλιά βουλή?) που είναι και ανήφορος..

Βγάζει νόημα? Το σημείο φυσικά τώρα έχει μεταγενέστερα κτίρια..
Είναι πολύ πιθανό. Όντως είναι στην σειρά τα μαγαζιά παραπέμποντας στο εμπορικό τρίγωνο. Θα το κοιτάξω στο γκούγκλ μαπς. Μπας και πιάσω την αύρα του δρόμου.

Κάθε φορά που βλέπω φωτό του μεγαρου Τσοποτού συγκινούμαι καθότι δούλευα δε παρακείμενη πολυκατοικία.
 
Μήπως εμπορικό τρίγωνο ίσως? Κολοκοτρώνη & Πραξιτέλους..?
Αυτή η κατωφέρεια, ο λοξός προς τα δεξιά (Πραξιτέλους?)και ο μάλλον αντίστοιχα λοξός που έρχεται από αριστερά..? (Λέκκα?)
Σαν να είναι ο φωτογράφος στη μέση του δρόμου και να έχει και πίσω αριστερά (Λέκκα) αλλά και πίσω δεξιά δρόμο (Κολοκοτρώνη προς παλιά βουλή?) που είναι και ανήφορος..

Βγάζει νόημα? Το σημείο φυσικά τώρα έχει μεταγενέστερα κτίρια..
Τελικά μοιάζει με Πραξιτέλους και πλατεία Καρύτση. Αλλά δεν είμαι σίγουρη. Μου μοιάζει σαν να στεκεται ο φωτογράφος γωνία Πραξιτέλους και Κολοκοτρώνη.
 
Δεν μου ταιριάζει. Η Πραξιτέλους έρχεται ολόισια μετά την Κολοκοτρώνη, έχει αρκετή απόσταση μέχρι τη διασταύρωση με πλατεία Καρύτση, και συνεχίζει ίσια για αρκετή απόσταση μετά (στενεύοντας συνεχώς) πριν στίψει ελαφρά αριστερά. Εδώ η "στροφή" είναι ακριβώς πάνω στη διασταύρωση. Αν ο φωτογράφος ήταν στην Κολοκοτρώνη ακριβώς στη διασταύρωση με Πραξιτέλους (και δεν υπάρχει στροφή) η διασταύρωση με Καρύτση θα απείχε αρκετά, ενώ στη φωτογραφία μοιάζει πολύ κοντά στον φωτογράφο. Το street view δεν βοηθάει διότι έχει παραμορφωμένη προοπτική οπότε η Καρύτση μοιάζει πολύ μακρυά, αλλά ο χάρτης το δείχνει καθαρά ότι και χωρίς παραμόρφωση έχει απόσταση απο Κολοκοτρώνη (27 μέτρα)
1624642953996.png

Επίσης με μπερδεύει αυτή η λεπτομέρεια. Ο δρόμος μοιάζει να σταματάει λίγο μετά τη διασταύρωση και να συνεχίζει με μια ελαφρά δεξιά στροφή με κάτι που μοιάζει με πεζόδρομο, αφού είναι ελαφρά υπερυψωμένο - βλέπουμε το ρείθρο που κλείνει την "Πραξιτέλους" - αλλά έχει σπίτια με πρόσοψη σ' αυτό. Η Πραξιτέλους δεν έχει τέτοιο πράγμα. Και η χάραξη των δρόμων στην περιοχή δεν νομίζω να έχει αλλάξει, οπότε αν δεν υπάρχει δεξιά στροφή τώρα δεν θα υπήρχε και τότε.

1624642859714.png
 
Μμμ σωστά Ελέφαντα. Άρα είναι πιθανό να βρίσκεται και σε κάποια περιοχή κοντά στην Ακρόπολη που τώρα πια εχει γκρεμιστεί λόγω ανασκαφών ή διαμόρφωσης αρχαιολογικών χώρων.
 
^
Μέχρι πριν λίγα χρόνια, έτσι ήταν όπως στην φώτο.
Προτιμώ την σημερινή εικόνα που έχει η περιοχή.
(Πανός & Αρετούσας)
 
Πίσω
Μπλουζα