Η Παλιά Αθήνα

Το καλλυντικάδικο σίγουρα θα το χες ρημάξει, είχε πολλές παλιές συσκευασίες. Τα χα σταμπάρει αυτά τα παλιά καλλυντικάδικα.
Αλλά δεν θυμόμουν που ήταν το συγκεκριμένο γι αυτό ανέφερα το άλλο στην Ακαδημίας. Εμένα μου κάνει εντυπωσηποσο ζωντανός δρόμος ήταν το 79. Εμπορικά εννοώ. Εγώ εκείνο το κομμάτι της Νικης το πρόλαβα έρημο εμπορικά, μόνο εταιρείες και τουριστικά γραφεία υπήρχαν. Το πρώτο ιδιαίτερο μαγαζί που άνοιξε το 98 στην Απόλλωνος ήταν το φουρίν Καζάν με σουσι πριν γίνει το σουσι μόδα. Υπήρχε μια άτυπη τζαπανιζ Τάουν σε κείνο ακριβώς το σημείο της Νικης με ιαπωνικές εταιρίες και τουριστικές εταιρίες για επαγγελματικά ταξιδια στην Ιαπωνία.
 
Εξάρχεια, Μεταξά προς Θεμιστοκλέους. Το ισόγειο κεραμοσκεπές δεν υπάρχει βέβαια..
Όχι δεν είναι εκεί. Σίγουρα. Ο δρόμος που βλέπουμε είναι η Ασημάκη Φωτήλα, ένα στενάκι παράλληλο στην λεωφ. Αλεξάνδρας. Πρέπει να είναι η λήψη μπροστά από το νούμερο 12 περίπου. Το χαμηλό σπίτι με κεραμοσκεπή που βλέπουμε βρίσκεται γωνία Σπυρίδωνος Τρικούπη και ήταν φούρνος. Έτσι τον είχα αφήσει δηλαδή γιατί έχω πολλάαααα χρόνια να περάσω από εκεί.
Αισθάνομαι πολύ τυχερή τις τελευταίες μέρες σε αυτό το θρεντ γιατί απανωτά τύχαινε μέρη όπου έχω προσωπικές εμπειρίες και τα αναγνωρίζω. Στην Ασημάκη Φωτήλα εμενε πολύ καλή μου φίλη τα τελευταία χρόνια του 80 και έχω κάνει άπειρες φορές την διαδρομή...
 
Όχι δεν είναι εκεί. Σίγουρα. Ο δρόμος που βλέπουμε είναι η Ασημάκη Φωτήλα, ένα στενάκι παράλληλο στην λεωφ. Αλεξάνδρας. Πρέπει να είναι η λήψη μπροστά από το νούμερο 12 περίπου. Το χαμηλό σπίτι με κεραμοσκεπή που βλέπουμε βρίσκεται γωνία Σπυρίδωνος Τρικούπη και ήταν φούρνος. Έτσι τον είχα αφήσει δηλαδή γιατί έχω πολλάαααα χρόνια να περάσω από εκεί.
Αισθάνομαι πολύ τυχερή τις τελευταίες μέρες σε αυτό το θρεντ γιατί απανωτά τύχαινε μέρη όπου έχω προσωπικές εμπειρίες και τα αναγνωρίζω. Στην Ασημάκη Φωτήλα εμενε πολύ καλή μου φίλη τα τελευταία χρόνια του 80 και έχω κάνει άπειρες φορές την διαδρομή...
Δεν είναι η Φωτήλα. Είναι εκεί που έγραψα.
Το μόνο που δεν υπάρχει πλέον είναι το ισόγειο. Ό,τι άλλο φαίνεται στην φωτογραφία παραμένει ως είχε.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Εξάρχεια, Μεταξά προς Θεμιστοκλέους. Το ισόγειο κεραμοσκεπές δεν υπάρχει βέβαια..
Όχι δεν είναι εκεί. Σίγουρα. Ο δρόμος που βλέπουμε είναι η Ασημάκη Φωτήλα, ένα στενάκι παράλληλο στην λεωφ. Αλεξάνδρας. Πρέπει να είναι η λήψη μπροστά από το νούμερο 12 περίπου.

Μια που οι γνώμες διίστανται, έκανα Γκουγκλαυτοψία και δεν υπάρχει αμφιβολία ότι είναι Μεταξά. Ενδιαφέρον ότι τα σπίτια είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση, εξωτερικά τουλάχιστον - αν αγνοήσει κανείς τα τελείως αντιαισθητικά γκράφιτι. Το πιο αστείο είναι το πρώτο σπίτι αριστερά που απόκτησε έξτρα όροφο αλλά έχασε μέρος του ισογείου εκεί που τώρα είναι οι πεσσοί.
1628173479784.png
 
Δεν είναι η Φωτήλα. Είναι εκεί που έγραψα.
Το μόνο που δεν υπάρχει πλέον είναι το ισόγειο. Ό,τι άλλο φαίνεται στην φωτογραφία παραμένει ως είχε.
Θα φάω το καπέλο μου ως άλλος Τζον Ρόμπαξ.....
Ναι είναι η Ανδρέα Μεταξά με Θεμιστοκλέους όπως είπε ο φίλος ntsmrtz. Mea Culpa.
 
Το πιο αστείο είναι το πρώτο σπίτι αριστερά που απόκτησε έξτρα όροφο αλλά έχασε μέρος του ισογείου εκεί που τώρα είναι οι πεσσοί.
Προβολή συνημμένου 230440
Κι όμως, δεν είναι αστείο.
Το Ρυμοτομικό σχέδιο προβλέπει Παρόδια Στοά επί της Μεταξά οπότε για να κάνει την προσθήκη καθ'ύψος έπρεπε να εφαρμόσει το διάταγμα. Οπότε το ισόγειο μπήκε 3 -το πιθανότερο- μέτρα "μέσα" και έτσι έκανε την προσθήκη.
 
Μπα? Ήταν διπλής κατεύθυνσης η Παν/μίου το 1963? Πότε έγινε μονόδρομος, ξέρει κανείς?
 
Είναι η γωνία Νίκης και Απόλλωνος. Πριν, πολύ πριν, γίνει η μεταμόρφωση της γειτονιάς σε μούλτι έθνικ στέκια φαγητού. Νομίζω ότι έγινε απότομα η μεταμόρφωσή της λίγο πριν τους ολυμπιακούς του 2004. Τον δρόμο τον έχω περπατήσει πολύ την δεκαετία του ενενήντα. Ήταν το "πέρασμα" για την Πλάκα. Είχα ακριβώς την ίδια αίσθηση με τη Bajar: ήξερα καλά τον δρόμο, είχα βιαστικά χαζέψει στο παλιομοδίτικο καλλυντικάδικο, θυμάμαι πολύ καλά την πινακίδα λαχεία Δορκάς...Αλλά δεν θυμόμουν που ήταν. Είχα και εγώ την αίσθηση ότι ήταν χαμηλά στην Σόλωνος. Υπήρχε μια συγχιση στο μυαλό μου με ένα παλιομοδίτικο καλλυντικάδικο στη γωνία Ακαδημίας και Μπενάκη. Έμοιαζε πάρα πολύ. Μέχρι που η Μπαχάρ μας ανέφερε τον Παρθένη και εκεί τα θυμήθηκα όλα! Εκτός από το μπαρ που μπορεί και να μην ήταν σε λειτουργία το 89-90 που άρχισα να δουλεύω. Άν και τώρα που το βλέπω σαν να μου θυμίζει κάτι. Το κτίριο που στεγαζόταν ο Παρθένης δεν ήταν πάντως μεσοπολεμικό. Ήταν ένα είδους μοντέρνου γραφειου-βιοτεχνίας του 70. Γκρίζο γκρίζο. Με τεραστια βιτρινα στο ισόγειο.
Το κτίριο με την μαρμάρινη κορνϊζα στην είσοδο εϊναι Νικης 16.
Και κάτι άσχετο. Πως βγάζετε φωτογραφία από το google maps; προσπαθώ προσπαθώ και τίποτα δε κάνω. Οπότε ψάξτε το μόνοι σας
Στο street view πάνω δεξιά έχει ένα μικρό πλαίσιο με την διεύθυνση όπου υπάρχουν τρεις κάθετες τελείες. Πατάς εκεί κει έχει τρεις επιλογές
1628344831305.png
επιλέγεις κοινή χρήση ή ενσωμάτωση εικόνας κάνεις αντιγραφή συνδέσμου και μετά επικόλληση.
Επίσης στα Windows 10 μπορείς να χρησιμοποιήσεις τη Λήψη αποκόμματος οθόνης (Snip & sketch):
"Πατήστε το πλήκτρο με το λογότυπο των Windows  + Shift + S για να ανοίξετε τη γραμμή του εργαλείου αποκομμάτων και, στη συνέχεια, σύρετε τον δείκτη του ποντικιού πάνω από την περιοχή που θέλετε να αποτυπώσετε. Η περιοχή που αποκόψατε θα αποθηκευτεί στο Πρόχειρό σας."

Προσωπικά με βολεύει η κοινή χρήση ή ενσωμάτωση εικόνας από το street view γιατί έχεις τη δυνατότητα να περιηγηθείς και όχι απλά να πάρεις μία στατική εικόνα. Δες το σύνδεσμο παρακάτω

 
Διακρίνεται το Ωρολόγιο Ανδρονίκου Κυρρήστου απέναντι από το οποίο αρχίζει η οδός Αιόλου η οποία συνεχίζει ως 28ης Οκτωβρίου (Πατησίων) και δίπλα του το Φετιχιέ Τζαμί. Εν τω μεταξύ συγκρίνοντας τις θέσεις του Ωρολογίου, του τζαμιού , του Μητροπολιτικού Ναού του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου επί της οδού Μητροπόλεως, με την τοπογραφία, η φωτό είναι ανάποδα . Η σωστή είναι έτσι:

1628346687518.png
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πάντως η βασική απορία μου παραμένει, τι είναι αριστερά από τα σφουγγάρια?
Προβολή συνημμένου 230380

Μοιάζει σαν συνέχεια του πεζοδρομίου.

Χμμμμ... η φωτό της Bambinella ίσως βοηθάει. Μπροστά από το κτήριο με τις σκαλωσιές ο δρόμος έχει 4 λωρίδες και βλέπω σταματημένα λεωφορεία (αεροδρόμιο πήγαιναν από τότε?). Τώρα που η Όθωνος ανεβαίνει οι πόρτες των λεωφορείων είναι στο πεζοδρόμιο, αλλά τότε που ήταν κάθοδος οι επιβάτες θα έπρεπε να μπαινόβγαιναν στα λεωφορεία από τη μέση του δρόμου. Οπότε ίσως η ακριανή λωρίδα να ήταν εσοχή για τα λεωφορεία και πίσω από τον σφουγγαρά η εσοχή να τελείωνε, το πεζοδρόμιο να φάρδαινε, κι ο δρόμος να στένευε.

Εμενα παντως μου μοιάζει με σκιά απο το κτήριο με τις σκαλωσιές που υπάρχει δεξιά.

Ίσως αυτό που μοιάζει με διάζωμα ή εσοχή να είναι η σκιά του κτηρίου που πέφτει πάνω στο δρόμο δίνοντας την εντύπωση ότι υπάρχει κάτι σε εκείνο το σημείο.
 
Τελευταία επεξεργασία:

Πολύ σπάνια φωτογραφία, Rio. Δεν έτυχε ποτέ να δω ποτέ πώς ήταν η περιοχή της Εδεμ πριν το 1990. Διακρίνουμε μπροστά στη φωτό τη Βίλα/ Ξενοδοχείο Μέγα Edem Club απ΄ όπου πήρε το όνομά της η περιοχή και δίπλα της το μικρό δέλτα του ρέματος της Πικροδάφνης που χωρίζει το Π. Φάληρο από τον Άλιμο λίγο πριν καταλήξει στο Σαρωνικό.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα