Η Παλιά Αθήνα

Εντωμεταξύ ο κρατικός αερολιμήν Αθηνών μοιάζει με κανα τελευταίο εστιατόριο της Εθνικής κάπου στην επαρχία.
Έλα βρε Γκόρντον, γιατί; το αγαπούσα αυτό το αεροδρόμιο. :( (αν και μεταξύ μας, όλα τα αεροδρόμια της χώρας τα αγαπώ, όσο χάλια κι αν είναι, ακόμη και της Μυτιλήνης! ).
 
Συγγνώμη, είναι αεροδρόμιο πρωτευούσης αυτό;
 
Συγγνώμη, είναι αεροδρόμιο πρωτευούσης αυτό;
Ήταν, θες να πεις. Για τότε καλά ήταν, θα έλεγα. Λίγη decadence απέπνεε στη δεκαετία του 90 που ήταν και στα τελευταία του. Αλλά μην παίρνεις τη γνώμη μου τοις μετρητοίς. Έχω τρέλα με τα αεροδρόμια και τα αεροπλάνα, οπότε δεν είμαι αντικειμενική.
 
Συγγνώμη, είναι αεροδρόμιο πρωτευούσης αυτό;

Και τι είχε περάσει απο το 1938....


 
Τελευταία επεξεργασία:
Πω πω ερημια στην φωτό του 1930. Λύκοι και τσακάλια θα κυκλοφορούσαν. Γι' αυτό και οι βοσκοί έβοσκαν τα πρόβατα στο Κολωνάκι.,

Όσο για το μη-πρωτευουσιάνικο αεροδρόμιο, στη φωτό είναι το δυτικό, δεν είναι? Για πτήσεις της Ολυμπιακής. Bon pour l'Orient. Το διεθνές ήταν σε σχέδιο Saarinen, άρα πιο κοσμοπολίτικο.

Αλλά αν θέλετε να δείτε πραγματικά τριτοκοσμικό αεροδρόμιο, ελάτε μια βόλτα απο JFK
 
πολύ ψηλά δεν κρεμάσανε την λάμπα; όταν καιγόταν πως ανέβαιναν να την αλλάξουν; (απορία ψάλτου βηξ).
 
Πω πω ερημια στην φωτό του 1930. Λύκοι και τσακάλια θα κυκλοφορούσαν. Γι' αυτό και οι βοσκοί έβοσκαν τα πρόβατα στο Κολωνάκι.,

Όσο για το μη-πρωτευουσιάνικο αεροδρόμιο, στη φωτό είναι το δυτικό, δεν είναι? Για πτήσεις της Ολυμπιακής. Bon pour l'Orient. Το διεθνές ήταν σε σχέδιο Saarinen, άρα πιο κοσμοπολίτικο.

Αλλά αν θέλετε να δείτε πραγματικά τριτοκοσμικό αεροδρόμιο, ελάτε μια βόλτα απο JFK
Κι όμως φίλτατε, όταν έκανα το σχόλιο έψαχνα να βάλω μια φωτό του τζφκ, του Σάαρινεν, για σύγκριση και δεν έβρισκα. Έλεγα, να ρε σεις αεροδρόμι πρωτευούσης, κι όχι αυτή η ταβερνίτσα. Άμα μου το λες τριτοκοσμικό... Δεν έχω καμμιά ελπίδα
 
πολύ ψηλά δεν κρεμάσανε την λάμπα; όταν καιγόταν πως ανέβαιναν να την αλλάξουν; (απορία ψάλτου βηξ).
Μου δίνεται η εντύπωση από τα καλώδια που είναι ανηρτημένη ότι την τραβούσαν και την άλλαζαν στο μπαλκόνι δεξιά στη φωτογραφία...
 
Πίσω
Μπλουζα