Η Παλιά Αθήνα

Στην αρχή, χθες δηλαδή, νόμισα πως ήταν η πλατεία Αγίου Γεωργίου στην Κυψέλη την παλιά μου γειτονιά. Νόμισα πως γνώρισα τα παγκάκια, και κυρίως τον φανοστατη. Σήμερα πρόσεξα στο βάθος την τράπεζα Πειραιώς, δεν θυμόμουν να υπήρχε τράπεζα ποτέ στον Άη Γιώργη. Μετά πρόσεξα τον φανοστάτη, δεν είχε τέσσερα φώτα αλλά πέντε. Και τότε κατάλαβα. Εδώ βλέπουμε την πλατεία Εξαρχείων τότε που παίζανε παιδάκια εκεί, γιαγιάδες καθοντουσαν στα παγκάκια, νεολαία στα καφέ και οικογένειες στα ζαχαροπλαστεια όπως το φλοραλ και το Maronita.

Όλα άλλαξαν από το 85 και μετά
 
Στην αρχή, χθες δηλαδή, νόμισα πως ήταν η πλατεία Αγίου Γεωργίου στην Κυψέλη την παλιά μου γειτονιά. Νόμισα πως γνώρισα τα παγκάκια, και κυρίως τον φανοστατη. Σήμερα πρόσεξα στο βάθος την τράπεζα Πειραιώς, δεν θυμόμουν να υπήρχε τράπεζα ποτέ στον Άη Γιώργη. Μετά πρόσεξα τον φανοστάτη, δεν είχε τέσσερα φώτα αλλά πέντε. Και τότε κατάλαβα. Εδώ βλέπουμε την πλατεία Εξαρχείων τότε που παίζανε παιδάκια εκεί, γιαγιάδες καθοντουσαν στα παγκάκια, νεολαία στα καφέ και οικογένειες στα ζαχαροπλαστεια όπως το φλοραλ και το Maronita.

Όλα άλλαξαν από το 85 και μετά
Στην φωτογραφία διακρίνονται οι οδοί Θεμιστοκλέους και Βαλτετσίου πολύ πριν πεζοδρομηθούν.
Εν τω μεταξύ το παλιό νεοκλασικό κτίριο απεικονίζεται σε φωτογραφία στο street view (Ιουλ-2021) εδώ:
Επίσης έχει ανέβει με ημερομηνία Απρ-21 πολύ παλιότερη φωτό όπου διακρίνονται οι οδοί Στουρνάρη και Τσαμαδού
1634416562116.png

 
Τελευταία επεξεργασία:
Οδοντόκρεμα Astor? Δεν τη θυμάμαι καθόλου. Ξυραφάκια θυμάμαι να υπάρχουν μ' αυτό το όνομα.
 
Μπράβο κακοτράχαλα ορεινά το Κολωνάκι.... πώς να μη χρειάζονται μετά Πόρσε Καγιέν και άλλα αγροτικά αυτοκίνητα οι ιθαγενείς? Που τα πληρώνουν με χίλιες στερήσεις, σημειωτέον (ξυπόλητος περπατάει ο δύστυχος) αλλά είναι απαραίτητα.
 
Ναι περίεργη φωτογραφία... Είναι και χιλιορετουσαρισμένη με πενάκι; Πάντως δίνει μια απόκοσμη εικόνα λόγω της επέμβασης.

Μια και ανέφερα σε προηγούμενο ποστ την πλατεία Αγ. Γεωργίου, να βάλω την φωτογραφία ενός κτιρίου που δεν υπάρχει πια. Λειτουργούσε και κάποια χρόνια της δεκαετίας του 70 ως ιδιωτική κλινική. Εγώ δεν το θυμάμαι, τη θυμάται η μητέρα μου. Η πρώτη του χρήση ήταν η οικία του Αντωνίου Σταυρόπουλου (δεν έχω ιδέα ποιός ήταν πάντως είχε τεράστιο σπίτι άρα φτωχός δεν ήταν) και το σχεδίασε ο πολιτικός μηχανικός και αρχιτέκτονας Αλέξανδρος Νικολούδης που του οφείλουμε και την ομώνυμη στοά στο κέντρο της Αθήνας και τόσα υπέροχα κτίρια όπως το μέγαρο Λιβιεράτου απέναντι από το Μουσείο. Οι φωτογραφίες είναι κυρίως από ταινίες.
1953. "Το σωφεράκι"
cebfceb9cebaceafceb1-ceb1cebdcf84cf89cebdceafcebfcf85-cf83cf84ceb1cf85cf81cf8ccf80cebfcf85cebb...jpg

1959. Ο Ηλίας του 16ου.

cf80cebbceb1cf84ceb5ceafceb1-ceb1ceb3-ceb3ceb5cf89cf81ceb3ceafcebfcf85-cebacf85cf88ceadcebbceb...jpg

Ε, σήμερα υπάρχει αυτή η πολυκατοικία
plateia_ag.georgiou9.jpg
 
Από την άλλη μεριά δεν είναι ο Νότος; Προς Συγγρού ας πούμε και θάλασσα;
(Μωρ'τι βλακεία πέταξα;; )
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο "ΓΥΨΟΣ" ή "ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΙΣ" επήλθε μία ηλιόλουστη ανοιξιάτικη ημέρα με νοτιά καιρό όπως φαίνεται από τον κυματισμό της σημαίας στο κτίριο της Βουλής.
Ηταν οντως μια ηλιολουστη μερα.
 
Πίσω
Μπλουζα