Η Παλιά Αθήνα

Πλατεία Κλαυθμώνος
Διακρίνεται η οδός Σταδίου, τότε διπλής κατευθύνσεως, η οδός Δραγατσανίου και η οδός Κοραή στο κάτω δεξί άκρο της φωτογραφίας.
Στην γωνία των οδών Δραγατσανίου και Σταδίου , σήμερα στεγάζονται υπηρεσίες του υπουργείου Εσωτερικών.
Δεν είναι τυχαίο ότι και τότε κάποιες κρατικές υπηρεσίες στεγάζονταν στους άνω του Ισογείου ορόφους του κτιρίου, αφού στο δώμα υπάρχει το στέμμα (τότε το πολίτευμα της Ελλάδος ήταν Βασιλευομένη Δημοκρατία).
Εάν το ρολόι λειτουργούσε σωστά η λήψη έχει γίνει 1:31 μμ περίπου.
 
\
Πλατεία Κλαυθμώνος
Διακρίνεται η οδός Σταδίου, τότε διπλής κατευθύνσεως, ....
... και μία κυρία που μέσα στο χάος δεν μπορεί να πάει λίγα μέτρα μέχρι τη διάβαση που είναι ο τροχαίος και θέλει να περάσει απέναντι από εκεί που τη βολεύει ας έχει τόση κίνηση ο δρόμος. Απο κυκλοφοριακή αγωγή πάντα σκίζαμε στην Ελλάδα :)

1642091541543.png
 
Εφημεριδοπώλες έχουν παραλάβει το εμπόρευμα τους και τρέχουν να το πουλήσουν. Η εφημερίδα πρέπει να είναι "Τα Νέα" αφού αυτή είχε τα γραφεία της στην Χρήστου Λαδά. Πίσω φαίνονται το θέατρο Μουσούρη και ο Άγιος Γεώργιος του Καρυτση.
sitaras21.jpg
 
Πω πω θυμάμαι, ως τώρα να 'τανε, το γέρο εφημεριδοπώλη (*) που ερχόταν στο γραφείο που δούλευα φοιτητής κι επάνω του είχε πάντοτε στη ζώνη του πιασμένο ένα μαύρο τεράστιο δερμάτινο ζεμπίλι που ήταν βαρύ και ζύγιζε τουλάχιστο έναν τόνο και ήταν τίγκα στις εφημερίδες και τα περιοδικά κι ο δύστυχος έγερνε μονόπαντα προς την άλλη πλευρά για ισορροπία. Θα είχε σίγουρα πάθει διάφορες σκολιώσεις, λορδώσεις και διάφορα σπονδυλικοστηλικά παθήματα με τόσα χρόνια στραβοκουβάλημα. Αλλά πουλούσε μπόλικη πραμάτεια στο γραφείο, άξιζε το ταξ(ε)ίδι με το ασανσέρ. Αυτοί στη φωτό όμως ίσως τις μοίραζαν στα κοντινά περίπτερα διότι μοιάζουν ομαδοποιημένες όχι μεμονωμένα αντίτυπα

(*) Εγώ 20χρονος, εκείνος ίσως περασμένα πενήντα, πρακτικά αρχαίος
 
Το κτίριο στο οποίο γίνονται τα γυρίσματα του video clip "Σκιές και χρώματα" της Μαντώς που θα προβληθεί σε λίγες ημέρες .....
Πρόκειται για το πασίγνωστο "Μπάγκειον" του Τσίλλερ επί της Πλατείας Ομονοίας 18 και Αθηνάς
Στις φωτογραφίες από τα γυρίσματα απεικονίζεται η υαλοσκεπής μεγάλη αίθουσα με την χαρακτηριστική κορνίζα . Εξαιρετική επιλογή....
Η φωτογραφία ανάμεσα σε πολλές άλλες στη διεύθυνση


1642197781554.png

1642197886521.png
πηγή φωτογραφιών

Σημείωση: Αναζητώντας για παλιά νεοκλασικά κτίρια ήμουν και λίγο τυχερός γιατί βρήκα το συγκεκριμένο blog και το αντίστοιχο άρθρο σχετικά γρήγορα...
 
Τελευταία επεξεργασία:
Σιγά... Κι εγώ μπορώ να σηκώσω έτσι το πόδι μου.
(και μετά να καταλήξω τέζα στο πάτωμα σα τάβλα)
 
Σιγά... Κι εγώ μπορώ να σηκώσω έτσι το πόδι μου.
(και μετά να καταλήξω τέζα στο πάτωμα σα τάβλα)
Εντάξει δεν είμαστε χορευτές πώς να το κάνουμε.
Δεν έδωσα σε αυτό ιδιαίτερη σημασία αλλά στην αίθουσα και τελικά ήμουν τυχερός γιατί βρήκα γρήγορα το κτίριο και άνευ εσωτερικής πληροφόρησης.
Απλά είδα τις φωτο από εδώ
αν και δεν έχω λογαριασμό στο φαcεβοοκ.
 
Σε συνέχεια της προηγούμενης ανάρτησής μου #2.345 παραθέτω φωτογραφία της Μαντώς από τα γυρίσματα του βίντεο κλιπ του τραγουδιού "Σκιές και χρώματα" στο παλιό ξενοδοχείο "Μπάγκειον" του Τσίλλερ επί της Πλατείας Ομονοίας 18 και Αθηνάς όπου διακρίνεται η υαλοσκεπής μεγάλη αίθουσα με την χαρακτηριστική κορνίζα - παλιό καθρέπτη.
1642377947514.png
πηγή
 
Ο Κηφισός ακάλυπτος;
Είναι ο Ιλισός στην αρχή της Καλλιρρόης. Στο βάθος αριστερά διακρίνεται η εκκλησία του Αγίου Παντελεήμονα. Όλα αυτά τα σπίτια είναι ένα τμήμα του σημερινού Νέου Κόσμου και ειδικότερα της συνοικίας Κυνοσάργους
 
Τελευταία επεξεργασία:
Η πρώτη κάθετη οδός δεξιά είναι η οδός Λεμπέση και η δεύτερη, όπου βρίσκεται η γέφυρα στη φωτογραφία, είναι η οδός Βούρβαχη.
Το γωνιακό διώροφο κτίριο υπάρχει τουλάχιστον έως τον Ιούλιο του 2019 όπου και η ακόλουθη λήψη του street view.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Είναι ο Ιλισός στην αρχή της Καλλιρρόης. Στο βάθος αριστερά διακρίνεται η εκκλησία του Αγίου Παντελεήμονα. Όλα αυτά τα σπίτια είναι ένα τμήμα του σημερινού Νέου Κόσμου και ειδικότερα της συνοικίας Κυνοσάργους
Είναι χοντρικά η περιοχή που σήμερα βρίσκεται το κτήριο και οι στάσεις Φιξ;
 
Πίσω
Μπλουζα