Η Παλιά Αθήνα

Eιχε όντως τους καλύτερους λουκουμάδες της Αθήνας; Εμάς τους είχε το ελβετικό που εκλεισε
Ναι, τους είχε, μετά τον Κτιστάκη του οποίου όμως οι λουκουμάδες είναι διαφορετικού στυλ, αλλά γιατί "είχε"? Έκλεισε? Έχω καμιά 10ριά χρόνια να περάσω από εκεί
 
Ναι, τους είχε, μετά τον Κτιστάκη του οποίου όμως οι λουκουμάδες είναι διαφορετικού στυλ, αλλά γιατί "είχε"? Έκλεισε? Έχω καμιά 10ριά χρόνια να περάσω από εκεί
Άλλαξε περιοχή μάλλον και εδώ βλέπουμε των Χανίων , παραδοσιακό και καραρετρο20230421_182125.jpg
 
Άλλαξε περιοχή μάλλον και εδώ βλέπουμε των Χανίων , παραδοσιακό και καραρετρο
Για τον Κρίνο ρωτούσα αν έκλεισε επειδή έγραψες "είχε". Από τον "καινούργιο" Κτιστάκη πέρασα πριν λίγα χρόνια για άσχετο λόγο και δεν μπόρεσα να αντισταθώ. Κι έτσι ξέρω ότι παρόλο που τους έχει τώρα ο εγγονός, νομίζω, παραμένουν το ίδιο ωραίοι με τότε που πρωτοέφαγα (*), πράγμα που δεν ισχύει για πολλές αναμνήσεις τις οποίες ο χρόνος τείνει να ωραιοποιεί.

(*) Λάθος, καλύτεροι. Διότι μου είχε πει η μητέρα μου για τους καλύτερους λουκουμάδες της Αθήνας που έτρωγε δεκαετίες πριν και δεν φανταζόμουνα ότι υπήρχε ακόμη το μαγαζί αλλά όταν πια ήμουνα ΕΜΠ και ζούσαμε οικογενειακά στην Αθήνα έμαθα ότι υπήρχε (ήταν ακόμη στην Αγίου Κων/νου) και πήγα και πήρα κάμποσες μερίδες αλλά ωσπου να φτάσουν στα Κουπόνια από την Ομόνοια είχαν κρυώσει και δεν ήταν πια τραγανοί. Και ναι μεν ήταν ακόμη πολύ ωραίοι, αλλά φρέσκοι και ζεστοί, να σπαρταράνε ακόμη, ήταν πολύ καλύτεροι.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@laura ingalls Κατάλαβα…πολλά τα έτη δέσποτα…χεχε…Αρχές 90 αναφέρεσαι ή και πριν το 90;
 
Λεωφορείο AEC REGAL 662 της Ηλεκτρικής Εταιρείας Μεταφορών (Η.Ε.Μ.) προγόνου των Η.Λ.Π.Α.Π. Παρελήφθησαν το 1968 και τα τελευταία από αυτά απεσύρθησαν το 1961.
 
Όπως δείχνει και η φωτό τα λεωφορεία αυτά δεν ήταν μόνο αναπαυτικά αλλά και αμφίβια. Γι' αυτό και οι σημαίες σύμφωνα με τους κανόνες της ναυσιπλοΐας :diablotin:
 
@laura ingalls Κατάλαβα…πολλά τα έτη δέσποτα…χεχε…Αρχές 90 αναφέρεσαι ή και πριν το 90;
Ναι είναι πολλοί οι Μάηδες...Αισίως έχουν περάσει 51 μέχρι στιγμής. Το λεωφορείο το παίρναμε μαζί με την μητέρα μου όταν ήμουν μικρή για να ψωνίσουμε από το κέντρο. Τότε δεν χρησιμοποιούσαμε τη λέξη κέντρο αφού λέγαμε "κατεβαίνω στην Αθήνα για ψώνια" λες και η Κυψέλη ήταν προάστιο τρομάρα μας. (Μάλλον ήταν απομεινάρι της εσωτερικής μετανάστευσης των δεκαετιών 60 και 70 αφού από το 85 και μετά άρχισε να επικρατεί ο όρος "κέντρο").
Από τα δεκαπέντε και μετά χρησιμοποιούσα το λεωφορείο μόνη μου ή με φίλες. Αλλά όχι πάντα. Πήγαινα με τα πόδια πολύ συχνά. Τα πρωινά κατέβαινα πάντα με τα πόδια στην αρχή της Πειραιώς. Κάθε μέρα. Το καλό του να μένεις κέντρο. Πας παντού με τα πόδια.
 
Post 4106: Διατηρητέο νεοκλασικό επί της Μητροπόλεως 44. Από τη δεκαετία του 30 μέχρι τα τέλη της δεκαετίας του 60, λειτούργησε σαν ξενοδοχείο Royal. Φέτος το καλοκαίρι,100 χρόνια από τη γέννησή της, θα στεγάσει το Μουσείο Μαρία Κάλλας.

MMK.jpg
 
Λεωφορείο AEC REGAL 662 της Ηλεκτρικής Εταιρείας Μεταφορών (Η.Ε.Μ.) προγόνου των Η.Λ.Π.Α.Π. Παρελήφθησαν το 1968 και τα τελευταία από αυτά απεσύρθησαν το 1961.
Διόρθωση τυπογραφικού λάθους: παρελήφθησαν το 1938
 
Ναι είναι πολλοί οι Μάηδες...Αισίως έχουν περάσει 51 μέχρι στιγμής. Το λεωφορείο το παίρναμε μαζί με την μητέρα μου όταν ήμουν μικρή για να ψωνίσουμε από το κέντρο. Τότε δεν χρησιμοποιούσαμε τη λέξη κέντρο αφού λέγαμε "κατεβαίνω στην Αθήνα για ψώνια" λες και η Κυψέλη ήταν προάστιο τρομάρα μας. (Μάλλον ήταν απομεινάρι της εσωτερικής μετανάστευσης των δεκαετιών 60 και 70 αφού από το 85 και μετά άρχισε να επικρατεί ο όρος "κέντρο").
Από τα δεκαπέντε και μετά χρησιμοποιούσα το λεωφορείο μόνη μου ή με φίλες. Αλλά όχι πάντα. Πήγαινα με τα πόδια πολύ συχνά. Τα πρωινά κατέβαινα πάντα με τα πόδια στην αρχή της Πειραιώς. Κάθε μέρα. Το καλό του να μένεις κέντρο. Πας παντού με τα πόδια.
Μου δίνεις πάσα να σχολιάσω φράσεις που λέγονται επανειλημμένα στη σειρά "Εγκλήματα": "θα κατεβώ στην Αθήνα για ψώνια/θα κατεβώ στο κέντρο για ψώνια". Και οι δύο ειπώθηκαν από χαρακτήρες που μένουν η μια στα Εξάρχεια η άλλη στους Αμπελοκήπους. Όταν τα πρωτοείδα τότε δεν έδωσα σημασία γιατί δεν ήξερα την Αθήνα. Τώρα όμως όποτε ξαναβλέπω τη σειρά και τις ακούω, μου κάνει εντύπωση. Ναι οκ, μάλλον θα εννοεί "θα κατεβώ στην αγορά/εμπορικό τρίγωνο" αλλά το να βάζει ο σενάριος τους χαρακτήρες να μένουν σ'αυτές τις περιοχές και να πετάνε τέτοια ατάκα, είναι νομίζω λίγουλάκι άκυρο.
 
Τα προπύλαια του Πανεπιστημίου είναι παραπάνω;
Ναι. Στο βάθος, επί της πλατείας Κλαυθμώνος, το κτήριο του Υπουργείου Οικονομικών που κατεδαφίστηκε το 1939.

Post 4115: Κατεδαφισμένο νεοκλασικό, επί της Βασ. Σοφίας 21 και Νεοφύτου Βάμβα.

VS21.jpg
Πηγή: 7 Ημέρες Καθημερινή, 5-11-2000, Αφιέρωμα στη Λεωφ. Βασ. Σοφίας.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα