Η Παλιά Αθήνα

Τελευταία επεξεργασία:
Σταθμός ΗΣΑΠ Άνω Πατησίων
Στο βάθος επισημαίνεται η καμινάδα της παλαιάς Βιομηχανίας Μπριτάννια ενώ τα κυπαρίσσια αποτελούν την ανατολική πλευρά του άλσους Νέας Φιλαδέλφειας.

Προβολή συνημμένου 261927
Νομίζω Αντώνη ότι τα κυπαρίσσια οριοθετούν το Β' νεκροταφείο Αθηνών.
Όσο για την φωτογραφία στο αμέσως προηγούμενο ποστ νομίζω ότι πρόκειται για τον σταθμό του ηλεκτρικού Άγιος Νικόλαος.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Post 4163: Η Καλλιρρόης. Σήμερα, στη θέση του Ιλισσού, είναι οι γραμμές του τραμ. Αριστερά, ο Ναός του Αγίου Παντελεήμονος Ιλισσού.

KALLIRROHS.jpg
 
Νομίζω Αντώνη ότι τα κυπαρίσσια οριοθετούν το Β' νεκροταφείο Αθηνών.
Όσο για την φωτογραφία στο αμέσως προηγούμενο ποστ νομίζω ότι πρόκειται για τον σταθμό του ηλεκτρικού Άγιος Νικόλαος.
Θα διαφωνήσω γιατί η λήψη βλέπει προς το βορρά και στο βάθος φαίνονται οι παρυφές της Πάρνηθος. Αν επρόκειτο για το β' Κοιμητήριο Αθηνών απέναντι από το γήπεδο του Απόλλωνος Σμύρνης, τότε η λήψη θα έβλεπε προς βορειοανατολικά, θα διακρίνονταν οι γραμμές του ηλεκτρικού προς Περισσό, στο βάθος θα φαινόταν η Πεντέλη και επιπλέον θα διακρινόταν και ο Ιερός Ναός Αγίας Βαρβάρας ο οποίος βρίσκεται δίπλα από τη δεξιά πλευρά του σταθμού Άνω Πατησίων όπως τον βλέπουμε στην φωτογραφία.
Δοκίμασέ το σε τρισδιάστατη απεικόνιση στους χάρτες google όπως παρακάτω.
1683236093174.png
 
Post 4163: Η Καλλιρρόης. Σήμερα, στη θέση του Ιλισσού, είναι οι γραμμές του τραμ. Αριστερά, ο Ναός του Αγίου Παντελεήμονος Ιλισσού.

Προβολή συνημμένου 261979
Η φωτό έχει ανεβεί ξανά στο #2.356 και υπάρχουν οι σχετικές αναρτήσεις #2.358 , #2.359 , #2.360 , #2.361 , #2.362 , #2.365 , #2.366 και #2.367
 
Α ρε κατακαημένε (κατακρυμμένε) Ιλισέ... Απ' όλα αυτά τα κτίρια της φωτογραφίας τα μόνα που βρίσκω ακόμη στη θέση τους σήμερα είναι το λευκό δίπατο με τα παράθυρα στα δεξιά και ο Άγιος Παντελεήμονας στο βάθος. Μπορεί να υπάρχουν κι άλλα όμως δύσκολο να τα εντοπίσω. Το θετικό της σημερινής κατάστασης της περιοχής είναι ότι τόσο στη νησίδα (ο σκεπασμένος Ιλισός) όσο και εκατέρωθεν της Καλλιρρόης έχουν φυτευτεί αρκετά δέντρα.
 
^^^ Να έχεις περάσει εκατοντάδες φορές από το σημείο αλλά αυτή τη στιγμή στο μυαλό να υπάρχει το απόλυτο κενό και να μην μπορείς να θυμηθείς πού είναι.


Edit: @g1973tony Μπράβο βρε συ Αντώνη, είχα κολλήσει εντελώς.
 
^^^ Να έχεις περάσει εκατοντάδες φορές από το σημείο αλλά αυτή τη στιγμή στο μυαλό να υπάρχει το απόλυτο κενό και να μην μπορείς να θυμηθείς πού είναι.


Edit: @g1973tony Μπράβο βρε συ Αντώνη, είχα κολλήσει εντελώς.
Είναι από εκείνες τις φορές που για κάποιο ανεξήγητο λόγο, γιατί δεν μπορώ να πω ότι έχω περάσει τόσες πολλές φορές από το σημείο, ο εντοπισμός γίνεται με τη μία. Βεβαίως το μάτι πήγε πρώτα στο λεωφορείο ....:biglaugh:,
Επιπλέον διακρίνονται στο φανάρι, δίπλα από το λεωφορείο, ένα αμερικανικής μάρκας ταξί
και στην κάθετη οδό Μηθύμνης ένα ταξί Mercedes και δίπλα του ένα Ford Taunus πιθανότατα 17M P3.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ναι, ουσιαστικά ήταν η κοίτη του Ιλισού με τα σπίτια χτισμένα πάνω (μέσα) της. Η κάθετη οδός που φαίνεται στη φωτό είναι η Διονυσίου Αιγινήτου. Στο βάθος το ΝΙΜΤΣ. Αν δεις σύγχρονο χάρτη της περιοχής, το κομμάτι με τα σπίτια που βλέπουμε στη φωτό είναι η σημερινή φυτεμένη ζώνη που περικλείεται από τις οδούς Μαιάνδρου, Ηριδανού και Μιχαλακοπούλου μαζί με ένα κομμάτι της Μιχαλακοπούλου.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα