Η Παλιά Αθήνα

audiodee

RetroActive
Joined
26 Ιουν 2006
Μηνύματα
460
Αντιδράσεις
78
2 δραχμές το σουβλάκι

2_DRX_SOUBLAKI_30_DRX_TO_DOLLARIO.jpg


Άγιοι Θεόδωροι

AG_THEODOROI.jpg


Αμπελόκηποι

AMPELOKIPOI.jpg


Αθηνάς & Ευριπίδου

ATHINAS__EVRIPIDOU.jpg


Λυκαβηττός, κοιτώντας προς Αμπελόκηπους

From_Lycavettos_looking_towards_Amb.jpg


Οδός Ηφαίστου

HFAISTOU.jpg


Θέα του Χίλτον από τον λόφο του Λυκαβηττού

HILTON_LYCAVETTOUS.jpg


Θέα του Χίλτον από τον λόφο του Λυκαβηττού σήμερα

HILTON_LYCAVETTOUS_NOW.jpg


Ακρόπολη

historical-athens037.jpg


Υμηττός

HYMETTOS.jpg


Η κηδεία του βασιλιά Παύλου

KingPaulFuneral020.jpg


Κυδαθηναίων

kithatheneon_str.jpg


Οδός Μητροπόλεως

METROPOLIS_STR.jpg


Οδός Μιχαλακοπούλου

michalakopoulou.jpg


Οδός Μιχαλακοπούλου

new_road_michalakopoulou.jpg


Μικράς Ασίας

mikras-asias012.jpg


Μοναστηράκι

monastiraki.jpg


Πλατεία Ομόνοιας

omonia.jpg


Οδός Πανδρόσου

PANDROSOU.jpg


Οδός Πανεπιστημίου

panepistimiou.jpg


Οδός Σταδίου

STADIOU_STR.jpg


Σύνταγμα

syntagma.jpg


Ζάππειον

zappion.jpg
 
Πω πω!!!

 


Η τελευταία επί Χούντας είχε τραβηχτεί...



Τι δεν προλάβαμε να ζήσουμε...


 


Εκπληκτικές φωτό!!!


 


Σοκαρίστηκα από εκείνη που δείχνει τον Υμηττό σήμερα...



Μετά αναρωτιόμαστε γιατί θα πεθάνουμε σαν τα ποντίκια σ΄αυτή τη βρωμόπολη...
 
Καλα,φρικαρα με τον Αγιο Θωμα (Μικρας Ασιας) και τις φωτο απο Μιχαλακοπουλου!
 
Βλέποντας την αραιή κίνηση στη Σταδίου πριν 40 χρόνια, με τα αυτοκίνητα να πατάνε επάνω στις διαχωριστικές, διαπιστώνω ότι ποτέ δε θα αποκτήσουμε παιδεία, γενικώς....
 
Οταν βλέπω τέτοιες απίστευτες φωτογραφίες νιώθω πολύ άτυχος που δεν ζήσαμε την Αθήνα εκείνες τις εποχές.

Αλήθεια Audiodee είναι απο προσωπική σου συλλογή γιατί αν έχεις και άλλες τέτοιες πολύ θα ήθελα να τις δώ.
 
Αν και στην Αθήνα πηγαίνω πολύ σπάνια και μόνο για λίγες μέρες, οφείλω να πω οτι οι φωτογραφίες είναι φοβερές!

Ιδιαίτερα αυτές που δείχνουν τη θέα από το Λυκαβηττό τότε και σήμερα είναι εκπληκτικές!

Αν θέλετε κι άλλο, δείτε μια σκηνή από την ταινία [ame=http://www.youtube.com/watch?v=XVs5rVf8hB0]"Διαρρήκτες" που γυρίστηκε το 1971.
 
Περίεργο πράμα αλλά με πιάνει μια μελαγχολία κοιτώντας αυτές τις εικόνες παρόλο που δε ζούσα τότε....
 
Φανταστικες φωτογραφιες! Μπραβο! :)

Αυτη με τη Μιχαλακοπουλου μου θυμησε οτι πριν μερικα χρονια μπορουσες να δεις μικρα σπιτακια διπλα σε μεγαλες λεωφορους. Σημερα αν υπαρχουν ειναι εγκαταλελειμμενα.

Αυτη της Αθηνας-Ευριπιδου ειναι πολυ ατμοσφαιρικη και 100% παλια Αθηνα!

Και αυτη που δειχνει τον Υμηττο σημερα, αποδεικνυει οτι καποτε θα γινουμε Coruscant :D
 
Omega, οι φωτογραφίες είναι από ένα email και σκέφτηκα αντί να το κάνω forward στον κόσμο, να ανεβασω τις φωτογραφίες εδώ.

Είναι ωραίο να κοιτάς φωτογραφίες του δικού σου τόπου, πως ήταν πριν πολλά χρόνια, αλλά εφόσον δεν μεγάλωσα στην Αθήνα τις κοιτάζω με λίγη ψυχρότητα.
 
audiodee είπε:
Omega, οι φωτογραφίες είναι από ένα email και σκέφτηκα αντί να το κάνω forward στον κόσμο, να ανεβασω τις φωτογραφίες εδώ.Είναι ωραίο να κοιτάς φωτογραφίες του δικού σου τόπου, πως ήταν πριν πολλά χρόνια, αλλά εφόσον δεν μεγάλωσα στην Αθήνα τις κοιτάζω με λίγη ψυχρότητα.
Εμένα πάλι με πιάνει απογοήτευση όταν βλέπω πως είμασταν και πως καταντήσαμε.

Ειδικά αυτές που δείχνουν γαλάζιο ουρανό... :cry:
 
Στην σημερινή εφημερίδα (29/3) Νεα ΣαββατοΚυριακο εχει σαν προσφορά τόμο με αυτό ακριβώς το θέμα.

Βέβαια οι φωτογραφίες μου φάνηκαν πιο παλιές αλλά νομίζω οτι αξίζει.

Juanita έτσι ακριβώς νιώθω και εγώ και πιστεύω ότι η μεγάλη αλαγή στην Αθήνα ήρθε τη δεκαετία του 90 για μένα.
 
Γεια σας , ειμαι νεο μελος και σε μερικες απο αυτες τις φωτο ζουσα και εχω μερικες πολυ θολες αναμνησεις , οπως σε αυτη με τα αλογα νομιζω πως το θυμαμε το σκηνικο αυτο χωρις να ξερω τι ειναι.
 
Υπέροχες φωτογραφίες.

Να προσθέσω στο σχόλιο "Έλληνες στην Ομόνοια" ότι είναι καλοντυμένοι με κουστούμια και καπέλα... οι σημερινοί Έλληνες στην Ομόνοια συνήθως σε ρώτάνε

-Φιλαράκι, μήπως έχεις ένα κατοστάρικο? (το έκανα και λίγο ρετρό...!)
 
Παναγιά μου τι μου θύμισες!! Παρασκευή, πρωί της ημέρας που έπεσε η πόρτα στο Πολυτεχνείο. Μας πήραν άρον-άρον από το σχολείο και πήγαμε με τα πόδια στη Δάφνη. Τα τάνκς πήγαιναν πάνω κάτω στους δρόμους. Θυμάμαι ακόμη τις ερπήστριες πως έκαναν.. Τρόμος
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τα πρόβατα χύμα στα τσιμέντα των Αμπελόκηπων, όλα τα λεφτά!
 
Η Αθηνάς και Ευριπίδου αν μου λέγατε ότι τραβήχτηκε σήμερα θα το πίστευα
 
Παντως τις φωτογραφιες απο τη περιοχη Αμπελοκηπων και περιξ εχω καταλαβει που τραβηχτηκαν...
 
ο πατερας μου μεγάλωσε στους Αμπελόκηπους και μου περιέγραφε τέτοιες φάσεις πολυ γέλιο.. καλά άσε η ομόνοια πλέον είναι ένας βούρκος.. ντροπή στο δήμο της Αθήνας που για εμένα την ομόνοια πρέπει να την αναλάβει πλέον ο OHE...
 
Η Ομόνοια πριν από 30-40 χρόνια (δεν ξέρω ακριβή έτος της φώτο - μάλλον για 60s μου κάνει)
 
Πίσω
Μπλουζα