Η ΡΕΤΡΟ τηλεόραση μέσα απ' τη μικρή και τη μεγάλη οθόνη

mhmerotategiatipino είπε:
Αν υποψιαστω ότι η Νορα Βαλσαμη εχει στο προσωπικο της αρχειο την Αναδυομενη....θα μπουκαρω σπιτι της!!!!!!!!!!!!!!!
Πάμε μαζί; Το έχει!... :D
 
Ραντεβου στη γωνια λοιπον! :) )))))))))))))))))

(να της στειλω καμια επιστολη του στυλ Αγαπητη κυρια Βαλσαμη, οταν πεθανετε (χτυπα ξυλο) θελουμε να μας δωρισετε το πολυτιμο αρχειο σας, υπογραφη: Βιβλιοθηκη ταδε! :ρρρρρρρρρρρρρρ
 
Μια διορθωση στο ποστ,ευχαριστω πολυ τη Bambinella γιατι με βοηθησε να καταλαβω οτι προκειται για τον Σερλοκ Χολμς αφου ο ηθοποιος στα δεξια της 1ης φωτο ειναι ψηλος,χωρις μουστακι(πραγμα αδυνατο για εναν "Πουαρω" της Αγκαθα Κριστι).Ψαχνουμε δηλαδη για ταινια (ή σειρα) με τον Σερλοκ Χολμς και τον δοκτωρ Γουατσον που φαινονται σ αυτη τη φωτο

attachment.php


κοιταζοντας καλυτερα τον ηθοποιο μου θυμιζει τον Peter O'Toole,μηπως ειναι αυτος;

ή μηπως ο Peter Cushing;

peter cushing.JPG

Επισης στο ποστ48 η Bambinella μου ειπε οτι το στιγμιοτυπο με τον Χιτσκοκ πρεπει να ειναι απ τη σειρα "Ο Αλφρεντ Χιτσκοκ παρουσιαζει"

και οτι το στιγμιοτυπο με τα μαυρα πουλια ειναι απ την ταινια του Χιτσκοκ "Τα πουλια"
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη σειρα "Ο χηρος,η χηρα και τα χειροτερα",στο επεισοδιο που ηταν γκεστ σταρ η Αλικη,οι ηθοποιοι(πλην του Κωστα Καρρα)βλεπουν μαζι με την Αλικη αποσπασματα απο 3 ελληνικες ταινιες,συγκεκριμενα προκειται για 3 τραγουδια

attachment.php


"Η Αλικη στο ναυτικο" - "Ο γλαρος"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


http://www.youtube.com/watch?v=19VHLlBW5Bk

"Η μουσιτσα" - "Ρικο ρικοκο"

attachment.php
attachment.php
attachment.php


http://www.youtube.com/watch?v=ZNez3RAH_SE

"Το ξυλο βγηκε απ τον παραδεισο" - "Εχω ενα μυστικο"

attachment.php
attachment.php







Σε αλλο επεισοδιο ο πεινασμενος Κωστας Καρρας βλεπει μια γαλλικη ταινια,μετα απο ψαξιμο(βοηθησε πολυ η συμμετοχη του Marcello Mastroianni) βρηκα οτι προκειται για την "La grande bouffe"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη βιντεοταινια "Πειρασμος" η Ελενη Φιλινη βλεπει στο διαμερισμα της την ταινια "Nine 1/2 weeks"

op5.JPG

την ιδια ταινια παρακολουθει για λιγο και ο Γιαννης Κατρανης στο διαμερισμα του αλλά στη συζυγο του δεν αρεσει και αλλαζει καναλι

op0katranis.JPG

op1.JPG
 
Tελικα,στο ποστ30 το 3.ειναι σιγουρα επεισοδιο της σειρας "τολμηρες ιστοριες" με τιτλο "ανευ ορων"

tolm7.JPG

το ιδιο ισχυει και για το 2. ο τιτλος του επεισοδιου ειναι "πειρασμος"

tol00.JPG

Σ ενα επεισοδιο της σειρας "Ο χηρος,η χηρα και τα χειροτερα ο Κωστας Ζαχαρακης βλεπει στην τηλεοραση την εκπομπη "ciao ANT1" στην οποια ομως συμμετεχουν καποιες ηθοποιοι της σειρας,αυτο σημαινει οτι η "εκπομπη" αυτη εγινε για το συγκεκριμενο επεισοδιο της σειρας..Προσθετω τα στιγμιοτυπα μονο και μονο γιατι φαινεται το στουντιο και ενα παιχνιδι για τους τηλεθεατες

x,al10.JPG

x,al13.JPG

tolm2.JPG

tolm6.JPG

x,al5.JPG

x,al12.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σε διαφορα επεισοδια της σειρας "τολμηρες ιστοριες" οι ηθοποιοι παρακολουθουν:

1.ντοκιμαντερ για τις φαλαινες στην ΕΡΤ2 (παρατηρειστε πώς "μετακινειται" το σημα απο δεξια στ αριστερα και ξανα στα δεξια μεσα σε ελαχιστα δευτερολεπτα)

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


2.κατι δειχνει στην tv αλλά δεν ξερω τι

attachment.php


3.εκπομπη του ΑΝΤ1 με τη Σεμινα Διγενη και καλεσμενο τον Κωστα Χαριτοδιπλωμενο και αλλους,συμφωνα με τη retrodb προκειται ή για την "Ιστοριες για αγριους" ή για την "Made in Greece" ή για την "Αλλοι καιροι"

attachment.php
attachment.php


4.μαλλον την ξενη ταινια "Striking distance"/"Σε αποσταση βολης"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


5.Μια ηθοποιος λεει οτι βλεπει την ξενη ταινια "Η νυχτα με τις μασκες",δεν ξερω αν ειναι οντως αυτος ο τιτλος

t,nix5.JPG

t,nix.JPG

t,nix1.JPG

t,nix3.JPG

t,nix4.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ναι, είναι βίντεο κλιπ από τη μετάδοση του MCM μέσω του Seven X.

Το ένα κλιπ είναι το A Girl Like You του Edwyn Collins, αυτό που εμφανίζεται στα περισσότερα καρέ.

 
nwntas είπε:
Ναι, είναι βίντεο κλιπ από τη μετάδοση του MCM μέσω του Seven X.Το ένα κλιπ είναι το A Girl Like You του Edwyn Collins, αυτό που εμφανίζεται στα περισσότερα καρέ.
ευχαριστω nwntas,βλεπω οτι το κατεχεις το θεμα με τα βιντεοκλιπ :)

Στη σειρα "Ταυρος με τοξοτη" η Πεγκυ Σταθακοπουλου βλεπει το θριλερ "Diva"

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


 
katerinak είπε:
ευχαριστω nwntas,βλεπω οτι το κατεχεις το θεμα με τα βιντεοκλιπ :)
Τόσες εργατοώρες μπροστά από μια οθόνη (τηλεοπτική ή υπολογιστή) πρέπει κάποια στιγμή να αποδώσουν καρπούς! :p

Το δεύτερο κλιπ πρέπει να βρω, αλλά δύσκολο.
 
nwntas είπε:
Τόσες εργατοώρες μπροστά από μια οθόνη (τηλεοπτική ή υπολογιστή) πρέπει κάποια στιγμή να αποδώσουν καρπούς! :p
Το δεύτερο κλιπ πρέπει να βρω, αλλά δύσκολο.
:) δεν ξερω αν οι παρακατω επιπλεον φωτο θα μπορουσαν να βοηθησουν,προκειται για το 19ο επεισοδιο της σειρας "Σκορπιος"

skorp14.JPG

skorpi10.JPG

skorp12.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
στο ποστ10 στην εκπομπη "Ψηλα τα χερια" οντως καλεσμενος ηταν ο Βασιλης Διαμαντοπουλος (39η εκπομπη)

psilataxeria.JPG

kanel.JPG
 
Στη σειρα "Μαλιστα κυριε" η Ρενα Βλαχοπουλου και ο Μιχαλης Γουναρης παρακολουθουν στην ΕΡΤ2 την κληρωση του λαχειου

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καραρετρό κλήρωση λαχείου!

Τότε που δεν υπήρχαν αυτά τα σούπερ ντούπερ πολύπλοκα φαντασμαγορικά μηχανήματα να βγάζουν αριθμούς, υπήρχε αυτή η μεταλλική κατασκευή με τα μπαλάκια, που γύρναγε σαν σουβλιστό αρνί πάνω σε μια ξύλινη έδρα. Έβγαινε το μπαλάκι από την τρύπα κάτω και η κυρία που σούβλιζε την κληρωτίδα αναλάμβανε να ξεβιδώσει το μπαλάκι και να το μοστράρει στην κάμερα. Κάπου απογευματάκι δε γινόταν η κλήρωση του λαχείου;
 
nwntas είπε:
Καραρετρό κλήρωση λαχείου!
Τότε που δεν υπήρχαν αυτά τα σούπερ ντούπερ πολύπλοκα φαντασμαγορικά μηχανήματα να βγάζουν αριθμούς, υπήρχε αυτή η μεταλλική κατασκευή με τα μπαλάκια, που γύρναγε σαν σουβλιστό αρνί πάνω σε μια ξύλινη έδρα. Έβγαινε το μπαλάκι από την τρύπα κάτω και η κυρία που σούβλιζε την κληρωτίδα αναλάμβανε να ξεβιδώσει το μπαλάκι και να το μοστράρει στην κάμερα. Κάπου απογευματάκι δε γινόταν η κλήρωση του λαχείου;
προτιμω τη ρετρο κληρωση απ τη συγχρονη :)

θυμαμαι να τη δειχνει το βραδακι,πριν το βραδινο δελτιο ειδησεων αλλά δε βαζω το χερι μου στη φωτια
 
Νωντα μηπως εχεις καμμια ιδεα για ποιο τραγουδι προκειται;μοιαζει για παιδικο γαλλικο τραγουδι :wait2:

attachment.php


17ο επεισοδιο της σειρας "Ντολτσε βιτα",ακουγεται στα

λεπταdolmanol.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
^^

τώρα αν σου πω ότι το συγκεκριμένο κομμάτι το ψαχνα κι εγω, γιατι μου κανε εντύπωση;;; συναντούνται τα πνεύματα!!!

εδώ δυστυχώς παραιτούμαι, γιατι δεν ξέρω γαλλικά, οπότε δε μπορώ να κανω αναζήτηση μέσω των στίχων. θα δοκιμάσω πάντως...
 
nwntas είπε:
^^τώρα αν σου πω ότι το συγκεκριμένο κομμάτι το ψαχνα κι εγω, γιατι μου κανε εντύπωση;;; συναντούνται τα πνεύματα!!!

εδώ δυστυχώς παραιτούμαι, γιατι δεν ξέρω γαλλικά, οπότε δε μπορώ να κανω αναζήτηση μέσω των στίχων. θα δοκιμάσω πάντως...
σοβαρα κι εσυ το εψαχνες;

μακαρι να βρεθει..παντως δε φαινεται να ειναι κομματι που ακουστηκε στη eurovision,θα το ηξερες αν ηταν ;)

μαλλον απο καποια εκπομπη πρεπει να ειναι,δυστυχως στη σκηνη που φαινεται η τηλεοραση δεν υπαρχει πουθενα το σημα του καναλιου,ισως να βοηθουσε..

Αφου η σειρα ξεκινησε το 1995 λογικα εκεινη την περιοδο θα ακουγοταν και το συγκεκριμενο τραγουδι
 
Πίσω
Μπλουζα