Η ΡΕΤΡΟ τηλεόραση μέσα απ' τη μικρή και τη μεγάλη οθόνη

katerinak είπε:
σοβαρα κι εσυ το εψαχνες;μακαρι να βρεθει..παντως δε φαινεται να ειναι κομματι που ακουστηκε στη eurovision,θα το ηξερες αν ηταν ;)

μαλλον απο καποια εκπομπη πρεπει να ειναι,δυστυχως στη σκηνη που φαινεται η τηλεοραση δεν υπαρχει πουθενα το σημα του καναλιου,ισως να βοηθουσε..

Αφου η σειρα ξεκινησε το 1995 λογικα εκεινη την περιοδο θα ακουγοταν και το συγκεκριμενο τραγουδι
Γιουροβίζιον δεν είναι, αλλά μου θύμισε το στυλ του Jordy (γαλλικά παιδικά τραγούδια), και γι' αυτό ήθελα να το βρω, αλλά δεν... :(

κάποιος γαλλομαθής, παιδιά;;;

Πάντως το γαλλικό TV5 ακόμα και σήμερα βάζει μουσικές εκπομπές, με καλεσμένους σε στούντιο-σκηνές και κόσμο μαζεμένο, που τραγουδούν διάφορα γαλλικά κομμάτια. Πολύ όμορφες παραγωγές. Ίσως να είναι μια τέτοια παραγωγή κι αυτή.
 
γι αυτο εγραψα κι εγω οτι προκειται για γαλλικο παιδικο τραγουδι(ακουγονται και φωνες παιδιων)

αν δεν υπηρχαν οι "παρεμβολες"/ατακες των ηθοποιων στην αρχη ισως να εβγαζα ακρη.Εκανα γαλλικα 6 χρονια στο σχολειο (και μια φορα τη βδομαδα για 3χρονια με δασκαλα)αλλά δυστυχως δυσκολευομαι πολυ πια και να τα μιλησω και να τα γραψω,μου ειναι σχετικα πιο ευκολο να τα διαβαζω,αν τυχει..

ισως να αναφερεται στα ζωα που ζουν στην αυλη του σπιτιου: κοτες κλπ ή μπορει στις εργασιες που κανουν τα παιδια στο σπιτι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
katerinak είπε:
Εκανα γαλλικα 6 χρονια στο σχολειο (και μια φορα τη βδομαδα για 3χρονια με δασκαλα)αλλά δυστυχως δυσκολευομαι πολυ πια και να τα μιλησω και να τα γραψω,μου ειναι σχετικα πιο ευκολο να τα διαβαζω,αν τυχει..ισως να αναφερεται στα ζωα που ζουν στην αυλη του σπιτιου: κοτες κλπ ή μπορει στις εργασιες που κανουν τα παιδια στο σπιτι
Σε νοιώθω! (όπως δήλωσα προσφατα και σε άλλο thread :p ) Μπορεί να είναι κάποιο κομμάτι στυλ Alouette.
 
Σ ενα επεισοδιο της σειρας "Η Ελιζα και οι αλλοι" η Μιρκα Παπακωνσταντινου βλεπει ενα αποσπασμα του μιουζικαλ Annie (1982)

attachment.php
attachment.php


"It's a hard knock life"

[video=youtube;-0bOH8ABpco]

el1.JPG

el2.JPG
 
Σ ενα επεισοδιο της σειρας "Ντολτσε βιτα" η Μαρια Φωκα βλεπει την ταινια "Cleopatra"

dol2.JPG

dol1.JPG
 
Σε αλλο επεισοδιο της σειρας "Ντολτσε βιτα" στο σπιτι της "Σασας" η Αννα Παναγιωτοπουλου με την Κατιανα Μπαλανικα βλεπουν την ταινια "Οσο υπαρχουν ανθρωποι"/"From here to eternity"

dol4.JPG

[video=youtube;1W6AGM-LxGY]

dol3.JPG
 
Σε αλλο επεισοδιο και παλι στο σπιτι της "Σασας" η Αννα Παναγιωτοπουλου με την Κατιανα Μπαλανικα βλεπουν μια ξενη ταινια,δεν ξερω αν βοηθαει το στιγμιοτυπο να βρεθει ο τιτλος

attachment.php


Σε αλλο επεισοδιο ο Χριστοφορος Παπακαλιατης βλεπει την ξενη ταινια "King David"

attachment.php


dolx1.JPG

d.JPG
 
Γνωριζετε σε ποιες ελληνικες σειρες (εκτος απ αυτες που αναφερθηκαν στο παρον θεμα) οι ηθοποιοι παρακολουθουσαν στην τηλεοραση καποιες απ τις ρετρο σειρες της δεκαετιας '70 ή και '80;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη σειρα "Η Ελιζα και οι αλλοι" η Μιρκα Παπακωνσταντινου βλεπει την ξενη ταινια "Ολεθρια σχεση"/"Fatal attraction" (ευτυχως που ειπε τον τιτλο της ταινιας)

e3.JPG

και το βιντεοκλιπ "Σημερα" με την Αντζελα Δημητριου

eli13.JPG

[video=youtube;qW_-bNLNer4]

e00.JPG

e1.JPG

eli10.JPG

eli11.JPG
 
Στη σειρά ''Το κορίτσι από το ποτάμι'' στο 5ο επεισόδιο στο 6.24 και 6.34 η τηλεόραση προβάλλει κάποιο δελτίο ειδήσεων το οποίο αναφέρεται σε πόλεμο, ίσως είναι ο πόλεμος του Περσικού Κόλπου στις αρχές της δεκαετίας του 90.
 
BETTY BOOP είπε:
Στη σειρά ''Το κορίτσι από το ποτάμι'' στο 5ο επεισόδιο στο 6.24 και 6.34 η τηλεόραση προβάλλει κάποιο δελτίο ειδήσεων το οποίο αναφέρεται σε πόλεμο, ίσως είναι ο πόλεμος του Περσικού Κόλπου στις αρχές της δεκαετίας του 90.
ετοιμο,δε φαινεται ομως το σημα του καναλιου,το πιθανοτερο ειναι να προκειται για κρατικο καναλι

ko4.JPG

ko1.JPG

ko3.JPG
 
Στη σειρά ''Το κορίτσι από το ποτάμι'' στο 8ο επεισόδιο, η τηλεόραση προβάλλει μια ταινία (16.48-16.52 του επεισοδίου). Δεν ξέρω ποια ταινία είναι, λέει στο πλάνο ''Οι άντρες που βλέπεις εδώ, δεν είναι πραγματικοι άντρες''.
 
BETTY BOOP είπε:
Στη σειρά ''Το κορίτσι από το ποτάμι'' στο 8ο επεισόδιο, η τηλεόραση προβάλλει μια ταινία (16.48-16.52 του επεισοδίου). Δεν ξέρω ποια ταινία είναι, λέει στο πλάνο ''Οι άντρες που βλέπεις εδώ, δεν είναι πραγματικοι άντρες''.
ετοιμα τα στιγμιοτυπα

kor2.JPG

η Γιαπωνεζα μιλαει αγγλικα αλλά ουτε κι εγω γνωριζω τον τιτλο της ταινιας

kor1.JPG
 
Μήπως είναι ο Τελευταίος Αυτοκράτορας;

Επιβεβαιώνω, είναι ο Τελευταίος Αυτοκράτορας

ο τελευταιος αυτο&#95.jpg

Εν τω μεταξύ, τι περικοπή έχουν κάνει στο κάδρο για να χωρέσει στην οθόνη της τηλεόρασης... Πόση εικόνα χαμένη...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
nwntas είπε:
Μήπως είναι ο Τελευταίος Αυτοκράτορας;
Επιβεβαιώνω, είναι ο Τελευταίος Αυτοκράτορας

Προβολή συνημμένου 89199

Εν τω μεταξύ, τι περικοπή έχουν κάνει στο κάδρο για να χωρέσει στην οθόνη της τηλεόρασης... Πόση εικόνα χαμένη...
Νωντα συγχαρητηρια που το βρηκες :)

εγω ακομη δε μπορω να θυμηθω τον τιτλο με τον Σερλοκ Χολμς :banghead: :banghead:
 
Μια πρόχειρη αναζήτηση δεν απέδωσε καρπούς :(

Θα ξαναπροσπαθήσω ;) Με Σέρλοκ Χολμς δεν έχω ασχοληθεί πολύ, οπότε δε μπορώ να βοηθήσω 100%
 
Σ ενα επεισοδιο της σειρας "Η Ελιζα και οι αλλοι" η Μαρθα Βουρτση και η Μιρκα Παπακωνσταντινου παρακολουθουν στο MEGA τους τιτλους εναρξης της ομωνυμης σειρας

attachment.php


και λεει η ΜΒ:"ρε παιδακι μου αυτη την αηδια θα δουμε τωρα;αλλαξε καναλι να μην ξερασω"

απαντα η ΜΠ:"γιατι καλε;μια χαρα σηριαλακι"

ΜΒ:"και τι σ αρεσει βρε παιδακι μου;δυο τρελες ζωντοχηρες μανα και κορη,το μυαλο τους ειναι ολο στο.. αντε καλυτερα να μη μιλησω"

ΜΠ:"εμενα μ αρεσει"

ΜΒ:"ασε το αλλο δηλαδη.."

ΜΠ:"ποιο";

ΜΒ:"που δεν ξεχωριζεις ποια ειναι η μανα και ποια ειναι η κορη"

και λιγα εξτρα

"χρονια πολλα" και "καλες γιορτες" απ το MEGA

attachment.php
attachment.php
attachment.php
attachment.php


διαφημιστικο με το ΜΑΧ

attachment.php
attachment.php

ερωτηση: ο εικονιζομενος ηταν παρουσιαστης προγραμματος ή προκειται για ηθοποιο;

Στη σκηνη απλα ανακοινωνει την προκυρηξη ενος διαγωνισμου πρωτοτυπου σεναριου για το πρωτοχρονιατικο σοου του σταθμου

e013.JPG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Στη σειρα "ενας αξιολατρευτος μπελας" ο Γιωργος Δουρης κατι παρακολουθει στην τηλεοραση αλλά δεν ξερω αν ειναι ξενη ταινια ή ξενη σειρα

attachment.php


enas.JPG
 
katerinak είπε:
Στη σειρα "ενας αξιολατρευτος μπελας" ο Γιωργος Δουρης κατι παρακολουθει στην τηλεοραση αλλά δεν ξερω αν ειναι ξενη ταινια ή ξενη σειρα
attachment.php
To Moonlighting είναι με τον Μπρους και την Σύμπιλ :p
 
Πίσω
Μπλουζα