Η αλεπού και ο μπούφος (1987 ΕΤ2)

exetlaios

Retro PaTRi@RcH
Joined
17 Mαϊ 2006
Μηνύματα
4.460
Αντιδράσεις
1.037
Η αλεπού και ο μπούφος (1987-88?), ΕΤ2


Πρεμιέρα: Δευτέρα 30/11/1987



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/%CE%97_%CE%B1%CE%BB%CE%B5%CF%80%CE%BF%CF%8D_%CE%BA%CE%B1%CE%B9_%CE%BF_%CE%BC%CF%80%CE%BF%CF%8D%CF%86%CE%BF%CF%82

Αν δεν απατώμαι, παιζόταν στην ΕΡΤ2.

Με Κωνσταντίνου και Τζοβάνα Φραγκούλη.

Θυμάμαι ότι μου άρεσε αρκετά, αλλά καθόλου, τι γινόταν.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Έχω την εντύπωση ότι παιζόταν στην κρατική τηλεόραση. Αν θυμάμαι καλά ο Παπαματθαίου έπαιζε τον «cool» αδερφό του Κωνσταντίνου και πέταγε κάτι καλές ατάκες. Από ’κει και πέρα μόνο εικόνες θυμάμαι… :eek:
 
στην ΕΡΤ-2 νομιζω παιζοτανε.

μετα νομιζω πηγε στο μεγκα ο κωσταντινου κ εκανε τα πατηρ υιος κ αγιο πνευμα κ τα 7 κακα της μοιρας μου
 
Aπό την αρχή

δεκαετία 1980 από ερτ-2

3 και ο Κούκος 1985 σειρά του Γιώργου Κωνσταντίνου με συμπροταγωνίστρια την Τζοβάννα Φραγκούλη.

Μη μου γυρνάς την Πλάτη 1986 σειρά του Κωνσταντίνου με την Μίρκα Παπακωνσταντίνου

Η Αλεπού και ο Μπούφος 1987 σειρά του Κωνσταντίνου πάλι με την Τζοβάννα

Πατήρ Υιος και Πνεύμα 1990 σειρά του Κωνσταντίνου πάλι με την Τζοβάννα

Ιδιωτική τηλεόραση 1990 και δώθε

Άγγελος κατά λάθος 1990 (Αντ-1) με συμπρωταγωνιστή τον Λάμπη Λιβιεράτο στο ρόλο του Άγγελου. (trivia η σειρά ουσιαστικά είναι spin off μιας βιντεοταινίας του Κωνσταντίνου και του Βλάση Μπονάτσου με τίτλο Ο Διάβολος και το Κέρατό του)

Τα 7 κακά της Μοίρας μου 1991-94 (Μεγκα) η μακροβιότερη σειρά του Κωνσταντίνου
 
ολα σωστα νομιζω Dom εκτος απο το πατηρ υιος κ αγιο πνευμα.νομιζω οτι ηταν στο μεγκα.σε ενα seartch που εκανα στο νετ για να βεβαιωθω βρηκα το εξης:«Πατήρ, Υιός και... Πνεύμα»

Κωμική σειρά 30 επεισοδίων σε σκηνοθεσία Αντώνη Τέμπου, προβλήθηκε το 1989 στην ιδιωτική τηλεόραση. Τον πατήρ υποδυόταν ο Γιώργος Κωνσταντίνου, τον υιό ο Παπαδόπουλος και το Άγιο Πνεύμα η Τζοβάνα Φραγκούλη. Δεν θα ξεχάσουμε τα καφέ γιλέκα του Σπύρου Παπαδόπουλου.
 
Ξεχασατε να αναφερετε τα ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ αυτοτελη επεισοδια γελιου απο τις πρωτες σειρες που θυμαμαι τον Κωνσταντινου (που εχει γραψει ιστορια στην TV) oπου επαιζε μαζι με την Ξενια Καλογεροπουλου (πρεπει να ηταν και ο Βουρος σαν ανιψιος) σε σκηνοθεσια του Γιαννη Δαλιανιδη (επισης ιστορια) Καταπληκτικη συνεργασια των 2 που εμελε να ειναι και η μοναδικη (υπαρχουν και οι ταινιες τους βεβαια με Νο1 το Ξυπνα Βασιλη αλλα εδω παμε αλλου). :thumbup: Υ.Σ να μην ξεχασω στην αλεπου το ονοματεπωνυμο του πρωταγωνιστη Ντινος Φολας:biglaugh: :biglaugh: και τα φοβερα ματομπουκαλα που φορουσε στην αρχη της σειρας μετα εγινε πιο :cool: και τον ερωτευθηκε η Τζοβανα.:rolleyes:
 
Όπως επίσης και το ανυπέρβλητο "3 και ο Κούκος"!!!!
 
Dominion είπε:
Aπό την αρχή δεκαετία 1980 από ερτ-2

3 και ο Κούκος 1985 σειρά του Γιώργου Κωνσταντίνου με συμπροταγωνίστρια την Τζοβάννα Φραγκούλη.

Μη μου γυρνάς την Πλάτη 1986 σειρά του Κωνσταντίνου με την Μίρκα Παπακωνσταντίνου

Η Αλεπού και ο Μπούφος 1987 σειρά του Κωνσταντίνου πάλι με την Τζοβάννα

ta thymamai ayta ta 3!!!!!!!!

i alepou k o mpoufos eixe kommati tis elenis dimou,to edeixne kai to 89-90 8ymamai pou imoun 3-4 xronwn!!!!!!!
 
Μη φοβηθεις δεν ειμαι ουφο

ή μηπως σου θυμιζω κα'να μπουφο

Μου λες δεν ξερεις πού να εισαι, πού

μικρη και πονηρη μου αλεπου ;)
 
domniki είπε:
Μη φοβηθεις δεν ειμαι ουφοή μηπως σου θυμιζω κα'να μπουφο

Μου λες δεν ξερεις πού να εισαι, πού

μικρη και πονηρη μου αλεπου ;)
Απο το Μιχάλη Ρακιντζή όταν ήταν στα πολύ πάνω του. #)
 
Μπραβο για το τραγουδακι και τον Ρακιντζη,μου φερατε αναμνησεις ,πραγμα που σπανιζει τελευταιως. :precry:

Φανατικος με ολα τα σηριαλ του Κωνσταντινου απο εποχη "Καθημερινων","Μη μου γυρνας την πλατη" και αλλα πολλα.
 
Η αλεπού κι ο μπούφος

Στο "η αλεπού και ο μπούφος", ο Γιώργος Κωνσταντινου, φορουσε κατι χοντρα γυαλια μυωπιας. Τον φροντιζε η θεια του, η Ντινα Κώνστα. Περιπου σαραντάρης με καμια απολυτως σχεση στο ενεργητικο του, καταλοιπο απο την πεθαμενη μανα του, που την ειχε σαν θεα, αν και τον καταπιεζε πολυ στο θεμα των γυναικων, απαιτωντας να ειναι η μοναδικη γυναικα της ζωης του, και πολυ "μπουνταλας" πλεον, μαθαινει πως ειναι ο βασικος κληρονομος ενος "αμπελουργου" που ήταν "οικογενειακος φιλος" της μητερας του. Παρουσιαζεται τοτε μια μακρινη ανιψια του αμπελουργου που έλπιζε να παρει και εκεινη κατι. Η Τζοβανα Φραγκουλη. Ειχε μια μητερα, και ενα αδερφακι. Τον αντιπαθει αμεσως, ενω οποτε τον συναντα, ολα στραβα της πηγαινουν. Ο αδερφος του αμπελουργου, προσβαλει την διαθηκη, και για να κερδισουν οι άλλοι, κανονιζουν επειτα απο περιπετειες έναν ψευτικο γαμο, για να γινει πιο δυνατη η συγγενεια, παρα την αντιπαθεια που νιωθει η Τζοβανα.

Αφου παιρνουν την διαθηκη, η Τζοβανα θελει να χωρισει. Ο Γιωργος την αγαπα όμως, και αποφασιζει σε μια στιγμη απελπισιας να χαρισει τα λεφτα στον αντιδικο. Τοτε μαθαινει απο την θεια του, οτι ειναι στην παραγματικοτητα, γιος του αμπελουργου, καρπος παρανομης σχεσης με την μητερα του. Αυτο τον κανει να αλλάξει τελειως σταση ζωης.

Τοτε παρουσιαζεται ενας ξαδερφος της Τζοβανας, που τον βοηθα να αλλαξει, να σουλουπωθει για να την κερδισει.

Η Τζοβανα εκεινη την εποχη θελει καποιον άλλον. Αφου την πατα μαζι του γιατι αποδεικνυεται απατεωνας, και βλεπει τον μεταμορφωμενο Γιωργο, αλλαζει γνωμη για εκεινον.

Ο Γιωργος, σε συνεννοηση παντα με τον ξαδερφο της, την παιδευει αρκετα μεχρι να πειστει για εκεινη.

Η τελευταια σκηνη ειναι που τον καλει στην κρεβατοκάμαρα της.

Χαρακτηριστηρικα θυμαμαι πως εκεινη την εποχη, ο Κωνσταντινου δηλωνε, πως δεν εβλεπε την ωρα να ξεφορτωθει τα γυαλια, και όλοι εμεις αναρωτιωμασταν πως βλεπει, και αν θα του μεινει κουσουρι.

Πωπω, σαν την πρωτη βερσιον της "Μαριας της ασχημης" ειναι. Κλασεις ανωτερο βεβαια, και καθολου ξενερωτο!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@Λορενα, εισαι φοβερη :worship: Θυμασαι ολες τις λεπτομερειες της σειρας. Θυμαμαι οτι την εβλεπα κ'εγω, αλλα δεν θυμομουν τιποτα παραπανω απο τους πρωταγωνιστες...
 
Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει κανείς το τραγούδι των τίτλων (είτε μόνο ήχο είτε και με εικόνα); Θα το ήθελα πάρα πολύ...
 
stam1370 είπε:
Υπάρχει περίπτωση να ανεβάσει κανείς το τραγούδι των τίτλων (είτε μόνο ήχο είτε και με εικόνα); Θα το ήθελα πάρα πολύ...
Ναι βρε παιδια...Δεν μπορω να το βρω πουθενα ουτε κι εγω...Ξέρει κανεις τίτλο???Πού μπορούμε να το βρούμε???
 
κατα βάθος αλεπού - Ελένη Δήμου!
 
thebest20 είπε:
κατα βάθος αλεπού - Ελένη Δήμου!
Κατά διαβολική σύμπτωση δεν είναι αυτό...Έτυχε η Δήμου να έχει κι άλλο τραγούδι με αλεπού...Αυτό είναι του Λάκη Παπαδόπουλου...Αυτό που εννοούμε εμείς είναι το Μιχάλη Ρακιντζή...Αν ξέρει κάποιος τπτ.....
 
Στην ίδια πολυκατοικία έμενε και ο Μάρκος Λεζές που συμβούλευε τον Κωνσταντίνου (Μάρκος Λεζές so 80ssss)!
 
Κανένας δεν ξέρει τπτ για το τραγούδι???Ας το ανεβάσει κάποιος....
 
Παιδιά οποιος έχει 1 επεισόδιο απο τη σειρα ''Η ΑΛΕΠΟΥ ΚΙ Ο ΜΠΟΥΦΟΣ''...ας το ανεβάσει κάπου....'Η τουλάχιστον τους τίτλους αρχής...το τραγουδάκι ήταν τέλειο....το ψάχνω,,,,,
 
Πίσω
Μπλουζα