Η αμαρτία της ομορφιάς (1972)

προβλεψιμη ταινια,καπως αφελης,χωρις εκπληξεις και ανατροπες
η τασσω καβαδια ειναι πολυ καλη εδω πραγματι
 
γέλασα πολύ με τον Λευτέρη Βουρνά, "θα σου τα δώσω πίσω τα λεφτά παλιόγρια!!!"
 
γέλασα πολύ με τον Λευτέρη Βουρνά, "θα σου τα δώσω πίσω τα λεφτά παλιόγρια!!!"
Η το αλλο στην ιδια σκηνη που λεει "Ναι ειμαι μεθυσμενος, αλλα ξερω πολυ καλα τι λεω" και ενα λεπτο αργοτερα φωναζει "Δεν ειμαι μεθυσμενος κυριε Αλεκο, δεν ειμαι μεθυσμενος!"
 
"Για τις ωραίες γάμπες μιας ασήμαντης θα τα τινάξουμε όλα στον αέρα" Διαχρονική ατάκα από τις λίγες της μέγιστης Τασσώς που απεικονίζει την για δεκαετίες πραγματικότητα. Σταρλετίτσες που ο καλός Θεούλης τις προίκισε με ομορφιά αλλά και παμπόνηρη νοοτροπία (και μαγκιά τους στην τελική) να τυλίξουν τον πλούσιο γαμπρό από ανιδιοτελή αν μη τι άλλο συναισθήματα αληθινής αγάπης. Το ότι είναι πάμπλουτος ελάτε τώρα είναι μια απλή σύμπτωση. Και ας στερείται ο πλούσιος γαμπρός εμφάνιση, είναι πάνω από όλα καλός άνθρωπος που τις κέρδισε με την προσωπικότητα του Ε9 του. Όλως τυχαίως σε πολύ λίγα χρόνια αρχίζει η φθορά λόγω βαριεμάρας της νεαράς με τα λεφτά αισθήματα και μετά το κέρατο πάει σύννεφο με τα ολέθρια πρωτοσέλιδα αποτελέσματα προς τέρψην του φιλοθεάμονος κοινού.
Στην ταινία αυτή σαν παραμύθι που είναι ο πλούσιος γαμπρός τυχαίνει να είναι ωραίος και να υπάρχει πραγματική αγάπη μεταξύ του ζευγαριού. Αν βρείτε ανάλογο ζευγάρι στις μέρες μας εγώ θα προστρέξω κατευθείαν στον Ευαγγελισμό να μου αλλάξουν τα αυτιά.
 
Τελευταία επεξεργασία:
"Για τις ωραίες γάμπες μιας ασήμαντης θα τα τινάξουμε όλα στον αέρα" Διαχρονική ατάκα από τις λίγες της μέγιστης Τασσώς που απεικονίζει την για δεκαετίες πραγματικότητα. Σταρλετίτσες που ο καλός Θεούλης τις προίκισε με ομορφιά αλλά και παμπόνηρη νοοτροπία (και μαγκιά τους στην τελική) να τυλίξουν τον πλούσιο γαμπρό από ανιδιοτελή αν μη τι άλλο συναισθήματα αληθινής αγάπης. Το ότι ειναι πάμπλουτος ελάτε τώρα είναι μια απλή σύμπτωση. Και ας στερείται ο πλούσιος γαμπρός εμφάνιση, είναι πάνω από όλα καλός άνθρωπος που τις κέρδισε με την προσωπικότητα του Ε9 του. Όλως τυχαίως σε πολύ λίγα χρόνια αρχίζει η φθορά λόγω βαριεμάρας της νεαράς με τα λεφτά αισθήματα και μετά το κέρατο πάει σύννεφο με τα ολέθρια πρωτοσέλιδα αποτελέσματα προς τέρψην του φιλοθεάμονος κοινού.
Στην ταινία αυτή σαν παραμύθι που είναι ο πλούσιος γαμπρός τυχαίνει να είναι ωραίος και να υπάρχει πραγματική αγάπη μεταξύ του ζευγαριού. Αν βρείτε ανάλογο ζευγάρι στις μέρες μας εγώ θα προστρέξω κατευθείαν στον Ευαγγελισμό να μου αλλάξουν τα αυτιά.
Η ωραία της ταινίας εδώ έχει πραγματικά αισθήματα για τον πλούσιο νεο , νομίζω πως ακόμα και αν δεν ήταν εφοπλιστής θα τον αγαπούσε. Εξαίρεση; Δεν ξέρω αλλά αυτό δείχνει η ταινία.
 
Μα όταν στον καθρέφτη σου θα βλέπεσαι
θα λες στον εαυτό σου σαν δε ντρέπεσαι
ακόμα ευτυχισμένη κι όταν φαίνεσαι
θα λες στον εαυτό σου σαν δε ντρέπεσαι

 
Πίσω
Μπλουζα