Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα σε έγχρωμη έκδοση!!!!

Δεν φημιζομαι για τις ρεπορταζιακες μου ικανονητες αλλα μια προσπαθεια θα την κανω.
 
Υπεροχη η χτεσινη βραδια.

Απο αποψη οργανωσης, ολα εξαιρετικα. Για την ταινια, θα πω παρακατω.

Πολλοι οι διασημοι καλεσμενοι. Γεματη η αιθουσα.

Στην αρχη μιλησε η κορη του Καραγιαννη. Μετα μιλησε ο Παπακαλιατης, η κ Κοντου (επιτομη αριστοκρατικης φινετσας) και ο κ Κωνσταντινου, ο κ Καρατζοπουλος (ο οποιος παρα τα χρονια του ειχε ζωντανια νεαρου) και ενας χαιρετισμος απο τον εκπροσωπο του Αμερικανικου στουντιο που ανελαβε την επεξεργασια.

Να πω οτι η ταινια εξ αρχης ειχε μια αβαντα στα ματια μου διοτι δεν ειχα ξαναδει παλιο Ελληνικο σινεμα σε κινηματογραφο, ποσο μαλιστα στη Vmax.

Επισης παρα τα αρνητικα σχολια που ειχαν ακουστει πριν την προβολη, με ειχε προκαταβαλει θετικα η κ Κοντου που ειχε δηλωσει πριν καποιο καιρο βλεποντας κανα δυο πλανα της ταινιας, οτι τα χρωματα ειναι σωστα και οτι ανυπομονει να την παρακολουθησει.

Τα φωτα αρχισαν να χαμηλωνουν. Στην αρχη εδειξε καποια πλανα απο παλιες ταινιες και φανηκε ποσο χαλια φαινονται οι ταινιες ποιοτητος dvd σε μεγαλη οθονη.

Ετσι οταν μετα ξεκινησε η ταινια, με κατεπληξε η καθαροτητα της. Το χρωμα πραγματικα πηγαινει σε αυτο το εργο. Σαν αν το ζητουσε ρε παιδι μου. Πραγματικη αμαρτια που δεν ειχε εξ αρχης γυριστει εγχρωμα.

Αυτα που ανεδειχθησαν περισσοτερο απο την επεξεργασια ειναι η πρωτευουσα και η κ Κοντου. Πραγματικα δεν θυμαμαι ταινια οπου να ειναι ομορφοτερη! Η σκηνη που κατεβαινει τα σκαλια ή που καθεται στο παραθυρο και τραγουδα ειναι μαγικες. Απλα θεα. Ποσο μαλιστα σε καμποσες χιλιαδες ιντσες!

Ο επιχρωματισμος στα ματια μου (που δεν ειμαι ειδικος) ηταν εξαιρετικος. Να πεφτουν κατι κοντινα στα προσωπα (σε ιντσες που δεν μπορει να κρυφτει τιποτα) και να βλεπεις το χρωμα των μεταλικων τελειωματων στα γυαλια του Αντωνακη.

Τωρα για την τελικη κριση, δυο πραγματα ηταν στο μυαλο μου πριν δω την ταινια στη νεα της εκδοχη. Πρωτο αν δεν πολυκαταλαβω οτι προκειται περι επιχρωματισμου και δευτερο αν θα την προτιμουσα απο την ασπρομαυρη.

Λοιπον οσο αφορα το πρωτο, μετα τους τιτλους αρχης που αντιμετωπισα τεχνικα τσεκαρωντας χρωματα (που btw που φανηκαν μια χαρα!) μετα ξεχαστηκα και η ταινια με συνεπηρε. Δεν σκεφτηκα ουτε τις επεξεργασιες, ουτε τις παλετες.

Για το δευτερο, οταν ξαναδω την ταινια (ειναι μια ταινια που βλεπεται και ξαναβλεπεται αλλωστε)...θα προτιμησω την εγχρωμη εκδοχη της.

Και για να προλαβω αηδιες (που δεν θα ειπωθουν απο μελη της κοινοτητος, αλλα απο γνωστα κορακια)...δεν πηρα θεση ποτε πριν δω την ταινια και μια προσκληση δεν θα με εκανε να την κρινω θετικα. Αλλωστε δεν ειναι και στο πεδιο ενδιαφεροντος μου. Σας μετεφερα τι ενιωσα εχτες ως ενας απλος θεατης χωρις ειδικες γνωσεις ή καποιο εξεχων μερακι για το παλιο Ελληνικο σινεμα.

Να ευχαριστησω τον κ Αντωνη Καρατζοπουλο που μας παρακολουθει και μας εκανε την τιμη να μας καλεσει στην πρεμιερα.
 
Όπως ξανάγραψα, μακάρι το εγχείρημα να αποτελέσει την απαρχή της ανάπτυξης του σχετικού κλάδου στην Ελλάδα, όπου υπάρχει αμέτρητο ασπρόμαυρο υλικό, τεχνολογικές δυνατότητες αλλά και...πολύτιμη βοήθεια από ιστότοπους σαν το Retromaniax ! Θα ήταν μια πολύ καλή διέξοδος για θέσεις εργασίας αλλά και πολιτιστική ανάπτυξη, που και τα δύο είναι σε έλλειψη...

Περιμένω με αγωνία τη δημόσια προβολή.
 
Σ ευχαριστώ πολύ Πάνο προσωπικά για την ανάλυση της βραδιάς , μου άνοιξες την όρεξη και περιμένω εναγωνίως την 10η Μαρτίου και την προβολή της! Φαντάζομαι ήταν διάφορα κανάλια εκεί να καλύψουν το γεγονός ε;
 
Wally, εξαιρετική η ανταπόκρισή σου! Σε ευχαριστούμε πολύ και αναμένουμε όλοι με μεγάλο ενδιαφέρον.
 
Και μια κατασκοπικη φωτο του "ζευγους Κουκουβικου" :)
 
tonytony είπε:
Σ ευχαριστώ πολύ Πάνο προσωπικά για την ανάλυση της βραδιάς , μου άνοιξες την όρεξη και περιμένω εναγωνίως την 10η Μαρτίου και την προβολή της! Φαντάζομαι ήταν διάφορα κανάλια εκεί να καλύψουν το γεγονός ε;

Ναι, πολυ φλας. Εγω δεν εκατσα να πολυπαρακολουθησω τις δηλωσεις προ της πρεμιερας διοτι προτιμουσα μια βολικη θεση στην αιθουσα (εχω κολλημα).

Παντως ορισμενους τους ειχαν "σταυρωσει" παρολο που φαινοταν οτι δεν επιθυμουσαν να μιλησουν απλα λογω ευγενιας υπεκυψαν. Ενα παραδειγμα η κ Καλογεροπουλου :)

Απο γνωστους, εριξα μια ματια μηπως βρω τον Παντζα να τον ρωτησω που γυριστηκε το Ποιος ειναι ο κυριος Αλεξιου (χαχαχαχαχαχαχα) αλλα δεν ηταν εκει μαλλον.

Νομιζω παντως οτι ο Tsalk θα επαιζε τρελη μπαλα σε τετοιο περιβαλλον ;)
 
Η κ. Κοντού δήλωσε στους δημοσιογράφους ότι όταν γύρισε την ταινία "Μια Ιταλίδα απ' την Κυψέλη" στη Φίνος, μετά αποχώρησε ύστερα από απαιτήσεις γνωστής ξανθιάς πρωταγωνίστριας της εταιρείας, η οποία δήλωσε ξεκάθαρα: " 'Η αυτή (Κοντού) ή εγώ". Το γεγονός αυτό την ώθησε να υπογράψει στην Καραγιάννης - Καρατζόπουλος και να γυρίσει εκεί τις επόμενες ταινίες της. Ποια πιστεύετε ότι είναι η ξανθιά πρωταγωνίστρια της Φίνος, που δεν ήθελε την Μάρω Κοντού στην εταιρεία; Πάντως υπήρχαν δύο ξανθές πρωταγωνίστριες. Με τη μία έχουν συνεργαστεί σε μια και μοναδική ταινία λίγα χρόνια πριν την "Ιταλίδα" σε ταινία άλλης εταιρείας, ενώ με την δεύτερη σε καμία ταινία μέχρι σήμερα...
 
johnmar94 είπε:
Η κ. Κοντού δήλωσε στους δημοσιογράφους ότι όταν γύρισε την ταινία "Μια Ιταλίδα απ' την Κυψέλη" στη Φίνος, μετά αποχώρησε ύστερα από απαιτήσεις γνωστής ξανθιάς πρωταγωνίστριας της εταιρείας, η οποία δήλωσε ξεκάθαρα: " 'Η αυτή (Κοντού) ή εγώ". Το γεγονός αυτό την ώθησε να υπογράψει στην Καραγιάννης - Καρατζόπουλος και να γυρίσει εκεί τις επόμενες ταινίες της. Ποια πιστεύετε ότι είναι η ξανθιά πρωταγωνίστρια της Φίνος, που δεν ήθελε την Μάρω Κοντού στην εταιρεία; Πάντως υπήρχαν δύο ξανθές πρωταγωνίστριες. Με τη μία έχουν συνεργαστεί σε μια και μοναδική ταινία λίγα χρόνια πριν την "Ιταλίδα" σε ταινία άλλης εταιρείας, ενώ με την δεύτερη σε καμία ταινία μέχρι σήμερα...

Η μία που υπονοείς , η Αλίκη Βουγιουκλάκη , δεν ήταν τότε στη Φίνος Φιλμ άρα την αποκλείουμε. Η Ζωή Λάσκαρη ίσως;;;
 
Γιατι εστιαζετε μονο σε αυτες ?? π.χ. και η Μ.Χρονοπουλου δεν ηταν "ξανθιά πρωταγωνίστρια της Φίνος" ???
 
Η Μαίρη Χρονοπούλου ήταν στενή φίλη της Μάρως Κοντού από τα νεανικά τους χρόνια και δύσκολα, νομίζω, θα έλεγε "ή αυτή ή εγώ". Πάντως, η Μάρω Κοντού ήταν στην "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος" από τότε που ιδρύθηκε η εταιρεία (ήδη το 1967-68, δηλαδή πριν από την "Ιταλίδα στην Κυψέλη", είχε κάνει στην "Καραγιάννης-Καρατζόπουλος" ταινίες όπως "Ο γεροντοκόρος" και "Ο στρίγγλος που έγινε αρνάκι") και ουδέποτε είχε μόνιμη συνεργασία με τη Φίνος Φιλμ.
 



"Ι stand corrected" για την συγκεκριμμενη μαλλον αστοχη εκτιμηση (αν και το ανεφερα απλα ως υποθεση)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σήμερα κάνει πρεμιέρα στους κινηματογράφους η έγχρωμη εκδοχή της ταινίας. Εύχομαι ολόψυχα να πάει καλά...

413.jpg
 
οσοι το δουν ας μας πουν τις εντυπωσεις τους... :)
 
Έχω διαβάσει τόσες, μα τόσες πολλές διαφορετικές απόψεις για το εγχείρημα... Από τις καλύτερες έως αφορισμούς εντελώς... Εμένα δε με χαλάει καθόλου... Θα ήθελα να το δω κι έτσι... Γιατί όχι??? Αν το σκεφτώ, θα μου άρεσε να γίνει και σε άλλες ταινίες που έχω τώρα στο μυαλό μου.... Και όλως τυχαίως, η πρεμιέρα είναι σήμερα.. Τώρα το πρόσεξα.. Οπότε θα έχουμε εντυπώσεις...
 

1@Wally[/USER] από την φωτογραφία που ανέβασες από την επίσημη πρεμιέρα, τα χρώματα φαίνονται πολύ όμορφα! Ειδικά το χρώμα του δέρματος των ηθοποιών είναι πολύ ρεαλιστικό. Και μόνο από περιέργεια, αξίζει να δει κανείς αυτή την ταινία, που, ακόμα και ασπρόμαυρη, είναι υπέροχη.
 
Χωρις ουδεμια υστεροβουλια και χωρις να ειμαι κριτικος σινεμα, νομιζω πως δεν θα μετανιωσεις αν παρεις τον Δημητρη και πατε να την παρακολουθησετε.

Ισως μαλιστα μια επιτυχια του εγχειρηματος, πυροδοτησει αντιστοιχες προσπαθειες...
 
Wally, ακριβώς. Συμφωνώ. Γιατί απ' ότι είδα από το μικρό δείγμα της έγχρωμης version, δεν είναι μόνο το θέμα της επιχρωμάτισης... Η ταινία έχει υποστεί επεξεργασία και φαίνεται σα καινούργια. Χωρίς τις φθορές που μοιραία έχει φέρει ο χρόνος στην παλιά. Κι αυτό εμένα μου αρέσει πάρα πολύ. Είναι μια γενική αποκατάσταση της ταινίας. Γιατί λοιπόν, τόση άρνηση?? Βέβαια, θα μου πείτε γούστα είναι αυτά. Σωστό...
 
Είδα την ταινία και ομολογώ μου άρεσε πολύ. Έπαθα πλάκα με τη δουλειά που κάνανε , με το τεχνικό κομμάτι της δηλαδή. Να είμαι ειλικρινής σε όλη την ταινία παρατηρούσα λεπτομέρειες άλλες και όχι το σενάριο που το ξέρω από έξω βέβαια...Λεπτομέρειες που στο ασπρόμαυρο δεν τις είχα προσέξει! Προσωπικά θα κρατήσω βεβαίως την ασπρόμαυρη στη συλλογή μου , αλλά αν επιλέξω κάποια στιγμή να την ξαναδώ , θα επιλέξω να δω την έγχρωμη. Καμία σχέση , απλά!
 
Στο βίντεο που η ακολουθεί αγαπημένη μας ηθοποιός Κυρία Μάρω Κοντού δίνει συνέντευξη και αναλύει τα πάντα, δίνει την δικη της απάντηση σε όλο αυτόν το ντόρο που έχει γίνει με τον χρωματισμό της ταινίας.

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα