Η δε γυνή να φοβήται τον άνδρα σε έγχρωμη έκδοση!!!!

Ειδα κι εγω στην τηλεοραση την ταινια και μου αρεσε. Ηταν σαν να την εβλεπα πρωτη φορα...
 
Καλά δε μπορούσε να τους πει κάποιος οτι τα ταξί που είχαμε στην Ελλάδα το 60 δεν ήταν κίτρινα αλλά γκρι;
 
Πράγματι είχε μεγάλη τηλεθέαση η ταινία και ιδιαίτερα στο νεανικό κοινό 15-44
 
Παιδιά δεν ηξερα που να tο γράψω γιατι δεν υπάρχει θέμα σχετικά με την παρακάτω ταινία, αλλά μιας που εδώ σχολιάσαμε εκτός του επιχρωματισμου και το πρώτο HD TELECINE του Κ.Κ. να πω ότι το skai μόλις έδειξε το κορίτσι του λούνα παρκ με πεντακάθαρη εικόνα και λέω πρέπει να είναι καινούρια κόπια, και στο τέλος στους τίτλους έδειξε HD TELECINE 2016,2017 που σημαίνει οτι ξεκίνησε να κάνει καινούρια telecine ο ΚΚ σε HD σε όλες τις ταινίες τους. Δυστυχώς και το skai και το skai hd το δείχνανε σε sd, αλλά ήταν τόσο καθαρό που σε hd θα έλαμπε! (ας μεταφερθεί οπου κρίνουν σωστό οι modarators)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vasilismf είπε:
Παιδιά δεν ηξερα που να tο γράψω γιατι δεν υπάρχει θέμα σχετικά με την παρακάτω ταινία, αλλά μιας που εδώ σχολιάσαμε εκτός του επιχρωματισμου και το πρώτο HD TELECINE του Κ.Κ. να πω ότι το skai μόλις έδειξε το κορίτσι του λούνα παρκ με πεντακάθαρη εικόνα και λέω πρέπει να είναι καινούρια κόπια, και στο τέλος στους τίτλους έδειξε HD TELECINE 2016,2017 που σημαίνει οτι ξεκίνησε να κάνει καινούρια telecine ο ΚΚ σε HD σε όλες τις ταινίες τους. Δυστυχώς και το skai και το skai hd το δείχνανε σε sd, αλλά ήταν τόσο καθαρό που σε hd θα έλαμπε! (ας μεταφερθεί οπου κρίνουν σωστό οι modarators)
Όπως και η ταινία "Ο Στρατής παραστράτησε" προβλήθηκε πρόσφατα σε HD telecine από την ΕΡΤ1. Επομένως δεν είναι το 1ο high definition telecine αλλά μακάρι να συνεχίσουν έτσι και αν είναι δυνατόν χωρίς τα κακόγουστα σύγχρονα πλάνα και με τους αυθεντικούς τίτλους αρχής των ταινιών.
 
Aμ εγώ, που περίμενα πώς και πώς να τη δω, και την έχασα; Και δυστυχώς το web του ΑΝΤ1 δεν έχει αρχείο εκπομπών !
 
  • Like
Reactions: PT8
[edit] Υπόδειξη σε copyrighted υλικό. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εντυπωσιάστηκα, πραγματικά, από το αποτέλεσμα... Αξίζει τον κόπο να αναπτυχθεί σαν τεχνική σε πάρα πολλές ταινιες ! Βεβαίως, η ανεβασμένη κόπια έχει κάποιες καθυστερήσεις πλάνων, κάποια σημεία ασυγχρόνιστου ήχου, συν βεβαίως τα διαφημιστικά των εκπομπών του ΑΝΤ1, αλλά, φαντάζομαι, ότι ίσως και να έχει "φθαρεί" επίτηδες.

Με την ευκαιρία, επισημαίνω κι ένα λαθάκι της ταινίας (και το μεταφέρω και στο αντίστοιχο post) : η μαύρη λιμουζίνα με την οποία φεύγει το ζεύγος από την εκκλησία, αν και είναι μάλλον το ίδιο αυτοκίνητο, έχει άλλο αριθμό κυκλοφορίας έξω από την εκκλησία, κι άλλον όταν φτάνει στο σπίτι !
 
Το ασπρομαυρο δεν ειναι το φυσιολογικο ,το εγχρωμο ειναι,η ζωη μας εχει χρωμα,να ηταν οι δεκαετιες πριν το 70 ασπρομαυρες να πω ναι ετσι ηταν ...αυθεντικη ,ομως ειχαν χρωμα,αν η KODAK ειχε βγαλει ενα φιλμ οικονομικο και ηταν πρασινομωβ και γυρναγαν ολοι τα φιλμ πρασινα θα ειχαμε ερωτευτει ολοι το πρασινομωβ και θα λεγαμε ιεροσυλια που το αλλαξαν.


Ναι με αρεσε ,καταπληκτικη δουλεια και θελω να γινουν και αλλες ετσι.



Η δουλεια που εγινε στο φιλμ ανεδειξε πραγματα που οπως προειπαν εδω μεσα δεν ειχαμε ξαναδει.



Δυο καρε που διαλεξα


 


Παραξενα-Διαπλανητικα,Ρομαντσα,Μικυ Μαους και σοκολατες Παυλιδου.




Μαθαμε ποιο φλιπερακι επαιζε ο κουνιαδος του Αντωνακη.


link



1.JPG

2.JPG
 
Τη σκηνή με το περίπτερο την πρόσεξα κι εγώ και μάλιστα σκέφτηκα το φόρουμ εκείνη τη στιγμή...
 
Τα ταξί γιατί είναι κίτρινα;;;;;; Εκείνη την εποχή ήταν γκρι ακόμη! Σωστά;
 
Διαβάζοντας πριν λιγο καιρο τεχνικες λεπτομέρειες για τον τροπο χρωματισμού εντυπωσιάστηκα από το γεγονος ότι το χρωμα στην ταινιας δεν τοποθετήθηκε με τυχαια προσέγγιση αλλα προέρχεται απο τις διαβαθμίσεις του γκρι ( Α/Μ) του ασπρόμαυρου φιλμ.

Μάλιστα η επιτυχία της πιστότητας των χρωμάτων από αυτή την τεχνική φτάνει το 99%

http://news247.gr/eidiseis/psixagogia/cinema/milhsame-me-ton-anthrwpo-poy-evale-xrwma-sto-h-de-gynh-na-fovhtai-ton-andra.3902481.html

Αληθεια ξερει κανεις που μπορω να βρω την ταινια με την αυθεντική εναρξη ( δηλαδη με τα γράμματα χωρις τις προσθηκες απο σκηνες της ταινιας);

Απο τοτε που βγηκε η μονταρισμενη τηλεοπτικη εκδοση εξαφανίστηκε απο το ιντερνετ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Χωρίς να είμαι σίγουρος νομίζω πως υπήρχαν και γκρι και κίτρινα.
 
Η ταινία θα προβληθεί επιχρωματισμένη και από το STAR την Κυριακή 25/2 στις 22:10. Επομένως, δεν θα ξαναδούμε ποτέ την ασπρόμαυρη έκδοση στην TV.
 
Πίσω
Μπλουζα