Η εξαφάνιση του Τζων Αυλακιώτη (1985 ΕΡΤ)

portarinos78

RetroActive
Joined
23 Ιουλ 2006
Μηνύματα
490
Αντιδράσεις
21
Η Εξαφάνιση του Τζων Αυλακιώτη (1985), ΕΡΤ


Πρεμιέρα: Τρίτη 28/5/1985



RetroDB:
http://www.retrodb.gr/wiki/index.php/Η_εξαφάνιση_του_Τζων_Αυλακιώτη

Θυμαστε αυτή την απιστευτα "κλειστοφοβική" σειρά με τα μουντα και χαρακτηριστικα σκηνικα και με Χρηστο Παρλα και Νορα Βαλσαμη στους πρωταγωνιστικους ρολους; Με θυμαμαι να την περιμενω καθε εβδομαδα με αγωνια. Αξεπεραστη!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από το http://clubs.pathfinder.gr/norabalsamiclub

"Η ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ ΤΟΥ ΤΖΩΝ ΑΥΛΑΚΙΩΤΗ"

Αστυνομική σειρά μυστηρίου

Πρεμιέρα: Τρίτη 28 Μαίου 1985 (ΕΡΤ) 18 επεισόδια

Διασκευή της νουβέλας του Γιάννη Μαρή

Η εξαφάνιση του Τζων Αυλακιώτη, το τελευταίο μυθιστόρημα του Μαρή, δημοσιευμένο σε συνέχειες στην «Ακρόπολη» μετά την πτώση της δικτατορίας, εξαιρετικό από κάθε άποψη, μπορεί να σταθεί άνετα δίπλα στα θελκτικότερα δείγματα του είδους, τα γραμμένα από τους διασημότερους συγγραφείς των αναγνωσμάτων μυστηρίου. Εδώ δεν υπάρχει Μπέκας, έγκλημα, ύποπτοι, ούτε μετεμφυλιακή Αθήνα. Η ιστορία διαδραματίζεται τον Αύγουστο του 1938, καθώς η ελληνική πρωτεύουσα στενάζει υπό τη σκιά της δικτατορίας της 4ης Αυγούστου. Αφηγητής είναι ο δημοσιογράφος Κώστας Ανέστης, που έχει σπουδάσει νομικά στο Πανεπιστήμιο της Θεσσαλονίκης * όπως και ο Μαρής. Μια παλιά του γνώριμη, η Βάλια, η γυναίκα που του ενέπνευσε έναν απελπισμένο έρωτα τον καιρό της εφηβείας του, τον επισκέπτεται για να του ζητήσει μια χάρη: να ψάξει να βρει τον εξαφανισμένο σύζυγό της, τον Τζων Αυλακιώτη, επιφανή επιχειρηματία, διοικητή μεγάλης τράπεζας, ομοτράπεζο του Ιωάννη Μεταξά και των ανθρώπων του, ή καλύτερα να βρει ποιος είναι στην πραγματικότητα. Ο ήρωας, καθώς η Ελλάδα είναι ξέφραγο αμπέλι, γεμάτη από γερμανούς και άγγλους πράκτορες, μπλέκει σε μια υπόθεση κατασκοπείας και διακινδυνεύει τη ζωή και την ελευθερία του αφού οι άνθρωποι της Ασφάλειας του περιβόητου Μανιαδάκη τον παρακολουθούν στενά.

Απαλλαγμένος από κάθε επιφυλακτικότητα όπου επί είκοσι και πλέον χρόνια τον ανάγκαζαν να αυτολογοκρίνεται, ο Μαρής στην Εξαφάνιση... αναφέρεται για πρώτη φορά στα αυταρχικά καθεστώτα, στα νησιά της εξορίας, στον φόβο που προκαλεί το παρακράτος στους πολίτες. Μιλάει επίσης για τον Λένιν, για τον Πλεχάνοφ, για τον εμφύλιο πόλεμο της Ισπανίας, για τους φακελωμένους αριστερούς, τους εξωνημένους κομμουνιστές, για τους βενιζελικούς και τους κωνσταντινικούς, μα και για την ένοπλη αντίσταση στα βουνά. Ο παλιός αγωνιστής, που για λόγους επαγγελματικούς βρέθηκε αγκαλιά με τους σημαντικότερους εκπροσώπους της ελληνικής αστικής τάξης, γυρνάει στην εποχή της νεότητάς του, στους αγώνες και στις θυσίες, επιχειρώντας να θυμίσει στους νεότερους μια ωραία εποχή * όχι απαραιτήτως ειδυλλιακή *, που χαρακτηριζόταν από ανιδιοτέλεια, την εποχή όπου οι νέοι πίστευαν σε οράματα και προετοίμαζαν έναν «καινούργιο ωραίο κόσμο».

Σενάριο: Γιάννης Κανδήλας

Μουσική: Γιώργος Χατζηνάσιος

Σκηνοθεσία:Ερρίκος Ανδρέου

Ηθοποιοί : Κώστας Αρζόγλου (Ανέστης), Νόρα Βαλσάμη (Βάλια Αυλακιώτη), Χρήστος Πάρλας (Τζων Αυλακιώτης), Μιχάλης Μανιάτης (Ιωσήφ), Αφροδίτη Γρηγοριάδου, Σοφια Σειρλη, Τακης Βουλαλας, Νινα Παπαζαφειροπουλου, Χρηστος Καλοου

bla4fp1.jpg
 
Ειναι μια σειρα που -δυστυχως- δεν θυμαμαι απο τοτε να εχει παιχθει σε επαναληψη και ηταν πραγματικα εκπληκτικη τοσο στη σκηνοθεσια του συζυγου της Νορας Βαλσαμη, οσο και στιςε ερμηνειες των ηθοποιων με προεξαρχοντα τον Ξενιδη. Ομολογω δεν οτι βλεποντας τοτε τα επεισοδια βραδι(πρεπει να ξεκιναγε γυρω στις 2300), παθαινα πλακα απο το φοβο μου, λες και θα εμπαινε ο δολοφονος απο το παραθυρο μου :D
 
Μα δεν επαιζε ο Ξενιδης στη σειρα...

Εχει παιχθει αρκετες φορες σε επαναληψη,την τελευταια φορα μαλιστα την προγραμματισαν γυρω στις 12 το μεσημερι!!!

Και μην ξεχναμε την πολυ υποβλητικη και πετυχημενη μουσικη του Χατζηνασιου...

Επισης την μυστικη κρυπτη που υπηρχε στο σπιτι του Τζων Αυλακιωτη!

Α καταλαβα εσυ λες την αλλη σειρα του Ερρικου Ανδρεου,παλι απο νουβελα του Μαρη Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΚΩΝΣΤΑ,δυο χρονια αργοτερα. Εκει επαιζε ο Ξενιδης. Ναι οντως η σειρα αυτη παιχτηκε μονο μια φορα σε επαναληψη το 1989 στην πρωινη ζωνη, χωρις να ολοκληρωθει καν. Εστειλα email στην ΕΡΤ και ρωτησα γιατι δεν εχει προβληθει απο τοτε η πιο πετυχημενη σειρα του 1987 και μου ειπαν λογω τεχνικων προβληματων δεν μπορει να προβληθει ποτε ξανα...
 
Κριμα γιατι "Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΚΩΝΣΤΑ" ηταν η αγαπημενη μου ελληνικη αστυνομικη σειρα.

Τι ηλιθιοι...
 
H Bεντέτα και οι Αρχαικάπηλοι ήτανε όλα τα λεφτά από την Βεντέτα πλέον διασώζω μόνο ένα επεισόδιο.

Η Βεντέτα (1986) ερτ-2 (Μαρτέλης και ξερό ψωμί ποιός Τριανταφυλλόπουλος) παίχτηκε σε επανάληψη τα πρωινά του 1993

Οι Αρχαιοκάπηλοι (1985) ερτ-2 και αυτό προβήθηκε σε επανάληψη μέσα 90

6η εντολή (1988 ή 89) ερτ-2 (κατηγορούνε τον αδερφό του Λειβαδίτη τον Καλλιώρα για ένα φόνο που δεν έκανε)

Μου άρεσε και το Η ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (1994) από το ιδιωτικό ΣΚΑΙ (έπαιζε μάλιστα μια πολύ όμορφη μελαχρινή κακιά μάλλον μοντέλο ήτανε όποιος θυμάται να συμπληρώσει)

όλες του Λειβαδίτη που μας άφησε πέρσι (rip)

johnalepou μιας και το κατέχεις συμπλήρωσε τις λεπτομέρειες
 
Α καταλαβα εσυ λες την αλλη σειρα του Ερρικου Ανδρεου,παλι απο νουβελα του Μαρη Ο ΘΑΝΑΤΟΣ ΤΟΥ ΤΙΜΟΘΕΟΥ ΚΩΝΣΤΑ,δυο χρονια αργοτερα.
Εχεις δικιο johnalepou, εντελως ακυρο το post μου. Τιμοθεος Κωνστας λοιπον. Τωρα οσον αφορα τις γνωστες αηδιες της ΕΡΤ, ακομα και η ΕΡΤ να εχει γραψει τιποτα ποδοσφαιρικους αγωνες πανω στα επεισοδια και μια και μιλαμε για συγχρονη εποχη, δεν μπορω να φανταστω οτι η εταιρεια παραγωγης(ΑΤΑ?) δεν εχει κρατησει δικα της αντιτυπα της σειρας. Μηπως παιζεται λοιπον τιποτα με τα δικαιωματα?

Οι Αρχαιοκάπηλοι (1985)
Φιλε Dominion, μηπως ειναι "Οι Ιεροσυλοι" κι οχι Αρχαικαπηλοι? Θυμαμαι την πορωτικη μουσικη των τιτλων που επαιζε και σαν "χαλι" στη σειρα, την διαστημικη για την εποχη Toyota Celica του Αρη Μαρτελη(πρεπει να ηταν αν θυμαμαι καλα το προσωπικο του αυτοκινητο) και την αθανατη και ατσαλακωτη περουκα του Λειβαδιτη:biglaugh:

Γενικα αυτες οι σειρες του Μαρη και του Λειβαδιτη θα ηταν φανταστικες να εμπαιναν σε επαναληψη βραδινες ωρες(μετα τις 2300) σε καμια ΝΕΤ(εχει δηλαδη τιποτα καλυτερο να βαλει τωρα?) ωστε να τις γραψουμε κι εμεις στο dvd...
 
Dominion είπε:
H Bεντέτα και οι Αρχαικάπηλοι ήτανε όλα τα λεφτά από την Βεντέτα πλέον διασώζω μόνο ένα επεισόδιο.

Μου άρεσε και το Η ΟΡΓΗ ΤΩΝ ΘΕΩΝ (1994) από το ιδιωτικό ΣΚΑΙ (έπαιζε μάλιστα μια πολύ όμορφη μελαχρινή κακιά μάλλον μοντέλο ήτανε όποιος θυμάται να συμπληρώσει)

johnalepou μιας και το κατέχεις συμπλήρωσε τις λεπτομέρειες
Μαλλον την Ελενα Σπανου λες για το μοντελο. Το επεισοδιο της Βεντετας το εχεις σε avi???

Luis Enrique είπε:
Φιλε Dominion, μηπως ειναι "Οι Ιεροσυλοι" κι οχι Αρχαικαπηλοι?
Σωστα, ΟΙ ΙΕΡΟΣΥΛΟΙ ειναι!
 
Έχετε δίκιο "Οι Ιερόσυλοι" λεγότανε και δεν είναι του 1985 αλλά του 1982.

Το Toyota celica νομίζω ήταν το αμάξι του Μαρτέλη μόνο στη Βεντέτα (λευκό ή γαλάζιο-γκρί)...στους Ιερόσυλους δεν θυμάμαι...πάντως και στις 2 σειρές έπαιζε τον ίδιο χαρακτήρα. Για τους Ιερόσυλους δεν θυμάμαι soundtrack. Αλλά από Βεντέτα θυμάμαι ξεκάθαρα (μιας και έχω το επεισόδιο) ότι δείχνει την Νεα Υόρκη (ο εγκέφαλος του κακού είναι από εκεί) και τη θάλλασα - πέφτει ο τίτλος Η ΒΕΝΤΕΤΑ, μετά κάνει τράβελινγκ στον Μαρτέλη που κοιτά κατευθείαν στην κάμερα ενώ κρατά μια φωτογραφική μηχανή. Μουσική στη βεντέτα είναι ενός ονόματι ΠΩΛ ΡΑΪΤ έτσι τον αναφέρει (εγώ πιστεύω ότι είναι από αλλού). Στην 6η εντολή επίσης η μουσική είναι περίεργη και catchy, θυμάμαι αργότερα εποχή 90 που στο μέγκα βάζανε διαφήμιση για την ταινία Xωρίς Οίκτο (No Mercy-1986) που ακουγότανε η ίδια μουσική ίσως τελικά είναι του Alan Silvestri.

Johnalepou τα δυσάρεστα το επεισόδιο έχει αρχίσει να χάνει το χρώμα του από το 1997 και μετά και δυστυχώς ακόμα είναι σε vhs
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επισης σε καποιο απο τα δυο, μαλλον στους Ιεροσυλους, επαιζαν και διαφοροι ηθοποιοι-μορφες. Αν δεν με απατα η μνημη μου, οι δυο ιεροσυλοι ηταν ο Χρηστος Μπιρος(ο οποιος ειναι decent ηθοποιος) και ο Γιωργος Κοζης, ενας κοντος φαλακρος που εχει παιξει σε διαφορες χολλυγουντιανες βιντεοταινιες του 80. Επισης πρεπει εκει να πρωτοεμφανιστηκε και ο Σπυρος Μπιμπιλας τον οποιο και συναντησαμε ξανα στο τελος των 90's και προσφατα στο ρολο της ξεφωνημενης σε διαφορα τηλεοπτικα σηριαλ.
 
johnalepou είπε:
Εστειλα email στην ΕΡΤ και ρωτησα γιατι δεν εχει προβληθει απο τοτε η πιο πετυχημενη σειρα του 1987 και μου ειπαν λογω τεχνικων προβληματων δεν μπορει να προβληθει ποτε ξανα...
απ οτι εχω ακουσει η ΕΡΤ ειχε παραμελησει το Αρχειο της για πολλα χρονια με αποτελεσμα να καταστραφουν ή να κλαπουν παρα πολλες μοναδικες εκπομπες.

το ακομη πιο παραλογο που εχω ακουσει ομως ειναι οτι πολλες σειρες κ εκπομπες χαθηκαν επειδη καποιοι ανιδεοι υπαλληλοι εγραψαν απο πανω τα Παιχνιδια Διχως Συνορα κ διαφορους ποδοσφαιρικους αγωνες...
 
Luis Εnrique ο Kόζης έπαιζε τον ένα από τα 2 ρεμάλια στην Βεντέτα (ο άλλος ήτανε ο Γιώργος Βασιλείου)...την αφήγηση στην Βεντέτα στην αρχή σε κάθε επεισόδιο την έκανε ο πιο spooky εκφωνητής όλων ο Κώστας Σκώκος (Αφηγητής και στην Φρουτοπία). Ο Χρήστος Μπίρος (που πιο πρόσφατα μπορούμε να τον δούμε σε μια διαφήμιση του Λαικού Λαχείου - που λεει χαρακτηριστικά...λαικό λαχείο παιδία..πολλά λεφτά χαρίζει), είναι β διαλογής ηθοποιός και είναι γνωστός περισσότερο για κωμικούς ρόλους.
 
απ οτι εχω ακουσει η ΕΡΤ ειχε παραμελησει το Αρχειο της για πολλα χρονια με αποτελεσμα να καταστραφουν ή να κλαπουν παρα πολλες μοναδικες εκπομπες.το ακομη πιο παραλογο που εχω ακουσει ομως ειναι οτι πολλες σειρες κ εκπομπες χαθηκαν επειδη καποιοι ανιδεοι υπαλληλοι εγραψαν απο πανω τα Παιχνιδια Διχως Συνορα κ διαφορους ποδοσφαιρικους αγωνες...
Ναι,αυτα ολα ειναι αληθεια,αλλα οι εταιρειες παραγωγης δεν ειχαν κρατησει αντιτυπα ρε παιδι μου??? (ΑΤΑ,ΑΣΤΗΡ και ολοι οι υπολοιποι).Περιεργο. Ισως ομως να πρεπει να ξαναπληρωσει η ΕΡΤ για να παρει κοπιες,οποτε...

Λενε βεβαια οτι στα 70s οι μπομπινες/ταινιες που χρησιμοποιουσαν ηταν πανακριβες και ετσι ισως να μην κρατουσαν αντιτυπα ουτε οι εταρειες παραγωγης, τι να πω??

Και αν τα εχουν ολα αυτα οι εταιρειες παραγωγης,υπαρχει τροπος να τα δουμε εμεις?

Παντως η δημοσιογραφος Ρενα Θεολογιδου (και η Ντεπυ Γκολεμα) ειπε οτι αυτη ηταν και η δικαιολογια οταν επι ΠΑΣΟΚ σβηστηκαν οι παλαιοτερες σειρες, οτι εγινε δηλαδη αυτο για λογους οικονομιας επειδη οι μπομπινες/ταινιες ηταν πολυ ακριβες για να αγοραζουν καινουριες. Η Θεολογιδου βεβαια κατηγορησε επισης το ΠΑΣΟΚ οτι ηθελημενα τα εσβησε γιατι δεν ηθελε να υπαρχει τιποτα της ΝΔ στα αρχεια. ("Τωρα αρχιζει η τηλεοραση")

Α επισης εχουν πει οτι εχουν βρεθει μπομπινες με επεισοδια σειρων στο ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ!!!
 
Τι θυμηθηκατε ρε παιδια..??Η εξαφανιση του τζων Αυλακιωτη....Ισα ισα θυμαμαι τον τιτλο αλλα θυμαμαι καλα την μανα μου που δεν εχανε επεισοδιο!

Τον Θανατο του Τιμοθεου Κωνστα το θυμαι πιο καλα.
 
οποιος ξερει ας μου στειλει pm που μπορω να βρω στο Net επεισοδια
 
και αλλη μια φορα για το φιλο Starsky :)

1. Δεν υπαρχουν επεισοδια στο net

2. Δεν τα ζηταμε εδω.
 
σορρυ σας εχουμε ζαλισει :)
 
Πίσω
Μπλουζα