Η ιστορία της ευρωπαϊκής Barbie 1959-1980

Το βρήκα κολλημένο στη βιτρίνα ενός καταστήματος της περιοχής μου (προφανώς έχει ξεμείνει) και είπα να το ποστάρω εδώ. Αν θυμάμαι καλά, είχα γραφτεί κι εγώ στο εν λόγω κλαμπ. 21092012.jpg
 
Ήμουν κι εγώ στο club και μάλιστα 2 χρονιές. Αυτή ήταν η κάρτα της δεύτερης χρονιάς. Έχω κρατήσει και πολλά από τα δώρα που μας έδιναν και θα τα ανεβάσω εντός των ημερών.

barbie1.jpg

barbie2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πω πω...!!!!!!!!! τι λες τώρα!! δεν το χω ξαναδεί αυτό γιατί δεν ήμουν ποτέ στο κλάμπ,αλλά έχω μια κούπα απο τότε με το λογότυπο του κλάμπ,θα ανεβάσω φώτο!!! :)
 
P1000438.jpgκαλησπερα και καλο φθινοπωρο σε ολους τους φιλους εδω στο φορουμ!! ελπιζω να ειστε ολοι καλα!!!...σημερα γυρνωντας στο σπιτι,διπλα σε εναν καδο ανακυκλωσης ,πεφτει το ματι μου πανω σε κατι πολυχρωμα κομματια...κανω να δω καλυτερα και ηταν διαφορα παιχνιδια...δυστυχως ολα σπασμενα...σαν παλια κουζινικα....μεσα ομως σε αυτον τον χαμο διεκρινα αυτα τα 2 πραγματακια που ανεβαζω εδω,το κεφαλι μιας μπαρμπι,και αλλη μια κουκλιτσα ,και αυτη απ την ματελ,οπως γραφει πισω στη μεση της...δεν ειμαι δυστυχως πολυ καλη γνωστης της μπαρμπι,και θα ηθελα την βοηθεια σας...το σιγουρο ειναι οτι το κεφαλακι της μπαρμπι δεν ειναι απο τις καινουργιες,γιατι τα χαρακτηριστικα με παραπεμπουν σε πιο παλια εποχη..μαλιστα το κεφαλι μεσα γραφει 1976.μηπως καποιος ξερει περιπου ποιας χρονολογιας ειναι?..και ξερω οτι η αλλη κουκλιτσα ειναι καινουργια απλα ηλπιζα καποιος να μπορει να μου δωσει καποιες πληροφοριες για το ποια ειναι γιατι δεν εχω ιδεα! :) ...δυστυχως η μπαρμπι εχει μουτζουρα γυρω απ τα χειλη της...υποθετω απο μαρκαδορο..υπαρχει κανενας τροπος να το βγαλω??...ελπιζω να μη σας ζαλισα :) απλα δεν ξερω κανεναν αλλο να με βοηθησει!! :) ευχαριστω εκ των προτερων!!! :) P1000431.jpg

P1000433.jpg

P1000434.jpg

P1000436.jpg
 
lollipopmerenta είπε:
Προβολή συνημμένου 86345Προβολή συνημμένου 86346Προβολή συνημμένου 86347Προβολή συνημμένου 86348Προβολή συνημμένου 86349καλησπερα και καλο φθινοπωρο σε ολους τους φιλους εδω στο φορουμ!! ελπιζω να ειστε ολοι καλα!!!...σημερα γυρνωντας στο σπιτι,διπλα σε εναν καδο ανακυκλωσης ,πεφτει το ματι μου πανω σε κατι πολυχρωμα κομματια...κανω να δω καλυτερα και ηταν διαφορα παιχνιδια...δυστυχως ολα σπασμενα...σαν παλια κουζινικα....μεσα ομως σε αυτον τον χαμο διεκρινα αυτα τα 2 πραγματακια που ανεβαζω εδω,το κεφαλι μιας μπαρμπι,και αλλη μια κουκλιτσα ,και αυτη απ την ματελ,οπως γραφει πισω στη μεση της...δεν ειμαι δυστυχως πολυ καλη γνωστης της μπαρμπι,και θα ηθελα την βοηθεια σας...το σιγουρο ειναι οτι το κεφαλακι της μπαρμπι δεν ειναι απο τις καινουργιες,γιατι τα χαρακτηριστικα με παραπεμπουν σε πιο παλια εποχη..μαλιστα το κεφαλι μεσα γραφει 1976.μηπως καποιος ξερει περιπου ποιας χρονολογιας ειναι?..και ξερω οτι η αλλη κουκλιτσα ειναι καινουργια απλα ηλπιζα καποιος να μπορει να μου δωσει καποιες πληροφοριες για το ποια ειναι γιατι δεν εχω ιδεα! :) ...δυστυχως η μπαρμπι εχει μουτζουρα γυρω απ τα χειλη της...υποθετω απο μαρκαδορο..υπαρχει κανενας τροπος να το βγαλω??...ελπιζω να μη σας ζαλισα :) απλα δεν ξερω κανεναν αλλο να με βοηθησει!! :) ευχαριστω εκ των προτερων!!! :)
Παιδια αν δεν με θυμαστε ειμαι η .....Αναστασια! Μια απελπισμενη κουκλομανα που εχει να γραψει στο φορουμ μας χρονια και ζαμανια... :cry:

Καλλιο αργα παρα ποτέ :flower:

Με το λοιπό. Η πρωτη κουκλα σου lollipopmerenta πρεπει να ειναι μια Polly Pocket της Mattel, φυσικα καινουριας γενιας, αλλα πιο παλιας σε σχεση με αυτες που κυκλοφορουνε αυτην εδω την στιγμη, μιας και η Ματελ τους αλλαξε προσφατα λιγο το σωμα.

Οσο για το προβλημα της μπαρμπι με τον μαρκαδορο/στυλο ειναι ενα κλασσικο βασανιστηριο που χρησιμοποιουν τα μικρα παιδακια τα οποια δεν ειναι ακομα σε ηλικια να αξιολογησουν μια μπαρμπι και την ταλαιπωρουν με διαφορα πολυ προχωρημενα μακιγιαζ... :D

Αχ...δολια μπαρμπι...τι σου εμελε να παθεις.

Για να φυγει αυτος ο λεκες μια ειναι η λυση:

Ψαξε στο γκουγκλ με τις λεξεις κλειδια Stain Remover Doll και θα βρεις πολλα προ`ι`οντα απο ευρωπη και USA. Χρησιμοποιουνται απλωνοντας τα σαν κρεμα στο λεκε επι 2/3 μηνες (σιγουρα ο λεκες ηταν για πολυ περισσοτερο καιρο για αυτο λιγη υπομονη!) και ανανεωνοντας την κρεμα καθε τοσο. Θελει λιγη υπομονη αλλα ο λεκες φευγει και η κουκλα σωνεται.

Καλη επιτυχια!
 
Αναστασια μου σ ευχαριστω πολυ!!! ακομα η καημενη ετσι ειναι,καπου ειχα διαβασει ακομα και για λακ για τα μαλλιαα αλλα δυστυχως δεν εκανε τιποτα...θα προσπαθησω με αυτα που μου λες ,και αν τα καταφερω θα βαλω φωτογραφιες! :) μακαρι να καταφερω να βρω και περιπου ποιας εποχης ειναι η μπαρμπι..ακομα ειμαι στα σκοταδια και σε αυτον τον τομεα! :) ..οσο για την αλλη κουκλιτσα,ναι και μενα με μια ματια που εριξα προσφατα στα τζαμπο εφερνε πολυ κοντα στις polly pocket και στο ιντερνετ βρηκα επισης αυτη εδω που ειναι αρκετα κοντα της αλλα οχι βεβαια ιδιαK8359a.jpg.. σ ευχαριστω παντως παρα παρα πολυ!!!!!!! :D :D
 
Anastasia saves the day! :clap:

Σε χάσαμε & μας έλειψαν οι πατέντες σου! :flower:
 
D@redevil είπε:
Anastasia saves the day! :clap:
Σε χάσαμε & μας έλειψαν οι πατέντες σου! :flower:

D@redevil μου σε ευχαριστω για την γλυκεια σου υποδοχη! :)

Ενα αλλο υλικο που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε για αυτα τα σημαδια στο βινυλιο της κουκλας ειναι το Benzoyl Peroxide. Προκειται για ενα συστατικο που βρισκεται στις λοσιον κατα της ακμης. Ειναι πολυ χρησιμο να βαλουμε την κουκλα με αυτην την λοσιον στον ηλιο. Γιατι το συστατικο αυτο επιδρα σε συνδιασμο με το ηλιακο φως.

Επειδη το δικο μου stain remover for dolls, μου το χαρισε η mytimyworld μας, δεν χρειαστηκε να το ψαξω.

Για αυτο δεν γνωριζω εαν συμφερει οικονομικα να παρετε μια τετοια λοσιον απο το φαρμακειο (μηπως το εχουνε και καποια σουπερμαρκετ?) ή να παρετε ενα stain remover απο το εξωτερικο.

Εδω ενα βιντεακι με την χρηση μιας λοσιον κατα της ακμης.

[video=youtube_share;MZ1Awhi73Hk]

Καλη επιτυχια! :)
 
Αναστασια είπε:
(...)Ενα αλλο υλικο που μπορουμε να χρησιμοποιησουμε για αυτα τα σημαδια στο βινυλιο της κουκλας ειναι το Benzoyl Peroxide. Προκειται για ενα συστατικο που βρισκεται στις λοσιον κατα της ακμης. Ειναι πολυ χρησιμο να βαλουμε την κουκλα με αυτην την λοσιον στον ηλιο. Γιατι το συστατικο αυτο επιδρα σε συνδιασμο με το ηλιακο φως.(...)
Δηλαδή, βάζεις λοσιόν, την αφήνεις στον ήλιο και καθαρίζουν οι λεκέδες?

Βρε παιδιά, πόσα πειράματα έχετε κάνει για ν' ανακαλύψετε τέτοια κόλπα?! :D
 
Μερικές Barbie, πρώτη που σας δείχνω είναι η Diva και δεύτερη η Dana από τη σειρά Rockers, μετά είναι η ελληνίδα Barbie που κυκλοφόρησε το 1986, μετά είναι η Happy Birthday barbie 1994 και τελευταία η Jazzie , η ξαδέρφη της Βαrbie

005.jpg

003.jpg

006.jpg

007.jpg

001.jpg

002.jpg

008.jpg

009.jpg

010.jpg

011.jpg

012.jpg
 
Και μια και έφτιαξα τις Sindy Μου, να μη φτιάξω και τις Barbie μου? Τις έντυσα για τις γιορτές... Αυτά τα ρούχα δεν είναι τόσο παλιά, αλλά είναι όλα δεκαετία του 1990.
 

Συνημμένα

  • 70895812_454793351889494_8911624743367475200_n.jpg
    70895812_454793351889494_8911624743367475200_n.jpg
    78 KB · Προβολές: 13
  • 77402512_436326813721473_3844650733907476480_n.jpg
    77402512_436326813721473_3844650733907476480_n.jpg
    57,9 KB · Προβολές: 13
  • 79013118_1377284292439287_8063777776567582720_n.jpg
    79013118_1377284292439287_8063777776567582720_n.jpg
    45,3 KB · Προβολές: 13
Σημερινές δημοσιεύσεις...


Διαβάστε και αυτό..
 
Τελευταία επεξεργασία:
Πίσω
Μπλουζα