Η καλύτερη Σταρ Ελλάς της Μεγάλης Οθόνης

Bambinella

Extra Galactic RetroEntity!
Joined
18 Mαϊ 2010
Μηνύματα
16.435
Αντιδράσεις
27.836
Απο την ελληνικη Μεγαλη Οθονη εχουν περασει πολλες ομορφες ηθοποιοι.

Καποιες απο αυτες ομως δεν ηταν απλως ομορφες, αλλα εστεμμενες με τον μεγιστο ελληνικο τιτλο ομορφιας: Αυτον της Σταρ Ελλας.

Η αληθεια ειναι οτι ο τιτλος αυτος ανοιξε αυτοματα τις πορτες του κινηματογραφου στα μεχρι τοτε αγνωστα κοριτσια που ηθελαν να ασχοληθουν με την τεχνη της υποκριτικης. Υπαρχουν ενστασεις για το ποσο δικαιο ειναι αυτο το φαινομενο που συνεχιζεται ακομα και σημερα.

Αν με ρωτησετε, θα πω οτι ειναι εντελως αδικο. Αδικο ομως μεχρι αποδειξεως του εναντιου. Αν δηλαδη η εκαστοτε Σταρ Ελλας αποδειξει με τον καιρο οτι διαθετει ορεξη για σκληρη δουλεια, αληθινη αγαπη προς το επαγγελμα και κυριως ταλεντο, τοτε νομιζω πως εκει σταματα η αδικια που ειχε προηγηθει.

Ας δουμε λοιπον τα πιο γνωστα ονοματα που κατεκτησαν τον πρωτο και καλυτερο καλλιστειακο τιτλο και ας ψηφισουμε αυτη που θεωρουμε οχι μονο ωραιοτερη, αλλα και πιο ταλαντουχα. Αυτη που πιστευουμε πως ειχε τον συνδυασμο ομορφιας και ταλεντου και που εκτος απο Σταρ Ελλας, αξιζε να γινει και ηθοποιος.

Ρίκα Διαλυνά - 1954

Σόνια Ζωίδου - 1955

Ζωή Λάσκαρη - 1959

Ρία Δελούτση - 1961

Κορίνα Τσοπέη - 1964

Έλια Καλλιγεράκη - 1967

Μιράντα Ζαφειροπούλου - 1968

Γωγώ Ατζολετάκη - 1971
 
Δυστυχως ξερω μονο δυο απο αυτες (Λασκαρη και Ρικα). Μηπως υπαρχει καποιο φωτογραφικο υλικο για να δουμε και τις υπολοιπες? (να μην ψαχνω δηλ χεχε)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή είμαι αντικειμενικός, ψήφισα Ζωίτσα, παρ'όλο που δεν τη συμπαθώ οφείλω να παραδεχτώ πως και κουκλάρα ήταν και πολύ δυνατή υποκριτικά...Ευτύχισε να παίξει σε πολύ καλές ταινίες (Στεφανία,Κατήφορος,Ιστορία μιας Ζωής κ.λ.π) τις οποίες ανέδειξε με την ομορφιά και το ταλέντο της
 
Δικιο εχεις που ζητας φωτογραφιες, Λορενα και ηταν και στα δικα μου σχεδια να βαλω, αλλα δεν μπορεσα με τιποτα να βρω μια της Σονιας Ζωιδου.

Οποτε η θα βαλω για ολες τις υποψηφιες η για καμια.
 
Φυσικα τη Κορινα Τσοπεη, με τη Δελουτση να ακολουθει.

Πρεπει να ειμαι ο μονος που δεν πολυγουσταρε ποτε την Λασκαρη...
 
Ψήφισα Ζωή Λάσκαρη αν και το' χω ξαναπεί πως όσο κουκλάρα ήταν τότε , τόσο...μην πω έχει καταντήσει σήμερα. Αλλά αφού μιλάμε για το τότε , θα πω Ζωή Λάσκαρη.
 
Οι σταρ Ελλας που ειδα σε ελληνικες ταινιες ειναι οι : Ρικα Διαλυνα, Ζωή Λάσκαρη, Κορίνα Τσοπέη και Έλια Καλλιγεράκη

οποτε θα πρεπει να επιλεξω μια απ αυτες τις τεσσερις,θα ψηφισω τη Ζωη

bambinella η Σονια Ζοϊδου ειναι αυτη που βλεπουμε στη φωτογραφια;
attachment.php


εψαξα να βρω σε ποιες ταινιες επαιξε,το screenshot ειναι απ την ταινια "η καταρα της μανας"

soniazoidou.jpg
 
Bεβαιως, katerinak. Αυτη ειναι η Σονια Ζωιδου. Η φωτογραφια δυστυχως δεν αναδεικνυει την ομορφια της Σονιας γιατι εδω η ηθοποιος υποδυεται μια χωριατοπουλα και ειναι οπως τη βλεπετε.

Σε ευχαριστω πολυ ομως που την παρεθεσες για να παρουν μια ιδεα τα παιδια που τυχαινει να μην τη θυμουνται.
 
Ζωή Λάσκαρη και από μένα αν και μ'αρέσει και ο τύπος της Ζαφειροπούλου. Αντικειμενικά όμως η Ζωή ήταν.....γυναικάρα!
 
Νομιζω οτι η Σονια Ζοϊδου φαινεται καλυτερα σ αυτο το screenshot της ταινιας "ενας ηρως με παντουφλες" :
attachment.php


attachment.php
απο την ταινια "η λιμνη των ποθων"

βρηκα αλλη μια φωτογραφια(μαλλον απ την ταινια "κοριτσια της Αθηνας" ) που αναδεικνυει την ομορφια της :
attachment.php


πηγη

sonia.jpg

603189.jpg

soniaz.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ψηφίζω Έλια Καλλιγεράκη. Την έχω γνωρίσει, έχουμε μιλήσει αρκετά είναι φοβερά απλή, συμπαθέστατη, κοινωνικότατη και πολύ μα πάρα πολύ γλυκιά.
 
Katerinak, πραγματικα πολυ ομορφες οι τελευταιες φωτογραφιες της Σονιας. Σε ευχαριστω θερμα!

Krios, αυτα δε μας τα' πες αλλη φορα! :) Νομιζω πως πρεπει να τα γραψεις στο θεμα του tonytony για τις προσωπικες μας εμπειριες απο αγαπημενους ηθοποιους.

Ευκαιρια τωρα που εχω φωτογραφια της Σονιας, να κανω και το χατιρι της Λορενας!

attachment.php
Page241.552.600x600.jpg
%CE%A1%CE%AF%CE%B1_%CE%94%CE%B5%CE%BB%CE%BF%CF%8D%CF%84%CF%83%CE%B7_1.jpg.JPG
korina_tsopei_.jpg
Thumbnail.ashx
images
UT5.bmp
a8bfce1b35b25b98e185785e8a683747_XL.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγνώμη κιόλας, αλλά αυτή την Ατζολετάκη ποτέ δε τη χώνεψα!!!! :cool:
 
Η Ατζολετάκη έχει πολύ γλυκό πρόσωπο, επίσης πανέμορφη και η Τσοπέη αλλά και η κοπέλα που ειναι next της Τσοπέης στις φωτο που έβαλε παραπάνω η μπάμπι!

Βεβαια η Λάσκαρη έκανε την μεγαλύτερη επιτυχία , οπότε η ψήφος πάει εκεί.

Υ.Γ. Και την Ελένη Προκοπίου μικρή την είχα για σταρ Ελλάς, θα φταιει ο ρόλος της σε μια ταινία ! είχε όλα τα προσόντα για τον τίτλο :)
 
Έλια Καλλιγεράκη κι από μένα!
 
@Bambinella

έχω γνωρίσει επίσης τον Κονιτόπουλο και τον Ανέστη Βλάχο. Αυτά είναι όλα! Και για να ξέρεις κιόλας, κάτι μας έχεις υποσχεθεί αλλά πού είναι; :eek: Περιμένουμε ανυπόμονα :flower:

Συγνώμη για το άσχετο στο θέμα μας.
 
Μηπως να εβαζες και τα ονοματα να τις γνωρισω βρε Μπαμπι :) και καμια ταινια που επαιξαν μηπως..?

Ξερω οτι ζητω πολλα, σορι..

(η δευτερη απο το τελος παντως μου αρεσε, εχει πολυ γλυκο προσωπο και την θυμαμαι και σαν ηθοποιο)
 
Η Ζαφειροπούλου νομίζω πάντως είχε παίξει στο "Μαριχουάνα Στοπ!" (μεταξύ άλλων).
 
Krios, δε θελησα να το υποσχεθω γιατι δεν ξερω αν μπορω, αν θελω και αν πρεπει να βαλω βιντεακι με τη φατσα μου εδω μεσα. Εγραψα οτι θα δω τι θα κανω με το θεμα.

Πιθανοτερο ειναι να το ανεβασω στο Youtube και εφοσον γινει, θα λαβεις ειδοποιηση μου απο τους πρωτους! :)
 
Πίσω
Μπλουζα