Η οικογένεια ST.

noxrider

RetroMaNiaC
Joined
13 Δεκ 2008
Μηνύματα
814
Αντιδράσεις
69
Η οικογένεια Atari ST σε φωτογραφίες...

260 ST

260st_1.jpg


520 ST/ST+

260520st.jpg


520 STM

520stm_5.jpg


520/1040 STF

Atari_520stf_System_s2.jpg


520/1040 STFM

Atari_520STFM_Large.jpg


Mega ST1/2/4

megast-full2.jpg


520/1040 STE

1040steimage.jpg


Mega STE

megaste_1.jpg


P.S.Δεν τοποθέτησα τα πρωτότυπα π.χ. 130ST,4160 STE αλλά ούτε και τις σειρές TT/Falcon.
 
Ή φταίνε οι αναμνήσεις μου (οκ δεν είχα ατάρι) αλλά ως το αντίπαλο δέος...(είχα αμίγκα πτωχοί:Ρ) ή όντως ήταν πολύ όμορφα κ κομψά τα μηχανήματά που είχα βγει τότε..! :)

Γνώμη μου πάντως είναι να βάλεις κ τα πρωτότυπα του υστερόγραφου σου!
 
statusgr είπε:
Ή φταίνε οι αναμνήσεις μου (οκ δεν είχα ατάρι) αλλά ως το αντίπαλο δέος...(είχα αμίγκα πτωχοί:Ρ) ή όντως ήταν πολύ όμορφα κ κομψά τα μηχανήματά που είχα βγει τότε..! :)
Γνώμη μου πάντως είναι να βάλεις κ τα πρωτότυπα του υστερόγραφου σου!
Ντρέπομαι που το λέω άλλα πρώτα πήρα ένα 1040 STE το 91-λόγω εξωτερικής εμφάνισης- και μετά από δύο χρόνια ακολούθησε η ξεμυαλίστρα Amiga. :p
 
μεταξύ μας έτσι... ( :p ) θα ψάξω να βρω καμιά ST για τη συλλογή μου.

Ρε τότε ήταν σχεδιαστές με ...όχι... σχεδιαστές!

Κοίτα γραμμές...πω πω.. καλλιτέχνες!
 
Πέρα από την εξωτερική εμφάνιση, οι υπολογιστές ST/TT/FALCON, είχαν και άλλα καλά, τα οποία τα γνωρίζεις μόνο εαν ήσουν χρήστης τους!

Kudos noxrider! :thumbup:

statusgr είπε:
...θα ψάξω να βρω καμιά ST για τη συλλογή μου...
Δεν ήταν όλες κοπέλες τότε! Είναι Ο ST!!! ;)
 
DINO είπε:
Δεν ήταν όλες κοπέλες τότε! Είναι Ο ST!!! ;)

Κανείς δεν είναι τέλειος :Ρ

Βασικά εδώ Ηράκλειο ήταν Η ST κ όχι Ο ST....(του κάναμε αλλαγή φύλου στο τελώνιο :Ρ
 
Φυσικά και είχαν και άλλα καλά πέρα απο την εμφάνιση τους οι ST/TT/Falcon αλλά τότε διάλεξα ST λόγω εμφάνισης...(παιδικά μυαλά).Θα έδινα τα πάντα για έναν-one of a kind-transgender ST! :p
 
statusgr είπε:
Κανείς δεν είναι τέλειος :Ρ
Βασικά εδώ Ηράκλειο ήταν Η ST κ όχι Ο ST....(του κάναμε αλλαγή φύλου στο τελώνιο :Ρ
Ο ST, trans;;;;;; :eek:

Τον μάγκα, νεράϊδα;;;
 
εεε όχι κ μάγκας είπαμε όμορφο αλλά μια ζωή σκόνη από την αμίγκα τρώγατε

(flame on :p )
 
I can resist everything, except temptation... (Oscar Wilde)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=lbNBlxmy8dE]YouTube - Amiga Joke

:p
 
Σε ενα πραγμα που παραδεχομαι την Atari ηταν το Design τις, γενικα εκεινη την εποχη προσεχαν πολυ αυτο το κομματι,ποιος θα βγαλει το πιο ομορφο Computer.

Τελικα ο Mega STE μου αρεσει ποιο πολυ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
vagosgta3 είπε:
Σε ενα πραγμα που παραδεχομαι την Atari ηταν το Design τις, γενικα εκεινη την εποχη προσεχαν πολυ αυτο το κομματι,ποιος θα βγαλει το πιο ομορφο Computer. Τελικα ο Mega STE μου αρεσει ποιο πολυ.
Είχε εμπνευσμένο design όλη η σειρά ST,ο Mega STE είναι διδυμάκι εξωτερικά του ΤΤ σε άλλη απόχρωση.Πράγματι πανέμορφος υπολογιστής!
 
DINO είπε:
Πάνω που φτιάχτηκα... :xm: Anybody else? :diablotin:
Μα έλα που σου λέω..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=ru6Fndq6uks]YouTube - EPIC Intro - Atari ST

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=JtOWXHqf5vY]YouTube - Epic intro - Amiga version

Χαρακτηριστικό το "Loading soundtrack" στον ατάρι...και το downscale των γραφικών !

See it an weap ΡΕ :Ρ
 
noxrider είπε:
Φυσικά και είχαν και άλλα καλά πέρα απο την εμφάνιση τους οι ST/TT/Falcon αλλά τότε διάλεξα ST λόγω εμφάνισης...(παιδικά μυαλά).Θα έδινα τα πάντα για έναν-one of a kind-transgender ST! :p
Transgender μηχανηματα δεν παιζουν.. αλλα one of a kind να σου φτιαξουμε!! Βρες κανενα ST εσυ και θα πεσει βαφη special!

Αλλα προσεξε, αν βρεις κανενα STE θα βαψω μαλλον τον καδο σκουπιδιων που θα το πεταξω μεσα! ;)
 
Αφού ευχαριστήσω τον φίλο μας για την υπέροχη ρετρό ανάμνηση των μηχανημάτων της ατάρι αναγκάζομαι να ξαναποστάρω απάντηση προς τον dino

(πάντα χαίρομαι να κάνουμε καζούρα)

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=nrA4Kp9ASn4&feature=related]YouTube - Amiga Demo: Anti Atari Demo
 
statusgr είπε:
Μα έλα που σου λέω..Χαρακτηριστικό το "Loading soundtrack" στον ατάρι...και το downscale των γραφικών !

See it an weap ΡΕ :Ρ
1ο λάθος: Συγκρίνεις από YouTube!

Το Epic intro (ST) το έχω ανεβάσει εγώ στο ΥΤ, χωρίς cropping και χωρίς καμμία άλλη επεξεργασία! Θα πρέπει να δούμε τα μηχανήματα δίπλα δίπλα, να τρέχουν...

2ο λάθος: Διάλεξες να συγκρίνεις ένα παιχνίδι με vector γραφικά, στα οποία είναι γνωστό από αρχαιοτάτων χρόνων, οτι σας ρίχνουμε στο κεφάλι, όσον αφορά την ταχύτητα, λόγω της γνωστής διαφοράς της ταχύτητας του επεξεργαστή!

3ο λάθος: Νομίζω πως αξίζει να περιμένεις λίγο, για να ακούσεις το καταπληκτικό sampled soundtrack στον ST, ενώ στην Amiga, με συγχωρείς κιόλας, απλά δεν ακούγεται!!!

Συμπέρασμα; Μάπα το καρπούζι!!!!! :p
 
Πρόχειρη αναζήτηση ήταν (δεν γνώριζα ότι το είχες ανεβάσει εσύ ρα:Ρ)

Όσο για το λάθος νούμερο 2..φαίνεται από την ταχύτητα..όταν μιλάμε για ένα "σκάφος" ναι πάει γρήγορα, όταν έχει παρέα βαραίνει λιγουλάκι :)

Εξακολουθώ και σνομπάρω έτσι..:Ρ
 
Βλέπω τα πόστς να "μετακομίζουν" στο ST vs AMIGA thread!!! :D
 
Πίσω
Μπλουζα