Η πειρατεία σκοτώνει το gaming (;;)

Όχι ρε συ Πάνο που το πήγες; Στα ανέφερα αυτό μόνο για το "ένα σκασμό παιχνίδια"

Διαφωνώ πάντως για το 8core κτήνη για γραμματείς. Είναι γνωστό ότι οι εταιρίες παίρνουν απλά μηχανηματάκια Dell (?) για να κάνουν τη δουλειά τους και τα αλλάζουν μία στο....ποτέ.

Τα High End μηχανήματα ήταν, είναι και θα είναι για gamers. Ακόμα και το Photoshop δείχνει σαν...notepad στους σημερινούς QuadCore επεξεργαστές, πόσο μάλλον σε 1-2 χρόνια στους 8-16 way. Και πόσοι τέλος πάντων τρέχουν Photoshop ώστε για αυτούς ειδικά να εξελήξουν τους επεξεργαστές τους η Intel και η Amd?

Oi Βάσεις και όλα τα άλλα που θέλουν το κάτι παραπάνω έχουν άλλους επεξεργαστές

Όσο αφορά τα L2 Wow x και δε ξέρω γω τι, θα αργήσουν να γίνουν η αιχμή του δώρατος στη 3D εξέλιξη των παιχνιδιών μιας και δεν είναι αυτός ο σκοπός τους.

Τεσπα ξεφύγαμε από την κουβέντα, που καλό θα ήταν να ακούσουμε και τη γνώμη των άλλων :)
 
Όσο για το WOW και τα λοιπά MMORGs, οι μηχανές γραφικών μάλλον επίτηδες είναι χαμηλών απαιτήσεων. Γιατί ο κάθε ένας που έχει κολλήσει με το WOW δεν είναι διατεθιμένος να σκάσει ένα σωρό λεφτά για μηχανάκι. Γνωρίζω καμμένους κολλητούς που παίζουν WOW με μονοπύρηνα Celeron και δανεικές - χαρισμένες Geforce 4 κάρτες. Αυτοί θα συνεχίσουν να παίζουν με το ίδιο μηχάνημα μέχρι να τα φτύσει. Δεν είναι διατεθιμένοι να κάνουν την υπέρβαση. Δεν δίνουν cent για παραπάνω hardware. Φυσικά τα σκάνε μηνιαίως για WOW ή οτιδήποτε άλλο.

Φυσικά όταν θα βγει το επόμενο WOW και θα έχει την Unreal Engine 3 ή οποιαδήποτε next gen μηχανή, μάλλον θα είναι εφικτότατο να παιχτεί με απλό entry level μηχανάκι.

Οι γραμματείς και λοιποί οφισάδες είναι μια χαρά ακόμα και με μηχανάκια τετραετίας, μη σου πώ και εξαετίας.
 
Αντωνη πραγματικα πιστευεις οτι σε 1 χρονο θα βρισκεις ευκολα μονοπυρηνο?

Επισης εχεις παρει χαμπαρι οτι ολες οι εφαρμογες γυρνανε σε πολυπηρηνη υποστηριξη? (γιατι αραγε? :) )

Οσο για τα MMO,θα τα πουμε επισης σε 1 χρονο αν το συστημα σου μπορει να τα απεικονιζει στο full.
 
Δεν φταιει η πειρατεια για την κριση που περναει η βιομηχανια.

Φταιει οτι μας σερβιρουν 99% το ιδιο ξαναζεσταμενο φαγητο, στην καλυτερη περιπτωση δλδ, και οτι βλεπουμε καθε λογης σαβουρα, η οποια μεσω του εξελιγμενου marketing πασαρετε ως κατι το νεο και αριστο.

Τα σαβουροπαιχνιδα σκοτωνουν το gaming!
 
Pooky είπε:
Θίξατε ακόμα ένα μεγάλο κεφάλαιο.
Staforce και λοιπά "κλειδώματα".

Εδώ αναμφίβολα το "πειρατικό" είναι καλύτερο από το αυθεντικό. Από την άποψη ότι δεν θα σου καταστρέψει το μηχάνημά σου.

Ακριβώς έτσι, και είναι πολλά τα λεφτά Άρη........
Δηλαδή θα προτιμήσεις να τρέξεις unauthorized κωδικα (crack) στο μηχανημα σου, που μπορεί να είναι γεμάτο με spy/add/κλπ - ware?

Προσωπικά, οταν μου αρέσουν τα παιχνίδια, τ'αγοράζω, αλλα για παράδειγμα δεν θα δώσω παραπάνω απο 1.20 euro (dvd r DL) για το NFS pro street, γιατι πραγματικά δεν μου αρέσει, το κατέβασα και μετανιώνω που σπατάλησα 1,20 euro και 1 1/2 ωρα πανω του (έχει γίνει ωραίο σουβεράκι πάντως) φαντάσου να το πληρώσει κανονικά...

Γενικά, θέλω demos, θέλω να δοκιμάσω το παιχνίδι και μετα να το αγοράσω, οταν αυτό όμως δέν έχει demo τι κάνεις ή όταν δέν μπορείς να το βρείς στην αγορα;

Υπάρχει πάντα ένα όριο, για να βρώ τα FF για pc θα κάνω τα πάντα, και θα τα παραγγείλω απο την Ανδαλουσία αν χρειαστεί, αλλά δέν θα κάνω το ίδιο για το Homm 4 οσο και αν λετρευω την σειρα γιατι είναι μάπα. Οταν βγήκε το collection που το είχε μέσα το τσίμπισα.

Γενικά τα μονα παιχνίδια που κρατάνε την not online PC gaming σκηνή, είναι τα strategy και τα FPS.

Αρα περιμένουμε το Starcraft 2!!!
 
Μμμμ ναι, θα προτιμούσα να τρέξω ένα crack και να το τσεκάρω με κάποιο AV (τοπικό και online) από το να δώσω 60 και 70 ευρουδάκια. Σηκώνει και 'ρώτημα;
 
------------DELETED---------------
 
Αδερφια μου αλητες πουλια δεν ειναι σοβαρο να μιλαμε υπερ της πειρατειας ΟΣΟ ΦΑΡΙΣΑΙΙΚΟ ΚΑΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΕ.

Ας το αφησουμε αυτο για το utorrent του καθενος και ας μιλησουμε περι του subject. ;)
 
Τι τα'βαλες τα ερωτηματικα στον τιτλο τοτε. :eviltongue:

:D
 
Πολύ ενδιαφέρον θέμα παιδιά. Έχω ένα φίλο ο οποίος με κοροιδεύει απίστευτα όποτε αγοράσω κάποιο umd-game για το PSP μου. Έχει κατεβάσει καμία 100αρια παιχνίδια και το μόνο που έχει αγοράσει είναι το στικάκι. Η ειρωνεία είναι πως τα isos παίζουν καλύτερα και γρηγορότερα από κάθε umd και δεν καταναλώνουν γρήγορα την μπαταρία(αφού δεν τρέχει δισκάκι) ασέ που σε ένα stick 4-8 giga μπορείς να έχεις ανετότατα 6-10 games ενώ ακόμα και γω όσα games έχω σε umd τα παίζω σε isos και τα αγοράζω μόνο για συλλεκτικούς λόγους #)

Χαρακτηριστική εποχή πειρατείας είναι με το Playstation που έβλεπα φίλους να έχουν αμέτρητους τίτλους και τα μαγαζιά με αντιγραφές να θησαυρίζουν στο μαύρο χρήμα,υπήρχε μάλιστα και κύκλωμα αντιγραφών που παρέδιδε καινούργιους τίτλους στα μαγαζιά γιατί δεν σύμφερε τους ιδιοκτήτες να αντιγράφουν από γνήσια-γιατί θα χρειάζονταν να τα αγοράσουν! (είχα δεί έναν 65αρη μ'ένα μηχανάκι στο console club ενός φίλου..) Βεβαία δεν είναι λίγες οι φορές που η μικρή ποικιλία τίτλων στην ελληνική αγορά ή οι περιορισμένη ποσότητα σε ανάγκαζε να πάρεις αντιγραφή όπως θυμάμαι εμένα με το Dragon Ball Final Bout που έβαλα και modchip για αυτό το game :D

DragonballGT-FinalBoutUSLUS-00493-f.jpg


dragon_ball_final_bout_profilelarge.jpg


finalbout.jpg


[ame=http://www.youtube.com/watch?v=WXv2HaQ2epg]YouTube - Dragon Ball Final Bout Opening

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=-lnwHu6518M]YouTube - "DragonBall: Final Bout" Japanese Commercial

Enjoy! :flower:
 
Aardvark είπε:
Τα καλα της πειρατειας. :xm:

Παράθεση:Crytek were probably the last great dev team devoted solely to making PC users feel inadequate about their system specs. No longer. In an interview with PC Play, Crytek president Cevat Yerli has said that thanks to both "huge piracy" and the small returns PC games bring in compared to console titles, the company will no longer be making games exclusively for the PC market. They'll still make games for the PC, of course, just...not only for the PC. Crytek president Cevat Yerli [PC Play]
Ρε σαπια ντοματα που τους χρειαζεται
 
Πολυ ενδιαφερον το θεμα αυτο παιδια. Λοιπον στη ζωη μου ειχα παρει αυθεντικους τιτλους τα παιχνιδια που ειχα για το Master_system + Game boy γιατι πολυ απλα δεν... υπήρχαν κοπιες τοτε. Αργοτερα που βγηκε το πλει-1 στην αρχη ηθελα να τα εχω αυθεντικα και πήρα το φιφα99 αυθεντικο αλλα μετα το ανταλλαξα για δε θυμαμαι ποσες κοπιες. Απο κει και υστερα ΜΟΝΟ κοπιες παιρνω. Το ΜΟΝΑΔΙΚΟ παιχνιδι που θα πηγαινα να τα σκασω για να το παρω αυθεντικο ειναι το GTA IV. (Αν ειχα πλει-3 βεβαιως βεβαιως-για χβοχ 360 οχι) προσφατα μαλιστα εβαλα και 24αρα ταχυτητα (ενταξει δεν την πιανω ολη 14-15 πιανω) και αυτο μου λύνει τα χερια. Δεν θα χρειαζεται να αγοραζω τις κοπιες πλεον αλλα να τις κατεβαζω μονος μου. :D :D

Ειμαι της αποψης οτι πολυ λιγα παιχνιδια αξιζουν να βαλεις το χερι στη τσεπη και να τα παρεις αυθεντικα. Σκεφτομαι εδω και καιρο να παρω χβοχ360 (αν ποτε συγκεντρωσω τα λεφτα) σιγα μη δινω 70 ευρω για να παρω παιχιδι τη στιγμη που μπορω να το εχω ουσιαστικα τζαμπα.

Α και κατι ακομα διαβασα στην εφημεριδα προσφατα οτι τα DVD club κλείνουν το ένα μετα το άλλο λογω ιντερνετ. Οι χρηστες κατεβαζουν ταινιες απο το νετ και υπότιτλους με τις νεες γρηγορες ταχυτητες και αυτο εχει οδηγησει σε αδιεξοδο πολλα μαγαζια. Ποιος θα ειναι ο επόμενος τομεας που θα χτυπηθει αν δεν εχει ηδη? φυσικα τα παιχνιδια...
 
Για να πούμε την αλήθεια...παιχνίδι καλό-ξεκαλό ( και δυστυχώς δεν υπάρχουν πολλά αξιόλογα σήμερα...αλλά αυτό είναι ένα άλλο θέμα ) όπως και ταινίες, κτλ, κάποιος ή κάποιοι έχουν κοπιάσει αρκετά για να υλοποιηθεί, και δυστυχώς περιμένουν να ζήσουν τις οικογένειες τους από αυτό. Οπότε όταν εγώ-εσύ και ο κάθε άνθρωπος με dsl κατεβάζει το παιχνίδι και δεν το αγοράζει, στέλνει αυτούς τους ανθρώπους στην φτώχεια και στην ανεργία.

Βέβαια σε αυτό εν μέρει φταίνε και οι ίδιοι, γιατι οι τιμές έχουν γίνει ποια εξωφρενικές. ΓΙΑ ΟΛΑ!!! Δεν μπορείς να πουλάς ένα παιχνίδι 50 και 70 ευρώ... είναι εξοργιστικό. όπως επίσης δεν μπορείς να νοικιάζεις μία ταινία 2μισι ευρώ ( ή ακόμα χειρότερα 8 ευρώ στον κινηματογράφο ) και να περιμένεις ο άλλος να μην χρησιμοποιήσει την ευκολη λύση και να την κατεβάσει δωρεάν !!!!

Πρέπει λοιπόν οι εταιρίες να βρούν άλλες πρακτικές εμπορευματοποίησης των προιόντων τους γιατι οι παλιές πρακτικές έχουν ποια πεθάνει. Και από την άλλη αυτό βάζει σε θέση ισχύος τουσ καταναωτές οι οπίοι μπορούν ίσως για πρώτη φορά στην ιστορία τουσ να διαμορφώσουν αυτοί τον τρόπο και το ''ρεύμα'' με το οποίο θα λειτουργεί η αγορά.

Προχθές έψαχνα ένα καλό προγραμματάκι για να επαναφέρω κάτι αρχεία απο το flashακι ένός φίλου. Θυμήθηκα λοιπόν την CONVAR, κορυφαία εταιρία στα συγκεκριμένα προγράμματα. Πήγα λοιπόν στο site της να κατεβάσω κάνα demo να κάνω τη δουλειά μου, και με έκπληξη ανκάλυψα πως όλα τα progs τα δίνει freeware. Το μόνο που ζητάει σαν αντάλαγμα είναι αν κάνεις τη δουλειά σου με το πρόγραμμα ( και σου αρέσει η δουλειά και ο κόπος των προγραμματιστών της ) να κάνεις μία εισφορά μέσω πιστωτικής paypal κτλ, όσα χρήματα θες εσύ, ακόμα και ένα σεντ. Εγώ και τη δουλειά μου έκανα και έστειλα και 5 ευρώ μέσω PayPal. όσο λίγα και αν φαίνονται αυτα τα χρήματα ίσως σε κάποιους, φανταστείτε πόσες περισσότερες πιθανότητες έχει μια τέτοια εταιρία να βγάλει χρήματα από μία άλλη που σου πουλάει ακόμα και το bandwidth που κατέβασες το demo...

αυτά τα ολίγα...και περιμένω τις απόψεις σας !!!
 
disman είπε:
... όπως επίσης δεν μπορείς να νοικιάζεις μία ταινία 2μισι ευρώ και να περιμένεις ο άλλος να μην χρησιμοποιήσει την ευκολη λύση και να την κατεβάσει δωρεάν !!!!
Κι όμως,πρέπει να σου πω ότι σε άλλες χώρες είναι πιο ακριβά,συνεπώς σε αυτό εδώ δεν έχουμε δίκιο να αναφερόμαστε ως επιχείρημα...

Τώρα θα πει κάποιος "ναι,αλλά εκεί έχουν άλλους μισθούς".Ε,γι' αυτό ακριβώς πληρώνουν και τις νέες ταινίες 3,5-5,0 ευρώ.....

Αλλά ρε παιδιά,μισό λεπτό,ήθελα να ήξερα,από τη στιγμή που οι εταιρείες αποφασίσανε ΟΙ ΙΔΙΕΣ να φέρουν πιο κοντά τον κόσμο του θεάματος με τους υπολογιστές,αντικαθιστώντας το VHS με το DVD,δε ξέρανε ότι ουσιαστικά από μόνες τους ανοίγανε την κερκόπορτα της πειρατείας;

Και μη μου πει κάποιος ότι αν είχαμε ακόμη VHS η πειρατεία θα ήταν στα ίδια επίπεδα,δεν μπορώ το πιστέψω προσωπικά...

Δε λέω να μέναμε στο VHS,απλά λέω ότι οτιδήποτε φέρνεις κοντά στους υπολογιστές και στον τρόπο αναπαραγωγής των media που κάνουν και οι ίδιοι,απλά το στέλνεις ακόμη πιο γρήγορα και -κυρίως- πιο μαζικά στην πειρατεία...

Πάντως θα σύστηνα κι εγώ να αναπτύσσουμε απλά τις απόψεις μας περί του θέματος χωρίς να αναφέρει ο καθένας μας τι κάνει περί αυτού,πόσο μάλλον να προτρέπει δημοσίως σε πράξεις πειρατεία....

Το ξέρω ότι το μεν πρώτο ακούγεται περίεργο και το κατανοώ,αλλά ας αρκεστούμε στην απλή συζήτηση,είναι καλύτερα από όλες τις απόψεις.... Για το δε δεύτερο,δεν χρειάζεται συζήτηση,έτσι κι αλλιώς απαγορεύεται αυστηρά από τους κανονισμούς του forum....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μανο δεν είναι δυνατόν σε ένα τέτοιο θέμα να μην πάρεις έστω και έμμεσα θέση.

@Doctor: Την πραγματικότητα που περιγράφεις 1000% σωστά, την βιώνει η πλειοψηφία των gamers σήμερα. Όταν αδυνατεί κάποιος να μαζέψει το ποσό των 200 ευρώ που κάνει μια κονσόλα, πόσο δύσκολο είναι να βρει 70 ευρώ για κάθε παιχνίδι; Αν τα παιχνίδια κόστιζαν ένα 25αράκι δεν θα ήταν καλύτερο;

Όσο για τα video clubs, οι παλιοφυλλάδες να αφήσουν τις υποκρισίες, μια και η πειρατεία δεν ευθύνεται σχεδόν καθόλου για την κατάντια. Οι λόγοι είναι:

1). Οι προσφορές των βρωμοφυλλάδων με σωρεία DVDs κάθε βδομάδα που κόβουν τις πωλήσεις από τα video clubs.

2). To "γρήγορο" Internet που αναπτύσσεται και ο καθένας μπορεί να κατεβάσει την ταινία που παίζεται στον κινηματογράφο από το σπίτι του, αντί να χρυσοπληρώσει μια cam divx κόπια στον βιντεοκλαμπά της γειτονιάς του ή στο μαυρούλη της καφετέριας που πίνει καφέ.

Να μας παρατήσουν ήσυχους λοιπόν.
 
Κι ενώ το θέμα του thread παραμένει "Η πειρατεία σκοτώνει το PC Gaming", το offtopic πάει σύννεφο. Όπως έχει γράψει κι ο Wally δις παραπάνω κι όπως επισήμανε και ο Μάνος, δεν πρέπει επ'ουδενεί να επικροτούμε την πειρατεία δημόσια, καθώς όσο "καλοπροαίρετα" και να τη δούμε και όσα "επιχειρήματα" κι αν προτάξουμε, η πράξη αυτή είναι και θα παραμείνει κλοπή. :zip:
 
Αν τα παιχνίδια κόστιζαν ένα 25αράκι δεν θα ήταν καλύτερο;
Γιατί λοιπόν δεν τα παίρνουν 6 με 8 μήνες αργότερα, που κοστίζουν τόσο? (Στο PC τουλάχιστον. Στις καινούργιες κονσόλες που θεωρητικά δεν τσιπάρονται εύκολα, οι τιμές είναι σταθερές. Άλλη υποκρισία και αυτή). Μήπως φταίμε και εμείς, που θέλουμε the latest & the greatest? Πήρα το Titan Quest Deluxe Edition, για 25 ευρώ. Δεν αξίζει αυτό τα χρήμματα του?
 
Pooky είπε:
Μανο δεν είναι δυνατόν σε ένα τέτοιο θέμα να μην πάρεις έστω και έμμεσα θέση. @Doctor: Την πραγματικότητα που περιγράφεις 1000% σωστά, την βιώνει η πλειοψηφία των gamers σήμερα. Όταν αδυνατεί κάποιος να μαζέψει το ποσό των 200 ευρώ που κάνει μια κονσόλα, πόσο δύσκολο είναι να βρει 70 ευρώ για κάθε παιχνίδι; Αν τα παιχνίδια κόστιζαν ένα 25αράκι δεν θα ήταν καλύτερο;


Σωστά το θεμα απο μονο του σε ωθει να παρεις θεση και να τοποθετηθεις. Και δεν νομιζω οτι ειναι τοσο τραγικο να πει κανεις τη προσωπικη του ιστορια επί του θεματος. Και καθε αλλο παρα Offtopic το βρισκω αυτό. ισα-ισα...

οσο για το αλλο για να μην κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας, δεν νομιζω οτι οι τιμες φταινε 100% για την πειρατεια. Ισως εν μερει. Αλλα αν το καλοσκεφτουμε και 25 ε να καναν τα παιχνιδια ο αλλος που εχει γρηγορο ιντερνετ γιατι να κατσει να σκασει 25 ευρω τη στιγμη που μπορει να το εχει τζαμπα? Θελω να πω οτι απο τι στιγμη που μπορεις να το εχεις τζαμπα οσο και να πεσει η τιμη και 20 ευρω να φτασει πραγμα αδυνατον ο αλλος δεν θα δωσει το 20ρι θα προτιμησει να το εχει στη τσεπη του. Απ τη στιγμη που εχεις στο αιμα σου τη πειρατεια τελειωσε το πραγμα. Once a pirate - always a pirate :D :D Η πειρατεια δεν προκειται να αντιμετωπιστει με μειωση τιμων αλλα με σκληρη εφαρμογη των νομων και ανελεητη καταδιωξη των πειρατων πραγμα που επισης δεν προκειται να γινει ποτε... Το βλεπουμε στη πραξη καθε μερα...
 
Θα διαφωνήσω... ενώ παλιότερα ελάχιστα - απειροελάχιστα - αγόραζα αυθεντικά, πλέον όταν κάτι μου αρέσει πολύ θα το πάρω. Πχ: Bioshock, Condemned 2, Opera browser (πριν γίνει τζάμπα)... όχι πολλά, αλλά αυτά με τα οποία θα κολλήσω, δίνω και τα €60. Αυτό που άλλαξε είναι ότι τώρα έχω διαθέσιμο εισόδημα... Όχι αρκετό για να το πετάω, αλλά αρκετό για να σκεφτώ ότι αξίζει κάποια να τα έχω πρωτότυπα και να ανταμείψω τους κατασκευαστές.
 
Αν ενα παιχνιδι κανει 20 ευρω και καποιος που το θελει, προτιμησει να το κατεβασει...δεν θελω να τον χαρακτηρισω...

Το οτι μπορει να κατεβαζουμε κλεψιτυπα δεν ειναι σε καμια περιπτωση τιμητικο!

Και μεινε στο θεμα mr Betruger.
 
Πίσω
Μπλουζα