Η συλλογή επιτραπέζιων μου! (Aoristas)

AORISTAS

Retro Member
Joined
31 Δεκ 2015
Μηνύματα
151
Αντιδράσεις
384
Καλησπέρα!! Με μεγάλη χαρά παραθέτω ακολούθως, φωτογραφικό υλικό από τη συλλογή με retro ελληνικά επιτραπέζια που έχουμε μαζί με την κοπέλα μου. Φυσικά στη πορεία του χρόνου, θα προστεθούν (ευελπιστώ) αρκετά ακόμα. ENJOY!!

146140.jpg146141.jpg146142.jpg146144.jpg146145.jpg146146.jpg146149.jpg146151.jpg146152.jpg146154.jpg146155.jpg146156.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ομορφη και πολυποικιλη συλλογη με διαμαντακια μεσα! :thumbup:

Καποια απο αυτα τα εχω επισης. :)

Ευχομαι να την μεγαλωσεις και αλλο! ;)
 

1@stayros[/USER] Σε ευχαριστώ πολύ Σταύρο, να είσαι καλά!
 
Πολύ ομορφη συλλογη!

Από τα εικονιζόμενα παιχνίδια ειχα το παιχνιδι ''Μην ξυπνησεις το μπαμπα'', το Γκρινιαρη (σε μαγνητικο παιχνιδι) και το ''μαγνητικο κινγκ κονγκ'' (αν θυμαμαι καλα έμοιαζε με το παιχνιδι ''φιδακι''...)

Το παιχνιδι ΚΟΝΤΡΑ 4 το γνωρίζω με το ονομα ΣΚΟΡ 4 (ειχα το ΣΚΟΡ 4, καλο παιχνιδακι...).

Εχω παιξει τα παιχνιδια Mister Richter, Γκρινιαρη, Κροκοδειλοδοντακιας, Μαντεψε ποιος, Καρδιοχτυπια στο τηλέφωνο (μου ειχε φανει ... σαχλο!), Τροχός της Τυχης, Κερδίστε χανοντας.

Ειχα δει το παιχνιδι OTHELLO σε συγγενικό σπίτι αλλα δεν μου εκανε...εντυπωση...

Oσο για το παιχνιδι ''ρωτα το μεντιουμ'' ειχε κυκλοφόρησε τη δεκαετία του 90, δεν το είχα αγοράσει ουτε το ειχα παιξει σε φιλικο σπιτι αλλά μου φαινόταν...μαγικό το ότι ακουγόταν η φωνή...ενος μάγου στο επιτραπέζιο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
AORISTAS είπε:
Καλησπέρα!! Με μεγάλη χαρά παραθέτω ακολούθως, φωτογραφικό υλικό από τη συλλογή με retro ελληνικά επιτραπέζια που έχουμε μαζί με την κοπέλα μου. Φυσικά στη πορεία του χρόνου, θα προστεθούν (ευελπιστώ) αρκετά ακόμα. ENJOY!!
Ωραιότατη η συλλογή σας, σας εύχομαι να τη μεγαλώσετε!
 
Μια χαρά την είδα την συλλογη σου φιλε, μπράβο..

Αρκετα σπάνια παιχνίδια έχεις, η αλήθεια ειναι ότι ζήλεψα λιγο, ειδικά για τον Θρύλο του Ζαγκορ και το D&D..

Επισης, το καρδιοχτύπια στο τηλέφωνο,αν λειτουργούν, ειναι σπάνιο..Και η γαλέρα,αν τα έχει ολα μεσα, κι αυτο σπάνιο..

Συνεχισε έτσι κι αν μεγαλώσει η συλλογη, εδώ είμαστε..
 
Επειδή ,πέρα από gamer σε πιο σύγχρονα παιχνίδια, είμαι κι εγώ συλλέκτης σε παιχνίδια που έχουν σημαδέψει την παιδική μας ηλικία, πραγματικά είναι απ' τις πιο ''δυνατές'' συλλογές που έχω δει, όχι μόνο εδώ στο δικό μας φόρουμ αλλά και σε άλλα πανομοιότυπα!! Θα μπορούσα να πω, πως εκτός από 3,4 που με λίγο ψάξιμο θα τα βρεις, όλα τα υπόλοιπα είναι πολύ σπάνια, και για να τα βρει κάποιος, εκτός από όρεξη για ψάξιμο και κάποια χρήματα, χρειάζεται και πολύ τύχη!!

Φίλε μου πρόσεξε τα όσο μπορείς γιατί είναι ένας θησαυρός αναμνήσεων κι όχι μόνο. Τα περισσότερα, αν και έχουν περάσει σχεδόν 30 χρόνια απ την αρχική τους κυκλοφορία, παραμένουν και σήμερα ικανά να σου προσφέρουν μπόλικη δόση αγωνίας και διασκέδασης!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολυ ωραια συλλογη! Καλοπαιχτα!
 
Πολύ ωραία επιτραπέζια. Είχα το Γατα και Ποντίκι της ΕΠΑ.
 

1@BETTY BOOP[/USER] , 1@Eagle 1[/USER] , 1@Ajax87[/USER], 1@johnny19818[/USER] , ευχαριστώ και χαίρομαι πραγματικά που βρίσκει ο καθένας σας μέσα σε αυτές τις φωτογραφίες κομμάτι από τις παιδικές του αναμνήσεις, άλλωστε εκεί κρύβεται όλη η μαγεία! 1@viking4a[/USER] να είσαι καλά, είναι όλα πληρέστατα και λειτουργικά! Δηλώνω fan και της δικής σου συλλογής, όπως σου είχα γράψει και παλαιότερα στο topic σου! 1@boomer[/USER] σε ευχαριστώ θερμότατα για τα καλά σου λόγια! Πράγματι όλοι οι παράγοντες που αναφέρεις συνέβαλαν για να τα βρούμε καθώς το 80% είναι επιτραπέζια που βρήκαμε στη πορεία και δεν τα είχαμε από μικρή ηλικία. Να είσαι σίγουρος πως τα προσέχουμε αλλά και τα απολαμβάνουμε στο μέγιστο βαθμό!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους!! Ευτυχισμένο το 2017!! Νέα επιτραπέζια προστέθηκαν στην συλλογή που έχουμε με την κοπέλα μου!! Τα συγκεκριμένα αποκτήθηκαν το χρονικό διάστημα Αυγούστου - Δεκεμβρίου 2016 και αναφέρω τη συγκεκριμένη περίοδο καθώς ο καθένας με σύμμαχο τη λαχτάρα της αναζήτησης και υπομονή, (σχεδόν) τα πάντα μπορούν να βρει ακόμα και τόσα χρόνια μετά την κυκλοφορία τους. Να τονίσω πως το 99% της συλλογής προέρχεται είτε από ιδιώτες είτε από μικρά τοπικά καταστήματα (παιχνιδάδικα - βιβλιοπωλεία) που τους έχουν ξεμείνει στο πέρασμα του χρόνου . Μονάχα 3 κομμάτια έχουν αγοραστεί από πωλητές vintage toys που διαθέτουν κατάστημα, συνεπώς μην χάνετε την μαγεία που προσφέρει η αναζήτηση, όπως και το γεγονός ότι οι τιμές που θα τα βρείτε θα είναι σίγουρα πολύ χαμηλότερες!

147223.jpg147224.jpg147225.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραία συλλογή! νομίζω όμως ότι πρέπει να φτιαχτεί ένα νέο θέμα, νήμα ή δεν ξέρω τι άλλο που να μπορούν να μπαίνουν οι συλλογές των μελών. Από αυτά τα παιχνίδια που έχεις φίλε θα μπορούσες να δεις ποιο δεν υπάρχει ήδη κάτω από την κατηγορία "Επιτραπέζια" και να προσθέτεις το κάθε ένα σε χωριστό νήμα με μια μικρή περιγραφή και καλή φωτό γραφία, ώστε να σχολιάζουμε από κάτω. :)
 
Απο αυτά στην φωτο, έχω μονο την Σταφυλλοπαγιδα, το Μυστήρια στο Πεκίνο και το Downfall μεγάλο κουτι, στην γερμανική έκδοση όμως...
 

wiimaniac είπε:
Πολύ ωραία συλλογή! νομίζω όμως ότι πρέπει να φτιαχτεί ένα νέο θέμα, νήμα ή δεν ξέρω τι άλλο που να μπορούν να μπαίνουν οι συλλογές των μελών. Από αυτά τα παιχνίδια που έχεις φίλε θα μπορούσες να δεις ποιο δεν υπάρχει ήδη κάτω από την κατηγορία "Επιτραπέζια" και να προσθέτεις το κάθε ένα σε χωριστό νήμα με μια μικρή περιγραφή και καλή φωτό γραφία, ώστε να σχολιάζουμε από κάτω. :)
1@wiimaniac[/USER]

Εχω φροντισει ηδη για αυτο.... ;)

Ευρετήριο επιτραπέζιων παιχνίδιων!

 

1@wiimaniac[/USER] καλησπέρα. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια! Όπως σου ανέφερε και ο Σταύρος παραπάνω υπάρχει ακριβώς αυτό που ζήτησες, αναφορικά με τις παρουσιάσεις επιτραπέζιων. Προσωπικά έχω κάνει δύο παρουσιάσεις επιτραπέζιων και σύντομα θα ακολουθήσει και άλλη!!
 
Καλησπέρα σε όλους! Νέα διαμαντάκια προστέθηκαν στη συλλογή!! Enjoy!

aoristas 1.jpg

aoristas 2.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο,τι ειναι MB και Parker μου τραβάει αμέσως το βλέμμα... :D

Ποντικοπαγιδα, το κυνήγι του καρχαρία και Crossfire ολα τα λεφτά!

Μπραβο για τα νέα αποκτήματα, καλοπαιχτα!!
 

1@viking4a[/USER] σε ευχαριστώ πολύ!! Πολυαγαπημένα επιτραπέζια το καθένα ιδιαίτερα ξεχωριστό για διαφορετικούς λόγους!! Το μοναδικό που δεν παίξει μέχρι στιγμής είναι το Star Trek, αλλά σύντομα θα γίνει και αυτό!!! Για εμένα ένα σκαλί παραπάνω από τα υπόλοιπα λόγω gameplay είναι τα "Έργα Τέχνης"!!
 
AORISTAS είπε:
...Για εμένα ένα σκαλί παραπάνω από τα υπόλοιπα λόγω gameplay είναι τα "Έργα Τέχνης"!!


Τα "Έργα Τέχνης" όπως και τις Δημοπρασίες που μας έδειξες σε άλλο thread, δεν τα είχα ξαναδεί και φαίνονται πολύ ενδιαφέροντα!!! :D

:thanx2:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα