Η συλλογή μου (από ps2 παιχνίδια)

krem13

RetroNuts!
Joined
11 Οκτ 2008
Μηνύματα
1.520
Αντιδράσεις
58
η συλλογή μου δεν είναι ιδιαίτερα αξιόλογη μιας και έχει αρκετά "παιδικά" παιχνίδια λόγω της περιόδου που άρχισα να τα αγοράζω (τετάρτη δημοτικού).συνολικά αριθμεί 37 παιχνίδια (το 37ο,το tekken 5 δεν μπορώ να το βρω πουθενά) και στο άμεσο μέλλον θα μεγαλώσει κι άλλο (είναι στο δρόμο το gran turismo 3 και final fantasy xii)

picture.php


picture.php


picture.php


μερικές ερωτήσεις

1) στα άμεσα σχέδια μου είναι η αγορά των ntsc kingdom hearts I/II καθώς και οι "final mix",ιαπωνικές εκδόσεις τους.τι λέτε? αξίζει το κόπο ή θα είναι περιττά έξοδα?

2) υπάρχουν παιχνίδια τα οποία αξίζει να τα ψάξω στην ιαπωνική τους έκδοση? (είτε είναι καλύτερες εκδόσεις σε σχέση με τις ευρωπα'ι'κές είτε αφορά τίτλους που βγήκαν μόνο εκεί)
 
Μια χαρά συλλογή τη βρίσκω! :thumbup:

Vice City, San Andreas, Resi 4, FFX... Κύριος!
 
Εάν είσαι λάτρης των SHMUPS τότε JAPAN is the only way !!
 
geoanas είπε:
Εάν είσαι λάτρης των SHMUPS τότε JAPAN is the only way !!
η αλήθεια είναι ότι,αν και είμαι άθλιος σε αυτά,μου αρέσουν πολύ.μήπως μπορείς να μου προτείνεις μερικά?
 
Castle Shikigami

Castle Shikigami II

Chaos field

ChoAniki: Sei Naru Protein Densetsu

DoDonPachi DaiOuJou

Dragon Blaze

Espgaluda

Guerrilla Strike

Gigawing Generations

Gradius 3 + 4

Gradius 5

Gunbird special edition

Gunbird 2

Homura

Ibara

Mushihime-sama

Mobile light force 2

Ocean Commander

Psikyo Shooting Collection Vol.1: Strikers 1945 I & II

Psikyo Shooting Collection Vol.2: Sengoku Ace & Sengoku Blade

Psikyo Shooting Collection Vol.3: Sol Divide & Dragon Blaze

Psyvariar

Psyvariar 2

R-Type Final

Rajirugi: Precious (radirgy)

Raiden 3

Rez

Shienryu Explosion

Sega Ages Fantasy Zone

Sengoku Blade @

Senko no Ronde

Silpheed

Simple 2000 Series Vol. 37 - The Shooting Double Shienryu

Sol divide

Space Raiders

Strikers 1945 I&II

Taito Legends II

Thundercross

Thunderforce VI

Twinkle Star Sprite

Trigger Heart Exelica LE

Trizeal

XII stag

Xyanide resurrection

Zero Gunner 2
 
Έ όχι και να προτείνεις το Cho Aniki βρε Geoanas! Ξεκούτιανες εντελώς βρε; :)

Βάζω τα σχετικά βίντεο σε spoiler για να προστατέψω τους αθώους. Αν αποφασίσετε να το δείτε, πάρτε αρκετές βαθιές ανάσες πριν και να είστε νηστικοί τουλάχιστον κανά τρίωρο... :p






krem13, αν μιλάμε για PAL PS2 και original games, ξεκίνα με το R-Type Final. Είναι φτηνό (6-7 λίρες συνήθως στο Ebay), καλό και αρκετά "προσβάσιμο" για μη γκουρού του είδους.

Και κάτι άσχετο: Τις είδα τώρα στην φωτογραφία και το θυμήθηκα. Υπάρχει κανένας άλλος που να σιχαίνεται τις Platinum συσκευασίες της Sony; Τις βρίσκω τόσο άσχημες που συνήθως προτιμώ να μην αγοράσω το παιχνίδι παρά να το πάρω σε Platinum. :xm:
 
Καλά το Cho Aniki μπήκε, λόγω ότι είναι shmup (Ο Θεός και η ψυχή του !)

Νομίζω ότι η λίστα, είναι κομπλέ !

Οι δικές μου επιλογές είναι :

DoDonPachi DaiOuJou

Espgaluda

Homura

Ibara

Mushihime-sama

R-Type Final

Silpheed

Thunderforce VI
 
OYAOY άπειρα Shooters τα οποία απλά δεν ήξερα!!!!! Μου φαίνεται πάω και για PS2!!!!!!!!!!!!!
 
Maddog είπε:
Και κάτι άσχετο: Τις είδα τώρα στην φωτογραφία και το θυμήθηκα. Υπάρχει κανένας άλλος που να σιχαίνεται τις Platinum συσκευασίες της Sony; Τις βρίσκω τόσο άσχημες που συνήθως προτιμώ να μην αγοράσω το παιχνίδι παρά να το πάρω σε Platinum. :xm:
Εγώ αντίθετα σαν πασίγνωστος τσίπης που είμαι, τις αγαπώ ιδιαίτερα. Αν βρω το ίδιο παιχνίδι σε Platinum 5 ευρώ λιγότερο, θα πάρω την Platinum. Ποτέ δεν συμπάθησα τις μπλε θήκες.

Αντίθετα γουστάρω τις πράσινες του X-box, αλλά και εκεί η Πλατίνα έχει την τιμητική της.

Cheap is the way to go. Γιατί είμαι φτηνός στα πίτουρα και ακριβός στις κότες!!!!!!!!!!!
 
Είναι Platinum και έχουν φτηνότερα; Περίεργο ακούγεται...
 
Όταν κάποιο παιχνίδι ξεπεράσει συγκεκριμένο αριθμό πωλήσεων, τότε γίνεται Platinum, δηλαδή βγαίνει ξανά στα ράφια, αλλά σε διαφορετική συσκευασία από την αρχική, και με πολύ καλύτερη τιμή.

Συνήθως ένα παιχνίδι που έκανε ας πούμε 60 Ευρώ, σε Platinum έκδοση το βρίσκεις σχεδόν στη μισή τιμή...

Παλιότερα, περίμενες αρκετούς μήνες μέχρι να γίνει Platinum κάποιο παιχνίδι. Σήμερα όμως αν κάνεις 2-3 μήνες υπομονή, μπορεί και να βρεις το παιχνίδι σε τέτοια επανέκδοση. Τρανταχτό παράδειγμα το Killzone 2, το οποίο το τσίμπησα σε Platinum, σε χρόνο ρεκόρ!

Πάντως εμένα δε μπορώ να πω οτι με χαλάει η Platinum συσκευασία, εμφανισιακά σε σχέση με τις κανονικές. Μάλλον με χαλάνε όλες οι συσκευασίες που έρχονται σε ένα απλό κουτί DVD...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μετά τα shmups της CAVE , ένα άλλο ΥΠΕΡΟΧΟ για τo PS2 είναι το Gradius V :

 
Το Gradius V είναι ένα από τα καλύτερα (αν όχι το καλύτερο) horizontal shmups που έχουν βγεί ποτέ. Υπάρχει σε PAL και υποστηρίζει 60 Hz. Το είχα πάρει απο Πλαίσιο σε εξευτιλιστική τιμή και είναι από τα καλύτερα παιχνίδια της συλλογής μου. Μιλάμε για τύχη βουνό...

UPDATE: Πόσα ναρκωτικά παίρνανε οι gays (προφανέστατα) που έφτιαξαν το ChoAniki: Sei Naru Protein Densetsu; Δεν το γνώριζα το παιχνίδι, αλλά είναι αρρωστημένα άθλιο το concept...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
update με τις νεότερες προσθήκες...

attachment.php


...το .hack quarantine,όπως και τα υπόλοιπα .hack,είναι πλήρες...αν εξαιρέσεις το γεγονός ότι λείπει το παιχνίδι :cry:
 
Πω πω ρε Krem άψογα!!!!!!!

Μπράβο νέε μου!
 
ευχαριστώ! τώρα σκέφτομαι να αρχίσω να παίρνω (μιας και μου αρέσουν σαν είδος) κάποια από τα πιο σπάνια/ακριβά rpg's όσο οι τιμές τους διατηρούνται σε σχετικά λογικά πλαίσια,να το κάνω ή είναι χάσιμο χρόνου (για ψάξιμο)/χρημάτων;
 
krem13 είπε:
ευχαριστώ! τώρα σκέφτομαι να αρχίσω να παίρνω (μιας και μου αρέσουν σαν είδος) κάποια από τα πιο σπάνια/ακριβά rpg's όσο οι τιμές τους διατηρούνται σε σχετικά λογικά πλαίσια,να το κάνω ή είναι χάσιμο χρόνου (για ψάξιμο)/χρημάτων;
Καντο αλλα θα σου λεγα να ψαχτεις σε forums για αυτα και οχι ebay. ΟΙ πωλητες στο ε-gay τωρα τελευταια εχουν αρχισει τα βαρια ναρκωτικα και εχω τυχει να βρω σε forums το ιδιο game στο 1/4 της μεσης τιμης αποτι πωλειται στο ebay

Ωραια η συλλογη σου, super αλλα εγω συλλεγω japanese και NTSC/UC παιχνιδια στο ps2. Εχω μια απεχθεια στο οτιδηποτε ειναι PAL στα 50hz. (PAL 60hz is fine though ;) )
 
Μια χαρά η συλλογή και να μεγαλώσει με το καλό. Τώρα, όσον αφορά τα PLatinum δεν έχω κανένα πρόβλημα. Μάλιστα, πολλές φορές περιμένω να κυκλοφορήσει κάποιος τίτλος σε Platinum για να τον αγοράσω!!
 
Πίσω
Μπλουζα