Η συλλογή μου για Game Boy

Είχα παίξει την έκδοση στο gameboy κ στο super ninntendo όταν είχαν βγει κ μετά απο κάποια χρόνια ξανά σε emulator αλλά δεν θυμόμουν αν υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους. Όπως κ να έχει είναι καταπληκτικό παιχνίδι. Το Donkey Kong Country 3 που βλέπω είναι μεταφορά απο την κονσόλα του snes ή έχει διαφορετικό story;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
and1 είπε:
Είχα παίξει την έκδοση στο gameboy κ στο super ninntendo όταν είχαν βγει κ μετά απο κάποια χρόνια ξανά σε emulator αλλά δεν θυμόμουν αν υπάρχουν διαφορές μεταξύ τους. Όπως κ να έχει είναι καταπληκτικό παιχνίδι.
Στο Game Boy μάλλον είχες παίξει το Donkey Kong Land. Αυτό είναι λίγο διαφορετικό από το DK country καθώς το Game Boy ήταν πολύ περιορισμένο για τόσο καλή μεταφορά όπως έγινε με το Color έπειτα.

and1 είπε:
Το Donkey Kong Country 3 που βλέπω είναι μεταφορά απο την κονσόλα του snes ή έχει διαφορετικό story;
Για το λίγο που το έπαιξα, μοιάζει πολύ με του SNES αλλά δεν μπορώ να πω με σιγουριά για όλο το παιχνίδι. Το DKC 3 του Game Boy Advance φαντάζομαι είναι πολύ καλή μεταφορά.
 
To Donkey Kong Land είχε δικές του πίστες και δεν ήταν βασισμένο στο SNES DKC. Νομίζω το ίδιο ισχύει και για το Donkey Kong Land 2. Γι αυτόν τον λόγο κιόλας μου άρεσε το Land, γιατί ήταν ένα καινούριο game με καινούριο soundtrack και πίστες.

Τα Donkey Kong Country στο color και GBA είναι ports του SNES DKC. Δεν έχω άποψη για αυτήν του color αλλά του GBA δεν μου άρεσε καθόλου. Τα γραφικά τα έχουν ανεβάσει υπερβολικά σε brightness (λόγο της οθόνης) και τα χρώματα είναι ξεθωριασμένα ενώ έχουν χάσει όλη την ατμόσφαιρα του original που ήταν πιο σκοτεινό. Και γενικά δεν είδα κάποια άλλη προσπάθεια να τα βελτιώσουν σε άλλους τομείς, παρόλο που το GBA είναι πολύ πιο ισχυρό από το SNES.
 
Imgema είπε:
To Donkey Kong Land είχε δικές του πίστες και δεν ήταν βασισμένο στο SNES DKC. Νομίζω το ίδιο ισχύει και για το Donkey Kong Land 2. Γι αυτόν τον λόγο κιόλας μου άρεσε το Land, γιατί ήταν ένα καινούριο game με καινούριο soundtrack και πίστες.
Τα Donkey Kong Country στο color και GBA είναι ports του SNES DKC. Δεν έχω άποψη για αυτήν του color αλλά του GBA δεν μου άρεσε καθόλου. Τα γραφικά τα έχουν ανεβάσει υπερβολικά σε brightness (λόγο της οθόνης) και τα χρώματα είναι ξεθωριασμένα ενώ έχουν χάσει όλη την ατμόσφαιρα του original που ήταν πιο σκοτεινό. Και γενικά δεν είδα κάποια άλλη προσπάθεια να τα βελτιώσουν σε άλλους τομείς, παρόλο που το GBA είναι πολύ πιο ισχυρό από το SNES.
Εχεις δικιο οτι φαινεται καπως περιεργο και σιγουρα εχει χασει πολυ απο το αρχικο παιχνιδι. Το περιεργο με αυτη την κονσολα (GBA) ειναι οτι ενω τα περισσοτερα παιχνιδια της ειναι μεταφορες του SNES, αυτα δειχνουν χειροτερα απο οτι στο SNES παρολο που προκειται για 32bit μηχανημα. Το DK δεν αποτελει εξαιρεση. Εμενα παντως, και το εχω γραψει και αλλου, μου κανει εντυπωση πως το DKC στο color ειναι τοσο καλο και κοντα στο αρχικο παιχνιδι για τα δεδομενα της κονσολας, ενω το DK Land που υποτιθεται διαφημιζοταν ως το μικρο αδερφακι του παιχνιδιου στο SNES ηταν κατι εντελως διαφορετικο ενω οι κονσολες ειχαν ιδια υπολογιστικη ισχυ και οι κασσετες τους ιδια διαθεσιμη χωρητικοτητα.
 
johnny19818 είπε:
Εχεις δικιο οτι φαινεται καπως περιεργο και σιγουρα εχει χασει πολυ απο το αρχικο παιχνιδι. Το περιεργο με αυτη την κονσολα (GBA) ειναι οτι ενω τα περισσοτερα παιχνιδια της ειναι μεταφορες του SNES, αυτα δειχνουν χειροτερα απο οτι στο SNES παρολο που προκειται για 32bit μηχανημα. Το DK δεν αποτελει εξαιρεση.
To πρόβλημα ήταν η οθόνη. Σε πολλά ports έπρεπε να πειράξουν τα χρώματα ώστε να φαίνονται καλύτερα στην οθόνη του original GBA που δεν είχε φωτισμό. Δυστυχώς, μερικές φορές δεν είναι τόσο απλό. Με το να φουλάρεις gamma correction και brightness δεν σημαίνει ότι έκανες καλή δουλειά, το χρώμα και το art direction είναι τέχνη και επιστήμη. Οι designers δεν φτιάξανε τα γραφικά του DK στην τύχη, ούτε έγινε ένα από τα ομορφότερα παιχνίδια της εποχής στην τύχη. Κάθε επιλογή χρώματος είχε την σημασία του. Ετσι, με τέτοιες φτηνιάρικες λύσεις, μόνο να καταστρέψεις την δουλειά του original artist μπορείς. Η μόνη λύση θα ήταν να χρωματίσουν τα γραφικά από την αρχή με τα νέα δεδομένα.


johnny19818 είπε:
Εμενα παντως, και το εχω γραψει και αλλου, μου κανει εντυπωση πως το DKC στο color ειναι τοσο καλο και κοντα στο αρχικο παιχνιδι για τα δεδομενα της κονσολας, ενω το DK Land που υποτιθεται διαφημιζοταν ως το μικρο αδερφακι του παιχνιδιου στο SNES ηταν κατι εντελως διαφορετικο ενω οι κονσολες ειχαν ιδια υπολογιστικη ισχυ και οι κασσετες τους ιδια διαθεσιμη χωρητικοτητα.
Βασικά το DKC Land δεν φτιάχτηκε με γνώμονα το color αλλά αποκλειστικά για το κλασσικό GameBoy. Το DKC color όμως εκμεταλλεύεται πλήρως τις χρωματικές δυνατότητες του GB color και ίσως και την extra RAM (ήταν λίγο πιο ισχυρό το color από το κλασσικό). Δεν ξέρω καν αν το original GameBoy μπορεί να το τρέξει.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οπως και να'χει παντως καθε παιχνιδι ειναι must για μια συλλογη, και με τα καλα του και με τα στραβα του :)
 
Δεν ξερω εμενα μου φαινονται πολυ χαλια τα 2 country στο gba... Ενω τα εχω δεν μου κανει κεφι να τα παιξω εκει.

Καλοπαιχτα τα καινουργια αποκτηματα Τζοννυ!
 
Ajax87 είπε:
Δεν ξερω εμενα μου φαινονται πολυ χαλια τα 2 country στο gba... Ενω τα εχω δεν μου κανει κεφι να τα παιξω εκει.
Καλοπαιχτα τα καινουργια αποκτηματα Τζοννυ!
Σ'ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Σε καμία περίπτωση δεν φθάνουν αυτά του SNES αλλά για φορητό καλό είναι. Όταν λες τα 2 country εννοείς τα 1,2; Υπάρχει και το 3 όπως ίσως ξέρεις.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
johnny19818 είπε:
Σ'ευχαριστώ πολύ Γιάννη. Σε καμία περίπτωση δεν φθάνουν αυτά του SNES αλλά για φορητό καλό είναι. Όταν λες τα 2 country εννοείς τα 1,2; Υπάρχει και το 3 όπως ίσως ξέρεις.
Λαθος μου!Επειδη εχω μονο τα 2(1+2) για αυτο μιλησα μονο για αυτα :D .

Γενικα παντως το 3 δεν το εχω σε μεγαλη εκτιμηση δεν με τραβηξε...Tο αγαπημενο μου ειναι το 1 :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εγώ πάλι ποτέ δεν χώνεψα το 2 και φυσικά το 1 είναι το αγαπημένο και για μένα.
 
johnny19818 είπε:
Εγώ πάλι ποτέ δεν χώνεψα το 2 και φυσικά το 1 είναι το αγαπημένο και για μένα.
Στην αρχή ούτε κι εμένα μου άρεσε το 2 λόγω του ότι αντικατέστησαν τον DK (ένα πανέμορφο και μεγάλο sprite) με την Dixie (ένα μικρότερο και κακάσχημο sprite). Προτιμούσα την αντίθεση μεταξύ Diddy και Donkey και δεν μου άρεσε που και οι 2 πρωταγωνιστές ήταν παρόμοιοι. Ομως η ατμόσφαιρα του παιχνιδιού καθώς και το αριστουργηματικό soundtrack με κέρδισαν. Τόσο που μπορώ να πω ότι το προτιμώ από το DKC1.

Το DKC3 επανέφερε το μεγάλο sprite με την μορφή του Kiddy αλλά σαν ατμόσφαιρα δεν μου άρεσε όσο το 2 ή ακόμα και όσο το 1 και το ίδιο μπορώ να πω και για το soundtrack το οποίο θεωρώ κατώτερο από τα άλλα δύο. Ναι, σε μερικά games δίνω πολύ βάρος στον ήχο και την μουσική.
 
Πρόσφατο απόκτημα, Worms Armageddon για Game Boy Color. Ωραίο παιχνιδάκι αν και με αρκετές ελλείψεις σε σχέση με το original λόγω Game boy. Το περίεργο είναι ο τρόπος επιλογής όπλων όπου δεν εμφανίζεται στα δεξιά της οθόνης όπως γνωρίζουμε αλλά στο κάτω μέρος της οθόνης. Θέλει λίγο να το συνηθίσεις. Για κάποιον που δεν έχει άλλη κονσόλα, είναι μια καλή προσθήκη.



IMG_20160417_181500.jpg
 
Όλα πανέμορφα! Έχεις καλύψει αρκετά genres και γενικά φαντάζει μια πλήρης συλλογή επιβίωσης. Φαντάζομαι την χαρά ενός παιδιού σε περίπτωση που θα τα είχε όλα τότε όπως τα έχεις αραδιάσει στην φωτογραφία.
 
johnny_salonica είπε:
Όλα πανέμορφα! Έχεις καλύψει αρκετά genres και γενικά φαντάζει μια πλήρης συλλογή επιβίωσης. Φαντάζομαι την χαρά ενός παιδιού σε περίπτωση που θα τα είχε όλα τότε όπως τα έχεις αραδιάσει στην φωτογραφία.
Σ'ευχαριστώ φίλε! Είναι η αλήθεια ότι τα κουτάτα είναι πολύ όμορφα! Ο μελλοντικός μου στόχος (καλά να είμαστε) είναι να φτάσω τα 100. Είναι η αλήθεια ότι αν και η γκάμα του Game Boy είναι τεράστια, από δω και πέρα αρχίζει να με δυσκολεύει η συλλογή με την έννοια ότι μεν υπάρχουν πολύ ωραία (αντικειμενικά) παιχνίδια αλλά είτε εγώ δεν τα έχω καν παίξει, είτε είναι τόσο σπάνια να τα βρω με κουτί που θα κοστίζουν ακριβά. Πάντως από τα παιχνίδια που έπαιξα σαν παιδί η συλλογή μου περιλαμβάνει το 85% θεωρώ.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραίος φίλε Γιάννη!

Έχεις μαζέψει πολύ ωραία παιχνιδάκια για το GB σου και μάλιστα είναι του "κουτιού" που λένε, με την συσκευασία τους και λογικά ολα τα παρελκόμενα σαν να τα αγόρασες χθες απο το μαγαζί.

Πολυ GB νοσταλγία η φωτογραφία σου...

Το Gameboy (το κλασσικό και όχι το color) ήταν απο τις αγαπημένες μου φορητές κονσόλες.. Ήταν για πολλά χρονια η συντροφιά μου στις σπουδές μου στη Αγγλία (ειδικά εκείνα τα καθημερινά απογεύματα και βράδια που δεν κυκλοφορούσε τίποτα έξω μετά τις 18:00 και καθόμουν στο διαμέρισμα μου ήταν η μονή συντροφιά μου). Θυμάμαι οτι κάθε μήνα που ερχόταν η επιχορήγηση μου πάντα κρατούσα ενα ποσό για να πάρω 1-2 παιχνιδάκια απο το κατάστημα τεχνολογίας electronic boutique (σαν να λέμε για εκείνη την εποχή το public της Αγγλίας). Φεύγοντας απο την Αγγλία το 2001 είχα μαζέψει παρα πολλά παιχνίδια (40+). Αργότερα ήταν και συντροφιά μου στα εμπορικά πλοία που είχα μπαρκάρει. Όπου έβγαινα σε λιμάνια πάντα γύριζα με κάποιο νέο παιχνίδι για το επόμενο ταξίδι! Τελικά σε μια επισκευή στην Ρουμανία που μπαινόβγαιναν πολλά συνέργεια βρήκα σπασμένο το λουκέτο της καμπίνας μου και όπως καταλαβαίνεις το GB μαζί με τα παιχνίδια είχα κάνει φτερά! :(

Ξεμπαρκαρντας αγόρασα το color το οποίο κυκλοφορούσε αρκετό καιρό αλλα αρνιόμουν πεισματικα να αγοράσω καθώς μου άρεσε μονο το παλιό GB.

Τελικά δεν μου έκανε αίσθηση και το χάρισα σε συγγενικό μου πρόσωπο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Σ'ευχαριστώ Βαγγέλη για τα λόγια σου. Ναι, προσπαθώ να μαζέψω τα πάντα με κουτί και εγχειρίδια χρήσης αλλά πολλές φορές είναι δύσκολη και δαπανηρή δουλειά. Επίσης επικεντρώνομαι σε Αγγλικά (UKV) κουτιά και αγγλικό εγχειρίδιο χρήσης κάτι που η Nintendo μας δυσκόλεψε πολύ διότι έβγαζε ανάλογα το region (μην πω και τη χώρα) και το ανάλογο εγχειρίδιο. Τα πιο συνηθισμένα είναι τα Γερμανικά καθότι η Nintendo of Europe έδρευε στη Γερμανία και συνάμα είναι μεγάλη αγορά. Έπειτα είναι τα Γαλλικά, τα Αγγλικά, Ολλανδικά, Ισπανικά, Ιταλικά και στις τελευταίες θέσεις για Σκανδιναβικές χώρες, Ελληνικά. Καταλαβαίνεις πως ψάχνω πολύ επιλεκτικά και συν το γεγονός ότι μερικά παιχνίδια κυκλοφόρησαν αποκλειστικά σε ορισμένες χώρες μόνο όπως π.χ. το Hammerin Harry από μόνο του αποτελεί δύσκολο εγχείρημα. Το Game Boy ήταν η πρώτη μου κονσόλα και το ευχαριστήθηκα πολύ την εποχή εκείνη από 1η γυμνασίου κι έπειτα. Έχω πολύ ωραίες αναμνήσεις από τότε και ζωντανεύουν και σήμερα.

Μιας και ανέφερες το color να πω κι εγώ τη δική μου ιστορία. Μπορεί να ήταν η μόνη και αρκετά αγαπημένη κονσόλα το Game boy όπως έγραψα παραπάνω αλλά το μαράζι μου ήταν να υπάρξει και μία έγχρωμη version. Όταν διάβασα στο Gamepro ότι θα κυκλοφορήσει το GB Color είπα μέσα μου ότι αυτό δε χάνεται. Βέβαια, με τον καιρό και ενώ είχα αποφοιτήσει από το σχολείο, για κάποιο λόγο η "κάψα" για το color μου είχε φύγει και όχι άδικα καθώς η Nintendo δεν έφτιαξε εξαρχής τα όποια προβλήματα είχε με το Game Boy όπως έγχρωμη οθόνη και φωτισμό. Έτσι δεν απέκτησα ποτέ το GB Color παρά μόνο λίγα χρόνια πριν και αυτό μόνο για συλλεκτικούς λόγους. Αργότερα ήρθε το GBA και πάλι η Νintendo δεν έλεγε να βάλει φωτισμό. Ευτυχώς με τα πολλά ο φωτισμός ήρθε στο GBA SP και επιτέλους τα παιχνίδια του GB παίζονται άνετα και στο σκοτάδι.

Και ένα τελευταίο. Έχοντας πλέον αρκετές 8-bit, 16-bit κονσόλες μου αρέσει να βλέπω και τις 2 εκδόσεις ενός παιχνιδιού ώστε να μπορώ να νιώσω την προσπάθεια που έκαναν οι προγραμματιστές να μεταφέρουν ένα παιχνίδι από τις επιτραπέζιες κονσόλες στο φτωχό τεχνολογικά GB. Σε μερικές δε περιπτώσεις όπως το Donkey Kong Land το αποτέλεσμα είναι απλά εκπληκτικό.
 
Η συλλογη πλεον αριθμει 98 κουτατα παιχνιδια! (Μου ξεφυγε το F1 Race απο τη φωτο).
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1640022375358.jpg
    FB_IMG_1640022375358.jpg
    282,1 KB · Προβολές: 12
Πίσω
Μπλουζα