Η Snes συλλογή μου!! (geo2004z)

Αυτά τα δύο χειριστήρια που έδειξες Μάικ είναι ακριβώς στην ίδια έκδοση, τη Γερμανική. Απλώς το ένα κυκλοφόρησε πριν το 1996 και έχει Itochu ενώ το άλλο 1996+ με τη Νόρτεκ. Αυτό με τη ζελατίνα της Νιντέντο αποκλείεται να έχει γερμανικά απέξω διότι είναι αγγλική η έκδοση, που δεν κυκλοφόρησε στην Ελλάδα.
 
Να σε ρωτησω ρε geo κατι.Εισαι σιγουρος οτι σε ολη την Ευρωπη τα ζελατινατα SUPER NINTENDO παιχνιδια ειναι μονο τοσο λιγα???Τα αγγλικα snes games δεν εβγαιναν ολα με ζελατινα???Γιατι εγω ετσι νομιζω
 
πολυ ωραια η συλλογη σου!!!

πραγματικα σε ζηλευω
 
Σε ευχαριστώ Imperium!!

asvestis123 είπε:
Να σε ρωτησω ρε geo κατι.Εισαι σιγουρος οτι σε ολη την Ευρωπη τα ζελατινατα SUPER NINTENDO παιχνιδια ειναι μονο τοσο λιγα???Τα αγγλικα snes games δεν εβγαιναν ολα με ζελατινα???Γιατι εγω ετσι νομιζω
Όχι φίλε μου, με τη ζελατίνα αυτή έβγαιναν μόνο τα παιγνίδια που εξέδιδε η ίδια η Νιντέντο ή που ήταν exclusives στο μηχάνημα της Νιντέντο, όπως Super Mario World, Secret of Evermore κτλ. Τα περισσότερα παιγνίδια στην αγγλία είχαν ζελατίνα με την κόκκινη συνεχή γραμμή και όχι της Νιντέντο. Άλλοι τίτλοι είχαν απλά μια ζελατίνα απλή, όπως τα Αμερικανικά. Άλλοι κυκλοφόρησαν σε κάποια πλαστικά κουτιά. Αυτή τη στιγμή, όσα παιγνίδια έχουν σωθεί με τη ζελατίνα της Νιντέντο είναι αυτά! :)
 
Mαλλον εχεις δικιο, δεν ειχε γερμανικα απ'εξω αυτο με την ζελατινα.

Παντως δεν ηταν ελληνικης αντιπροσωπιας, ηταν "παραεισαγωγης" LOL.
 
Α μαλιστα.εγω αυτη την ζελατινα εννοουσα,την κοκκινη.Αυτο δεν το ηξερα καν...Ελπιζω να τα μαζεψεις καποτε ολα :)
 
Μπορεί να έχασα το Mana αλλά μόλις την Παρασκευή παρέλαβα το τελευταίο μου απόκτημα που είναι επίσης της Squaresoft και με παρηγορεί κάπως! Να αναφέρω μόνο ότι 3 χρόνια που παρακολουθώ στο Ebay τα snes παιχνίδια, ποτέ μου δεν έχω δει το Mystic Quest σφραγισμένο. Ελπίζω να σας αρέσει!!

Mystic Quest Legend Pal Sealed



260120121410.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολύ ωραίο,μπράβο που το κέρδισες :) .
 
Καλωριζικο το Mystic quest φιλε.Φυσικα μονο στην συλογη σου μπορει να σταθει γιατι σαν παιχνιδι ειναι απλα ενα RPG για αρχαριους εντελως απλοικο και τιποτα παραπανω. το επαιξα εκεινα τα χρονια που το πηρα μονο απο υποχρεωση επειδη το αγορασα και πραγματικα δεν αξιζει να εχει το ονομα squaresoft πανω.Δεν το εχω παιξει ποτε δευτερη φορα δεν προκυται να το παιξω και το μοναδικο παιχνιδι στην γη να ηταν δεν θα το ακουμπουσα.Και μονο που το ξανασκεφτηκα κλαιω για της ελαχιστες ομολογουμενως ωρες που σπαταλησα απο την ζωη μου για να τερματισω αυτο το αθλιο παιχνιδι.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συγχαρητήρια για το νέο εκλεκτό μέλος της σφραγισμένης συλλογής! :D

Στην αρχή πήγα να πω καλόπαιχτο, αλλά μεσά συνειδητοποίησα ότι εδώ δεν ταιριάζει... :p
 
Ευχαριστώ, χαίρομαι που σας άρεσε!!

Maddog είπε:
Στην αρχή πήγα να πω καλόπαιχτο, αλλά μεσά συνειδητοποίησα ότι εδώ δεν ταιριάζει... :p
χαχαχα!!! Δεν πρόκειται να ξανά ασχοληθώ ποτέ στο μέλλον με το συγκεκριμένο παιγνίδι. Στο λίγο χρόνο που μπορώ να διαθέσω σε video games, προτιμώ παιγνίδια μικρής διάρκειας που με χαλαρώνουν και με ψυχαγωγούν, όπως DKC 2 ή SMW. Αν όμως επιλέξω να ξανά ασχοληθώ με κάποιο rpg αυτό θα είναι το ALTTP ή το Soul Blazer που είναι παιγνίδια του 7ώρου. Αν επιλέξω κάποιον τίτλο σαν το Secret of Mana, με βλέπω να είμαι για 30-40 συνεχείς ώρες και βάλε καθηλωμένος στην οθόνη..... :baby2:
 
Αυτή είναι η τελευταία προσθήκη στη συλλογή μου και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος καθώς είναι ένα παιχνίδι που έψαχνα για 2 ολόκληρα χρόνια, ίσως και λίγο παραπάνω.

Super Mario World Pal UK Sealed

19032012061v.jpg


19032012061v.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
να φανταστώ ότι σου κόστισε παραπάνω από 49 ευρώ ε :p ;

πως και έχει όμως αυτό το αυτοκόλλητο πάνω; το βρήκες σε κάποιο Ελληνικό κατάστημα (όπου ο ιδιοκτήτης έκανε τη γνωστή και μη εξαιρετέα μετατροπή των δραχμών σε ευρώ) ή το πήρες από κάποιον που μπορεί να το βρήκε σε κατάστημα της χώρας του όπου είχαν κάνει την ίδια μετατροπή;

το ξέρω ότι είναι πολύ λεπτομέρεια αυτό που σε ρωτάω αλλά μου αρέσει να μαθαίνω ακόμα και τις πιο ασήμαντες πληροφορίες για κάτι που βλέπω :D
 
geo2004z είπε:
Αυτή είναι η τελευταία προσθήκη στη συλλογή μου και είμαι ιδιαίτερα χαρούμενος καθώς είναι ένα παιχνίδι που έψαχνα για 2 ολόκληρα χρόνια, ίσως και λίγο παραπάνω.
Καλορίζικο! Δεν έχω λόγια, καθώς το Super Mario World, ήταν από τους μεγάλους μου έρωτες! Τόσο το έχω παίξει αυτό το παιχνίδι, που άμα συνδέσω το SNES και το ξεκινήσω, παίζει Mario World από μόνο του - χωρίς το Cartridge! :D

Θυμάμαι όμως το κουτί της συσκευασίας να έχει μαύρο χρώμα και όχι κίτρινο... Είναι κάποια ιδιαίτερη έκδοση ή θυμάμαι λάθος?
 
Σας ευχαριστώ!! Θα συμφωνήσω με Daredevil για το SMW....είναι ένας εξαιρετικός τίτλος που δε βαριέσαι να παίζεις ποτέ. Δεν κάνεις λάθος για τη συσκευασία καθώς στην Ελλάδα κυκλοφόρησε στο μαύρο κουτί (κυρίως Γερμανικό και λίγα από Ισπανία). Όμως, ορισμένοι παραεισαγωγείς έφεραν τίτλους απευθείας από Αγγία χωρίς να περάσει από την Itochu, έτσι υπήρχαν (ή υπάρχουν) κάποιοι τίτλοι σφραγισμένοι με τη ζελατίνα της Νιντέντο που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα!

Krem, χαρά μου να απαντώ σε ερωτήσεις καθώς θα είχα κι εγώ την ίδια απορία με σένα αν έβλεπα αυτό το αυτοκόλλητο. Δυστυχώς δεν το βρήκα σε κάποιο ελληνικό κατάστημα αλλά από έναν συλλέκτη που δεν το ήθελε πια και μένει σε χώρα της Ευρώπης που έχουν ευρώ. :p Να πω την αλήθεια, φοβάμαι να πειράξω οποιοδήποτε αυτοκόλλητο από παιγνίδι αξίας, περιμένω όμως ένα καθαριστικό από Αμερική και θα το κάνω δοκιμή σε κανένα International Cricket πρώτα. Είναι προφανές ότι αν προσπαθήσω να ζεστάνω το αυτοκόλλητο με σεσουάρ είναι πολύ πιθανό να λιώσει η ζελατίνα.....
 
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!

Δηλαδή, αναγωγή στη μονάδα για να καταλάβω: αυτό το μικρό αυτοκολλητάκι με την τιμούλα επηρεάζει τη συλλεκτική αξία του κουτιού?

(ή από όλη τη μεταξύ σας συζήτηση, εγώ κατάλαβα ό,τι να 'ναι?! :) )
 
D@redevil είπε:
Ευχαριστώ για τη διευκρίνιση!
Δηλαδή, αναγωγή στη μονάδα για να καταλάβω: αυτό το μικρό αυτοκολλητάκι με την τιμούλα επηρεάζει τη συλλεκτική αξία του κουτιού?

(ή από όλη τη μεταξύ σας συζήτηση, εγώ κατάλαβα ό,τι να 'ναι?! :) )
φαντάζομαι ότι αν κατά τη προσπάθεια αφαίρεσης μείνουν υπολείμματα ή πάθει κάποια ζημιά η ζελατίνα ναι.

ίσως την επηρεάζει και το είδος/καταγωγή του αυτοκόλλητου,έχω ακούσει για άτομα που δεν έχουν βγάλει αυτοκόλλητα με τιμές από καινούργια αντίτυπα παιχνιδιών του atari 2600 και παρόμοιων χρονολογικά παιχνιδιών επειδή προέρχονταν από "ιστορικά" (aka κλειστά πλέον :p ) καταστήματα του παρελθόντος...

@geo2004z

χμμ,αγγλική έκδοση και με αυτοκόλλητο τιμής σε ευρώ σε άριστη κατάσταση (δεν φαίνεται να έχει κιτρινίσει/μουτζουρώσει) ; άρα λοιπόν είτε τοποθετήθηκε πρόσφατα (άρα αυτή η χώρα μπήκε πρόσφατα στο ευρώ ή το κατάστημα από όπου προήλθε αρχικά θυμήθηκε πρόσφατα να κάνει τη μετατροπή) είτε βρισκόταν αποθηκευμένο σε άριστες συνθήκες...μήπως λοιπόν προέρχεται από τη Κύπρο ή από κάποια άλλη χώρα που μπήκε πρόσφατα στο ευρώ :D ;

ποια άλλα σου μένουν για να έχεις το "full set" ;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κι εγώ μόλις το είδα τα ίδια σκέφτηκα Krem. Όχι δεν είναι από την Κύπρο αλλά από βόρεια χώρα της Ευρώπης στην οποία κυκλοφορήσαν οι αγγλικές εκδόσεις των παιγνιδιών snes. Όσο για το full set, μου μένουν αρκετά ακόμη, ορισμένα εύκολα και απορώ πως δεν τα έχω προσθέσει ακόμη και ορισμένα εξαιρετικά δύσκολα. Αυτή είναι η λίστα με αυτά που μου απομένουν....

Aladdin

Donkey Kong Country

Lamborghini

Megaman X

Pilotwings

Street Fighter II Alpha

Super Mario Allstars/World

Super Mario Kart

Super Mario Kart Classics

Super Soccer

Super Street Fighter II

Super Street Fighter II Classics

Tetris & Dr Mario Classics

The Lost Vikings

Wario Woods
 
Γιώργο συγχαρητήρια για την συλλογή σου. Κατάλαβα ποιος είσαι. Έχω αγοράσει ολοκαίνουριο το Fatal Fury τελευταία, από σένα για Game Gear. Αν θυμάσαι είχαμε ανοίξει και συζήτηση για το ΜΚ3 για Game Gear και τη σπανιότητα του. Ε, λοιπόν το απέκτησα κι αυτό με κουτί και οδηγίες (φυσικά) μαζί με Stargate και Micromachines 2 ολοκαίνουριο στη ζελατίνα του. Θυμάμαι που έψαχνες παιχνίδια για SNES σε mint-ολοκληρωμένη κατάσταση και καταλαβαίνω τώρα το γιατί... Συνέχισε την καλή δουλειά.
 
Απλά εκθαμβωτική!!! Δεν έχω λόγια. Εύγε!! Τώρα μπορείς να ανοίξεις κατάστημα βιντεοπαιχνιδιών αποκλειστικά για SNES!!! :D Αλήθεια έχει κάποιος αντίστοιχα για Mega Drive!!!
 
Πίσω
Μπλουζα